Testosterón – Cordyceps a Reishi zvyšujú jeho hladinu

Za posledných niekoľko rokov sme boli svedkami odhalení, že mnoho našich najúspešnejších súťažiacich športovcov sa k víťazstvu dostala cez doping. Doping už bol zistený medzi niektorými najslávnejšími baseballistami, atlétmi, cyklistami a inými. Nutkanie dopovať – využívať chémiu k podpore výkonu – vychádza z potreby vyhrať súťaž. Ale fyziologický cieľ je zvyčajne zvýšenie hladiny testosterónu v tele […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Testosterón – Cordyceps a Reishi zvyšujú jeho hladinu 4.83/5 (6)

Za posledných niekoľko rokov sme boli svedkami odhalení, že mnoho našich najúspešnejších súťažiacich športovcov sa k víťazstvu dostala cez doping. Doping už bol zistený medzi niektorými najslávnejšími baseballistami, atlétmi, cyklistami a inými. Nutkanie dopovať – využívať chémiu k podpore výkonu – vychádza z potreby vyhrať súťaž. Ale fyziologický cieľ je zvyčajne zvýšenie hladiny testosterónu v tele a zníženie hladiny censoredového kortizolu. Je k tomu skutočne potreba chémiu, ktorá v zásade porušuje etický kódex týkajúci sa férového súťaženia? Príroda je určite fér. Inak povedané: Je možné podporiť testosterón a znížiť kortizol u tých, ktorí sa snažia zostať zdraví pomocou prírodných stratégií? A čo tí, ktorí chcú dodržovať pravidlá súťaže? Áno. Nový výskum vymedzil niekoľko produktov, ktoré zvyšujú testosterón a obmedzujú kortizol. Jedny z posledných sú dve významné lekárske huby – reishi a húsenica. V dvojito slepej klinickej štúdii výskumníci z univerzity v talianskej Pavii zistili, že tieto dve lekárske huby značne podporujú výkon a regeneráciu cyklistov.

Huby významne zvyšujú hladinu testosterónu

Výskumníci vybrali sedem mužov, ktorí pretekali v cyklistike viac ako desať rokov. Cyklisti trénovali v priemere 300 kilometrov za týždeň a 12 000 až 15 000 kilometrov ročne. Výskum bol uznaný a vyvinutý v súlade s Helsinskou deklaráciou prijatou na Osemnástom valnom zhromaždení Svetovej lekárskej asociácie. V rámci štvormesačnej štúdie cyklisti jeden mesiac dostávali placebo a potom tri mesiace dostávali doplnky zložené z lekárskych húb Ganoderma lucidum – Lesklokôrovka lesklá, tiež známa ako Reishi – a Cordyceps sinensis – Húsenica čínska.

Vyskúšané dva cyklistické závody – jeden s hubami a jeden bez nich

Počas testovacieho obdobia cyklisti denne trénovali a v priebehu každého obdobia sa cyklisti zúčastnili cyklistického závodu na dlhú trať. Prvý závod – organizovaný na konci fázy štúdie, keď bolo podávané placebo – bol 110 kilometrový Gran Fondo Laigueglia. Tento závod má prevýšenie asi 1 500 metrov a trvá skoro štyri hodiny, kde cyklisti jazdia priemernou rýchlosťou 36 kilometrov za hodinu. Koncom obdobia podávania doplnkov z húb sa cyklisti zúčastnili Gran Fondo Aprica. Ten je dlhý 85 kilometrov, má prevýšenie cez 1 600 metrov a trvá skoro štyri hodiny pri priemernej rýchlosti asi 24 kilometrov za hodinu. Tento druhý závod sa považuje za ťažší ako ten prvý, pretože vedie prudším a náročnejším terénom.

testosteron-reishi

Výskumníci použili niekoľko testov, aby porovnali výkony cyklistov v denných tréningoch a závodoch. Každý z nich nosil Sense Wear Pro Armband, ktorý odhadoval využitie energie vrátane výroby tepla, svalového výkonu a galvanických kožných reakcií, teploty pokožky a telesnej teploty. Výskumníci tiež odoberali vzorky krvi a merali antioxidačný potenciál krvi vo vzťahu k voľným radikálom. Metabolický termín je vychytávanie voľných radikálov. Táto miera antioxidačnej funkcie sa týka schopnosti krvi rozkladať metabolity cvičenia, ktoré spôsobujú kyslosť krvi a vedú k bolestiam a vyčerpaniu. Výskumníci tiež u cyklistov testovali pomer testosterónu/kortizolu, ktorý ukazuje intenzitu výkonu, stupeň censoredu a vyčerpania. Napríklad keď sa hladina kortizolu voči testosterónu zvýši o viac ako 30 %, považujú to tréneri za znak pretrénovania a fyzického vyčerpania. Najpodstatnejšie je, že tieto huby zvyšujú hladinu testosterónu. Naozaj.

testosterón

Pretekári na hubách mali vyšší testosterón a kratšiu dobu regenerácie

Po porovnaní hodnôt počas podávania placeba po závode a pred ním výskumníci zistili, že päť zo siedmych cyklistov prekročilo 30% hranicu u pomeru testosterónu/kortizolu. To znamená, že sa oficiálne nachádzali v pásme vyčerpania. Zvyšní dvaja športovci – najlepší pretekári – mali zvýšený pomer testosterónu/kortizolu pri porovnaní pred závodom a po ňom počas podávania placeba. V závode na konci obdobia podávania hubových doplnkov mali cyklisti ako skupina približne dvojnásobné hladiny testosterónu pred závodom a asi štvornásobné hladiny testosterónu po závode v porovnaní so závodom v priebehu podávania placeba. A to aj napriek tomu, že druhý závod bol výrazne náročnejší ako ten prvý. Predzávodné hladiny kortizolu boli tiež výrazne rozdielne u oboch závodov. Pri druhom závode – po troch mesiacoch podávania doplnkov z húb – boli výsledkom približne o tretinu nižšie hladiny kortizolu pred závodom. Pomery testosterón/kortizol pri prvom závode a druhom závode (po troch mesiacoch podávania doplnkov z húb) boli tiež výrazne iné. Predzávodné pomery testosterón/kortizol v druhom závode boli viac ako dvojnásobné ako pri prvom závode. Ale pozávodné pomery testosterónu/kortizolu boli značne vyššie – viac ako šesťkrát vyššie – v druhom závode ako v prvom závode. Dokonca aj menej trénovaní cyklisti mali tiež významne lepšie pomery testosterónu/kortizolu. Ich druhé predzávodné pomery testosterónu/kortizolu boli asi trikrát vyššie ako prvé predzávodné hladiny. A ich druhé pozávodné hladiny boli takmer trikrát vyššie ako v prvom závode. Naviac mali cyklisti po druhom závode vyššiu mieru vychytávania voľných radikálov v porovnaní s prvým závodom. Výskumníci došli k záveru, že: „Výsledky ukazujú, že po troch mesiacoch užívania doplnkov sa pomer testosterón/kortizol štatisticky významne zmenil, a tým športovca ochránil pred nefunkčným prepätím a syndrómom pretrénovania.“ Zistili tiež, že: „Po troch mesiacoch užívania doplnkov z húb, dáta ukazujú zvýšenú schopnosť vychytávania voľných radikálov v sére športovcov po závode, a tým ich chránia pred oxidačným stresom.“

Reishi a Cordyceps majú mnoho zdravotných prínosov

Tieto dve huby majú vedľa vplyvu na vychytávanie voľných radikálov aj veľa iných účinkov. Reishi je z týchto lekárskych húb viac preštudovaná a podľa zistenia významne povzbudzuje imunitu a tlmí mnoho chorôb. Reishi obsahuje veľa blahodárných zlúčenín vrátane triterpenov a beta-glukánov, tiež adenozínmonofosfátu a superoxid dismutázy. U nich bolo zistené, že prospievajú zdraviu srdca a ciev a pomáhajú predchádzať chorobám. Bolo zistené, že Reishi znižuje krvný tlak, zmenšuje zväčšenú prostatu (benígna hyperplázia prostaty) a tiež tlmí censored. Pôsobí antivírovo. Cordyceps sa používa v tradičnej čínskej medicíne pre svoje všeobecne posilňujúce a detoxikačné účinky.

testosteron-reishi-cordyceps

Výskum odhalil, že potlačuje zmutované buňky, obmedzuje infekcie a pomáha predchádzať chorobám srdca a nervovej sústavy. Jedna z jej najúžasnejších zložiek je cordycepín – čiže deoxyadenozín. Táto biochemická látka je podobná adenozínu, ktorý je súčasťou cyklu ATP. Obe tieto huby tiež obsahujú mnoho iných živín. Napríklad sto gramov húb Reishi obsahuje viac ako 15 gramov bielkovín, cez 60 gramov vlákniny a je dobrým zdrojom väčšiny vitamínov skupiny B a tiež draslíka, selénu a medi.

Príroda ponúka lepšiu protidopingovú alternatívu

Môžeme spomenúť, že mnoho cyklistov, u ktorých bol zistený doping, sa snažilo dosiahnuť rovnakých účinkov, aké vidíme u týchto dvoch húb: zvýšiť hladinu testosterónu a znížiť hladinu kortizolu. K zisteniu, či tieto huby podporia hladinu testosterónu aj u nešportovcov, je potrebné urobiť ďalší výskum. Ale predbežný výskum odhalil, že Reishi obmedzuje enzým 5-alfa reduktázu. Tento enzým – 5-alfa reduktáza – sa účastní premeny testosterónu na dihydrotestosterón (DHT). Pri nižšej hladine 5-alfa reduktázy sa menej testosterónu premení na DHT, a tak zostane viac testosterónu. A prečo sa užívanie prírodných doplnkov napríklad z húb v športe nepovažuje za doping? Pretože matka príroda nepodvádza. Matka príroda použije svoje blahodárné schopnosti tak, aby telo dostalo vyvážený pomer bezpečnej výživy a zdravých fytoživín.

Zdroj 1) Paola Rossi, Daniela Buonocore, Elisa Altobelli, Federico Brandalise, Valentina Cesaroni, Davide Iozzi, Elena Savino, and Fulvio Marzatico. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alternat Med. 2014; 2014: 979613. Published online 2014 Apr 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3995149/2) Susan Jones, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Antioxidant and Anticensored Activity of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst.— Reishi (Aphyllophoromycetideae) from South IndiaArticle in International Journal of Medicinal Mushrooms 2(3):195-200 · January 2000. https://www.researchgate.net/publication/284685427_Antioxidant_and_Anticensored_Activity_of_Ganoderma_lucidum_Curt_Fr_P_KarstReishi_Aphyllophoromycetideae_from_South_India3) N. Sheena, B. Lakshmi, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Therapeutic potential of Ganoderma lucidum (Fr.) P. KarstArticle · January 2005. https://www.researchgate.net/publication/281412437_Therapeutic_potential_of_Ganoderma_lucidum_Fr_P_Karst

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *