Škornica šípolistá – Epimedium sagittatum

Škornica šípolistá je bylinka pôvodom z Číny, odkiaľ sa šíria povesti o jej afrodiziakálnom vplyve.

Škornica šípolistá pochádza z juhovýchodnej Číny, ale v súčasnej dobe rastie po celom svete. Miluje vlhkú humóznu pôdu a tieň. Jedná sa o vytrvalú rastlinu, ktorá vyrastá z podzemku. Má veľmi drobné kvety a menšie listy.

Škornica šípolistá

V Japonsku patrí škornica medzi obľúbené rastliny v záhradníctve, ideálna skalnička dorastá do výšky až 70 cm a pri raste potrebuje oporu. Strach nie je potreba ani pri mraze. Mrazuvzdorná rastlina (do -35 °C) toho zvládne veľa, len je nutné ju zastrihnúť – asi 5 cm.

Ďalšie názvy škornice

Latinsky sa rastlinke hovorí Epimedium sagittatum, po slovensky aj krpčiarka šípolistá alebo škorica. Medzi ďalšie názvy môžeme spomenúť Yin Yang Huo, Epidemium, Rowdy Lamb Herb, Barrenwort, Bishop’s Hat, Fairy Wings, Horny Goat Weed, Herba Epimedii alebo napríklad Aceranthus sagittatus.

Tradičné použitie škornice šípolistej

A ako sa škornici dostalo tej veľkej pozornosti? Traduje sa, že v Číne rastlinu objavil pastier kôz. Pri pastve spozoroval, že capy, ktorí si bylinku dopriavali, sú viac sexuálne aktívni. Preto aj dostala prezývku bylina roztopašného capa. V angličtine sa rastline hovorí aj goatweed čiže kozia tráva.

Cenné látky v škornici šípolistej

Hlavnou účinnou látkou je prírodný flavonoid ikariin, čo je práve látka zodpovedná za prezývku súvisiacu s capom. Okrem toho, že prekrvuje, znižuje osteoporózu a cholesterol. V škornici sa vyskytujú aj ďalšie cenné látky ako polysacharidy, tanín nebo vitamín E. V listoch škornice bolo zatiaľ nájdených takmer 40 druhov flavonoidov, fytosteroly, karboxylové kyseliny (palmitová, stearová, olejová), nenasýtené vyššie mastné kyseliny – linolová a linoleová. Silné antioxidanty tiež bránia organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi.

Na rastlinu by si mali dávať pozor tehotné a dojčiace ženy. Škornica sa dá zohnať vo forme extraktu, ale využívajú sa tiež napríklad listy rastliny.

Zdroj:
http://practicalplants.org/wiki/Epimedium_sagittatum
Tania Bubela, E. Richard Gold. Genetic Resources and Traditional Knowledge: Case Studies and Conflicting interests. Edward Elgar Publishing Limited, 2012