Metastázy, hemangiosarkóm psov

Metastázy, hemangiosarkóm u psov Metastázy Metastázy (z gréckeho μετά, zmena a στάσις, miesto; teda vysťahovanie) je ložisko nádorových buniek vzniknuté roznesením alebo odtrhnutím primárneho nádoru. Rakovinové bunky sa krvou, lymfou alebo priamym rozsevom po organizme dostanú do ďalších orgánov kde založia nový nádor. Ak je primárny nádor schopný vytvárať metastázy označuje sa ako malígny. Len veľmi malé […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Metastázy, hemangiosarkóm psov 5/5 (11)

Srdce s obrysy mačky, psa a kríže

Metastázy, hemangiosarkóm u psov

Metastázy

Metastázy (z gréckeho μετά, zmena a στάσις, miesto; teda vysťahovanie) je ložisko nádorových buniek vzniknuté roznesením alebo odtrhnutím primárneho nádoru. Rakovinové bunky sa krvou, lymfou alebo priamym rozsevom po organizme dostanú do ďalších orgánov kde založia nový nádor. Ak je primárny nádor schopný vytvárať metastázy označuje sa ako malígny. Len veľmi malé percento chorých u onkologických ochorení umiera následkom veľkosti primárneho tumoru. Najčastejšie je úmrtie spôsobené práve vznikom metastáz, ktorých tvorba je veľmi zložitá a má komplikovaný proces.

Štúdia, ktorá prináša nádej

Hemangiosarkóm je vysoko malígny a agresívny nádor vznikajúci z endotelu ciev. Tento druh nádoru veľmi skoro vytvára metastázy. Látka získaná z huby coriolus vesricolor predlžuje dĺžku prežitia psov s rakovinou, zistila pensylvánska veterinárna štúdia

FILADELFIA – Psi s hemangiosarkómom, ktorí boli liečení látkou získanou z huby Coriolus versicolor, prežívali najdlhšiu dobu, ktorá kedy bola u psov s týmto ochorením zaznamenaná. Toto sľubné zistenie prináša nádej, že by táto látka jedného dňa mohla pacientom s rakovinou – ľuďom aj psom – ponúknuť použiteľnú alternatívny alebo doplnkovú liečbu k tradičným chemoterapiám.

Túto štúdiu vykonali dve fakulty Školy veterinárnej medicíny Pensylvánskej univerzity. Dorothy Cimino Brown je profesorka a predsedníčka Katedry klinických štúdií a riaditeľka Centra veterinárneho klinického šetrenia. Jennifer Reetz pôsobí ako rádiológ na Katedre klinických štúdií. Svoje zistenia publikovali vo voľne prístupnom článku v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

Huba CoriolusPolysacharid PSP v hube Coriolus

Huba Coriolus versicolor, bežne známa ako huba Yunzhi, sa v tradičnej čínskej medicíne používa už viac ako 2000 rokov. Predpokladá sa, že látkou podporujúcou imunitu je polysacharid peptid čiže PSP. V posledných dvoch desaťročiach niektoré štúdie naznačujú, že PSP pôsobí tiež v boji proti nádorom.

„Bolo uskutočnených mnoho štúdií na skupinách ľudí s rakovinou,“ povedala Cimino Brown. „Problémom týchto štúdií však je, že nutne nemerali to, čo väčšina ľudí považuje za klinicky najdôležitejší výsledok, teda, žijú ľudia užívajúci PSP dlhšie?“

Aby sa na túto zásadnú otázku zamerali, vykonali Cimino Brown a Reetz štúdiu na psoch s prirodzene sa vyskytujúcim hemangiosarkómom, agresívnou, invazívnou rakovinou, ktorá vzniká v krvinkách a bežne zasahuje slezinu. Zvyčajne postihuje zlatých retrívrov a nemeckých ovčiakov

Štúdie sa zúčastnilo pätnásť psov s diagnostikovaným hemangiosarkómom. Po rozdelení do troch skupín po piatich každá skupina dostávala inú dávku – 25, 50 alebo 100 mg/kg/deň – prípravku s 50% extraktom z huby Coriolus versicolor, ktorý bol testovaný na stálosť a dobré výrobné postupy.

Majitelia dostali pokyny podávať svojmu psovi kapsle s extraktom, zostavené pensylvánskymi farmaceutmi, každý deň. Majitelia potom každý mesiac priviedli svojho psa do univerzitnej Ryanovej veterinárnej nemocnice na kontrolu. Výskumníci im odobrali krv a urobili ultrazvuk, aby určili, do akej miery sa nádory vyvíjajú alebo či rastú a šíria sa.

Šok z úspešnosti liečby veterinár podáva lieky psovi

Na základe konečných výsledkov – ako rýchlo nádory postupovali a ako dlho psi žili – štúdia naznačuje, že prípravok bol pri boji s nádormi účinný.

„Boli sme v šoku,“ povedala Cimino Brown. „Pred našou štúdiou bola najdlhšia stredná doba prežitia psov s hemangiosarkómom sleziny, ktorí nepodstúpili žiadnu ďalšiu liečbu, 86 dní. My sme mali i psy, ktorí žili dlhšie ako rok, napriek tomu, že neboli liečení ničím iným ako touto hubou.”

Medzi skupinami s rôznym dávkovaním neboli žiadne významné rozdiely v dĺžke prežitia, aj keď stredná dĺžka prežitia bola najvyššia v skupine s dávkou 100 mg, a to 199 dní, čo zatienilo skôr zaznamenanú strednú dĺžku prežitia.

Výsledky boli v skutočnosti tak prekvapivé, že výskumníci požiadali univerzitných patológov o preskúmanie biopsií tkaniva u psov, aby sa uistili, že skutočne trpeli touto chorobou.

Vzorky znovu preskúmali a povedali: „ Áno, skutočne je to hemangiosarkóm,“ uviedla Cimino Brown.

Hemangiosarkóm je možné liečiť chemoterapiou, ale mnoho majiteľov sa rozhodne túto liečbu nepodstúpiť.

„Šancu na prežitie príliš nezvyšuje, je drahá a pre psa znamená časté návštevy u veterinára,“ povedala Cimino Brown. „Takže musíte vziať v úvahu kvalitu života.“

Kvalitný extrakt síce nie je lacný, ale ak sa preukáže účinnosť, ponúkol by majiteľom možnosť predĺžiť život svojho maznáčika bez pravidelných návštev veterinára. Ďalšou výhodou je, že Cimino Brown a Reetz nenašli žiadne známky nežiadúcich účinkov pri liečbe PSP.

Liečba bez vedľajších účinkov

Výskumníci sa teraz chystajú na psoch s hemangiosarkómom uskutočniť ďalšie štúdie prípravku , aby svoje výsledky potvrdili a vycibrili. Jedna štúdia porovná extrakt z Coriolu s placebom u majiteľov, ktorí sa rozhodli nevystavovať svojho maznáčika chemoterapii, a druhá porovná prípravok so štandardnou liečbou chemoterapiou.

V závislosti na týchto výsledkoch by nakoniec veterinári mohli prípravok predpisovať psom na liečbu hemangiosarkómu a možno aj iných rakovín. Mohlo by sa tiež pristúpiť k rozsiahlemu testovaniu na ľuďoch. „Aj keď je hemangiosarkóm veľmi smutné a zničujúce ochorenie,“ uviedla Cimino Brown, „táto liečba by výhľadovo, ak preukážeme, že funguje, mohla poskytnúť príjemnú alternatívu, ktorá by majiteľom a zvieratám na konci života priniesla viac spoločne stráveného času.“

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *