Reishi – Lesklokôrovka lesklá – Ganoderma lucidum

Reishi je veľmi širokospektrálna huba, ktorá je známa aj pod názvami lesklokôrovka lesklá alebo ganoderma. Pre svoje vlastnosti sa o nej hovorí ako o „božskej hube nesmrteľnosti”.

Využitie z hľadiska tradičnej čínskej medicíny

Podľa tradičnej čínskej medicíny Reishi charakterizuje neutrálna teplota, sladká a jemne horká chuť. Reishi sa prisudzuje tropizmus k srdcu, pečeni, pľúcam (niektoré zdroje uvádzajú aj tropizmus k slezine alebo k obličkám). Reishi-ilustrace

Vitalita, životná sila

Reishi významne posilňuje vitalitu, životnú silu, odolnosť voči prostrediu, čo sa v tradičnej čínskej medicíne označuje ako Zheng Qi. To je dôvod, prečo je spoločne s Coriolom najužívanejšími hubami pri censored ťažkostiach. Dokážu podporiť imunitný systém, aby vyvíjal radikálnejšiu činnosť voči bunkám nejvážnějších chorob. Coriolu sa to síce darí trošku lepšie, u Reishi je ale omnoho významnejšie posilnenie organizmu, čo má tiež obrovský význam. Osvedčil sa pri drastickej, aj keď často nevyhnutnej, konvenčnej terapii (chemoterapia alebo rádioterapia). Reishi je vhodné podávať počas konvenčnej terapie (a aj približne 2 mesiace po jej ukončení). Prispieva k ničeniu zmutovaných buniek a pomáha organizmu zvládnuť náročnú konvenčnú liečbu, ktorá je často spojená s nepríjemnými vedľajšími príznakmi.
  • Reishi výrazne stimuluje imunitný systém, predovšetkým makrofágy, výrazne povzbudzuje činnosť NK buniek (prirodzene usmrcujú) a dendritických buniek. Zvládne boj s pneumokokmi, streptokokmi, stafylokokmi alebo napr. s E.coli, B.dyzentériou, B.pseudomonas.
  • Reishi sa používa pri únavových stavoch. Pretože doplňuje skôr krv a yin, osvedčila sa predovšetkým u žien. Prispieva k regenerácii pri rôznych únavových stavoch, napríklad aj pri únave po pôrode. Zvláda nielen fyzickú únavu, ale tiež psychickú, pretože podľa čínskej medicíny vyživuje srdce (má tropizmus k srdcu). Významný je tiež jej antiaging účinok, ktorý ocenia hlavne ženy.
  • Taoistickí mnísi konzumovali Reishi pred meditáciou. Podľa tradičnej čínskej medicíny Reishi harmonizuje dušu (An Shen účinok), pretože podľa nej má v srdci sídlo duša Shen (hlavná duša, podľa Číňanov má človek viac duší). Reishi je schopná vyživovať srdce, a tým harmonizovať, sťahovať a upokojovať dušu Shen. Z tohto dôvodu je vhodné Reishi použiť pri úzkostiach, ľahkých depresiách, panických atakoch alebo napríklad pri nespavosti. Reishi v podobe prášku sa hodí skôr pri psychických problémoch. Pretože extrakt z Reishi trochu viac povzbudzuje, odporúča sa pri únavách. (1)

Reishi pomáha nastoliť psychickú rovnováhu

Psychická nerovnováha máva rôzne dôvody. Pri troške zjednodušenia spočíva príčina v srdci. Preto sa z hľadiska tradičnej čínskej medicíny odporúča kombinovať Reishi s jujubou. Príčinou môže byť aj pečeň. Keď má človek problém so srdcom (XIN), vyžaruje z neho podľa tejto medicíny neukotvenosť, nevyrovnanosť. Často tiež pociťuje búšenie srdca, má nepokojný spánok, zabúda, je ľakavý a viac bledý. Ak má človek problémy s pečeňou (GAN), ťažko sa uvoľňuje, má pocit pnutia. Striedajú sa mu nálady, je citlivý na emócie a stres. Ženám sa príznaky často zosilňujú pred menštruáciou. Reishi je schopná vyživovať krv a yin. Keď sa k tomu pripočíta ďalšia schopnosť, a totiž harmonizácia psychiky, vychádza nám z toho skvelý prípravok na klimakterické problémy, ku ktorým patrí podráždenosť, náladovosť, návaly, búšenie srdca a ďalšie typické príznaky tohto obdobia. Podľa tradičnej čínskej medicíny Reishi tiež tíši dušnosť, kašeľ a transformuje hlieny. Okrem toho posilňuje esenciu obličiek. Bolo zistené, že Reishi prospieva srdcu ako po psychickej stránke, tak aj po tej fyzickej. Z tohto dôvodu sa používa pri kardiovaskulárnych problémoch. Podobne ako mnoho ďalších blahodárnych húb dokáže aj Reishi vyrovnávať imunitný systém podľa potreby. Podporí ho, keď je slabý a ukľudní ho, keď je odpoveď neprimeraná. Z toho sa vychádza pri autoimunitných alebo alergických problémoch. Reishi má tropizmus k pľúcam, preto sa odporúča pri astme, sennej nádche, a ďalších alergiách, kašľov, CHOPN, emfyzéme. Reishi sa veľmi osvedčila pri opakovaných infekciách respiračného systému, ale pozor – nesmú byť v akútnej fáze. Ak sa jedná o akútny stav, je lepšie siahnuť po Coriole alebo betaglukáne (vo vyšších dávkach). Podľa čínskej medicíny sa dýchanie týka pľúc a obličiek. Z tohto dôvodu sa často Reishi kombinuje s Cordycepsom. Berú sa ale oddelene – Cordycpes ráno, Reishi večer. Reishi sa osvedčila u kožných problémov, napríklad pri atopickom ekzéme. Hodí sa ju doplniť o Agaricus. Ako v ďalšom texte vysvetlíme, Reishi veľmi prospieva pečeni. Väčšina blahodárnych húb ju prečistí dôkladnejšie ako zvyčajne používaný pestrec mariánsky. Pečeň pritom regeneruje (vďaka hepatoprotektívnemu účinku) a zároveň posilňuje, predovšetkým krv a yin. Táto činnosť je významná hlavne u žien (napr. pri problémoch s menštruáciou). Blahodárné huby sú schopné regulovať cukor v krvi, to je aj prípad Reishi. Preto sa dá použiť pri cukrovke – hlavne II. typu. V ďalšom texte vysvetlíme, ako zlepšuje reakciu tkaniva na inzulín. Reishi zároveň harmonizuje krvný tlak, zabraňuje hypoxii srdcového svalu, prispieva k lepšej výžive vencovitých tepien. Reishi prospieva pri censoredoch, a to predovšetkým pri tých chronických. Využíva sa s Coriolom a Auriculáriou pri censoredoch pohybového aparátu (napríklad u revmatoidnej artritídy). Osvedčila sa tiež pri autoimunitných censoredoch alebo pri nadmernej činnosti štítnej žľazy. Takisto v tomto prípade sa doplňuje Coriolom. (1)

Reishi otestovaná v praxi:

  • podpora srdca a obehu, pridáva sa tiež Shiitake, Maitake, Agaricus, Auricularia, Cordyceps,
  • celkové posilnenie imunitného systému, pridáva sa aj Shiitake, Agaricus, Coriolus,
  • pomoc pri alergiách, pridáva sa Agaricus, Hericium (predovšetkým pre prečistenie čriev),
  • podpora fyzického a mentálneho zdravotného stavu, pridáva sa Cordyceps,
  • doplnková terapia nejvážnějších chorob, kombinácia húb podľa typu censoredu,
  • prospieva pri poruchách spánku, vyčerpaní alebo nervovom nepokoji, pridáva sa Hericium, Cordyceps,
  • doplnková terapia pri poruche pečene, pridáva sa Shiitake, Maitake, Agaricus,
  • prostriedok proti starnutí, pridáva sa Cordyceps.

Ďalšie možnosti použitia Reishi:

vykazuje proticensoredové účinky, pri nespavosti, úzkosti, únave, nadváhe, pre odstránenie stresu, reguluje lipidy a cholesterol, má anti-aging účinky (tiež Cordyceps), chráni srdce a pečeň, pri alergii (zastavuje uvoľňovanie histamínu + vitamín C), alergii na potraviny (tiež Hericium), pri ochorení pohybového aparátu, pri rakovine pečene, žalúdku, pľúc, obličiek, kože, mozgu, pre posilnenie imunitného systému, pri kožnom ochorení, pôsobí antineoplasticky, posilňuje kardiovaskulárny systém (zvyšuje kontraktilitu, znižuje krvný tlak, bráni hypoxii srdcového svalu), pôsobí antibioticky (proti pneumokokom, stafylokokom, streptokokom, E.coli, B.dyzentérii, pseudomonas), na posilnenie pečene, pri cukrovke, mierni kašeľ, podporuje vykašliavanie, pôsobí sedatívne, analgeticky, jedná sa o antihistaminikum, pomáha pri bronchitíde (naviac Cordyceps – pri dlhodobých problémoch; naviac Coriolus pri akútnom stave – regeneruje sliznice), pri neurasténii, leukopénii, cirhóze pečene, dermatologickom ochorení, pri telesnej alebo duševnej únave, artróze, artritíde, leukémii (pôsobí na kostnú dreň), pri ochorení sietnice, svalovej atrofii a dystrofii a RS, pomáha pri detoxikácii pečene, reguluje obrannú qi, jedná sa o výrazný antioxidant (P/E), vyniká antiaging účinkami.

Charakteristika Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokôrovka lesklá, Ling zhi, „božská huba nesmrteľnosti“) sa radí medzi drevokazné trúdnikovité huby a jej domovinou je Ázia. Objavuje sa predovšetkým na živých alebo odumretých stromoch a pňoch listnatých stromov, hlavne na buku a na dube. Pretože je po Reishi veľký dopyt, pestuje sa tiež vo veľkom rozsahu komerčne v pestovateľských zariadeniach. Reishi je zaradená do ohromnej čeľade lesklokôrovitých, vedľa ďalších viac ako 210 rôznych druhov. Charakteristická je svojim polkruhovitým alebo vejárovitým klobúkom, ktorý je tak lesklý, že vypadá ako nalakovaný. A áno, odtiaľ sa objavil slovenský názov: lesklokôrovka lesklá. Reishi používali už pred viac ako 2000 rokmi obyvatelia Ázie k terapii mnohých zdravotných neduhov. A pretože boli presvedčení o neuveriteľných účinkoch, hovorilo sa jej „huba nesmrteľnosti”. Bolo už opísaných mnoho účinkov a vplyvov na zdravie človeka. Patrí sem napríklad známy herbár Shen Nong Ben Cao Jing. Jeho spísanie sa datuje do rokov 25-220 n. l., do doby vládnutia východnej dynastie Han. Kniha sa postupne aktualizovala a doplňovala, takže obsahovala ďalšie a ďalšie nové možnosti, ako využiť Reishi. Medzi ďalšie písomné zmienky patrí napríklad Ben Cao Gang Mu. Pre „západný“ svet „našiel“ Reishi v roku 1781 William Curtis. Napriek tomu lekári tejto blahodárnéj hube nevenujú pozornosť, ktorú by si určite zaslúžila. Skutočnosťou ale je, že približne od 60. rokov 20. storočia bolo vykonaných mnoho pokusov, výskumov a klinických štúdií. Výsledky len potvrdzujú poznatky načerpané už pred tisícmi rokov. Patrí sem napríklad schopnosť Reishi upravovať činnosť imunitného systému, zabíjať censored bunky, ale v poslednej dobe napríklad tiež schopnosť zastavenia rozvoja civilizačných chorôb. Ku kultivovaniu a umelému pestovaniu Reishi sa prešlo zhruba okolo roku 1970. Aby huba nestratila svoje zloženie, je potrebný vhodný substrát. Len tak si môže ponechať svoje biologicky aktívne látky prospievajúce ľudskému zdraviu. Pretože sa našiel vhodný substrát, takisto Reishi z pestovateľských zariadení je plnohodnotnou náhradou voľne rastúcich húb. Ale jednu výhodu predsa len tieto vypestované huby majú: je totiž možné lepšie využiť jednotlivé vývojové štádiá huby – teda mycélia, spóry alebo napr. zrelé huby, pretože v každom vývojovom štádiu môže mať Reishi mierne odlišné zloženie (niektorých zložiek sa vyskytuje viac, iných menej). (1)

Zloženie Reishi

Ako sme uviedli, Reishi vie, vďaka obsiahnutým zložkám, ovplyvňovať činnosť organizmu. Až 90 % hmotnosti huby tvorí tekutina. Sušinu predstavujú predovšetkým polysacharidy, bielkoviny, ďalej tiež mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Pripravili sme pre vás krátky prehľad základného zloženia Reishi. Môžete si tak urobiť predstavu o širokom zameraní tejto blahodárnéj huby na celý organizmus.

Polysacharidy a glykoproteíny

Huby majú polysacharidy vstrebateľné a nevstrebateľné. Polysacharidy sú cukry s dlhým reťazcom. Mnoho z nich sa vo vode nerozpúšťa a ani nie je vstrebané črevom, sú teda takzvanou hrubou vlákninou. Nezvyšujú rýchlo glykémiu. Polysacharidy z Reishi dokážu riadiť veľa pochodov v organizme. Skladajú sa z glukózy, manózy, xylózy, galaktózy. Z Reishi bolo izolovaných približne 200 rozdielnych polysacharidov, pričom medzi najznámejšie patria betaglukány – oba typy: ako beta-1-3, tak aj beta-1-6-D glukány, ale tiež cukry ganoderany A, B, C. Medzi nerozpustnými polysacharidmi je významný chitín, dôležitá živina pre črevnú mikroflóru. Pretože odchádza stolicou, môže skvalitniť peristaltiku a viazať na seba rôzne tuky alebo škodliviny, ktoré spolu s ním zmiznú z tela. Zloženie polysacharidu ovplyvňuje výsledné účinky. Tie sú predovšetkým zamerané na ovplyvňovanie imunitného systému (menšie dávky aktivujú, vyššie pôsobia skôr proticensoredovo). Okrem toho neutralizujú voľné radikály, vyrovnávajú hladinu cukrov v krvi a pôsobia proti rakovine. Taktiež glykoproteíny patria medzi významnú súčasť Reishi. Jedná sa o zlúčeniny bielkovín a cukrov. Nechýbajú ani lektíny, silné imunomodulátory, ktoré dokážu úspešne bojovať proti vírusom a zmutovaným bunkám.

Triterpény a steroly

Dôležitou zložkou Reishi je tiež pomerne veľké množstvo sterolov a triterpénov, ktoré je možné nájsť v blahodárných rastlinách ako je ginko biloba alebo ženšen. Dôležité sú pre svoje proticensoredové, protiinfekčné a proticensored účinky. Pôsobia silno antioxidačne a znižujú hladinu tukov v krvi. Vplyv sterolov a triterpénov na činnosť imunitného systému nie je nijak významný. Do podtriedy terpénov patria triterpény a z nich odvodené látky, ktoré rastliny vytvárajú v priebehu rastu a vývoja. V jednotlivých fázach rastu Reishi sa tiež mení ich koncentrácia. Triterpény poskytujú rastlinám mierne horkú príchuť. Reishi obsahuje väčšie množstvo triterpénov odvodených od lanostanu – ten je metabolitom lanosterolu. Materskou zlúčeninou lanosterolu je skvalén. Triterpény z Reishi sa dajú extrahovať, väčšinou v metanole a etanole. V extraktoch sa objavilo viac ako 50 zlúčenín triterpenickej povahy, čo je pomerne veľké množstvo. Patrí sem tiež kyselina ganoderická, ludicenická, ganoderal, ganoderoly, ganoderioly alebo napríklad ganoderony a kyselina ganodermická. Medzi najsilnejší triterpén patrí kyselina ganoderická X, ktorej schopnosť zabiť censoredové bunky je neuveriteľná. Ganoderické kyseliny B a D znižujú krvný tlak a majú protiinfekčný vplyv. Lucidumol C patrí medzi novo objavené látky. Jeho prednosťou je účinná likvidácia mnohých typov zmutovaných buniek. Medzi sterolmi vyniká predovšetkým ergosterol (vitamín D2), nevyhnutný pre zdravé kostné tkanivo. Okrem toho podporuje mineralizáciu kostí, vďaka ktorej sú kosti ďaleko pevnejšie.

Tuky a mastné kyseliny

V Reishi nechýba ani celý rad mastných kyselín. Či už polynenasýtených, alebo nasýtených. Dôležité sú hlavne polynenasýtené mastné kyseliny, pričom najčastejšie sa objavuje kyselina linolová, palmitová, olejová a stearová. Ich významnou schopnosťou je potlačenie množenia zmutovaných buniek. Napríklad kyselina stearová a kyselina palmitová dokonca spôsobujú u týchto buniek apoptotickú smrť.

Bielkoviny, peptidy, aminokyseliny a enzýmy

Súčasťou Reishi sú tiež bielkoviny, vrátane vlastných stavebných prvkov – aminokyselín. Aj oni majú vplyv na funkcie tela. Z bielkovín sa najviac skúma Ling Zhi-8 (LZ-8), ktorá bola izolovaná z mycélia huby. Podobne ako ďalšie bielkoviny stimuluje imunitný systém. Okrem toho dokáže bojovať s censored bunkami a jedná sa o antioxidant. Aminokyseliny sú významné nielen preto, že z nich vznikajú bielkoviny, ale tiež v prípade potreby cukry. Reishi obsahuje aj esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie samo vytvoriť a potrebuje prísun z potravy. Takisto enzýmy patria medzi bielkoviny a sú potrebné v mnohých procesoch, napríklad pomáhajú syntéze niektorých zložiek, ale dokážu ich aj štiepiť. Metaloproteinázy štiepia medzibunkovú hmotu a tiež pôsobia protizrážanlivo. Galaktosidázy sú enzýmy, ktoré rozkladajú mliečny cukor – laktózu.

Nukleosidy

Nukleosidy ako napríklad adenosín zabraňujú zhlukovaniu trombocytov, čím sa znižuje tvorba trombov (krvných zrazenín). Okrem toho adenosín znižuje krvný tlak a má vplyv na srdcovú činnosť, preto sa podáva pacientom so srdcovou arytmiou. Reishi obsahuje ešte ďalšie nukleosidy ako adenín, uracil alebo uridin.

Vitamíny a minerálne látky

V Reishi sa tiež objavuje veľa vitamínov. Dostatok je predovšetkým vitamínu D, vitamínov skupiny B alebo betakaroténu. Z minerálov obsahuje hlavne draslík, sodík, zinok, meď, selén, železo, horčík a ďalšie.

Schopnosti Reishi

Reishi má mnoho účinkov a my vám v nasledujúcom texte predstavíme niektoré z nich. Opierajú sa o vedecké výskumy, pričom pokusy boli vykonané nielen na bunkových kultúrach (in vitro), ale tiež na laboratórnych zvieratách (in vivo). Niektoré však boli vykonané na dobrovoľníkoch.

Reishi likviduje censored bunky

Nádorové ochorenia sú strašiakom modernej doby. Väčšina populácie má osobnú skúsenosť s touto chorobou alebo ochorel niekto z rodiny. Veda stále postupuje a ponúka väčšie možnosti, zvládnutie ochorenia je čím ďalej, tým viac pravdepodobnejšie. Medzi nové blahodárné postupy patrí už aj biologická ošetrenie. Zvyšujú sa tak šance pacientov na prežitie. Stále však existuje nebezpečenstvo úmrtia. Strašiakom je tiež proticensoredová ošetrenie, ktorá je často pre organizmus veľmi náročná a niekedy má veľmi silné negatívne vedľajšie účinky. Preto sa stále hľadajú nové a nové spôsoby, ako chorým dopriať čo najšetrnejšiu a najefektívnejšiu metódu terapie. V oblasti censoredových chorôb sa Reishi skúma už dlho a výsledky hovoria o úspešnom boji v potlačovaní censoredho bujnenia. Výskumy in vitro sa vykonávajú na zmutovaných bunkách, ku ktorým sa pridáva Reishi a sleduje sa zmena chovania buniek. Vďaka blahodárnéj hube je potlačené delenie buniek nejvážnějších chorob, pretože sa tak zastavuje bunkový cyklus. Reishi naviac spúšťa signálne cesty, ktoré majú za dôsledok bunkovú smrť – apoptózu. Bolo dokázané, že Reishi týmto spôsobom likviduje bunky nejvážnějších chorob prsníka, pľúc, hrubého čreva a rekta, krčku maternice, prostaty, sarkómu, pečene alebo leukémie. Naviac je vďaka Reishi obmedzená novotvorba ciev – abiogenézia. Pretože u censoredových buniek prebieha mohutné delenie, vyžadujú veľa energie a kyslíku oproti zdravým bunkám. Keďže vyžadujú väčší prísun krvi, vytvárajú hormóny, kvôli ktorým sa vytvárajú nové cievy. Ako obrana tu ale pôsobí Reishi, ktorá tento proces blokuje. Reishi naviac vie zabrániť cestovaniu buniek z miesta censoredu, pôsobí teda proti metastázam. Pri pokusoch na zvieratách vychádzajú prakticky rovnaké výsledky ako u pokusov na bunkových kultúrach. Zvieratá s najzávažnejším onemocněním žijú dlhšie, keď dostanú Reishi. Okrem toho sa objem a váha censoredovej masy zmenšuje a klesá tiež množstvo metastáz. Dôležitým faktom pri rakovine prostaty je to, že sa v hube nachádza ganoderol B, ktorý sa viaže na androgénne receptory prostaty. Takto potom nie je možné naviazanie mužského pohlavného hormónu. Hormón totiž v tomto prípade zhoršuje stav, pretože podporuje rast nejvážnějších chorob. Niektoré z pokusov dokladajú schopnosť Reishi prospieť pri zvýšení citlivosti zmutovaných buniek na konvenčnu terapiu. Mnoho typov censoredov je totiž k chemoterapii rezistentných, prípadne reagujú nedostatočne. Preto sa musí využívať vysokých dávok, ktoré ale pre pacienta predstavujú nebezpečenstvo. Dávky Reishi pôsobia i na dôsledky terapie, vďaka tejto blahodárnéj hube dochádza k rýchlejšej regenerácii organizmu. V tejto sekcii je tiež nutne zmieniť imunostimulačné účinky, pretože Reishi stimuluje tie imunitné bunky, ktoré sú súčasťou protirakovinovej imunity.

Li A, Shuai X, Jia Z, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide extract inhibits hepatocellular carcinoma growth by downregulating regulatory T cells accumulation and function by inducing microRNA-125b. Journal of Translational Medicine. 2015;13:100.

Liu DL, Yang DH, Li YJ, Wang CR, Xu J, Yao N, Chen ZS, Zhang XQ, Ye WC, Zhang DM. Ganoderma lucidum derived ganoderenic acid B reverses ABCB1-mediated multidrug resistance in HepG2/ADM cells. Int J Oncol. 2015;46(5):2029-38.

Li YB, Liu RM, Liang XF, Liu HZ, Zhong JJ, Xiao JH. Structurally related ganoderic acids induce apoptosis in human cervical cancer HeLa cells: involvement of oxidative stress and antioxidant protective system. Chem Biol Interact. 2015 Aug 14. pii: S0009-2797(15)30034-X.

Na K, Li K, Sang T, Wu K, Wang Y, Wang X. Anticarcinogenic effects of water extract of sporoderm-broken spores of Ganoderma lucidum on colorectal cancer in vitro and in vivo. Int J Oncol. 2017 May;50(5):1541-1554.

Wang SC, Hsin IL, Li JR, Ciou TC, Wu HM, Wu CH, Ko JL.Immunomodulatory proteins FIP-gts and chloroquine induce caspase-independent cell death via autophagy for resensitizing cisplatin-resistant urothelial cancer cells. Phytomedicine. 2016 Dec 1;23(13):1566-1573.

Quagliariello V, Barbieri A, Del Vecchio V et al. Anticancer and Anti-Inflammatory Properties of Ganoderma lucidum Extract Effects on Melanoma and Triple-Negative Breast Cancer Treatment. Nutrients. 2017 Feb 28;9(3). pii: E210.

Xie ZP, Wang T, Huang ZS, Li H, Di JM, Wei AY,  Total triterpenoids from Ganoderma Lucidum suppresses prostate cancer cell growth by inducing growth arrest and apoptosis. J Huazhong Univ Sci Technolog Med Sci. 2015 Oct;35(5):736-41.

Lv J, Chen Y, Li K, Xu J, Zhang W, Li M, Pang X. Sporoderm-Broken Spores of Ganoderma lucidum Inhibit the Growth of Lung Cancer: Involvement of the Akt/mTOR Signaling Pathway. Nutr Cancer. 2016 Oct;68(7):1151-60. 

Vplyv Reishi na imunitný systém

Správna funkcia imunitného systému je nevyhnutná, aby telo zvládlo všetky nástrahy. Keď je organizmus oslabený, ľahšie podľahne rôznym infekciám, ale tiež napríklad rakovine. Keď imunitný systém začne vyvíjať priveľkú činnosť, môže sa dokonca obrátiť proti vlastným štruktúram, príkladom sú autoimunitné ochorenia. Organizmu neprospieva ani, aj keď len mierny, dlhodobý censored. Reishi dokáže pomocou polysacharidov efektívne upravovať činnosť imunitného systému. Nielen že ho uvádza do rovnováhy, ale aj ho posilňuje a mierni nesprávne reakcie. Reishi posilňuje imunitný systém tým, že pôsobí na bunky vrodenej imunity (dendritické bunky, makrofágy alebo napr. neutrofily), ale tiež imunity získanej (B a T lymfocyty). Polysacharidy obsiahnuté v Reishi sa môžu naviazať na receptory na membránach imunitných buniek. Týmto naviazaním dôjde k spusteniu vnútrobunkových signálnych ciest – tie vedú napríklad k rastu tvorby pôsobkov, ktoré spúšťajú ďalšie časti imunitného systému, teda proticensoredové cytokíny (IL-1, IL-6, alebo napr. TNF alfa). Tie majú na starosti podporu delenia a tým pádom tiež rozmnoženie imunitných buniek (rastové faktory). Väzbou sa ale mení tiež funkcia danej bunky – napr. u makrofágov alebo dendritických buniek rastie schopnosť absorbovať cudzorodý materiál, prípadne poškodené a umierajúce bunky. Hovorí sa tomu fagocytóza. Pohltenú časticu, napríklad baktériu, bunky usmrtia a „rozdelia“ na malé bielkovinové časti. Vystavia ich na svojom povrchu – takto môžu byť rozpoznané ostatnými bunkami imunitného systému, napríklad T lymfocytmi. Tie potom podnecujú B lymfocyty k tvorbe imunoglobulínu. Z toho vyplýva schopnosť Reishi pôsobiť na celý imunitný systém. Tým, že Reishi zvýši produkciu IL-10 imunitnými bunkami, dôjde k utlmeniu imunitných reakcií. Interleukin totiž znižuje činnosť imunitných buniek a takisto sekréciu precensoredových cytokínov. A ako Reishi pôsobí proti alergii? Reishi bola vyskúšaná na alergických myšiach s astmou, pri ktorej dýchacie cesty vyvíjali veľkú aktivitu a odpoveďou bolo rýchle stiahnutie. Myši, ktoré konzumovali Reishi, mali menšie alergické prejavy a lepší stav astmy. Zastavilo sa uvoľnenie histamínu zo žírnych buniek a poklesla produkcia cytokínov, čo je dôležité, pretože majú pri alergii veľký význam. Testujú sa nielen zvieratá, ale tiež pacienti s astmou. Pri testoch, keď bola podaná kombinácia látok – jednou z nich bola ganoderická kyselina – sa výrazne zmenšil censored v dýchacích cestách. Tak poklesla aj produkcia hlienu a tým sa významne znížil censored v dýchacích cestách a upokojil sa stav dýchacích ciest. Reishi bola testovaná tiež s ohľadom na autoimunitné ochorenia. Prebehli pokusy na myšiach nakazených podobnými chorobami ako sú ľudské – napr. Crohnove ochorenie, lupus alebo revmatoidná artritída. Podávanie Reishi prispelo veľmi k poklesu autoimunitného censoredu a stav pokusných zvierat sa zlepšil. Imunitný systém ale tvoria nielen imunitné bunky a rôzne pôsobky, patria sem tiež koža a sliznice, ktoré sú bariérou brániacou vstupu škodlivín do tela. Medzi bariérami je podstatná tá črevná, ktorú Reishi pomáha výrazne posilňovať. Vďaka tomu je potom menej priepustná, a okrem toho sa lepší stav črevnej mikroflóry, čo je pre ľudské zdravie nevyhnutné. Nakoniec došlo tiež k rastu koncentrácie slizničného imunoglobulínu A (IgA).

Liu YJ, Cao LP, Du JL, Jia R, Zhao CY, Shen YJ, Xu P, Yin GJ. Anti-inflammatory and hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on carbon tetrachloride-induced hepatocyte damage in common carp (Cyprinus carpio L.). Int Immunopharmacol. 2015;25(1):112-20.

Andoh T, Yamamoto T, Zhang Q, Tayama M, Tanaka K, Kuraishi Y, Hattori M. Inhibitory effects of the methanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010;114(3):292-7.

Cai Q, Li Y, Pei G. Polysaccharides from Ganoderma lucidum attenuate microglia-mediated neuroinflammation and modulate microglial phagocytosis and behavioural response. J Neuroinflammation. 2017 Mar 24;14(1):63.

Jin M, Shao D, Zhu Y, Zhao K, Li Q, Yang , Xu C, Huang Q, Shi J. Effects of polysaccharide from mycelia of Ganoderma lucidum on intestinal barrier functions of rats. Int J Biol Macromol. 2017 Jan;94(Pt A):1-9.

Andoh T, Yamamoto T, Zhang Q, Tayama M, Tanaka K, Hattori M, Kuraishi Y. Inhibitory effects of the methanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010;114(3):292-7.

Habijanic J, Berovic M,  Boh B, Wraber B, Plankl M, . Submerged cultivation of Ganoderma lucidum and the effects of its polysaccharides on the production of human cytokines TNF-α, IL-12, IFN-γ, IL-2, IL-4, IL-10 and IL-17. N Biotechnol. 2015 Jan 25;32(1):85-95.

Cai Z, Wong CK, Jiao D, Chu M, Dong J, Leung PC, et al. Anti-inflammatory activities of Ganoderma lucidum (Lingzhi) and San-Miao-San supplements in MRL/lpr mice for the treatment of systemic lupus erythematosus. Chin Med. 2016 Apr 29;11:23.

Pidchenko VT, Nizhenkovska IV, Bychkova NG, Bisko NA, Rodnichenko AY, Kozyko NO. Influence of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. on T-cell-mediated immunity in normal and immunosuppressed mice line CBA/Ca. Ceska Slov Farm. 2015 Fall;64(4):139-143.

Wang L, Yang N, Liu C, Song Y, Zi J, el al. Ganoderic acid C1 isolated from the anti-asthma formula, ASHMI™ suppresses TNF-α production by mouse macrophages and peripheral blood mononuclear cells from asthma patients. Int Immunopharmacol. 2015 Aug;27(2):224-31.

Zhang Q, Andoh T, Yamamoto T, Hattori M, Tayama M, Tanaka K, Kuraishi Y. Inhibitory effects of the methanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010;114(3):292-7.

Reishi likviduje voľné radikály

Dôsledkom oxidačného stresu je rýchlejšie starnutie a degeneratívne procesy v organizme. Voľné radikály totižto pôsobia toxicky, sú mutagénne a rakovinotvorné, poškodzujú DNA buniek a tuky v membránach. Pretože sa voľné radikály tvoria aj počas fyziologických procesov, dokáže telo voľné radikály neutralizovať vlastnými prostriedkami. V niektorých prípadoch sa ale voľné radikály tvoria omnoho viac a organizmus potom nie je schopný adekvátne reagovať. Vzniku voľných radikálov prispieva fyzický a psychický stres, znečistenie životného prostredia, ale tiež napríklad infekcie. Silnými antioxidantami sú vitamíny C a E alebo napr. zložky Reishi, predovšetkým polyfenoly, polysacharidy a terpenoidy. Antioxidačné vlastnosti boli testované napríklad v roztokoch s radikálmi, ku ktorým bol pridaný extrakt z Reishi. Následne sa merala koncentrácia zvyšných radikálov – aj tých, ktoré neboli neutralizované. Niektoré z pokusov prebiehali tiež na zvieratách. Oxidačný stres sa sleduje na výsledkoch krvných odberov. Zisťuje sa hladina malondialdehydu vznikajúceho peroxidáciou lipidov v bunkových membránach. Keď sú hodnoty vyššie, odpovedá to vysokej aktivite voľných radikálov. Voľné radikály páchajú škodu pri mnohých chorobách, kedy poškodzujú orgány. Príkladom je napríklad cukrovka I. typu, kde dochádza k poškodeniu pečene, zlyhaniu obličiek alebo k degeneratívnym procesom v mozgu. Pokiaľ je to možné, tak so znížením koncentrácie voľných radikálov sa dosiahne spomalenie alebo dokonca zastavenie progresie poškodenia. Orgán sa prípadne môže regenerovať.

Stajic M, Cilerdzic J, Zivkovic L, Bajic V, Spremo-Potparevic B, Vukojevic J. Genoprotective Capacity of Alternatively Cultivated Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), Basidiocarps. Int J Med Mushrooms. 2016;18(12):1061-1069.

Tang X, Xu B, Cai W. Comparison of the Chemical Profiles and Antioxidant and Antidiabetic Activities of Extracts from Two Ganoderma Species (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms 2016; 18(7):609-20.

Negi P, Mohsin M, Ahmed Z. Determination of the antioxidant activity and polyphenol contents of wild Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (W.Curt. Fr.) P. Karst. (higher Basidiomycetes) from central Himalayan hills of India. Int J Med Mushrooms. 2011;13(6):535-44.

Rani P, Maheshwari U, Lal MR, Krishnan S. Antioxidant Potential of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Cultivated on Artocarpus heterophyllus Sawdust Substrate in India. Int J Med Mushrooms. 2015;17(12):1171-7.

Reishi bráni infekciám

Keď dôjde k prieniku a rozmnoženiu infekčného patogénu, spúšťa sa infekcia. Patogén môže zastaviť imunitný systém už pri pokuse vstúpiť do organizmu, napríklad na slizniciach, koži, alebo aj v tele. Infekcia prepuknúť nemusí, aj napriek nakazeniu. Infekčné patogény vynikajú chytrými mechanizmami, ktorými obchádzajú imunitný systém. To im umožní sa rozmnožiť, a potom vznikajú problémy. Niektoré druhy infekcií (ich pôvodcovia) môžu byť i smrteľné. Nebezpečenstvom sú hlavne vírusové infekcie, na ktoré nie je účinná ošetrenie, na rozdiel od vírusov chrípky alebo herpes vírusov. Pre oslabených jedincov sú veľkým nebezpečenstvom závažné hubové a kvasinkové infekcie. Nebezpečnou sa stáva aj bakteriálna infekcia, pretože baktérie sú omnoho odolnejšie a nedajú sa len tak zničiť antibiotikami. Preto vedci hľadajú nové možnosti, ako tieto infekcie liečiť. Reishi je plná zložiek, ktoré dokážu likvidovať patogény – či už bakteriálneho, vírusového pôvodu, ale tiež huby alebo censoredy. Pokusy s herpetickými vírusmi ukázali, že Reishi znižuje ich množenie, nedovoľuje im pohyb a znovu byť aktívni. Boli vykonané štúdie s pacientami, ktorí prekonali pásový opar. Keď užívali extrakt z Reishi, významne klesli neuralgické postherpetické bolesti a výrazne sa zlepšil stav aj pacientom s genitálnym oparom. Došlo k rýchlejšiemu hojeniu lézií a k zmierneniu následkov. Pretože Reishi blokuje enzým reverznú transkriptázu, potrebnú pre množenie vírusu, dokáže bojovať aj proti HIV. Kyselina ganodermová preukázateľne potlačuje replikovanie ďalších vírusov, napr. vírusu Ebstein-Barrová (EBV) alebo vírusu hepatitídy B. Triterpenoidy sú schopné zvládať chrípkové vírusy H1N1 a H5N1. H1N1 často v zimnom období spôsobuje chrípkové epidémie. Reishi si dokáže poradiť s vírusmi aj baktériami, často aj tými rezistentnými a pomerne nebezpečnými. Obmedzuje delenie, čím zabraňuje rastu kolónií. Likviduje tak napr. zlatého stafylokoka, E. coli, salmonelu, pseudomonády, ale tiež mykobaktérie (pôvodca TBC). Reishi je výborná v tom, že spolupracuje s antibiotikami a dokáže posilniť ich pôsobenie. Reishi je možné využiť aj proti kvasinkám, napríklad pri potlačení rastu Candida glabrata. Tiež pomáha pri terapii malárie spôsobenej censoredom plasmodiem.

Tang J, Lin, S Xu Y, Zhan L, Xu Y, Qin C. Prophylactic Use of Ganoderma lucidum Extract May Inhibit Mycobacterium tuberculosis Replication in a New Mouse Model of Spontaneous Latent Tuberculosis Infection. Front Microbiol. 2016 Jan 8;6:1490.

El Zawawy NA, Ali SS. Anti-proteolytic activity of Ganoderma lucidum methanol extract against Pseudomonas aeruginosa. J Infect Dev Ctries 2016 Sep 30; 10(9):1020-1024.

Baig MN, Shahid AA, Ali M. In Vitro Assessment of Extracts of the Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Against Different Plant Pathogenic Fungi. Int J Med Mushrooms. 2015;17(4):407-11.

Zhu Q, Ohnuki K, Sawai T, Sawai K, Bang TH, Shimizu K.Inhibition of neuraminidase by Ganoderma triterpenoids and implications for neuraminidase inhibitor design. Sci Rep. 2015 Aug 26;5:13194.

Olarewaju M. Oluba, Augustine O. Olusola, George O. Eidangbe, Leye J. Babatola, a E. Chukwu Onyeneke, “Modulation of Lipoprotein Cholesterol Levels in Plasmodium berghei Malarial Infection by Crude Aqueous Extract of Ganoderma lucidum,” Cholesterol, vol. 2012, Article ID 536396, 6 pages, 2012. doi:10.1155/2012/536396

Young L, Abbott GM, Wan-Mohtar WA, Clements C, Harvey LM, McNeil B. Antimicrobial properties and cytotoxicity of sulfated (1,3)-β-D-glucan from the mycelium of the mushroom Ganoderma lucidum. J Microbiol Biotechnol. 2016 Feb 24. 

Reishi – významné antidiabetikum

Cukrovka alebo diabetes mellitus sa medzi ľuďmi vyskytuje veľmi často. Najmä II. typ, ktorý býva dôsledkom nesprávneho životného štýlu. Diabetik tohto typu má niekedy dostatok inzulínu, občas aj nadbytok, ale bunky na neho nereagujú – sú voči inzulínu rezistentné. Oproti tomu I. typ je autoimunitnou chorobou, u ktorej pankreas inzulín vôbec netvorí. Keď je koncentrácia cukrov v krvi (hyperglykémia) zvýšená, poškodzujú sa cievy, nervy i orgány. Diabetici potom trpia chorobami obličiek, očnej sietnice, horšie sa im hoja rany. Pacientom II. typu môže pomôcť v niektorých prípadoch už sama diéta, prípadne dostane antidiabetika. Len v ťažkých prípadoch a u I. typu sa podáva inzulín. Konzumácia Reishi je ďalšou možnosťou, ako si udržať hladinu cukru. Reishi bolo testovaná na laboratórnych zvieratách tak, že bol navodený stav podobný ľudskej cukrovke. Došlo k poškodeniu pankreasu, bola zvýšená glykémia a navodená rezistencia k inzulínu. Keď sa podávala Reishi, došlo k zlepšeniu. Nielen že sa spomalil censored poškodzujúci pankreas, ale bola podporená aj tvorba inzulínu a obnova tkaniva. Poklesla hladina cukrov v krvi a došlo k úprave rezistencie na inzulín. Bunky začali znovu odpovedať na inzulín. Jednej klinickej štúdii sa zúčastnilo 71 pacientov s cukrovkou II. typu. Dostávali ganopoly a za 12 týždňov bol skontrolovaný ich stav. Bolo zistené, že došlo k poklesu glykémie, ktorá bola už pod kontrolou a znížili sa tiež hodnoty glykovaného hemoglobínu. Reishi môže zmierniť i chronické komplikácie diabetikov. Čo sa týka poškodenia obličiek, konzumáciou Reishi spomalila progresia, dokonca došlo k zlepšeniu. Dosiahol sa pokles hladiny kreatinínu a urey krvi, čo odpovedá zlepšeniu funkcie obličiek. Preventívne pôsobí Reishi proti poškodeniu nervov a očí. Vysoké koncentrácie glukózy znamenajú vyššiu tvorbu sorbitolu, aktivitou enzýmu aldózoreduktázy. Sorbitol sa ale môže hromadiť v oku a byť tak príčinou zákalu šošovky a môže dôjsť k poškodeniu sietnice. Reishi blokuje enzým, čím sa zabrzdí produkcia sorbitolu a je poskytnutá ochrana očnej šošovky pred poškodením. Z výsledkov štúdií vykonaných na zvieratách a pacientoch je zrejmé, že Reishi by sa v budúcnosti mohla stať súčasťou terapie diabetu.

Ma HT, Chen ST, Hsieh JF. Anti-diabetic effects of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015 Mar 16. pii: S0031-9422(15)00083-7.

Lee YS, Juing SH, Shim SH, Shin KH, Kim JS, Kand SS. Inhibitory effects of Ganoderma applanatum in rat lens aldose reductase and sorbitol accumulation in streptozotocin-induced diabetic rat tissues. Phyto Res. 2005 Jun;19(6):477-80. 

Wu Q, Zhang J, Xiao C, Xie Y, Cai W, Tan J, Antidiabetic activity of Ganoderma lucidum polysaccharides F31 down-regulated hepatic glucose regulatory enzymes in diabetic mice. J Ethnopharmacol. 2016 Nov 27. pii: S0378-8741(16)32110-9.

Hsieh JF, Ma HT, Chen ST. Anti-diabetic effects of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015 Mar 16. pii: S0031-9422(15)00083-7.

Dai X, Land J, Ye J, China; Zhou S. A Phase I/II Study of Ling zhi Mushroom Extract in Patients with Type II Diabetes Mellitus Gao Y, New Zealang; Int J Med Mushr 2004, 6(1):30-8.

Li F, Zhong Z, Zhang Y. Antihyperglycemic effect of ganoderma lucidum polysaccharides on streptozotocin-induced diabetic mice. Int J Mol Sci. 2011;12(9):6135-45.

Li WD, He CY, Guo SX, Lin ZB, Lin SQ. Effect of polysaccharides from Ganoderma lucidum on streptozotocin-induced diabetic nephropathy in mice. J Asian Nat Prod Res. 2006 Dec; 8(8):705-11 

Reishi zvláda tuky a pomáha kardiovaskulárnemu systému

Zvýšená hladina tukov v krvi (hyperlipidémia) je v dnešnej dobe problémom mnohých ľudí. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že niekedy totiž pacienti o ťažkostiach ani nevedia. Zistia to až keď sa objavia kardiovaskulárne komplikácie. Ateroskleróza sa potom prejavuje napríklad angínou pektoris, zvýšením krvného tlaku alebo infarktom myokardu. Dôležité je dbať o zdravie a nechať si ho kontrolovať pri preventívnych prehliadkach. Strážiť je potrebné práve aj hodnoty tukov. Môže sa jednať o zvýšenie len niektorých tukov – ako napríklad celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov. Práve Reishi môže prospieť regulácii hladín lipidov. Väčšinou sa pokusy vykonávajú na zvieratách. Pri nich dostávajú vysokotučnú diétu a tým dôjde k zvýšeniu lipidov v krvi, teda vzrastú hodnoty cholesterolu, LDL, triglyceridov, ale tiež klesá hodnota „dobrého“ cholesterolu HDL. Keď zvieratá dostanú Reishi, merané lipidy sa dostávajú na lepšie hodnoty a klesajú, naviac rastie HDL, čo je potrebné. Dokonca boli vykonané štúdie s dobrovoľníkmi. Spomenúť môžeme jednu štúdiu s 26 pacientami s nadváhou, cukrovkou II. a okrem toho s hypercholesterolémiou. Pri užívaní Reishi sa neznížila váha, ale hodnoty cukrov a tukov nabrali priaznivejší obrat. Chorí získali kontrolu nad glykémiou a hladinou triglyceridov, zvýšila sa tiež hladina HDL a nebolo k tomu potreba žiadnych ďalších látkaov. Bolesti na srdci spôsobené nedokrvenosťou, čiže problém zvaný angína pektoris, môže spočívať v ateroskleroticky zúžených cievach. Pre štúdiu si vedci vybrali 34 pacientov so stabilnou angínou a dávali im Reishi. Nakoniec sa zistilo, že censored sa u pacientov znížil. Zápal sa nachádza v aterosklerotických léziách a poškodzuje cievy. Zistilo sa, že Reishi spôsobuje pokles oxidačného stresu. Je veľmi vysoký a zle pôsobí na cievy a srdce. Okrem toho táto blahodárnáhuba znižuje hladinu celkového cholesterolu. Chorí mali hodnoty na vstupe 205,49 ± 48,49 mg/dl, výstupné potom dosahovali 182,11 ± 73,81 mg/dl. Ďalej bolo potvrdené, že Reishi spôsobuje pokles krvného tlaku. To sa dokázalo v pokuse na myšiach, u ktorých dochádzalo k spontánnemu nárastu krvného tlaku. Pokiaľ bola podávaná Reishi, bol tlak u týchto myší nižší.

Chu TT, Lam CW, Fok BS, Benzie IF, Lee KK, Tomlinson B. Study of potential cardioprotective effects of Ganoderma lucidum (Lingzhi): results of a controlled human intervention trial. Br J Nutr. 2012 Apr;107(7):1017-27.

Rein D, Berger A, Kratky E, et al. Cholesterol-lowering properties of Ganoderma lucidum in vitro, ex vivo, and in hamsters and minipigs. Lipids in Health and Disease. 2004;3:2.

Meneses ME, Martínez-Carrera D, Torres N, et al. Hypocholesterolemic Properties and Prebiotic Effects of Mexican Ganoderma lucidum in C57BL/6 Mice. Li Volti G, ed. PLoS ONE. 2016;11(7):e0159631.

Kabir Y, Kimura S, Yamaguchi M. Effect of shiitake (Lentinus edodes) and maitake (Grifola frondosa) mushrooms on blood pressure and plasma lipids of spontaneously hypertensive rats. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1987 Oct;33(5):341-6.

Ubaidillah N, Widya A, Sargowo D, Jakfar V, Proboretno KS, Failasufi M, Warahugraha Y, Ramadhan F, Wulandari H, Putri DH. IOs 10-03 the distinctive effect of polysaccharide peptides ganoderma lucidum as anti atherogenesis in stable angina patiens. J Hypertens. 2016 Sep;34 Suppl 1 – ISH 2016 Abstract Book:e72. 

Ochrana pečene a tráviaceho systému

Reishi je schopná pôsobiť svojimi účinkami na mnohých frontoch, s väčšinou sme vás už zoznámili. Patria k nim ale i ďalšie. Jednou z takých schopností je ochrana a regenerácia pečene a ostatných orgánov tráviacej sústavy. Pečeň síce má veľké regeneračné schopnosti, ak je však neustále zaťažovaná alebo vystavovaná obrovskej dávke škodlivých látok, dôjde k jej poškodeniu. Medzi látky nebezpečné pre pečeň určite patrí tuk, ktorý sa do nej ukladá, nebezpečenstvom sú ale tiež chemikálie, látkay, alkohol, toxíny z plesní alebo napr. infekcie. Najprv v pečeni dochádza k fibrotizácii, pri ktorej je funkčné tkanivo pri snahe o hojenie nahradené nefunkčným. Tento stav sa ale môže zmeniť na cirhózu. Aby bolo možné zistiť vplyv Reishi na pečeň, došlo k jej poškodeniu, keď bol hlodavcom podaný tetrachlorid nebo alloxan. Uvoľnením enzýmov z pečeňových buniek sa zistilo poškodenie pečene. ALT a AST sa pri poškodení dostávajú do krvného obehu. Hlodavce dostali Reishi a pečeň sa omnoho rýchlejšie regenerovala. Okrem toho sa obnovili funkcie a znížili sa pečeňové enzýmy v krvi. Medicinálna huba pôsobí regeneračne, ale môže mať aj ochranný vplyv. Ak sa Reishi dodá pred aplikáciou toxickej látky, zmenšia s dôsledky pre pečeň. Pokus prebiehal na potkanoch. Potkany, ktoré pred podaním toxickej látky nedostali Reishi, mali poškodenú pečeň. Došlo k veľkej deštrukcii pečeňového tkaniva a stratila sa tým pečeňová funkcia. Rozdiel bol u potkanov, ktorí dostávali Reishi. Vykazovali totiž omnoho menšie následky podania toxickej látky a rýchlejšie sa regenerovali do „pôvodného“ stavu. Reishi taktiež chráni pečeň pred hubovými toxínmi ako je napríklad alfa amanitín (v muchotrávkových hubách). Keď sa podá Reishi, rastie pravdepodobnosť prežitia, pečeňové bunky nepodliehajú až tak apoptóze (bunkovej smrti). Takisto klesá škodlivý oxidačný stres. Z tohto dôvodu by bolo možné podávať Reishi aj pri otravách z húb. Ako už bolo uvedené u imunitného systému, Reishi má tiež pozitívny vplyv na črevnú sliznicu. Stará sa o zdravú mikroflóru, sliznica je oveľa odolnejšia, klesá jej priepustnosť, a ak v nej prebieha censored, mierni aj ten. Reishi pôsobí priaznivo tiež na žalúdok, pretože likviduje baktériu Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy a často tiež najzávažnejšie ochorenie žalúdku.

Wu H, Tang S, Zhou Q, Huang Z, Zhang P, Chen Z. Hepatoprotective Effects and Mechanisms of Action of Triterpenoids from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Agaricomycetes) on α-Amanitin-Induced Liver Injury in Mice. Int J Med Mushrooms. 2016;18(9):841-850.

Park JH, Kim CH, Kim JH, Kim YK, Jang KJ, Yoon HM. Ganoderma Lucidum Pharmacopuncture for Teating Ethanol-induced Chronic Gastric Ulcers in Rats. J Pharmacopuncture. 2015;18(1):72-8.

Wu JG, Wu YB, Yi J, Kan YJ, Chen TQ, Wu JZ. Hepatoprotective effect of ganoderma triterpenoids against oxidative damage induced by tert-butyl hydroperoxide in human hepatic HepG2 cells. Pharm Biol. 2015 Oct 12:1-11.

Wu a Keng-Liang Ou, “An Immunomodulatory Protein (Ling Zhi-8) from a Ganoderma lucidum Induced Acceleration of Wound Healing in Rat Liver Tissues after Monopolar Electrosurgery,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 916531, 12 pages, 2014.

Brzozowski T, Konturek SJ, Konturek PC, Brzozowska I, Kwiecien S, Hahn EG. Involvement of ornithine decarboxylase and polyamines in epidermal growth factor-induced recovery of gastric mucosa from gastric lesions provoked by stress. Regul Pept. 2002;30;74(2-3):73-84.

Chiu HF, Lu YY, Han YC, Fu HY, Shen YC, Venkatakrishnan K, Golovinskaia O, Wang CK. Triterpenoids and polysaccharide peptides-enriched Ganoderma lucidum: a randomized, double-blind placebo-controlled crossover study of its antioxidation and hepatoprotective efficacy in healthy volunteers. Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):1041-1046. 

Reishi chráni mentálny a psychický stav

Mentálna a psychická kondícia každý deň podlieha veľkým skúškam, preto je potrebné sa o ňu starať a podporiť ju. Predovšetkým centrálnu nervovú sústavu často postihujú degeneratívne procesy, ktorých dôsledkom môžu byť rôzne typy demencií alebo napríklad poruchy pohyblivosti. Medzi najznámejšie choroby patrí určite Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Prínos Reishi spočíva v schopnosti znížiť oxidačný stres, teda také poškodenie, ktoré môže tento stres vyvolať v nervovom tkanive. Reishi má ale tiež vplyv priamo na nervové bunky. Nedávno bola v štúdii zaznamenaná schopnosť Reishi stimulovať aktivitu buniek, z ktorých vznikajú nervové bunky, teda progenitorové bunky. Tak sa dosiahne náhrady stratených nervových buniek a doplnia sa. Pri Alzheimerovej chorobe sa Reishi stará o zmenšenie rozsahu postihnutého plakmi. Tie sú totižto tvorené beta amyloidom, ktorý zabíja nervové bunky. Pokus sa vykonal na myšiach, u ktorých bola vyvolaná Alzheimerova choroba. Keď hlodavce dostávali Reishi, zlepšila sa im pamäť a schopnosť učenia, lepší stav nastal aj pri pohyblivosti a koordinácii. Reishi môže pomôcť nielen pri strate pamäti pri Alzheimerovi, ale tiež keď je strata spôsobená traumatom. Antiamnezické účinky boli skúmané vyvolaním poruchy pamäti, amnézia u potkanov tým, že im bol podaný skopolamin. Za 30 minút uskutočnené testy ukázali u potkanov narušenie pamäti. Časť potkanov dostala Reishi 300 mg/kg, a následne boli vykonané nové testy. Potkani s Reishi vykazovali omnoho lepšiu priestorovú pamäť a kognitívne funkcie na rozdiel od potkanov, ktorí medicinálnu hubu nedostali. Obnovenie pamäti tak bolo potvrdené aj v tomto prípade. Niektoré zo štúdií svedčia o priaznivom vplyve užívania Reishi pri záchvatovom ochorení mozgu – epilepsii, pri ktorom vznikajú vzruchy. Tie sa potom „nekoordinovane“ šíria mozgom. V mozgu následne veľakrát vznikajú nové spojenia, kvôli ktorým je stav omnoho horší. V dôsledku záchvatov zanikajú niektoré neuróny. Reishi bráni produkcii nových, „nevhodných“ neurálnych spojení, a naviac redukuje zánik neurónov počas záchvatu. Na psychiku majú veľký vplyv substancie v mozgu (neurotransmitery). Je známe, že príčinou depresií je poklesu serotonínu. Pri pokusoch na potkanoch sa dokázalo, že Reishi zasahuje do tvorby neurotransmiterov, a môže tak byť prospešná pri zvládaní depresií, úzkostných stavov, ale tiež môže zlepšiť kvalitu spánku.

Anti-Amnesic Effect of Fermented Ganoderma lucidum Water Extracts by Lactic Acid Bacteria on Scopolamine-Induced Memory Impairment in Rats. Prev Nutr Food Sci. 2015 Jun;20(2):126-32.

Wu F, Yang ZW, Zhang SL. Effects of ganoderic acids on epileptiform discharge hippocampal neurons: insights from alterations of BDNF,TRPC3 and apoptosis. Pharmazie. 2016 Jun;71(6):340-4.

Mao J, Huang S, Ding K, et al. Polysaccharides from Ganoderma lucidum Promote Cognitive Function and Neural Progenitor Proliferation in Mouse Model of Alzheimer’s Disease. Stem Cell Reports. 2017;8(1):84-94. doi:10.1016/j.stemcr.2016.12.007.

Li X-J, Zhou S, Wang S-Q, Sun D-X, Wang H, et al. (2013) Intervention Effects of Ganoderma Lucidum Spores on Epileptiform Discharge Hippocampal Neurons and Expression of Neurotrophin-4 and N-Cadherin. PLoS ONE 8(4): e61687. 

Reishi pre lepšiu fyzickú kondíciu

Reishi je prospešná pri psychických problémoch a vyčerpaní. Táto blahodárnáhuba ale dokáže podporiť tiež fyzickú stránku organizmu. Ženy s fibromyalgiou sa zúčastnili štúdií, pri ktorých bol skúmaný vplyv Reishi. Jedná sa o chronickú chorobu, pri ktorej bolia svaly, kĺby a pacient cíti veľkú únavu. Keď choré ženy dostávali Reishi, cítili sa lepšie. Ťažkosti boli menšie a zvýšila sa im výkonnosť a aj výdrž. Reishi taktiež dokáže zmierniť únavu u pacientov s najzávažnejším onemocněním – tí sú potom ďaleko viac vitálnejší a majú lepšiu náladu. Pociťujú kvalitnejší život.

Zhrnutie poznatkov o Reishi

V tomto článku sme vám ukázali, aké pestré je využitie blahodárnéj houby Reishi, ktoré bolo potvrdené štúdiami a pokusmi. Reishi celkovo posilňuje imunitný systém, pôsobí na zlepšenie fyzického a mentálneho stavu a využíva sa i na poruchy pečene a trávenia. Zdroj 1) Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/