Trúdnikovec – Coriolus, účinná superpotravina pre imunitnú funkciu

Trúdnikovec pestrý lat. Coriolus versicolor (Trametes versicolor) je úspešná lesná huba, ktorá často rastie na dreve rôznych listnatých stromov prakticky všade na svete. Po storočia sa používa v mnohých častiach sveta ako prírodný liek, ktorý má silné antimikrobiálne, antivírusové a protinádorové vlastnosti. V angličtine sa jej pre jej tvar a rôznofarebné prúžky často hovorí „moriakov […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Trúdnikovec – Coriolus, účinná superpotravina pre imunitnú funkciu 4.86/5 (81)

Trúdnikovec - Coriolus v prírodě
Trúdnikovec pestrý lat. Coriolus versicolor (Trametes versicolor) je úspešná lesná huba, ktorá často rastie na dreve rôznych listnatých stromov prakticky všade na svete. Po storočia sa používa v mnohých častiach sveta ako prírodný liek, ktorý má silné antimikrobiálne, antivírusové a protinádorové vlastnosti. V angličtine sa jej pre jej tvar a rôznofarebné prúžky často hovorí „moriakov chvost“, pretože pripomína perie na chvoste divokých moriakov. Vďaka svojmu silnému účinku na zvyšovaní základných a sekundárnych imunitných funkcií je to jedna z najviac skúmaných odrôd liečivých húb. Coriolus obsahuje dva špecifické polysacharidy, PSK a PSP, ktoré preukázateľne pomáhajú blokovať rast rakovinových buniek. V Japonsku sa už dlho používa ako doplnok pri liečbe rakoviny. Extrakt PSK (nazývaný tiež „krestín“) sa v Japonsku používa už od 80. rokov 20. storočia ako schválená prírodná liečba niekoľkých rôznych druhov rakoviny.

Čo je trúdnikovec?

Trametes versicolor, inak tiež Coriolus versicolor, je druh stopkovýtrusovej chorošovitej huby, ktorá má póry na spodnej strane plodnice a rastie vo formáciách pripomínajúcich police, ktoré môžu mať jeden rad, alebo, ako trúdnikovec, až tucet radov súčasne. Chorošovité huby, ako Inonotus obliquus, Ganoderma lucidum alebo Trametes versicolor, rastú na kmeňoch, vetvách, pňoch alebo hnijúcich kmeňoch, ktorými sa živia. Tieto druhy húb príbuzné s hubami kornatcovitými sú jedným z najzásadnejších činiteľov rozkladu dreva a hrajú dôležitú úlohu v cyklusoch všetkých lesných ekosystémov na planéte. Je zaujímavé, že Trametes veriscolor je jednou z najbežnejších húb, ktorá tvorí kolónie na kmeňoch stromov alebo hnijúcom dreve. Akonáhle o nej viete, zrazu ju uvidíte všade, kedykoľvek pôjdete divokým lesom. Trúdnikovec  sa prirodzene vyskytuje v tropickom, subtropickom a miernom pásme a je veľmi prispôsobivý, úspešne rastie v rôznych lesnatých oblastiach po celom svete. Nie je to mäkká huba ako shiitake, ale skôr tenká, tuhá a niekedy trochu chlpatá odroda. Vyskytuje sa tiež v širokej škále farieb, ale najčastejšie je v odtieňoch bielej, hnedej a oranžovej so zriedkavými linkami zeleného, modrého a tmavo červeného pigmentu. Tieto farby tvoria prekrásne dúhové segmenty. trudnikovec pestry

Tradičné použitie

Ľudia ázijských kultúr boli jedni z prvých, ktorí objavili silné účinky liečivých húb na celkové zdravie. Z huby coriolus, v Číne nazývanej yun zhi, sa už po storočia varí adaptogénny povzbudzujúci čaj. V knihe tradičnej čínskej medicíny nazývanej Bencao Gangmu, čiže „Súpis liečiv“, ktorú napísal Li Shizhen v období dynastie Ming v roku 1578, sa píše, že „trúdnikovec je prospešný pre ducha (Shen) a životnú energiu (Chi) a posilňuje šľachy a kosti (Jing). Pokiaľ sa trúdnikovec užíva dlhodobo, prináša vitalitu a prispieva k dlhovekosti.“ Japonci trúdnikovcu hovoria kawaritake, čo tiež znamená „oblaková huba“. Vedci v Japonsku už od 60. rokov 20. storočia intenzívne skúmajú liečivé účinky, ktoré má táto huba na imunitný systém, a tiež jej pôsobenie ako protinádorové liečivo. Coriolus už veľmi dlho využívajú pôvodní obyvatelia a bylinkári v Európe a v niektorých častiach Severnej Ameriky.

Trúdnikovec pestrý, posilňovač imunity

Silné polysacharidové zložky PSK a PSP Coriolus je plný polysacharidov beta-glukánov, o ktorých sa vie, že pomáhajú modulovať a stimulovať imunitný systém. Jedna z týchto zlúčenín bohatých na beta-glukány je polysacharid viazaný na proteín nazvaný polysacharid-K (PSK alebo krestín) a ten sa nachádza len v druhu húb Trametes versicolor. V dôsledku výskumu japonských vedcov bol výťažok PSK v 80. rokoch 20. storočia schválený ako liečivo pre použitie pri niekoľkých druhoch rakoviny. Výsledky klinických štúdií využívajúcich PSK u ľudí naznačujú protinádorové pôsobenie predovšetkým u rakoviny žalúdka, pažeráka, pľúc a prsníka.V Japonsku je PSK najlepšie predávaným liekom proti rakovine a v súčasnosti sa užíva ako liečba spolu s operáciou, chemoterapiou a rádioterapiou. PSP bolo objavené a v súčasnosti sa študuje predovšetkým v Číne.“ American Cancer Society Aj keď FDA uznáva prínosy Trametes versicolor, jedným z hlavných dôvodov prečo nemôže schváliť výťažky z trúdnikovca, ako napríklad PSK, je ten, že API (hlavná aktívna látka) musí byť jednoznačne určená. Podľa Paula Stameta „je PSK zmes cukrov a naviazaných bielkovín, ale nie je v ňom jedna molekula zodpovedná za jeho účinky na imunitný systém. Bez tejto API je overenie šarží nemožné. Preto je zaradený medzi neurčené liečivá. To je jedným z dôvodov, prečo nie je možné PSK legálne dovážať a distribuovať v Spojených štátoch.“ Naviac je známe, že iné malé polypeptidy a versicolor polysacharidy (VPS) pôsobí priaznivo na blokovanie rastu určitých rakovinových nádorov. Huba trúdnikovec tiež obsahuje polysacharid označovaný ako PSP, čo je silný antivírusový činiteľ, ktorý pôsobí primárne ako „modifikátor biologickej odpovede“ (BRM) a stimuluje reakciu tela na infekciu a ochorenie. Predpokladá sa, že tieto antivírusové zložky chránia špecificky proti „onkovírusom“, ako je Hepatitída C a ľudský papilomavírus (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Všetky liečivé huby majú tieto ochranné účinky na imunitu a u mnohých z nich, napríklad trúdnikovca, čagy a maitake, sa momentálne skúmajú potenciálne prínosy pre elimináciu vírusov, preventívne pôsobenie a budovania zdravého imunitného systému. Výťažky z trúdnikovca sa teda na Západe často používajú vo forme „doplnku stravy“ a ako doplnok k predpísanej liečbe rakoviny. Veľa holistických lekárov je s hubovými výťažkami dobre oboznámených a často ich odporúčajú pre povzbudenie imunitného systému po chemoterapii ako prevenciu proti recidíve rakoviny.trudnikovec pestry

Podporuje činnosť NK buniek

Huba coriolus prirodzene pomáha zvyšovať počet buniek „prirodzených zabíjačov“, čiže NK buniek, a aktivovať ich. Tieto jedinečné imunitné bunky poskytujú rýchlu ochrannú odpoveď na nádorové bujnenie a bunky infikované vírusmi. Vďaka svojej schopnosti rozoznať zaťažené bunky a patogény jednajú omnoho rýchlejšie ako ostatné bunky. Fungujú nielen v povrchovej (sekrečnej) imunite, prvej obrannej línii, ale aj v hlbokom imunitnom systéme a zásobe kostnej drene, čo je v zásade záložný zdroj pre sekrečný systém. Vďaka týmto vlastnostiam sú NK bunky potenciálne užitočné nielen pri rakovinových nádoroch, ale aj pri mnohých autoimunitných ochoreniach. Keďže po rádioterapii a chemoterapii hladina NK buniek klesá a sú zásadne deaktivované, výťažok z trúdnikovca môže slúžiť ako veľmi nápomocný doplnok týchto druhov liečby. Zvýšenie hladiny NK buniek môže pomôcť pacienta ochrániť pred ďalším bujnením alebo vonkajšími vplyvmi.

Použitie spolu s liečbou rakoviny prsníka

V štúdii schválenej FDA na Bastyrovej univerzite, ktorá skúmala reakciu pacientov s rakovinou na výťažok z trúdnikovca, bola vyslovená hypotéza, že by táto huba mohla pomáhať zlepšiť oslabené imunitné zdravie u žien postihnutých rakovinou prsníka po konvenčnej liečbe. Predpokladalo sa, že dôvodom bol nárast počtu NK buniek, keďže tieto špecializované imunitné bunky často rýchlo zasiahnu a zaútočia na zbytky rakoviny. Známy mykológ Paul Stamets ,mal vlastnú skúsenosť s hubou coriolus versicolor, keď jeho vlastnej 84-ročnej matke v roku 2009 lekári diagnostikovali 4. štádium rakoviny prsníka a dávali jej menej ako 3 mesiace života. (Na video sa pozrite tu!) Aj keď nemohla podstúpiť operáciu a ani rádioterapiu, bol jej predpísaný Taxol a Herceptin a tiež 4 kapsle trúdnikovca dvakrát denne. O niekoľko mesiacov neskoršie boli nádory preč a ona je stále nažive a o svoju skúsenosť sa môže podeliť.

Pomáha pri autoimunitných ochoreniach

Výťažky z trúdnikovca môžu pomôcť osobám s lymskou boreliózou, chronickým únavovým syndrómom a inými autoimunitnými a zápalovými ochoreniami, keďže pomáha upravovať „pomocné bunky“ imunitného systému, ktoré sú zásadným faktorom pri zvládaní týchto ochorení.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *