Amla – indický egreš
Amla je rastlina s jedlým ovocím, poznáme ju tiež pod slovenským názvom indický egreš.
Amlu môžeme nájsť aj pod latinským názvom Phyllanthus emblica alebo Emblica officinalis, jednoducho emblica, embrob myrobalan, myrobalan. Hovorí sa jej takisto amalaki alebo nebeské ovocie.
Nutričný obsah amly
Uvádza sa, že plody amly obsahujú veľké množstvo kyseliny askorbovej (vitamín C) (27,7 mg / 100 g). Horkosť plodu sa dá pričítať vysokej hustote ellagitanínov (emblikanin A, emblicinin B, puniglukonin, pedunculagin). Celkový obsah prospešných polyfenolov rozširujú punkarfolin, phyllanemblinin A a ďalšie polyfenoly – flavonoidy, kaempferol, alebo tiež kyselina ellagová a kyselina galová. Nechýbajú ani minerály – chróm, zinok, meď. Amla môže s 1 m vypadať jako malý stromček, ale niekedy dosahuje až výšky 8 m. Na strome rastú svetlé zelenožlté plody so šiestimi vertikálnymi ryhami. Plody dozrievajú na jeseň. Ich chuť je kyslá a horká. Uvádza sa, že v Indii sa alma zvyčajne je ponorená do slanej vody a chilli prášku, aby malo ovocie zaujímavejšiu chuť.
Posvätný strom amla
Amlu môžeme nájsť v rovinatých a podhorských oblastiach Indie v nadmorských výškach 200-2000 m n. m. Práve v Indii si toho stromu veľmi vážia, dokonca je pre nich posvätný. Veria, že v ňom býva Vishnu, najvýznamnejší hinduistický Boh, ktorý je považovaný za toho skutočného Boha. Slávi sa dokonca sviatok tohto stromu, a to 11. deň dorastajúceho mesiaca v období mesiacov február až marec. Niektorí hinduisti sú presvedčení o tom, že amla pochádza z kvapôčok Amrit (čo znamená nesmrteľnosť). Tie sa mali kvôli bojom démonov a bohov náhodne rozlievať na zemi. Toto náboženstvo tvrdí, že amla poslúži nielen k predĺženiu života, ale tiež, že má schopnosť pomôcť pri skoro každej chorobe.
Cenný strom amla
Pre budhizmus a hinduizmus je toto ovocie zdrojom najrôznejších povestí, ktoré rozprávajú o jeho cennosti a neobyčajnosti. Amlu takisto bohato využíva indická ľudová medicína – ajurvéda. K zaujímavému výsledku došla štúdia uverejnená Národnou knižnicou medicíny USA Národné inštitúty zdravia, ktorá v roku 2010 zistila, že Alma dosahovala najvyšších hodnôt pri meraní obsahu antioxidantov. Ovocie bolo porovnávané s 278 druhmi ovocia a 303 zeleniny. (Sušená Amla 261,5 mmol / 100 g v porovnaní s čučoriedkami 48,3 mmol / 100 g.) [1]
Stojí za pozornosť, že podľa tejto medicíny má amla kyslú, adstringentnú, sladkú, horkú a ostrú chuť a dodáva ochladzujúcu energiu. Tiež vyvažuje všetky tri základné telesné bio-elementy, čo je pitta, vāta a kapha. Podľa ajurvédy dodáva silu, môže prospieť pri omladení, podporuje dlhovekosť.
Tradične sa používa k zlepšeniu trávenia, odstraňuje zápchu, znižuje horúčku, čistí krv, mierni kašeľ, posilňuje činnosť srdca, prospieva očiam a posilňuje intelekt. Tiež sa používa k jedlu a v kozmetike, napríklad pre posilnenie vlasov a má schopnosť fixovať farby. Amla sa dá zohnať v čerstvej podobe, sušená alebo ako prášok.
Zdroj
1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/
2) https://en.wikipedia.org/wiki/Phyllanthus_emblica
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20506691
4) https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09107?&utm_medium=286