Mučenka opletavá – Passiflora incarnata

Mučenka opletavá (Passiflora incarnata) je vytrvalá popínavá rastlina. Za jej domovinu sa považuje juhovýchod Spojených štátov, Stredná a Južná Amerika. Vyniká veľkými voňavými kvetmi.

Rastlina má modrobiele kvety, ktoré kvitnú v priebehu júla, a ako plod má oválne bobule. Tým sa hovorí maypop. Veľké sú približne ako slepačie vajce. Ich farba sa pri zrení mení v žltú až oranžovú a plod je obľúbenou pochúťkou lariev mnohých druhov motýľov. Rastlina sa prirovnáva typom k viničom. Mučenka opletavá rastie v miestach, ktorá nie sú príliš udržované: popri cestách, na nepokosených pastvinách a pri železničných tratiach. Miluje slnečné miesta. V Českej republike sa pestuje okrem skleníkov aj v zimných záhradách alebo v bytoch.

kvet a plod mučenky opletavé

Obsiahnuté látky

Mučenka opletavá obsahuje predovšetkým flavonoidy, hlavne apigeninové a luteolinové C-glykosidy, ako je isovitexin, isoorientin. Flavonoidy sú známe svojim antioxidačným pôsobením. Okrem toho zosilňujú účinok vitamínu C a prispievajú ku spevňovaniu cievnych stien. V koreňoch mučenky opletavej sa nachádzajú kumaríny, ktoré môžu znižovať zrážanlivosť krvi. Nechýbajú esenciálne mastné kyseliny a esenciálne oleje a alkaloidy.

Ďalšie názvy mučenky opletavej

Mučenku opletavú (Passiflora incarnata) môžete v angličtine nájsť pod názvami purple passionflower (purpurová mučenka), true passionflower (pravá mučenka), wild apricot (divoká marhuľa) nebo wild passion vine (víno divokej vášne). Názov maypop odkazuje na zvuk pripomínajúci prasknutie, keď sa šliapne na ovocie.

Meno Passiflora incarnata pochádza z latinských slov passio čiže vášeň a flos, čo znamená kvetinu ako symbol Kristovho ukrižovania. Incarnata sa prekladá ako stelesnenie. V nemčine sa uvádza ako Winterharte Passionsblume alebo Fleischfarbene Passionsblume.

Tradičné použitie mučenky opletavej

Pôvodne bola rastlina používaná pre liečbu nespavosti, úzkosti alebo vysokého krvného tlaku. Známe je tiež to, že v Severnej a Južnej Amerike sa čaj využíval ako tonikum a v Austrálii sa považoval za sedatívum a na odstránenie úzkosti. Severoamerickí indiáni využívali z mučenky hlavne koreňovú časť. Čerokézovia z Tennessee hovorili o mučenke opletavej ako o Ocoee. Nielenže je zaradená medzi národné divoko rastúce rastliny tohto štátu, ale po rastline je aj pomenovaná rieka. Čerokézovia dávali kúsky koreňa do vody a využívali ho ako krvné tonikum a proti poruchám pečene.

Tradičná medicína využíva celú rastlinu, v čerstvej aj sušenej podobe. Často býva spomínaná predovšetkým s ohľadom na znižovanie stresu, upokojenie a zlepšovanie nespavosti.

Najstarším popisom je latinský text z roku 1787 Materia Medica Americana od nemeckého prírodovedca Schoepfa, v ktorom zmieňuje použitie druhu Passiflorae v Karolíne na epilepsii u starších ľudí. Americký prehľad z roku 1896 uvádza bohaté využitie od nervových sedatív, cez zastavovanie hnačky až po prevenciu potratu.

Mučenka tiež slúži ako náhrada maracuji a vyrába sa z nej aj džem.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_incarnata http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=q280
https://de.wikipedia.org/wiki/Passiflora_incarnata