Hnojník obyčajný – Coprinus comatus
Hnojník obyčajný patrí medzi naše pomerne známe huby. Ako mnoho húb sa využíva pre zdravie a je potrebné dávať pozor na zámeny.
Hnojník obyčajný (po latinsky Coprinus comatus), tiež sa mu hovorí hnojovka, patrí medzi jedlé huby a je zaradený do čeľade pečiarkovitých.
Vzhľad a výskyt hnojníka obyčajného
Hubu charakterizuje pretiahnutý valcovitý klobúk s bielymi až nahnedlými šupinkami. Tým, ako plodnica starne, klobúk od spodku černie, a následne sa rozteká. Pôvodne biele lupene časom ružovejú a nakoniec sčernejú a roztečú sa. Preto sa je iba huba čo najmladšia.
Hnojník obyčajný je možné nájsť na lúkach, v parku, záhrade, trávnatých krajoch lesa, ale tiež na štrkových cestách. Má rád hnojenú pôdu, preto tiež jeho názov. Rastie od júna do októbra v menších alebo väčších skupinkách.
Chutnú jedlú hubu je po zbere potrebné čo najskôr spracovať. Ak si chcete dať hnojník, nie je vhodné ho kombinovať s alkoholom.
Ďalšie názvy hnojníka
V angličtine sa tejto hube hovorí lawyer’s wig (advokátova parochňa), the shaggy ink cap (špicatá atramentová čiapka), shaggy mane (chlpatá hriva).
Podobné huby
Podobnou hubou je hnojník ligurčekový (Coprinus levisticolens), ktorý vonia ako ligurček. Hnojník smetiskový (Coprinus sterquilinus) rastie na hnoji a tlejúcej slame a má ďaleko väčšie výtrusy.
Hnojník obyčajný predmetom výskumu
Hubu opísal v roku 1780 prírodovedec Otto Friedrich Müller ako Agaricus comatus, v roku 1797 ju Christiaan Hendrik Persoon pomenoval Coprinus comatus.
Je zaujímavé, že zatiaľ čo u nás sa huba bežne je a neprikladá sa jej väčší význam, v Japonsku a Číne huby rodu Coprinus majú význam v tradičnej medicíne a neodporúča sa ich konzumovať ako pokrm. Význam prikladajú hube hlavne v brzdení rastu niektorých zmutovaných censoredov. (1)
Tradičné použitie ďalej predstavuje túto hubu ako prostriedok na podporu trávenia, k znižovaniu hladiny cukru v krvi, likvidáciu hemoroidov alebo na znižovanie krvného tlaku.
Hnojník obyčajný sa dá pestovať aj umelo. Pretože sa plodnice veľmi rýchlo vyvíjajú, zbiera sa dvakrát denne.
Zdroj
1) Han B, Toyomasu T, Shinozawa T. Inductiuon of apoptosis by Coprinus disseminatus mycelial culture broth extract in human cervical carcinoma cells. Cell Struct Function 1999; 24: 209-215.
2) https://cs.wikipedia.org/wiki/Hnojn%C3%ADk_obecn%C3%BD
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Coprinus_comatus
4) http://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/lupenate/item/32-coprinus-comatus