Rôsolovka riasotvará – Tremella fuciformis

Rôsolovka riasotvará je tak trochu odlišná huba, ktorá je typická svojim želatínovým plodiacim telom.

Charakteristika rôsolovky riasotvarej

Rôsolovka riasotvará (po latinsky Tremella fuciformis) je netradičná huba so želatínovým telom, ktoré má priesvitnú alebo nažltlú farbu. Keď vysychá, zmršťuje sa. Vo väčšej miere môžeme hubu nájsť hlavne v trópoch a subtrópoch, kde rastie na mŕtvych konároch listnatých stromov. Svojou podobou pripomína riasy alebo medúzu. Práve výrazy „medúza” alebo „snehové ucho” patria medzi ľudové označenia tejto huby.

Rôsolovka riasotvará na tanieri

Rôsolovku riasotvarú môžeme nájsť na dreve najrôznejších listnatých stromov nielen v Ázii, ale aj v Afrike, Austrálii, na Novom Zélande alebo v južnej časti Severnej Ameriky.
Hoci táto huba nie je tak známa ako jej kolegyne, Reishi alebo napr. Coriolus, patrí hlavne v Číne a Japonsku medzi obľúbené huby v kuchyni i v uzdravovaťeľstve.
Za zmienku stojí, že huba bola svojimi účinkami známa už prinajmenšom v rokoch 100-200 n. l., Z tohto obdobia totiž pochádza známy herbár Shen Noug Pen Ts’ao Jing, v ktorom je uvedená i táto huba. Hubu preslávila tiež najkrajšia čínska žena Yang, konkubína cisára. Svoju sviežu pleť pripisovala práve vplyvom rôsolovky.
V Číne a Japonsku zaraďujú túto hubu do sladkých jedál a polievok. Zamilovali si ju najmä pre jej jemnosť a chrumkavosť. Tremella fuciformis má aj ďalšie benefity: je výživná, a pretože je ľahká, nezaťažuje tráviacu sústavu.

Tradičné použitie rôsolovky riasotvarej

Tradične používali rôsolovku ázijskí uzdravovaťelia pri suchom kašli, ťažkostiach s trávením alebo tiež pri búšení srdca. Konkrétne v Číne je sirup z tejto huby využívaný pri censorede priedušnice a celkovo pri censorede horných ciest dýchacích.
Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny rôsolovka dopĺňa čchi, jin a krv. Dôležitý je aj fakt, že dodáva silu a pritom neuberá ľahkosť.

Nutričné zloženie rôsolovky riasotvarej

Keď sa zameriame na cenné látky, v tejto hube sa nachádzajú polysacharidy (heteroglykány), glykoproteíny, ďalej tiež uronové kyseliny, monosacharid manóza, triterpenoidy (lupeol a lanosterol). Z významných procesov sa jedná o činnosť superoxid dismutázy (SOD) a iné antioxidačné aktivity (aj vďaka polyfenolom). Rôsolovka obsahuje dostatok minerálov, spomenúť môžeme napríklad vápnik, draslík, sodík, železo a z vitamínov to sú predovšetkým vitamíny skupiny B, vitamín D.

Ďalšie názvy

Rôsolovka riasotvará sa po česky uvádza aj ako rôsolovka striebristá alebo strieborná. Medzi niekoľkými stami druhov rodu rôsolovka je dokonca najvýznamnejšia.
V mandarínskej čínštine má názov yín ěr (strieborné ucho), prípadne xuě ěr (snehové ucho) alebo bái mù ěr (lesné ucho). V Japonsku získala huba pomenovanie kikurage (biela medúza) a vo vietnamčine Nấm tuyết (snehová huba). V angličtine sa rôsolovke hovorí silver ear mushroom (huba strieborné ucho) alebo white jelly fungus (biela želatínová huba).

Podobné huby

Rôsolovke riasotvarej sa podobá huba rôsolovka lupeňovitá.

Pestovanie

Rôsolovka sa pestuje komerčne (v Číne od roku 1894), pričom od pôvodného pestovania na klátoch, sa pristúpilo k využitiu divokého typu rôsolovky v sypkom substráte.

Rôsolovka riasotvará je huba, ktorá je síce mierne v pozadí populárnejších húb, napriek tomu má svoj význam v gastronómii aj pre zdravie.

Zdroj

V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako látka, Ottovo nakladatelství, 2013
https://en.wikipedia.org/wiki/Tremella_fuciformis