Šatavari – špargľa hroznovitá

Šatavari je názov pre bylinku, ktorú ajurvéda považuje za „kráľovnú bylín”.

Názov Šatavari pochádza zo sanskritu. Rastlinu botanicky popísal Carl Ludwig Willdenow v roku 1799. Špargľa hroznovitá, ako sa rastline hovorí po slovensky, je popínavý ker s malými lístkami, tŕňmi a bielymi alebo ružovými voňavými kvetmi.

Šatavari – špargľa hroznovitá

Cenné látky špargle hroznovitej

Šatavari obsahuje steroidné saponíny (shatvaríny), polysacharidy, fytoestrogény, bielkoviny, škroby, triesloviny, slizy. Zastúpené sú rôzne esenciálne mastné kyseliny – gama linoleinové kyseliny, vitamín A. Zaujímavé je, že rastliny z Indie majú iný obsah saponínov ako napríklad rastliny, ktoré rastú v Austrálii. Nechýbajú ani antioxidanty asparagamine A, racemofuran a racemosol. Kvet a ovocie obsahujú glykosidy kvercetinu, rutinu a hyperosidu. Koreň je zase zdrojom stopových minerálov: zinok, mangán, meď, kobalt, vápnik, horčík. Bohatý je aj na steroly a minerály.

Asparagus racemosus je druhom špargle, ktorý má domovinu v Nepále, na Srí Lanke, v Indii a tiež v Himalájach. Rastlina sa objavuje v horách vo výške 1300-1400 m. Veľmi dobre sa jej darí v štrku. Rastlina dorastá do 1-2 metrov. Asparagus racemosus má bohaté využitie, a preto je po nej veľký dopyt.

Rôzne názvy pre šatavari

V preklade „shatawari” znamená „uzdravovaťeľ sto chorôb”. V indických jazykoch má Shatawari rôzne mená ako shatuli, vrishya. Hovorí sa jej aj satawar alebo satamuli, shatamull. V Nepále sa nazýva kurilo.

Tradičné využitie šatavari

Už niekoľko storočí používa rastlinu tradičná indická medicína – ajurvéda pre niektoré neurologické problémy, censoredy a niektoré infekčné ochorenia. Často šatavari používa ako „ženskú” bylinku. Nielen ako tonikum maternice, ale pre celkové posilnenie ženských orgánov a ich harmonizáciu. Pomáha tak napríklad pri nepravidelnosti menštruácie. Shatavari je známa fytoestrogénnymi vlastnosťami a je značne rozšírená v prípade protimenopauzálnych príznakov. Šatavari je ajurvédskou medicínou považovaná za adaptogénnu rastlinu, čo znamená, že pomáha vyrovnať sa so stresom najrôznejšieho pôvodu. Z chmeľu hroznovitého, ako poznáme rastlinu u nás, sa väčšinou využíva koreň a býva z neho pripravovaný odvar.

Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322043.php https://en.wikipedia.org/wiki/Asparagus_racemosus https://www.healthline.com/health/food-nutrition/shatavari#antioxidant
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027291/