Orech čierny – Juglans nigra

Orech čierny má veľmi odolnú škrupinu. Napriek tomu stojí za pozornosť, rovnako ako jadro a listy.

Orech čierny (Juglans nigra) je známy aj ako orech americký, pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Do Európy sa strom dostal pred 300 rokmi. Jadrá orechu čierneho sa chuťou podobajú vlašským orechom.

plody orecha čierneho

Opadavý listnatý strom je typický svojou širokou korunou a výškou 30 m a výnimočne až 50 m. Hladká sivohnedá kôra sa v priebehu času mení a puká. Nakoniec má skoro čiernu farbu. Aj kvety sa vzhľadom blížia orechu vlašskému.

Potom, čo sa v 17. storočí dostal strom do Európy, stal sa skvostom v zámockých záhradách. V súčasnej dobe ho nájdete aj v parkoch. Najmohutnejší strom tohto druhu v Česku rastie v zámockom parku v Kvasiciach. Orech čierny je mrazuvzdorný. Aromatická dužnatá zelená šupka ukrýva hnedú škrupinu a malé jedlé jadro. Keď sa šupka dostane do kontaktu s pokožkou, objavujú sa žlté alebo hnedé škvrny. Príčinou je látka zvaná juglon.

Škrupina sa používa pre tvorbu šperkov. Musí sa rozrezávať pílkou a vyrábajú sa z nej šperky, ozdoby a talizmany. Čierny orech je obľúbený aj pre samotné jadrá. V priebehu rokov bolo vyvinutých mnoho kultivarov, aby sa podporila chuť orechov a kvalita dreva. Čierny orech môže rásť asi 130 rokov. Orechy sa spracovávajú do podobných jedál ako tie vlašské.

Ďalšie názvy orecha čierneho

V angličtine sa môžete stretnúť s výrazmi american walnut, black walnut alebo eastern black walnut, vo francúzštine Noyer noir.

Nutričné údaje

Prevládajúcou mastnou kyselinou je kyselina linolová, nechýba kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina palmitová a kyselina stearová. Sušené orechy obsahujú vitamíny A, C, K, E, ďalej tiež minerálne látky ako fosfor, horčík, mangán, vápnik, zinok, železo.

Tradičné využitie orecha čierneho

V tradičnom uzdravovaťeľstve sa využívajú predovšetkým nezrelé šupky, jadrá, listy. Orechu čiernemu sa pripisuje hlavne podpora obranyschopnosti organizmu. Okrem toho posilňuje činnosť centrálnej nervovej sústavy. Uvádza sa tiež prospešnosť pri kardiovaskulárnych chorobách, mal by znižovať cholesterol. Okrem toho podporuje chuť k jedlu. Indiánske kmene využívali šupky orecha čierneho proti censoredom. Tinktúra z púčikov by zase mala pomáhať organizmu pri censored ochoreniach.

Ďalšie využitie orecha čierneho

Listy, stonky a šupka slúžia ako farbivo. Zelené plody pri varení farbia do žlta. Listy a stonky ofarbia veci do hneda.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C5%99e%C5%A1%C3%A1k_%C4%8Dern%C3%BD
https://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3137/2