Huby Reishi na kmeni v prírode Ako si kúpiť hubový produkt, ktorý sa naozaj vyplatí?

Ako si vybrať najlepší prípravok z húb – ak ste niekedy videli a držali v ruke napríklad hubu chaga (ryšavec šikmý) alebo reishi (lesklokôrovka lesklá), určite ste si všimli, akú má tvrdú, drevnatú a vláknitú štruktúru. Chcelo by sa vám do nej zahryznúť? Myslíte si, že by to pre vás bolo nejako prospešné? Odpoveď znie, že by vám to príliš neprospelo, pokiaľ by ste hubu najprv nevystavili teplu – veľkému množstvu tepla. Už v dávnych časoch sa z húb pripravoval čaj, aby sa koncentrovali ich látoké vlastnosti. Dá to totiž zdravý rozum, že ako jesť tie tvrdé, nestráviteľné huby celé, je lepšie získať z nich účinné látky extrakciou.  Jedinou výnimku tvorí Spór, ktorý je možné získať z Reishi, a ktorý má v mnohých oblastiach účinok vyšší ako extrakt. Vďaka modernej vede a vylepšeným spôsobom spracovania uskutočnili metódy extrakcie obrovský pokrok. Ale aj keď si dnes môžete hotové prípravky z húb kúpiť v bezprecedentnej kvalite, k dostaniu sú tiež alternatívy, ktoré zďaleka tak dobré nie sú. Teraz teda otvoríme Pandorinu skrinku a pozrieme sa, ako vybrať tie najlepšie prípravky z húb! 

Jiří Štěpka s hubami reishi

Potencia na prvom mieste (ale nie táto…)

Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že platiť za doplnok stravy má zmysel len vtedy, keď má terapeutickú potenciu, to znamená, že je účinný. Pritom je rozšírený nesprávny názor, že účinné sú všetky doplnky stravy, teda aj všetky prípravky z húb. Najväčším problémom, ktorý sa často prehliada, je biologická dostupnosť, t.j. otázka, čo človek z prípravku skutočne dokáže vstrebať. Tradične sa drevnaté a tvrdé látoké huby konzumovali vždy vo forme vývaru – veľa hodín sa varili. To je jednoduchá extrakcia horúcou vodou, ktorá rozpustí bunkové steny huby, tvorené chitínom. Dôležité je však vykonať ešte extrakciu alkoholom, aby sa rozpustili aj významné zlúčeniny obsiahnuté v hube, ktoré sú rozpustné v tukoch. Dvojitá extrakcia kombinuje extrakciu horúcou vodou s extrakciou alkoholom. Práve pri jej použití získate za svoje peniaze najlepší produkt.

Z čoho je hubový prípravok vyrobený?

Nie všetky „huby“ sú si rovné. Používanie slova „huba“ nikto nereguluje, a niektoré firmy preto za prípravky z húb označujú tiež svoje výrobky z podhubia (mycélia). Podhubia sú vlastne len „korene“ húb, ktoré spravidla rastú v pôde. Vsadím sa, že do takého niečoho by ste v lese ani nehryzli! Nechajte prírodu, aby odviedla svoju prácu a skoncentrovala všetky kvalitné látky do húb, ktoré vyrastajú nad zemou. Voľte prípravky, ktoré sú vyrobené zo skutočných húb, z toho, čomu sa hovorí plodnica. Ďalším problémom výrobkov z podhubia je pomocná látka. Keď sa podhubie pestuje v ryži, je možné k nemu získať prístup len tak, že sa všetko dohromady zomelie. V dôsledku toho hotový výrobok obsahuje prinajmenšom 50 % ryžovej múky! Ďalším dôležitým aspektom je spôsob pestovania húb. Mnoho firiem pre maximalizáciu výnosov volí rýchlené spôsoby pestovania. Napríklad u Reishi sú to rýchlené trojmesačné huby pestované v igelitových vreciach na substráte z pilín. Takéto huby majú nízku účinnosť. Najúčinnejší druh ganodermy je Duanwood Red Reishi – pestovaná 12 mesiacov na dlhých dubových kmeňoch.

INFO-ICON

Čo by ste mali nájsť na etikete produktu

Etiketa produktu Reishi od Superionherbs

Potvrdená účinnosť

Pokiaľ chcete vedieť, čo za svoje peniaze dostávate, potrebujete štandardizovaný obsah účinných látok. U výťažkov z látokých húb by malo byť na výrobku uvedené, že obsahuje aspoň 30 % polysacharidov. Ale pamätajte tiež na to, že ani najvyššia účinnosť nepomôže, ak užívate len podprahové dávky. Aby ste dosiahli terapeutických účinkov, musíte hubu konzumovať v dostatočnom množstve. Z tradičných spôsobov použitia aj vedeckých poznatkov vyplýva, že optimálna veľkosť dávky je 500–1500 mg (platí pre produkty obsahujúce minimálne  40% polysacharidov). Väčšina firiem prípravky z húb dodáva v kapsliach, pri ktorých výrobe je nutné používať plnidlá a antiadhezívne látky z dôvodu správneho fungovania výrobných zariadení. Tieto nežiadúce dodatočné zložky sa nepridávajú v záujme spotrebiteľa, ale kvôli strojom. Plniť kapsle bez pomocných látok je časovo náročnejšie a drahšie, ale dostanete tak 100% čistý extrakt.  Pre vaše zdravie je teda dôležité voliť produkty bez prídavných plnidiel.  

Porovnanie obsahu polysacharidov v produktoch z extraktu z tela huby a produktoch z mycélia

Kupujte len dvojitý extrakt vyrobený zo skutočných húb (plodníc), nie z podhubia.

Reishi porovnanie extraktu z húb a mycelia Superionherbs

„Komplexné analýzy, ktoré porovnávajú plodnice reishi s prípravkami z podhubia reishi pestovaného v obilných zrnách, ukazujú na rozdiel v obsahu betaglukánov Skutočné huby  majú vysoký obsah beta-D-glukánov a veľmi nízky obsah škrobu (vysoká kvalita), zatiaľ čo podhubie pestované na obilných zrnách obsahuje malé množstvo beta-D-glukánov a veľké množstvo škrobu (nízka kvalita). Zdroj: Chilton, J., 2015. Nammex, Redefining medicinal mushrooms.“

INFO-ICON

Zhrnutie: Ako postupovať pri výbere prípravku

  • Produkt by mal byť získaný dvojitou extrakciou z tela zrelej huby.
  • Produkt by mal obsahovať viac ako 40%  polysacharidov (u cordycepsu potom 40% polysacharidov a viac ako 10% manitolu). Nerozhoduje pomer extrakcie (napr.10:1) ale vždy absolútna hodnota polysacharidov. Dobré je tiež sledovať hodnotu  triterpenoidov – tie je omnoho ťažšie získať a každé percento naviac znamená o stupeň vyššiu kvalitu. Produkty nad 4% sa radia medzi top triedu s vysokým liečebným potenciálom.
  • Veľmi vhodnou alternatívou je kombinovať extrakt so spórovým práškom z Duanwood Red Reishi. Tak sa celkový účinok Reishi zosilňuje.
  • Reishi by mala byť pestovaná prirodzeným spôsobom tj. 12 mesiacov na kmeňoch – Duanwood Red Reishi. Rýchlené huby majú nižšiu účinnosť (rozdiely medzi rôzne pestovanými hubami prehľadne TU).
  • Cordyceps by mal byť pestovaný v podmienkach simulujúcich prirodzené prostredie – vysokú nadmorskú výšku (tlak, teplota, vlhkosť atď.)
  • Tobolky by mali obsahovať len  čistý extrakt – bez plnidiel a prídavných látok.

Štandard produktov Superionherbs

opis štandardov výroby produktov superionherbs

Na tento článok voľne nadväzuje ďalší článok:  BIOLOGICKÁ DOSTUPNOSŤ PRODUKTOV Z BLAHODÁRNÝCH HÚB