Chaluha bublinatá – Fucus vesiculosus
Chaluha bublinatá mení svoju farbu podľa podmienok. Používa sa nielen ako prostriedok tradičnej medicíny, ale tiež napríklad ako želírovací prípravok.
Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) rastie v plytkých vodách Severného a Baltského mora, na hrádzach, mušliach, na ktorých sa zachytáva diskovitým orgánom. Objavuje sa až do hĺbky 5 m. Jedná sa o chaluhu zafarbenú zelenohnedo alebo žltohnedo. Listy sú kožovité a predstavujú pozdĺžne rozkonárené pásy. Môžu byť dlhé 90 cm až dva metre. Na konci majú vzduchové mechúriky. Menšie rastliny ich mať nemusia. Chaluha je typická hustým výskytom. Keď je odliv, leží zvädnutá a farbí sa do čierna. Pri prílive dostáva znovu žltohnedú farbu. Vedecky bola chaluha prvý krát zmienená v roku 1753.
Obsah chaluhy bublinatej
Chaluha je dôležitá pre vysoký obsah jódu, ktorý podporuje činnosť štítnej žľazy, čo je významný telesný orgán. Okrem toho v chaluhe nájdeme polysacharid algín a flucoidan, alkoholický cukor manitol, beta-karotén, karotenoid a antioxidant zeaxantín, prchavé oleje, bróm, draslík a mnoho ďalších minerálov. Kyselina algínová sa používa ako antacidum k neutralizácii kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.
Využitie chaluhy bublinatej
Z hnedých chalúh sa získavajú kyseliny a soli, výsledkom je napríklad želírovací prostriedok alebo hnojivá (jód). Chaluha ako pôvodný zdroj jódu bola objavená v roku 1811. Pri tradičnom používaní sa podávala pri ťažkostiach s bruchom alebo tiež opuchu štítnej žľazy pri nedostatku jódu. Predtým sa tiež chaluha používala ako preháňadlo, k upokojeniu podráždených tkanív v tele. Vedľa toho sa jej prisudzovali chudnúce účinky.
Ďalšie názvy chaluhy bublinatej
Latinsky Fucus vesiculosus, po anglicky sa chaluhe hovorí bladderwrack, black tang, rockweed, bladder fucus, sea oak (morský dub), black tany, cut weed (rezaná tráva), dyers fucus, red fucus nebo rock wrack.
Názov bladderwrack je odvodený od toho, že stielka (thallus) čiže telo rastliny má tvrdé, vzduchom naplnené mechúriky, ktoré pomáhajú chaluhe plávať.
Chaluha bublinatá nie je odporúčaná v tehotenstve a pri dojčení. Dá sa zohnať sušená alebo tiež v podobe extraktu.
Zdroj
https://en.wikipedia.org/wiki/Fucus_vesiculosus http://www.algaebase.org/search/species/detail/?species_id=87 https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/fucus-vesiculosushttps://www.uofmhealth.org/health-library/hn-3653002
https://en.wikipedia.org/wiki/Fucus_vesiculosus http://www.algaebase.org/search/species/detail/?species_id=87 https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/fucus-vesiculosus
https://www.uofmhealth.org/health-library/hn-3653002