Poznáte bod dlhého života Zu San Li?

Bod dlhovekosti Zu San Li alebo tiež skrátene „cusanli“ je pravdepodobne najznámejším akupresúrnym a akupunktúrnym bodom. Objaviť ho môžeme na prednej strane holene. Už pár storočí sa na Ďalekom východe používajú blahodárné metódy pomocou masáží významných bodov na ľudskom tele. Takýchto bodov je na tele 365 ako dní v roku. Počet mesiacov v roku symbolizuje […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Poznáte bod dlhého života Zu San Li? 4.89/5 (44)

Figurína na akupunktúru s ihlami
Bod dlhovekosti Zu San Li alebo tiež skrátene „cusanli“ je pravdepodobne najznámejším akupresúrnym a akupunktúrnym bodom. Objaviť ho môžeme na prednej strane holene. Už pár storočí sa na Ďalekom východe používajú blahodárné metódy pomocou masáží významných bodov na ľudskom tele. Takýchto bodov je na tele 365 ako dní v roku. Počet mesiacov v roku symbolizuje 12 dráh, tzv. meridiánov. Teórie o jednotlivých bodoch a dráhach je základom pre masáže týchto bodov – akupresúry. Uvedené body sa dajú nielen masírovať a zatlačovať, ďalšou možnosťou je tiež nahrievanie zapálenou moxou, teda moxovanie. Bod Zu San Li je bod dlhovekosti, vytrvalosti. Jedná sa o bod, ktorým rozmnožíte energiu vo všetkých dráhach. Nie len tak náhodou ho Japonci prezývajú „bod stoviek ochorení“. O účinkoch sa šíri mnoho povestí. Bod Zu San Li sa nachádza na prednej strane holene ako 36. bod na dráhe žalúdku.

Zu San Li a jeho vzťah k čínskej medicíne

Stredobodom tradičnej čínskej medicíny je myšlienka existencie vitálnej energie, ktorá formuje všetko: telo a ducha, ale i veci, hmotu, prírodu. Energia v našom tele prúdi dráhami – meridiánmi. Pre správne fungovanie systému je nevyhnutná jeho harmónia a rovnováha, pretože pokiaľ niektorá zložka prevažuje, znamená to začiatok zdravotných problémov. O čínskej medicíne existujú prvé písomné doklady staré viac ako 3000 rokov. Traja legendárni cisári: Fu Si, Shen Nong a Huang Ji, ktorí vládli medzi rokmi 2852 až 2597 pr. n. l., sú považovaní za zakladateľov tejto medicíny. So štátnou výukou medicíny sa v Číne začalo v roku 443. Rok 642 potom znamenal založenie Veľkej lekárskej školy. Tá sa podľa oboru študovala 3-7 rokov. Od vládnucich vrstiev v Číne bolo múdre, že sa venovali podpore rozvoja medicíny. Preto mali lekári veľmi kvalitné podmienky pre prácu. Niekoľko tisíc rokov stará kniha Nei Jing je považovaná za hlavný prameň pre štúdium čínskej medicíny. Popisuje využívanie ihiel (akupunktúru), tiež nahrievanie akupunktúrnych bodov na tele tlejúcimi zvitkami bylín, aj liečenie bylinami. Masáže a cvičenia boli podpornými metódami terapie, čo trvá dodnes. Hlavnou myšlienkou čínskej medicíny je to, že prevencia je dôležitejšia ako ošetrenie. Chorobu je tady potrebné začať liečiť ešte predtým ako prepukne. Pri návšteve terapeuta tradičnej čínskej medicíny najprv prebieha informačná časť s otázkami na aktuálne problémy pacienta, jeho chuť k jedlu, kvalitu spánku, uprednostnenie chladu alebo tepla, a na jednotlivé časti tela. Žiadna drobnosť nie je skutočne malá, aby bolo možné ju vynechať. Pre čínsku medicínu je podstatou súčasťou súlad s prírodou a prírodnými zákonitosťami. V dnešnej Európe sa stále viac priaznivcov vracia k prírode. Dochádza nielen k návratu k bylinnej terapii, k tradičnej medicíne, ale meníme stravu tak, aby bola čo najviac prirodzená. Najväčšou odlišnosťou je fakt, že západná medicína chorobu lieči a zaujíma sa o ňu až v dobe jej prepuknutia, naopak Číňania chorobám predchádzajú. Úlohou čínskej medicíny je harmonizovať telo takým spôsobom, aby choroba neprepukla, k čomu veľkou mierou prispieva príroda.

Bod Zu San Li a jeho účinky

Je zaujímavé, že nielen čínska medicína, ale tiež moderné lelárske výskumy dokazují, že bod Zu San Li je jedným z najsilnejších imunostimulačných bodov na tele človeka, predovšetkým u mužov. V prípade niektorých žien účinkom bodu Zu San Li konkuruje ďalší bod, bod sútoku troch jinových dráh, ktorý sa nachádza nad vnútorným členkom. Najsilnejších účinkov je možné dosiahnuť stimuláciou bodu Zu San Li v dobe zimného slnovratu. Vtedy končí doba vlády zimy a obdobie temna, čo je správny moment pre podporu paprskov tiež v našom tele. Prebúdzajúca sa jangová energia sa dobre podporí masážou bodu dlhovekosti v súlade s prírodou. Tak sa choroby  od nás vzdialia a zdravie je upevnené. Vhodná je nielen masáž tohto bodu, ale tiež moxovanie – zahrievanie žeravými palinovými cigarami (predovšetkým na jeseň). Niekedy pri rôznych oslabeniach je moxovanie dokonca účinnejšie ako masáže. Tlakom alebo masážou bodu Zu San Li dochádza k ovplyvneniu krvotvorby a stavu krvi. Okrem toho posilňuje energiu sleziny a žalúdku, čistí zablokovanú žalúdočnú dráhu a tiež je vhodná pri rôznych bolestiach ako je bolesť kĺbov, svalov, šliach a kostí. Masážou vyháňame nadbytočnú vlhkosť z tela a dochádza k celkovému tonizovaniu čchi, čo v čínskom tradičnom pojatí sveta znamená základnú energiu čiže „vitálnu silu”.

Umiestenie Zu San Li na tele

Miesto Zu San Li čiže bod dlhovekosti sa nachádza na nohe, na holeni, pod jabĺčkom na kolene. Ak prekryjete koleno palcom ruky a dáte pravú ruku na pravé koleno, tak medzi
Zu San Li bod dlhého života
Umiestenie Zu San Li
malíčkom a prsteníkom, objavíte malú jamku medzi kosťami. Našli ste Zu San Li. To však nie je jediný spôsob. Posaďte sa na podlahu a obe nohy pevne ukotvite do podlahy. Pritiahnite ich k sebe, bez toho, aby ste päty odlepili ze zeme. Všimnite si toho, že pod kolenom sa nachádza vyvýšené miesto. Vyhľadajte najvyššie položený bod, položte naň prst. Miesto, kde máte prst, je bod Zu San Li.

Masírovanie bodu Zu San Li – čas a obdobie

Predtým ako sa budete masírovať, pohodlne sa uvelebte. Mali by ste sa cítiť príjemne, ideálna je poloha v sede. Zamerajte sa na dych, upokojte ho a nechajte plynúť pocity. Je potrebné myslieť na to, že práve začína liečebný proces. Vhodnou dobou k masáží Zu San Li je ráno alebo pred obedom. Masáž bodu môžete robiť prstami alebo je možné využiť zrno – napríklad ryža, ovos alebo pohánku. Bod masírujeme 9x, kruhovým pohybom v smere hodinových ručičiek. Nesmie sa ani zabúdať na rovnomerné striedanie nôh. Celý proces masírovania nôh by mal prebiehať zhruba 10 minút. Bod masírujte denne, s dobrými výsledkami môžete počítať, keď je mesiac v nove. Pre posilnenie imunity, zlepšenie činnosti orgánov tela, ale tiež spomalenie procesu starnutia je dobrou dobou 8 dní po začiatku novu mesiaca (mesiac má tvar písmena D). Bod Zu San Li potom namasírujte na každej nohe – v smere hodinových ručičiek. Nohy striedajte. Okrem masáže sa dá na tento bod priložiť tiež strúčik cesnaku. Ten necháte asi hodinu až dve pôsobiť, kým pokožka v mieste nesčervená. Chudnutie podporíte masírovaním bodu Zu San Li v podvečer. Veľmi nevhodné je masírovať bod dlhovekosti tesne pred spaním, aktiváciou bodu Zu San Li by ste si mohli spôsobiť problémy so spaním. Pre zlepšenie pamäti, správnu funkciu kardiovaskulárneho systému alebo aj celkovú kondíciu masírujte bod striedavo na každej nohe. Masírovanie by malo prebiehať v dobe pred obedom v smere hodinových ručičiek. Po obede si rezervujte čas na masáž bodov na oboch nohách súčasne. Tento spôsob je vhodný proti stresu, podráždenosti, nervozite, bolestiam hlavy, i v prípade poruch spánku. Metabolizmus bude lepšie fungovať a ľahšie schudnete pri masírovaní každej nohy striedavo, vo večerných hodinách.

Úlohy a schopnosti bodu Zu San Li

  • Bod dlhovekosti má velký vplyv na prevenciu chorôb, na obranu proti chorobám sa využíva predovšetkým moxa – nahrievanie.
  • Kontroluje činnost orgánov v dolnej polovici tela.
  • Zu San Li je zodpovedný aj za celkovú energiu človeka. Dokonca ho môžeme masírovať ako prvý pri stavoch únavy a slabosti. Tento bod regeneruje celkovú životnú energiu.
  • Kontroluje činnosť miechy v oblastiach zodpovedných za fungovanie obličiek, nadobličiek, genitálií a tráviaceho traktu.
  • Masážou sa podporuje a harmonizuje fungovanie nadobličiek. Tie majú za úlohu vylučovať do krvi dôležité hormóny, ktoré stabilizujú organizmus. Správnou činnosťou nadobličiek sa eliminujú censoredové procesy, reguluje sa imunitný systém a upravuje sa krvný tlak.
  • Masáž zlepšuje trávenie, podporuje správnu funkciu metabolizmu a pomáha liečiť ochorenie tráviacej sústavy.
  • Masážou Zu San Li je možné liečiť následky mozgovej mŕtvice.
  • Masáž bodu dlhovekosti pomáha odstraňovať ťažkosti so sebavedomím, pomáha nájsť vnútornú harmóniu a odbúrava stres.
  • Za pomoci Zu San Li je možné vyliečiť problémy ako je gastritída, pomočovanie, zápcha.
  • Masáž Zu San Li sa hodí aj u anémie, slabej alebo vynechávajúcej menštruácie, suchosti pokožky a dokonca aj vnútorných slizníc.

Stimulácia akupunktúrnych bodov

Stimulácia akupunktúrnych bodov patrí medzi základy čínskej medicíny. Je možné ju robiť najznámejším spôsobom, za pomoci akupunktúrnych ihiel. Ihly sú veľmi tenké, a tak akupunktúra nie je tak bolestivá, ako by sa dalo usudzovať. Podľa toho, ako je daný bod umiestený, sa ihly vpichujú povrchovo alebo prípadne do väčšej hĺbky. Táto stimulácia je značne intenzívna a má výrazný liečebný efekt. Pre nebolestivosť sa u detí používajú vakáriové semienka. Sú to malé a pomerne tvrdé semienka. Umiestnia sa na miesto akupunktúrneho bodu, a potom sa zalepia náplasťou. U takto prilepených semienkach sa na bod pôsobí veľmi jemne a nebolestivo, prípadne je tiež možné zvýšiť účinok občasným stláčaním. Ďalšou možnosťou stimulácie je akupresúra. Jej výhoda spočíva v tom, že sa ju človek môže jednoducho naučiť, a potom podľa potreby kedykoľvek použiť na sebe, prípadne na druhom človeku.
zusanli-Moxa-St36
Moxovanie bodu ZU SAN LI

Bod dlhovekosti Zu San Li a povesti

Nezamestnávaj slúžiaceho, ak nemá jazvu na bode Zu San Li,” je ľudové príslovie pochádzajúce od Starých Číňanov. Každý, kto chcel prejaviť starostlivosť o svoje zdravie, si tento bod pravidelne masíroval. Následne dochádzalo k začervenaniu, čo bolo považované za starostlivosť. Taktiež ďalšia poučka k bodu Zu San Li má za sebou už dlhé storočia: „Ak sa chceš dožiť veku 100 rokov v plnej sviežosti, denne si ošetruj tento bod!“ A potom je tu povesť o tomto bode, ktorá hovorí o služobníkovi cisára. Služobník mal dlhú dobu neznesiteľné bolesti žalúdka, až došlo k nešťastnému pádu na schodoch. Silno sa buchol práve do bodu Zu San Li. Až keď bolesť poranenej nohy zmizla, zmizli aj neznesiteľné bolesti žalúdka. Služobník si uvedomil silné zasiahnutie do nohy, a ktoré miesto to bolo. Miesto si masíroval a vďaka tomu sa už bolesti nikdy neobjavili. Dlho sa bod Zu San Li v Číne označoval ako „bod troch dedín“. Dôvodom je ďalšia legenda, tentokrát od vojakov čínskej armády. Jej členovia, aby prežili dlhé, namáhavé a vyčerpávajúce presuny a pochody, si tento bod nahrievali palinovou moxou. Keď bolo moxovanie vykonávané poctivo, vojaci mohli v zdraví prejsť ešte aspoň tri ďalšie dediny.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentár “Poznáte bod dlhého života Zu San Li?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *