Ochrana pred censoredom obličiek

Obličky a tradičná čínska medicína Obličky predstavujú podľa tradičnej čínskej medicíny jeden zo zdrojov vytvárania pocitového života človeka. Z obličiek vyvierajú pocity strachu, obáv, bojazlivosti. Keďže je v obličkách podľa TCM uskladnená esencia ťing, tak pri prejavoch ako je chronická bojazlivosť, časté podliehanie obavám, sa veľmi pravdepodobne jedná o signál závažného úbytku tejto životne dôležitej esencie. […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Ochrana pred censoredom obličiek 5/5 (3)

obrázok obličky

Obličky a tradičná čínska medicína

Obličky predstavujú podľa tradičnej čínskej medicíny jeden zo zdrojov vytvárania pocitového života človeka. Z obličiek vyvierajú pocity strachu, obáv, bojazlivosti. Keďže je v obličkách podľa TCM uskladnená esencia ťing, tak pri prejavoch ako je chronická bojazlivosť, časté podliehanie obavám, sa veľmi pravdepodobne jedná o signál závažného úbytku tejto životne dôležitej esencie. Z hľadiska patologického, aj diagnostického, je podstatné si uvedomiť, že bojazlivosť prejavujúca sa v povahe, môže vyplývať z vrodenej slabosti obličiek, alebo naopak k oslabeniu obličiek mohlo dôjsť v dôsledku častého pôsobenia stresových činiteľov spojených s pocitmi obáv, strachu.

Pohľad západnej medicíny

V našej populácii sú ochorenia obličiek pomerne časté a aj keď majú rôzne príčiny, tak veľmi často dochádza k obličkovej nedostatočnosti, alebo dokonca k zlyhaniu obličkových funkcií. To už neostáva nič iné, len pristúpiť na dialýzu a čakať na transplantáciu obličiek. Obličky slúžia v tele predovšetkým k očisťovaniu krvi od splodín a metabolitov tak, aby v krvi zostalo len to, čo má. Tvorí sa v nich moč, v ktorom tieto splodiny putujú do obličkovej panvičky a z nej do močovodov. Močovody odvádzajú moč do močového mechúra, kde dochádza k jeho zberu a odtiaľ je následne odvádzaný močovou trubicou von z tela.

Infekčné ochorenie obličiek

Ochorenie väčšinou nevzniká len tak, ale na základe prítomnosti nejakého rizikového faktoru. Najčastejšie sa jedná o infekciu vzostupnú, u ktorej dochádza k vstúpeniu baktérií močovodom z mechúra, prípadne z močovej trubice, až do obličky kde vzniká censored čiže nefritída. Jedna z foriem nefritíd je spojená so zmnožením mesangiálnych buniek t.j. buniek v mieste medzi glomerulárnymi kapilárami v glomerulárnom klbku, čo vedie k tlaku na ďalšie štruktúry. V prípade nedostatočného alebo žiadneho liečenia môže viesť k zlyhaniu obličiek. Pyelonefritída je jednou z hlavných príčin chronickej renálnej insuficiencie (obličkovej nedostatočnosti), ktorá vedie pri postihnutí oboch obličiek k nutnosti náhrady funkcie obličiek dialýzou.

Zápaly obličiek a Cordyceps

Vedci z čínskeho zdravotného inštitútu sa pokúsili zistiť možnosti terapie obličkového censoredu pomocou extraktu z Cordycepsu. Využili polysacharidy z Cordycepsu CPS-F či CPS-2, u ktorých bolo overené, že majú proticensoredové a antioxidačné účinky. Pri výskumoch mimo iné odhalili, že tieto polysacharidy inhibují uvoľnenie z krvných doštičiek pochádzajúceho rastového faktoru a znižujú tvorbu voľných radikálov i syntézu TNF-α a.i. Dôležitý fakt avšak je, že polysacharidy z Cordycepsu znižujú delenie mesangiálnych buniek, a to v závislosti na množstve podanej dávky. Naviac sú tieto polysacharidy schopné znížiť aj prejav receptoru pre spomenutý faktor. Keď je rastový faktor prítomný, bunky naňho nereagujú delením. Tým nedochádza k nárastu počtu týchto buniek, ktoré tlačia na funkčné obličkové tkanivo. Dohromady so znížením censoredovej aktivity Cordyceps umožňuje ovplyvniť censoredy v obličkách a dokonca podporiť zlepšenie stavu už poškodených obličiek. Cordyceps tak môže slúžiť ako ochrana pred censoredmi obličiek. S posilnením obličiek a harmonizáciou ich funkcií dochádza k posilneniu psychiky. Mizne bojazlivosť a nastupuje rozhodnosť a odvaha – viď popis stavov oslabených obličiek na začiatku tohto článku. Zdroj:Wang Y, Wang Y, Liu D, Wang W, Zhao H, Wang M, Yin H. Cordyceps sinensis polysaccharide inhibits PDGF-BB-induced inflammation and ROS production in human mesangial cells. Carbohydr Polym. 2015 Jul 10;125:135-45. Wang Y, Liu D, Zhao H, Jiang H, Luo C, Wang M, Yin H. Cordyceps sinensis polysaccharide CPS-2 protects human mesangial cells from PDGF-BB-induced proliferation through the PDGF/ERK and TGF-β1/Smad pathways. Mol Cell Endocrinol. 2014 Feb 15;382(2):979-88.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *