Ženšen – latinsky Panax ginseng
Ženšen pravý je jednou z veľmi známych exotických byliniek, je takým malým ázijským prírodným pokladom.
Ženšen pravý (lat. Panax ginseng alebo tiež niekedy Panax schinseng) patrí do čeľade aralkovitých (Araliaceae). Názov rastliny sa z čínštiny veľmi ťažko prekladá, môže sa jednať o spojenie ako „človečí koreň“ alebo napr. „sila zeme v podobe človeka“. Delí sa na dva typy. Divoký čínsky ženšen sa dá nájsť na svahoch hôr Changbai a Xiaoxinganling. Divoký kórejský ženšen – sa už prakticky nedá nájsť. Umelo sa pestuje na farmách. Oba typy sú cenné na saponíny, čo sú látky, ktorým sú prisudzované adaptogénne vlastnosti. Podobnou rastlinou je americký ženšen, čo je ohrozená rastlina, ktorá rastie v strednej a východnej časti Ameriky a pestuje sa na niektorých farmách.
Ďalšie názvy ženšenu
Ženšenu sa tiež niekedy hovorí všehoj ženšenový, ázijský ženšen, čínsky ženšen, kórejský ženšen. Ženšen pravý patrí k najznámejším exotickým blahodárným bylinám. V angličtine ho nájdeme pod pojmom ginseng. Často býva označovaný ako „šľachtic”. Panax ginseng je v kórejčine uvádzaný ako insam a gāolíshēn v čínštine.
Výskyt ženšenu
Ženšen dorastá do výšky 30-60 cm. Ženšen pravý sa prirodzene vyskytuje na severovýchode Číny v zmiešaných a širokolistých opadavých lesoch, vo východnom Rusku alebo tiež izolovane v horách Severnej Kórei kúsok od mesta Kesong. Okrem toho sa pestuje v niekoľkých čínskych provinciách.
Nutričné údaje k ženšenu
Ženšen pravý je bohatý na rôzne cenné látky. Č už to sú spomenuté saponíny (glykosidy), ďalej antioxidanty (kyselina salicylová, kyselina vanilová, alebo tiež maltol), polysacharidy (ginsan) a peptidy. Nechýbajú ani vitamíny B1, B2, B6, vitamín A a zinok. V roku 1854 bol zo ženšenu izolovaný prvý glykosid s názvom panaquilon, ktorý začal skúmanie ďalších rôznych saponínov.
Významné miesto v histórii
Ženšen pravý má významné postavenie v ázijskej ľudovej medicíne, hlavne v Číne, Japonsku a Kórei. Dokonca už v čínskej knihe o bylinách z 1. storočia pred našim letopočtom, sa hovorí o ženšene s ohľadom na podporu piatich vnútorných orgánov. Spomenutá bola tiež jeho schopnosť upokojovať nervy, myseľ, mierniť kŕče, zjasňovať zrak, zlepšovať pamäť a vyháňať zlých duchov. Jeho ohlas bol po storočia veľmi významný. Ženšen mohol v Číne dlho pestovať a zbierať len panovník a obyčajný človek sa v jeho blízkosti nesmel pohybovať. To samozrejme v ľuďoch vzbudzovalo obrovský záujem, snažili sa ho získať a veľmi často veľa riskovali.
Do Európy sa ženšen dostal vďaka cestovateľovi Marco Polovi v 13. storočí a prístup k nemu mala len aristokracia. Tradičná medicína považuje ženšen za adaptogén a regeneračné tonikum. Verí, že dodáva energiu, podporuje činnosť srdcovej a nervovej sústavy. Zvyčajne sa zo ženšenu používa koreň, ktorý sa môže sušiť na slnku alebo sa upravuje v náleve, a potom sa suší umelo. Výsledkom je extrakt, sirupy alebo tabletky.
Veľmi podobná ženšenu je ašvaganda (Withania somnifera), aj táto rastlina má bohaté využitie v indickej ajurvéde.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDen%C5%A1en_prav%C3%BD
https://www.healthline.com/nutrition/ginseng-benefits
VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.
http://www.itmonline.org/arts/ginsengnature.htm