Liečebná sila hypnózy

V roku 1970 bol David Spiegel čerstvým absolventom medicíny na stáži v bostonskej detskej nemocnici. Keď ho zavolali k pacientovi, nemusel sa ani pýtať na číslo izby. Ťažké, sipľavé dýchanie bolo počuť cez polovicu nemocničnej chodby. Keď vošiel do izby, uvidel šestnásťročné dievča sediace vzpriamene na posteli so zaťatými prstami uprostred astmatického záchvatu. Jej matka […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Liečebná sila hypnózy 5/5 (2)

V roku 1970 bol David Spiegel čerstvým absolventom medicíny na stáži v bostonskej detskej nemocnici. Keď ho zavolali k pacientovi, nemusel sa ani pýtať na číslo izby. Ťažké, sipľavé dýchanie bolo počuť cez polovicu nemocničnej chodby.

Keď vošiel do izby, uvidel šestnásťročné dievča sediace vzpriamene na posteli so zaťatými prstami uprostred astmatického záchvatu. Jej matka plakala vedľa postele. Bolo to už tretíkrát za posledných niekoľko mesiacov, čo bolo dievča hospitalizované pre astmu.

Lekári jej už pichli adrenalín, aby sa pokúsili uvoľniť jej dýchacie cesty. Ale ani po dvoch injekciách nenastalo zlepšenie. Speigel nevedel, čo má ešte robiť. Spýtal sa jej: “Chceš skúsiť dýchacie cvičenia?” “Áno,” odpovedala. Prikývla, a tak Davide Spiegel zhypnotizoval svojho prvého pacienta.

Keď sa dievča dostalo do tranzu, zmeneného stavu vedomia špecifického pre hypnózu, Spiegel bol pripravený na sugesciu, aktívny prvok hypnotickej terapie. Ide o starostlivo zvolený slovný pokyn, ktorý vyvolá podvedomú reakciu. dievča teraz sedelo na posteli, pokojné a sústredené. V škole mali niekoľko hodín hypnózy, ale o astme nehovorili. Improvizoval a povedal: “S každým nádychom sa vám bude dýchať o niečo hlbšie a ľahšie.”

Fungovalo to. Do piatich minút pacient prestal sipieť, ležal na posteli a spokojne dýchal. Jej matka už neplakala.

Bolo to osudové stretnutie pre lekára aj pacientku. Dievča vyrástlo a vyštudovalo za respiračnú terapeutku, zatiaľ čo Spiegel sa vydal na dráhu klinického hypnotizéra. Počas nasledujúcich 50 rokov založil Centrum pre integratívnu medicínu na Stanfordskej univerzite a podľa jeho výpočtov zhypnotizoval viac ako 7 000 pacientov.

David Spiegel je americký psychiater, profesor a zástupca vedúceho katedry psychiatrie na Lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity, kde je okrem iného známy svojím výskumom v oblasti psychoonkológie, neurobiológie a terapeutickej hypnózy a úlohy prepojenia mysle, mozgu a tela pri liečbe rakoviny. Riadi Stanfordské centrum pre stres a zdravie a je uznávanou autoritou v oblasti klinickej užitočnosti hypnózy a neurovedy.

Hypnóza pri liečbe bolesti, posttraumatickej stresovej poruchy a oveľa viac

Na prvý pohľad sa zdá, že hypnóza je jedným z tých psychologických javov, ktoré by jednoducho nemali fungovať. Zaujímavé je, že často funguje. Mnohým ľuďom stačí, aby sa jednoducho dostali do hypnotického stavu, sústredili sa a počúvali sugesciu, aby sa sugescia stala skutočnosťou.

Keď sa hypnotizovanej osobe povie, že sa jej ruka začne hýbať akoby sama od seba, začne sa hýbať aj ona. Keď počuje, že ich prepletené prsty nebude možné od seba oddeliť, bude to, akoby ich držalo pohromade lepidlo. A keď sa dozvedia, že sa v zrkadle nespoznajú, uvidia cez sklo nejasne známeho cudzinca, ktorý napodobňuje ich pohyby.

Ak ide o sugesciu, že chronická bolesť ustúpi alebo že úzkosť sa postupne rozptýli, hypnóza sa stáva cenným terapeutickým nástrojom. Čoraz viac dôkazov naznačuje, že hypnóza je účinná pre mnohých ľudí, ktorí prežívajú bolesť, úzkosť, posttraumatickú stresovú poruchu, stresujúci pôrod, syndróm dráždivého čreva a iné ťažkosti. Pri niektorých z týchto stavov hypnóza prekonáva štandardnú liečbu z hľadiska nákladov, účinnosti a vedľajších účinkov.

Napriek desaťročiam výskumu jej terapeutickej hodnoty a rastúcemu pochopeniu jej mechanizmu v mozgu sa však klinická hypnóza presadzuje pozoruhodne pomaly. Do veľkej miery je to spôsobené rozšírenou mylnou predstavou, že hypnóza je len kúzelnícky trik.

Hypnotický tranz

Keď si väčšina ľudí predstaví hypnotický tranz, predstavia si situáciu, v ktorej ich niekto uvedie do iného stavu mysle a potom ich proti ich vôli prinúti robiť veci, ktoré by za normálnych okolností nerobili.

Táto rozšírená mylná predstava vychádza z toho, že hypnotický tranz je niečo, čo možno človeku vnútiť, a že jeho správanie počas tranzu je pod kontrolou hypnotizéra – a mimo jeho schopnosti vzdorovať. Toto nesprávne chápanie hypnózy je nešťastné, pretože znamená, že mnohým ľuďom bráni zbytočná úzkosť objaviť transformačnú silu, ktorú majú v sebe.

Praktiky pripomínajúce hypnózu existovali v mnohých kultúrach na celom svete po stáročia. Od tranzu v tradičných liečebných praktikách v Južnej Afrike cez šamanizmus na Sibíri, v Kórei a Japonsku až po indiánsku medicínu v Severnej Amerike – mnohé praktiky využívajú schopnosť tela uviesť sa do stavu podobného hypnóze.

Tranz je stav mysle, ktorý má pre ľudí veľký potenciál skúmať, zlepšovať a zvládať problémové situácie. Tranz je tiež zážitok, v ktorom môžu ľudia zlepšiť výkon kvalifikovaných činností a prehĺbiť svoje zapojenie a radosť z bežných činností.

Tranz je jedinečná ľudská schopnosť, ktorá má veľký potenciál zlepšiť a obohatiť život ľudí. Keď pochopíte, že to dokáže takmer každý a že je to všetko vo vašej moci, hlavnou otázkou je, prečo by ste to aspoň neskúsili?

Podľa nášho moderného chápania tranzu ide o biologický proces, ktorý bol selektívne prispôsobený ako nevyhnutný a užitočný mechanizmus prežitia pre jednotlivca aj náš druh. V súčasnosti je tiež dobre známe, že zážitok tranzu je do veľkej miery pod kontrolou jednotlivca, a že celá hypnóza je teda v skutočnosti autohypnózou.

Zdá sa, že táto biologická schopnosť prežívať trans je do určitej miery prítomná u všetkých ľudí. Pravdepodobnosť, že niekto zažije tranz, však závisí od interakcie medzi prirodzenou schopnosťou človeka a sociálnym kontextom, v ktorom môže k tranzu dôjsť. Biologická schopnosť zažiť trans sa v podstate skladá z troch prvkov: disociácie, absorpcie a sugescie.

Disociácia – odpojenie od vonkajšieho sveta
Disociácia, hoci nie je dobre pochopená, je v podstate proces, pri ktorom ľudia môžu pozastaviť svoje kritické vedomie a zapojiť sa do jednoduchého toku zážitkov.

Je trochu ťažké ho opísať alebo definovať, napriek tomu je to stav, ktorý každý z nás niekedy zažil. Proces snívania, vyladenia, vypnutia a jednoduchého stiahnutia pozornosti na vonkajší svet je formou disociácie. Disociácia je stav, keď človek prestane kriticky skúmať, čo sa deje okolo neho, a presunie svoju pozornosť dovnútra.

V mysli sa nedeje nič konkrétne a vedomie seba samého je trochu oslabené. Nie je to nejaký trvalý alebo stabilný stav, ale opakovane sa vyskytujú prechody medzi sebauvedomením a jeho zánikom.

Napriek niektorým skorším predstavám o disociatívnych zážitkoch ako len predstupňoch tranzu existujú dôkazy, že samotné prežívanie disociatívnych stavov je zdravé. Dokonca existujú dôkazy, že sme biologicky naprogramovaní na to, aby sme počas dňa pravidelne cyklicky upriamovali svoju pozornosť dovnútra. Tento jav sa označuje ako “ultradiánny” rytmus, ktorý je trochu podobný cirkadiánnemu rytmu. Dáva to určitý zmysel, pretože každodenný život zahŕňa spracovanie obrovského množstva informácií a predstavuje pre nás veľkú záťaž. Zdá sa, že ľudia si vyvinuli schopnosť stiahnuť sa a vypnúť prístup k vnímanej realite, aby si “oddýchli”.

Disociácia je základný obranný mechanizmus, ktorý pomáha ľuďom vyrovnať sa s psychickou a fyzickou traumou pomerne hlbokým spôsobom. Najčastejšie typy, ktoré ľudia zažívajú, sú dištancovanie sa od udalostí, skreslenie času a skreslenie pamäti. Disociácia pomáha ľuďom prejsť do automatického režimu, aby zvládli vysoko stresové situácie a vyhli sa preťaženiu a oslabeniu.

Absorpcia – pohltenie pozornosti

Ďalším procesom, ktorý sa zdá byť biologickým predchodcom tranzu, je absorpcia.

Absorpcia je v podstate schopnosť plne sa zapojiť do činnosti a venovať sa jej tak, že sa zníži vnímanie vonkajšej reality. Ľudia to bežne zažívajú pri čítaní alebo sledovaní filmov a televízie. Mnoho ľudí ju zažíva aj pri počúvaní hudby. Ľudia tiež opisujú, že sa objavuje, keď sa venujú úlohe, ktorá si vyžaduje zručnosť alebo schopnosť, alebo keď sa venujú fyzickej aktivite alebo športu.

Ak si zoberieme ako príklad čítanie románu, mnohí ľudia opisujú, že sa tak ponoria do textu, že si vytvárajú realistické a pútavé predstavy do takej miery, že si neuvedomujú plynutie času a udalosti, ktoré sa dejú okolo nich. Ľudia sa, samozrejme, líšia v miere, do akej sa dokážu nechať pohltiť, a to viac či menej závisí od činnosti alebo úlohy, ktorej sa venujú. Niektorí ľudia sa však dokážu do svojich predstáv ponoriť veľmi ľahko a pre iných je to ťažšie.

Mnohé zážitky, ktoré ľudia pri disociatívnom pohltení zažívajú, tvoria základ fenoménu tranzu. Medzi tieto zážitky patrí neuvedomovanie si vonkajšej reality, skreslenie času, medzery alebo poruchy v pamäti, hyperreálne prežívanie predstavovaných udalostí, hlboký pocit pokoja alebo hlboká relaxácia. Tieto typy zážitkov možno v hypnotickom tranze zosilniť a využiť. V západnej hypnotickej tradícii sa disociatívne/absorpčné zážitky riadia alebo kontrolujú sugesciou.

Sugerácia

Zdá sa, že sugestibilita je tiež niečo vrodené a do istej miery biologicky podmienené. Je veľmi pravdepodobné, že sugestibilita je základom nášho sociálneho fungovania.

Ako naznačuje termín, sugestibilný je niekto, kto sa pravdepodobne zžije so skupinou. Sugestibilita neznamená “naivitu”, ale skôr to, že človek s väčšou pravdepodobnosťou súhlasí so skupinovými normami alebo ich prijíma.

Je dôležité myslieť na sugestibilitu ako na to, že nerobíte len to, čo sa vám povie. Skôr naznačuje citlivosť na náznaky v prostredí, napríklad na to, aké správanie sa očakáva alebo je prijateľné. Týmto spôsobom má sugestibilita v skupine funkciu prežitia, pretože členovia skupiny musia byť schopní čítať očakávania a normy skupiny a prispôsobiť sa im, aby mohli v skupine zostať.

Z toho vyplýva, že “sugescia” nie je len slovný pokyn alebo príkaz. Sugesciu je lepšie chápať ako sociálny a kultúrny kontext, na ktorý sú ľudia viac alebo menej citliví. Zamyslite sa nad tým, aký veľký je v našej kultúre tlak na to, aby sme “zapadli” . Ak náhodou alebo zámerne vykročíte “mimo radu”, sú na vás vyvíjané najrôznejšie sociálne tlaky, aby ste sa vrátili späť “do radu” . Niektorí ľudia si ich veľmi dobre uvedomujú, iní si ich vôbec nevšímajú – niekedy zámerne (“rebeli”) alebo od prírody.

Využívanie sily tranzu

Prežívanie tranzu je veľmi ľudské. Existujú určité vrodené biologické schopnosti, disociácie a absorpcie, ktoré ľudí predurčujú na to, aby boli schopní prežívať fenomény tranzu. Je veľmi pravdepodobné, že väčšina ľudí zažíva bežný denný tranz niekoľkokrát počas dňa. Vždy, keď sa cítite unavení, zavriete oči a oddáte sa malému dennému snívaniu, práve vtedy sa zúčastňujete na určitej úrovni disociačného zážitku. Povaha denného snenia, ktoré môžete zažívať – a jeho intenzita – je funkciou podnetov alebo signálov, ktoré existujú vo vašom prostredí, a vašej schopnosti nechať sa nimi pohltiť.

Vieme, že vedomé využívanie zážitkov v tranze ako spôsobu riešenia problémov alebo umocnenia zážitkov je niečo, čo sa môže naučiť väčšina a pravdepodobne všetci ľudia.

Autohypnóza

Ako sme už v skutočnosti hovorili, zakaždým, keď sa ponoríme do filmu alebo hodiny rolujeme na telefóne, aktivujeme mierny stav hypnózy. Každý človek má schopnosť hypnotizovať sám seba. V istom zmysle je teda každá hypnóza autohypnózou, pretože prácu vždy vykonáva vlastná myseľ subjektu. Je to podobná prax ako meditácia, a tak sa ju môžete naučiť a praktizovať. Môžete si prečítať knihu; môžete to skúsiť sami alebo pracovať s audiohypnotickými skladbami. Keď však začínate, nie je na škodu najprv absolvovať sedenie s profesionálnym hypnotizérom.

Fázy hypnózy

Fázy hypnózy nie sú pevné. V konečnom dôsledku sú to stavy mozgových vĺn, takže do nich vstupujete a vystupujete z nich podobne ako napríklad do morských vĺn. Zvyčajne zažijete tri štádiá.

Štádium beta: V tomto štádiu sa práve začínate upokojovať, ale stále ste veľmi vnímaví. Váš mozog produkuje bdelé beta vlny a vy začínate vnímať, o čom je vaše hypnotické sedenie.

Alfa štádium: V tomto štádiu sa vaša myseľ a telo začínajú upokojovať, pretože sa dostávate do veľmi uvoľneného, meditatívnejšieho stavu.

Fáza Theta: Nakoniec vstupujete do tretej fázy, v ktorej váš mozog produkuje vlny theta spojené s hlbokou meditáciou. Je to takmer snový stav a v tomto bode sa myseľ stáva sugestibilnou pre akýkoľvek zámer, s ktorým pracujete.

Prínosy praxe

Hypnóza funguje tak, že nás uvádza do sugestibilného stavu, v ktorom to, čo si predstavujeme, pripadá nevedomej mysli skutočné. Ide o to, že sme schopní prelomiť negatívne vzorce a správanie tým, že dovolíme svojmu podvedomiu, aby ich pustilo, čo môže byť v bežnom bdelom stave ťažké. “V tomto stave je každý sugestibilnejší, takže je to ideálny čas na to, aby ste si sami sebe podsúvali vlastné sugescie.

Pomocou autohypnózy sa môžete zbaviť závislostí, zlepšiť svoje sebavedomie, zbaviť sa úzkosti a stresu a mnoho ďalšieho. Ak si dokážete živo predstaviť stav, ktorý chcete dosiahnuť, a urobíte to v autohypnóze, veľmi silno to ovplyvní vaše podvedomie správnym smerom.

Ako sa zhypnotizovať

Pripravte sa:
Nájdite si tiché miesto, kde vás nikto nebude rušiť, a sadnite si do pohodlného kresla s nohami položenými na zemi. Ak chcete, aby to bolo ešte uvoľnenejšie a liečivejšie, môžete si ľahnúť – pokiaľ nezaspíte! Nebojte sa zapáliť sviečky a počúvať ambientnú hudbu bez slov. Nezabudnite si stíšiť telefón.

Upnite svoj pohľad:
Vyberte si bod niekde pred sebou a nad sebou vo svojom zornom poli (bod na stene atď.) a sústreďte sa naň. Uvoľnite ramená. Predstavte si, že sa vaše periférne videnie začína rozmazávať, a uvoľnite sa. Rozšírte svoje vedomie na dva rohy miestnosti pred vami a zároveň udržujte pozornosť na tomto bode, periférne videnie rozmazané a uvoľnené, ramená uvoľnené. Rozšírte svoje vedomie na dva rohy miestnosti za vami a zároveň sa sústreďte na tento bod. Tým rozšírite svoje vedomie a podporíte proces uvoľnenia. Zjemnite pohľad a vnímajte celú miestnosť bez toho, aby ste pohli očami.

Nastavte si svoj zámer:
Napíšte si alebo nahlas vyslovte, aký je váš zámer alebo želanie na ceste k autohypnóze (napr. cítiť sa pokojnejšie, sústredenejšie, sebavedomejšie, zdravšie, tvorivejšie atď.)

Dýchajte:
Trikrát sa zhlboka nadýchnite. Uvoľnene sa nadýchnite, uvoľnene vydýchnite. Ak chcete, opakujte viac ako trikrát.

Staňte sa pozorovateľom:
Predstavte si, že môžete prejsť scenárom, ktorý chcete posunúť dopredu. Predstavte si ho taký, aký je. Ak ste teda v strese alebo odkladáte, predstavte si, že môžete pozorovať, ako to prežívate ako myšlienkový film, cez súcitnú optiku, akoby ste boli svojím najlepším priateľom. Môže to byť viac vizuálne alebo viac emocionálne, podľa toho, ako funguje vaša myseľ.

Precíťte to vo svojom tele:
Premýšľajte o svojom zámere alebo želaní a predstavte si, kde sa energia vášho želania nachádza vo vašom tele. Môže byť vo vašom srdci, v žalúdku – kdekoľvek, kde sa cítite dobre. Znovu sa nadýchnite a myslite na svoje želanie. Ak by vaše želanie bolo farbou, akú by malo farbu? Keby bolo emóciou, aká by to bola emócia? Položte si ruku na tú časť tela, kde si predstavujete, že želanie žije. Pokračujte v dýchaní a vdýchnite svojmu želaniu život.

Použite svoju predstavivosť:
Ďalej si predstavte situáciu tak, ako si ju želáte. Aké by to bolo, keby.

Pohybujte svojím zámerom po tele:
Sústreďte sa na to, aby ste energiu tohto pozitívnejšieho stavu posúvali po svojom tele. Toto je vaša myseľ prianí; je to posvätná studňa zámernej energie, zásobáreň neobmedzených zdrojov, ktoré máte vždy k dispozícii.

Zapojte svoje zmysly:
Predstavte si najlepší možný scenár, v ktorom veci dopadnú ešte lepšie, ako ste dúfali. Pokúste sa ho v mysli prežiť všetkými zmyslami – cítiť ho, vidieť ho, počuť ho. Predstavte si ho silnejší, jasnejší a intenzívnejší. Upevnite tento pocit vo svojom tele. Priložte ruku k miestu, kde ho v tele cítite najsilnejšie, a dýchajte doň.

Ukončite sedenie:
Jemne sa vyveďte von: ešte niekoľkokrát sa uvoľnene nadýchnite a uvoľnenie vydýchnite. Podržte ruku na mieste, kde cítite pozitívne zdroje a pocity vo svojom tele. Poďakujte sa za to, že ste si dovolili tento moment uvoľnenia a zámernej cesty do svojej mysle.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *