Cordyceps Sinensis – Húsenica čínska

cordyceps-sinensis-ilustraceCordyceps ako dobíjač energie? Áno, takto by sme určite mohli charakterizovať túto hubu z vysokých nadmorských výšok Himalájí. Práve jej pôvod jej dal do vienka silu, vďaka ktorej dokáže stimulovať ľudskú odolnosť a imunitu. Cordyceps je s ohľadom na svoje účinné látky pre organizmus všestranne prospešný. Prináša mu odolnosť proti baktériám, vírusom, parazitom a dokonca aj voči stresu.

Používanie Cordycepsu je overené pre:

  • posilnenie imunity – hodí sa pridať i väčšina ostatných húb,
  • podpora rýchlejšej regenerácie – hodí sa pridať aj Reishi, Coriolus,
  • regulácia štítnej žľazy – hodí sa pridať Reishi, Agaricus,
  • podpora funkcie srdca a kardiovaskulárneho systému – hodí sa pridať i Reishi, Agaricus, Shiitake,
  • podpora funkcie pľúc, ich funkcií a regenerácie, (pri astme, rozdutí pľúc, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc – môže sa pridať aj Reishi, Coriolus,
  • podpora funkcie obličiek,
  • lepšia odolnosť voči stresu – hodí sa pridať i Reishi, Hericium,
  • regulácia plodnosti a sexuálnych dysfunkcií/porúch (podpora libida),
  • podpora ľudskej nálady – môže sa pridať Reishi, Hericium,
  • zníženie oxidačného stresu, anti-aging – môže sa pridať i Resihi, Polyporus,
  • pomoc s infekciami ako je napríklad borelióza – hodí sa pridať Coriolus.

Charakteristika Cordycepsu

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je vreckatá výtrusná jedlá parazitická huba. Môžete ju tiež nájsť pod ďalšími názvami, ako napríklad caterpillar mushroom (anglicky), Ophiocordyceps sinensis, Dong Chong Xia Cao (húsenica v zime, tráva v lete), húsenica čínska. Patrí do rodu húb Cordyceps (známych je odhadom 700 druhov), medzi ktorými nájdeme napríklad C. militaris, C. gunnii, C. liangshamensis.

Rast huby

Výtrusy huby sa zachytia na povrchu húsenice motýľa (Thitarodes armoriacanus), tým sa hubou nakazí a zahrabe sa do pôdy, aby pokračovala v ďalšom vývojovom štádiu. Parazitická huba ju ale postupne pohltí. V priebehu až 6 rokov Cordyceps vyplní skleronciom celú chitínovú schránku a vytvorí sa tak základ pre zrelú hubu. V letných mesiacoch posledného roku huba prostredníctvom vytváraných mykotoxínov húsenicu úplne usmrtí a z hlavy vyrazí hlavičkový útvar (stromatum). Stromaty sú asi 8-10 cm veľké a vynikajú červenohnedou farbou. Práve tam sa vytvárajú spóry, ktoré sa znovu uvoľňujú do okolia, aby tak nakazili ďalšie motýlie larvy.

Výskyt huby

Vo výške 3500 metrov nad morom, predovšetkým na náhorných plošinách čínskych provincií Sichuan alebo Yunnan v Tibete sú ideálne podmienky pre Cordyceps. Vo voľnej prírode sa tak stala veľmi vzácnou. Za posledné štvrťstoročie sa výskyt znížil o 90 %. Preto sa často pestuje umelo. Zber huby prebieha od apríla do augusta. Vo voľnej prírode sa hľadá veľmi ťažko. Ak by ste si chceli túto vzácnosť zaobstarať, mali by ste vedieť, že za 4 kusy sa uvádza cena približne okolo 100 USD, a to 1 kus váži asi iba 0,5 gramu. Dopyt je obrovský, preto sa za Cordyceps sinensis (CS) na trhu vydávajú aj iné huby z rodu Cordyceps, napríklad militaris. Za zmienku stojí, že síce majú veľmi podobné účinky, ale húsenicu čínsku napriek tomu nemôžu nahradiť. V umelej produkcii je považovaný za najúčinnejší kmeň mycélia Cordyceps takzvaný CS-4 (paecilomyces hepialy). Tento kmeň bol identifikovaný v roku 2001 s pomocou DNA sekvenovania. Pestuje sa umelo na substráte. Najskôr sa využívala sója, s ohľadom na nebezpečenstvo: či už využitia geneticky modifikovanej sóje alebo na alergie na sóju, prípadne obavami z rakoviny prsníka, sa stala substrátom ryža.

Prečo zvoliť Cordyceps?

Cordyceps preverili storočia, kedy ho bohato využívala tradičná čínska a tibetská medicína. Zo starých príbehov je možné zistiť, ako došlo k odhaleniu účinkov Cordycepsu pasúcimi sa stádami jakov. Tieto zvieratá, ktoré si dávali okrem trávy tiež túto znamenitú hubu, boli potom silnejší, zdravší, mali väčšiu potenciu a mnoho vitality. Práve tieto zistenia boli pre pastierov natoľko dôležité, aby ju začali konzumovať aj oni sami. V historických záznamoch sa tieto huby objavujú už v rokoch okolo 620 n. l. a nechýba v čínskych herbároch. Západný svet bol v tomto ohľade trochu pozadu a na „objav” Cordycepsu sa čakalo až do roku 1726. Jeho predstavenie odborníkom prebehlo na mykologickej konferencii v Paríži. Huba bola vedená v mykologických atlasoch, ale bez uvedenia jej účinkov. Tie boli odhalené až o 2 storočia neskôr. V roku 1964 bol Cordyceps zaradený medzi blahodárné rastliny do aktuálnej čínskej farmakológie.

Cordyceps z hľadiska tradičnej čínskej medicíny

Stáva sa, že sa niekto snaží o zdravý životný štýl a napriek tomu je chorý. Druhý zase žije nezdravo a zdravie mu dlho slúži úplne spoľahlivo. Príčina môže byť v esencii, čo sú naše dary po predkoch. Esenciu môžeme charakterizovať ako základnú silu ľudského života. Esencia mizne s pôrodmi (v prípade žien), u mužov je to sex. Tiež priveľká námaha v práci, takzvaný „život na plný plyn”, málo spánku a nevhodná strava, nie sú to pravé pre esenciu. Ale neprospievajú ani pocity nespokojnosti a výkyvy v náladách. Podobne je tomu s dlhodobými ochoreniami alebo s nadmernou konzumáciou alkoholu a návykovými látkami. Túto esenciu je veľmi ťažké získať späť. Cordyceps je jeden z mála potravín a produktov, ktorý túto schopnosť má. Táto liečivá huba totiž podporuje obličky – yang a esenciu. Cordyceps sa osvedčil tiež u nízkej funkcii štítnej žľazy, ktorá má súvislosť s oslabeným yangom. Vtedy sa dá kombinovať s Coriolom, prípadne s Reishi. Podľa tradičnej čínskej medicíny teda má Cordyceps pozitívny význam pre obličkový yang, ktorému dodáva silu. To je výhodou hlavne vtedy, keď nastane vyčerpanosť, únava, ale tiež zimnica. Jeho pozitíva sa prejavili dokonca aj u syndrómu vyhorenia. Pretože posilňuje obličky, je sila tejto huby využívaná v prípadoch rôznych sexuálnych problémov (impotencia, nízke libido, malá kvalita spermií) alebo u neplodnosti. Cordyceps sa tiež odporúča na problémy s obličkami podľa západného prístupu – môžeme spomenúť napríklad zápaly obličiek alebo zlyhanie obličiek. Táto huba môže prospieť aj ďalšej časti močovej sústavy, a totiž špeciálne pri zápaloch močového mechúra. Často sa v týchto prípadoch osvedčilo spoločné užívanie s Coriolom. Ale je potrebné dávať pozor, aby sa táto kombinácia užívala len v medziobdobí! Ak sa jedná o akútny stav (zápal), potom sa zvyšuje len dávka Coriolu. Starostlivosť o močové cesty v tomto prípade je možné tiež pomocou urologického čaju. Antibiotiká len v nevyhnutnom prípade. Cordyceps má význam pri nadváhe, kde podľa tradičnej čínskej medicíny dochádza k usadzovaniu patologických tekutín. Keď je človek zimomravý a je oslabená slezina, dokáže prospieť pri rozhýbaní tekutín. Cordyceps je vhodný skôr pri veľkej vyčerpanosti, kde dochádza k poruchám spánku. Zvykne byť používaný napríklad spolu s jujubou a Reishi. Pri problémoch s nespavosťou sa ale nevyužíva. Pretože Cordyceps zlepšuje imunitný systém, ale tiež posilňuje výkon a skracuje fázu regenerácie, hodí sa výborne tiež pre športovcov. Keďže má Cordyceps tropizmus (zameranie na orgán) k pľúcam, je jeho využitie veľmi prínosné u respiračných ťažkostiach v súvislosti s nižšou imunitou. Nevyužíva sa u akútnych stavov ako je chrípka, prechladnutie. Schopnosti posilňovať pľúca je možné využiť u kašľov, vrátane tých astmatických a iných pľúcnych problémov (napríklad CHOPN alebo emfyzém). Vhodný je tiež pri alergiách u detí. Opomenúť sa nedá ani harmonizácia psychiky, ktorú má Cordyceps (spolu s Reishi) vďaka An Shen účinku. (1)

Cordyceps sa dá využiť aj v týchto prípadoch:

dlhodobý kašeľ, choroby pľúc (COPD, rozdutie, emfyzém), alergická nádcha, astma (predovšetkým u detí), vírusové alebo bakteriálne infekcie, opakujúce sa infekcie močových ciest, únava, strach, depresie, vyčerpanosť, slabá imunita od detstva, ochrana pečene (cirhózy, hepatitídy), osteoporóza, pre zníženie cholesterolu, regeneráciu svalov, stimuláciu krvného obehu, pri arytmii, ateroskleróze, pre reguláciu menštruácie (silná menštruácia, metroragia), ako podporu pri zlyhávaní obličiek, ukľudnenie pri strese, pre aktiváciu fagocytózy makrofágov, pre zvýšenie počtu trombocytov (trombocytopénia po chemoterapiách), pri borelióze, alergii na spermie, pre zvýšenie hladiny mužského pohlavného hormónu, pre zlepšenie kvality spermií, proti predčasnej ejakulácii alebo tiež pri impotencii. Varovanie: odporúčame nepodávať večer (možné len pri veľkom vyčerpaní)! Nehodí sa pri nespavosti, akútnych zápaloch alebo ochoreniach, ktoré sprevádzajú horúčky. V tehotenstve len po konzultácii s lekárom.

Zloženie Cordycepsu

Pre ľudský organizmus je cenné množstvo bioaktívnych zlúčenín, ktoré naňho pôsobia. Izolované zlúčeniny môžu mať vplyv samostatne. Omnoho významnejšie je ale vzájomné spolupôsobenie týchto zlúčenín, vďaka tomu majú vplyv na celý organizmus a môžu prospieť oveľa lepšie. (2)

Nukleosidy

Viac ako 10 nukleosidov a odvodených zlúčenín je jedným z dôvodov, prečo je Cordyceps pre človeka tak prínosný. Konkrétne sa v tejto hube objavuje napríklad adenozín, adenín, guanín, guanosín, cytidín, inozín, hypoxantin, cytosín a tiež cordycepín. Nukleosidy sa viažu na receptory v telových bunkách vrátane nervových a imunitných buniek. Tým sú potom regulované bunkové funkcie. V prípade imunitných buniek (makrofágy) sa môže po naviazaní adenozínu na receptor zvýšiť syntéza protizápalových cytokínov, rastového faktoru – stará sa napríklad o obnovu ciev. U Cordycepsu vyniká predovšetkým zložka cordycepín, čo je 3′-deoxyadenozín. Významná je hlavne pre úspešné zvládanie boja s censoredi bunkami. Proliferáciu blokuje viazaním na adenozínový receptor A3, nedochádza potom k množeniu censored buniek a takto začínajú apoptotické procesy, ktoré v dôsledku vedú k zničeniu rakovinovej bunky. Cordycepín má na starosť aj neutralizáciu voľných radikálov alebo mení aktivitu imunitného systému, pôsobí proti rozvoji aterosklerózy a ochraňuje kardiovaskulárny systém. Niektoré zo štúdií popisujú, že podávanie tejto látky znižuje bolesť a dochádza k zvýšeniu produkcie pohlavných hormónov.

Nukleotidy

V Cordycepsu sa nachádzajú aj nukleotidy, konkrétne napríklad uridin 5-monofosfát (UMP), guanosin 5-monofosfát (GMP) alebo adenosin 5-monofosfát (AMP). Ich vplyv spočíva v posilňovaní imunitného systému, upravovaní metabolizmu mastných kyselín a tiež v podpore vstrebávania železa z tráviaceho traktu. Významnou funkciou je aj hojenie a obnova poškodeného tkaniva.

Bielkoviny

Huby patrí skôr k rastlinám, ukrývajú ale i veľa bielkovín ako napríklad enzýmy. V Cordycepsu sú to predovšetkým DNázy, štiepiace DNA, ale tiež serinové proteinázy, ktoré napomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny (pôsobia fibrinolyticky). Vedľa komplexných bielkovín obsahuje Cordyceps tiež stavebné prvky, aminokyseliny. Nechýbajú ani esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť samo, preto ich potrebuje dodávať. Príkladom je tryptofán, z ktorého sa vytvára serotonín, dôležitý neurotransmiter, pri ktorého nedostatku vznikajú depresie. V Cordycepse nechýbajú ani polypeptidy, zlúčeniny viac ako 10 aminokyselín. Rad z nich dokáže rozširovať cievy, regulovať krvný tlak, zabíjať rakovinové bunky, neutralizovať voľné radikály alebo pôsobiť proti zápalu. Medzi polypeptidy patrí napríklad myriocin, ktorý vie likvidovať patogénne baktérie, nechýba ani cordycedipeptid A, cordymin, cordyceamidy A a B.

Steroly

Sterolové zlúčeniny sú výnimočné predovšetkým svojimi cytotoxickými účinkami, ktoré pôsobia proti censored bunkám, ale tiež baktériám alebo kvasinkám. V Cordycepse sa týchto sterolových zlúčenín nachádza mnoho. Najväčšou mierou je zastúpený ergosterol a jeho zlúčeniny ako napríklad: Δ3ergosterol, ceraterol, ergosterol peroxid, β-sitosterol, daucosterol, campesterol, stigmasterol, H1-A. Na zhrubnutú prostatu sa hodí sitosterol, ktorý pôsobí i preventívne proti vzniku rakoviny prsníka, prostaty alebo hrubého čreva. Ďalšie steroly ako stigmasterol a campesterol znižujú vstrebávanie cholesterolu z čreva do krvného obehu. Sterol H1-A dokáže účinne podporovať regeneráciu obličiek, zároveň je schopný bunky ničiť, vrátane tých censored. Zaujímavý je jeho vplyv na imunitný systém. Mierni jeho aktivitu, preto je možné dobre využiť H1-A u autoimunitných ochoreniach.

Tuky a voľné mastné kyseliny

Podobne ako semená, orechy alebo živočíchy obsahuje Cordyceps tuky a dokonca 28 nasýtených a nenasýtených mastných kyselín (kyselina laurová, pentadecylová, kristová, olejová, palmitoolejová, palmitová alebo stearová). Mastné kyseliny sú stavebnými prvkami, je možné z nich syntetizovať ďalšie produkty, ale tiež ovplyvňovať pochody v tele priamo tým, že sa naviažu na receptory na bunkách. Týmto spôsobom sa zúčastňujú na regulácii metabolizmu cukrov, tukov a aktivity imunitného systému. Napríklad kyselina palmitová sa viaže na receptory buniek v pankrease, kde sa vytvára inzulín. Naviazaním sa posilňuje syntéza inzulínu a uvoľnenie do obehu. Takto sa zníži glykémia.

Polysacharidy

Podstatnou zložkou Cordycepsu sú zložené cukry (polysacharidy). Polysacharidy sú výnimočné svojou protirakovinovou a protiinfekčnou aktivitou. Pretože sa podieľajú na harmonizácii fungovania imunitného systému, nielenže sa neutralizujú voľné radikály, ale tiež klesá koncentrácia cukrov v krvi a tukov. Delia sa na mimobunkové (extracelulárne, exopolysacharidy) a intracelulárne, ktoré sú súčasťou buniek. Na zložení polysacharidov potom závisia ich účinky. Záleží teda na tom, z akých monosacharidov sú zložené, ako sú rozvetvené a aká je ich molekulárna hmotnosť. Najvýznamnejšie sa zatiaľ zdajú byť glukány, pričom Cordyceps obsahuje ako druh alfa, tak aj beta. Huby tvoria EPS čiže extracelulárne polysacharidy, a potom ich uvoľňujú. Ich molekulárna hmotnosť dosahuje 5–200 kDa, preto sú menšie a aj tak vynikajú výraznou antioxidačnou a imunomodulačnou aktivitou. Sem patrí aj molekula EPS-1A (málo rozvetvený polysacharid (1 → 6)-α-d-glukóza a (1 → 6)-α-d-manóza). Silné antioxidačné vlastnosti, protizápalovosť a boj proti rakovine sú typické pre intracelulárne polysacharidy (IPS), ktoré sa extrahujú z hubových mycélií alebo plodníc Cordycepsu. Najväčšiu skupinu vytvárajú glukány, predovšetkým 1,3-α-D-glukány, 1,3-β-D-glukány a 1,4-α-D-glukány. Molekulárna hmotnosť sa pohybuje medzi 7,7‒1180 kDa, tým dosahuje vyšších hodnôt ako vykazujú extracelulárne polysacharidy. Najsilnejšími antioxidantami sú IPS s molekulárnou hmotnosťou 8,1‒460 kDa. Majú protizápalové vlastnosti a dokážu posilňovať imunitný systém. Dôležité sú protirakovinové vlastnosti, okrem toho IPS dokážu znižovať cholesterol a glykémii. Patrí sem glukán CPS-2, ktorý je možné využiť tiež k ochrane a posilneniu činnosti zlyhávajúcich obličiek. Polysacharid CPS-1 (rozvetvený glukomannogalaktan) je významný svojimi imunostimulačnými účinkami. Je izolovaný z mycélií a ďalej dokáže neutralizovať voľné radikály a znižovať glykémiu. Antioxidačnú silu môžeme prirovnať k vitamínu C. Na podporu peristaltiky a zloženie črevnej mikroflóry je potrebný chitín, nerozpustný polysacharid a nerozpustná vláknina. Cordyceps obsahuje ďalej tiež samostatné monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy. Príkladom je D-manitol, známy ako sladidlo, látka sa ale v medicíne využíva pri zvýšenom vnútrolebečnom tlaku, pretože zvyšuje vylučovanie tekutín.

Ďalšie významné zložky Cordycepsu

Aby sme dotvorili predstavu o bohatosti zložiek Cordycepsu, je potrebné spomenúť aj ďalšie látky. Okrem vitamínov (D, E, K, vitamíny skupiny B a trochu vitamínu C), sú to i minerály a stopové prvky (sodík, draslík, vápnik, železo, horčík, mangán, zinok a selén). Protizápalové aurantiamidy sú cenené pre analgetické vlastnosti, ktoré obmedzujú bolesť. Melanín je silný antioxidant a súčasť pigmentu ľudského organizmu, vďaka nemu je dodaná farba očiam, vlasom a pokožke. Z neurotransmiterov sme už uviedli serotonín, ktorého základom je tryptofán. Cordyceps obsahuje aj sekundárne metabolity, tiež ďalší neurotransmiter so skôr mierniacim efektom: GABA (kyselina gama-aminomaslová). Metabolitom je tiež lovastatin, ktorý znižuje hladinu lipidov. Ako „novú“ aminokyselinu môžeme uviesť ergotionein. Ten má na starosť ochranu buniek pred poškodením a neutralizáciu voľných radikálov. Cordysininy sú známe predovšetkým pre svoje protizápalové účinky a zmierňovanie oxidačného stresu, pretože pôsobí na obmedzenie tvorby superoxidových iónov.

Účinky Cordycepsu

Niektoré účinky sme spomenuli už pri jednotlivých zložkách. Tieto účinky sa následne kumulujú v celej hube a dochádza k posilneniu celkových vlastností.

Cordyceps vyniká veľmi univerzálnym využitím

Dá sa povedať, že túto zdravú hubu môžete využiť takmer na každý zdravotný neduh. Na niektorý je dokonca špecialistom. A pretože je najlepšie opierať tieto skutočnosti o vedecké štúdie, niekoľko ich môžeme ponúknuť, okrem toho preverila Cordyceps storočné využívanie v rámci Tradičnej čínskej medicíny. Výsledky štúdií pochádzajú z pokusov nielen na bunkových kultúrach a laboratórnych zvieratách, ale je dôležité spomenúť aj dobrovoľníkov.

Cordyceps vie zvládať rakovinové bunky

Censored je stále viac na vzostupe, ale našťastie už toto vážne ochorenie nemusí nevyhnutne znamenať smrť. Rad typov rakovinového bujnenia má dedičný základ (napríklad gény BRCA u rakoviny prsníka). Niektoré vyvíjajú na podklade infekcie (censored krčku maternice) alebo nevhodného životného štýlu (censored čriev a pľúc). Podľa druhu a vážnosti choroby je zvolená liečba, ktorá často býva značne agresívna a na pacienta má vážny vplyv. Preto sa hľadajú nové spôsoby, ako túto chorobu liečiť, a pritom príslušnú osobu príliš neoslabiť. Jednou z možností je práve využitie Cordycepsu. Táto huba sa testuje na bunkových kultúrach, vytvorených z rôznych typov rakovín a skúma sa, ako rakovinové bunky reagujú na Cordyceps alebo jeho extrahované zložky. Dokázalo sa, že sa rakovinové bunky vďaka tejto hube prestávajú deliť. Pretože je zastavený bunkový cyklus, nádor sa nemôže zväčšovať. V dôsledku konzumácie Cordycepsu rakovinové bunky prepadajú apoptóze (programovanej bunkovej smrti), pretože dochádza k aktivácii vnútrobunkovej signálnej cesty, a potom kaspázy a bunka umiera. Takto Cordyceps pôsobí na rakovinu čriev, pľúc, lymfóm, fibrosarkóm, rakovinu prsníka, prostaty, semenníkov. Zároveň je dôležité spomenúť, že huba pritom neškodí zdravým bunkám. Cordyceps sa podieľa i na znižovaní metastázovania (schopnosti censored buniek vydať sa z nádorovej masy do lymfatického alebo cievneho riečiska). Pôsobí nielen priamo na bunky a ich pohyblivosť, ale zároveň obmedzuje štiepenie medzibunkového tkaniva. Pri tejto ochrane nemôže rakovinová bunka jednoducho vojsť. Výsledky na bunkových kultúrach sú veľmi podobné ako pri pokusoch na laboratórnych zvieratách, ktorými väčšinou bývajú potkani a myši s censured. Choré zvieratá dostávajú Cordyceps. Potom sa porovnáva ich stav s chorými zvieratami, ktoré nedostávali nič. Ukazuje sa, že zvieratá, ktoré brali Cordyceps žili dlhšie a zmenšila sa im aj nádorová masa a vzniklo ďaleko menej metastáz. Táto huba bola prospešná aj u myší s glioblastómom, veľmi agresívnym, v podstate neuzdravovaťeľným typom nádoru. Cordyceps je veľmi pôsobivý v tom, že nielenže má vplyv priamo na rakovinové bunky, ale naviac posilňuje tiež protinádorovú imunitu. Imunitný systém sa tak môže zapojiť do protirakovinového boja ďaleko aktívnejšie a s väčšou efektivitou. (3, 4)

Cordyceps podporuje imunitný systém

Cordyceps sa výrazne podieľa na činnosti imunitného systému. Má vplyv predovšetkým na bunkovú zložku, teda bunky vrodenej imunity (makrofágy, dendritické bunky, neutrofily), aj na bunky získanej imunity (lymfocyty). Celkové pôsobenie na aktivitu imunitných buniek má za dôsledok zvýšenie produkcie veľmi žiadúcich ochranných protilátok. (5)

Cordyceps taktiež regeneruje a posilňuje sliznice a pokožku, prostredníctvom nich môže do tela prenikať nebezpečie, napríklad v podobe baktérií. Imunitné bunky reagujú predovšetkým na polysacharidy, pre ktoré majú na svojom povrchu receptory. Naviazaním polysacharidu na receptor prebehne aktivácia vnútrobunkových procesov. Tie potom môžu viesť k tvorbe ďalších pôsobení, ktoré vedia likvidovať baktérie (defenziny, laktoferin) a tiež cytokíny – tie majú vplyv na aktivitu ďalších častí imunitného systému, (napr. IL-1, TNF-alfa, IL-6). Čo sa týka napríklad makrofágov a dendritických buniek, dochádza k zvýšeniu fagocytózy, čo je schopnosť pohltiť, spracovať, eventuálne zničiť cudzie častice, teda tiež baktérie alebo virióny. Časti pohltených častíc tieto bunky následne vystavujú na svojom povrchu. Tam ich môžu rozpoznať iné imunitné bunky, teda tu konkrétne T lymfocyty, ktoré potom aktivujú B lymfocyty, a tým pádom tvorbu protilátok. Týmto spôsobom sa napomáha obrane proti infekciám, ale i proti censored bunkám. Okrem aktivačných účinkov môže Cordyceps mierniť imunitnú aktivitu. Tento prípad nastáva, keď je dlhodobo patologicky zvýšená. Týmto spôsobom sa imunitný systém zharmonizuje. Chronické zápaly potlačí, zníži výskyt alergických reakcií a autoimunitných ochorení. Na základe štúdií na dobrovoľníkoch je možné potvrdiť prospešnosť konzumovania Cordycepsu napríklad pre pacientov s autoimunitným ochorením štítnej žľazy, ktorým po užívaní tejto liečivej huby poklesla hladina autoprotilátok. V prípade myší boli uskutočnené úspešné pokusy, pri ktorých sa potvrdila účinnosť u systémového lupusu. K zníženiu zápalu dýchacích ciest alebo hyperreaktivity dýchacích ciest a tiež ku zníženiu poškodenia sliznice došlo u astmatických myší. V ďalších klinických štúdiách bolo zisťované, či sa vyplatí využiť Cordyceps pri transplantáciách. Aby sa imunitný systém transplantovaného nebránil, je nutné podávať imunosupresíva. Mohlo by totiž dôjsť k zničeniu darovaného orgánu. Pri štúdii s pacientami po transplantácii obličiek vyšlo najavo, že pokiaľ sa k zvyčajnej terapii pridá Cordyceps, organizmus lepšie prijme orgán a pacient sa uzdravuje.

Pozitívny vplyv Cordycepsu na hladinu cukru

Veľa druhov medicinálnych húb sa môže pochváliť tým, že prospešne ovplyvňujú cukrovku, teda že dochádza k poklesu glykémie u diabetikov. Na pokusy sú vyberaní predovšetkým diabetické hlodavce, ktorí ochoreli umelo podaním streptozocínu. Dochádza k hyperglykémii – zvýšeniu koncentrácie cukrov v krvi, pretože poškodený pankreas vytvára menej inzulínu. Ak je dlhodobo zvýšená hladina krvných cukrov, cukrové časti sa viažu tiež na krvné farbivo. V krvi sa potom objavuje glykovaný hemoglobín. Keď ale diabetické hlodavce dostanú Cordyceps, glykémia klesá, rovnako ako koncentrácia glykovaného hemoglobínu a dochádza k zvýšeniu sekrécie inzulínu. Dôvodom je ochrana a regenerácia tkaniva pankreasu, o ktoré sa stará táto liečivá huba. Okrem toho bunky vykazujú lepšiu citlivosť na inzulín, za príčinu je možné považovať prechod glukózy z krvi do buniek. Ak bunky inzulín ignorujú, glukóza z krvi nemizne. Pokusy teda potvrdili možnosť využitia Cordycepsu pre kontrolu glykémie. (6)

Antioxidačná aktivita Cordycepsu

Voľné kyslíkové a dusíkové radikály, medzi ktoré sa radia napríklad peroxid vodíka, superoxidový anión, hydroxylový anión, peroxinitrit síce poškodzujú bunky, ale tiež zvládajú dôležitú prácu. Tou je boj s niektorými patogénmi ako sú baktérie alebo huby. Toxicita týchto radikálov spočíva v narušovaní bunkových membrán, v peroxidácii lipidov, ale tiež v narušení DNA. Ich mutagénne a rakovinotvorné účinky sú pre telo nebezpečím, a naviac urýchľujú degeneratívne procesy v organizme. Väčšie množstvo voľných radikálov vzniká stresom, po vystavení UV žiareniu, príčinou je ale tiež znečistené životné prostredie alebo napríklad dlhodobý zápal. Telo si v určitej miere vie poradiť samo, pokiaľ je však radikálov nadbytok, je potrebné antioxidanty doplniť potravou. Taktiež v tomto prípade môže pomôcť Cordyceps, pretože je bohatý na zložky, ktoré vie voľné radikály odchytiť a neutralizovať. Testovanie v roztokoch s voľnými radikálmi dokázalo veľkú účinnosť Cordycepsu pri neutralizácii superoxidového aniónu a hydroxylového radikálu. Tiež prebehli pokusy na zvieratách. Podávanie Cordycepsu malo za následok pokles oxidačného stresu, okrem toho vzrástla aj aktivita enzýmov vlastných telu, ktoré neutralizujú voľné radikály (napr. glutation peroxidázy). Schopnosť znižovať oxidačný stres pričítame k prevencii proti rakovine a degeneratívnym pochodom, preto Cordyceps v tomto smere hodnotíme veľmi pozitívne. (5)

Cordyceps omladzuje

Tradičná čínska medicína využíva Cordyceps už po storočia. Jeho význam vidí najmä ako vzpruhu pre telo i psychiku a v jeho schopnosti urýchliť rekonvalescenciu. K podobným výsledkom dochádza tiež západná medicína prostredníctvom štúdií. O niekoľko riadkov vyššie sme popisovali boj Cordycepsu s voľnými radikálmi, čo je dôležité pri „omladzovaní”. Pokusy na myšiach, ktoré boli umelo „zostarnuté“ a bola im podaná D-galaktóza, preukázali pozitívne účinky tejto huby. Myšiam sa zlepšili reakcie na podnety, získali lepšie schopnosti pre získavanie nových informácií a ľahšieho učenia a pamätania si informácií. Okrem toho došlo k zvýšeniu potencie. Je možné povedať, že sa v zásade obnovil celý organizmus. (7)

Cordyceps likviduje infekcie

Cordyceps je cenný pre svoju pestrú škálu látok s ničivým vplyvom na baktérie, vírusy, huby a parazity. Okrem toho posilňuje imunitný systém, môže potom lepšie bojovať proti infekciám. Účinky boli v prípade vírusov testované napríklad na bunkách nakazených vírusmi alebo na zvieratách, u ktorých časté podávanie Cordycepsu súviselo s dlhšou dobou života. Cennou schopnosťou tejto huby je narušiť syntézu vírusovej RNA a DNA, vírus sa teda nemôže množiť. Využíva sa toho tiež u HIV, kde dochádza k blokovaniu reverznej transkriptázy. Výborných výsledkov dosahuje Cordyceps tiež v prípade hepatitídy C. Je dôležité povedať, že protihepatitické účinky boli potvrdené aj u pacientov, ktorí dostali Cordyceps k zaužívanej terapii. Stav týchto pacientov sa výrazne zlepšil a zmenšilo sa zasiahnutie vírusom. Cordyceps nepôsobí len protivírusovo. Aj mnoho baktérií, vrátane tých veľmi nebezpečných, je zastavených práve vďaka chytrej hube. Testy prebiehajú väčšinou priamo na kolóniách baktérií, ku ktorým sa pridá Cordyceps, a čaká sa na výsledok. Napríklad u streptokokov je obmedzený rast kolónie, baktérie sa už ďalej nemnožia. Potkany, ktoré boli nakazené streptokokmi, po podaní Cordycepsu majú lepší stav a dlhší život ako potkani, ktorí v dôsledku infekcie umierajú. Podobne to funguje u kvasiniek vrátane kandíd. (8)

Vplyv Cordycepsu na sexuálnu a reprodukčnú aktivitu

Cordyceps má pozitívny vplyv na celý organizmus vrátane zvýšení libida, potencie a reprodukčných schopností. Táto huba umožňuje rast tvorby mužského pohlavného hormónu v organizme. Rastie sexuálna aktivita a zvyšuje sa a zlepšuje vytváranie spermií, čo má vplyv na ich kvalitu a pohyblivosť. (9) Ďalšia zo schopností Cordycepsu je uvoľňovanie ciev a ich rozširovanie. To má význam u erektýlnych dysfunkcií, pretože príčinou môže byť aj zhoršené prekrvenie pohlavných orgánov. U žien Cordyceps podporuje tvorbu 17 β-estradiolu (estrogénu) a pôsobí podobne ako u mužov – prekrvuje a pohlavným orgánom dodáva väčšiu citlivosť, posilňuje sexuálnu túžbu a zážitky. Pretože Cordyceps zvyšuje hladiny hormónov, využíva sa aj v období, keď dochádza k poklesu hladiny hormónov, napríklad pri starnutí. (10)

Pre posilnenie kondície

Už sme spomenuli vplyv Cordycepsu na celý organizmus, jeho posilňovanie a tonizáciu. Podobne vie zatočiť s únavou, či už fyzického alebo psychického rázu. Hodí sa pre posilnenie nielen športovcov, ale tiež pre všetky osoby, vrátane duševne pracujúcich. Je dokázaná schopnosť Cordycepsu oddialiť fyzickú únavu, čo je možné využiť napríklad pri športovom výkone. Pokusy boli robené špeciálne s vrcholovými športovcami, ktorí bývajú veľmi zaťažovaní. Pri nasadení Cordycepsu je ich aktívny výkon dlhší, únava sa odďaľuje. Táto huba obsahuje energeticky bohaté zlúčeniny, vďaka ktorým je umožnené lepšie bunkové dýchanie, ďalej tiež okysličenie svalov a využitie kyslíku v organizmu. Cordyceps umožňuje elimináciu rizika pretrénovania a veľmi prospieva po skončení športového výkonu, v dobe regenerácie. Pritom sa môže rýchlejšie odbúravať laktát nahromadený vo svaloch. Ďalším pozitívom je aj lepšia regenerácia svalov, pretože po záťaži sa objavujú rôzne mikrozranenia. Podobné pokusy prebiehali tiež na myšiach a potkanoch. Plávajú vo vodnom valci a keď dostanú Cordyceps, plávajú približne o 20 minút dlhšie, bez toho aby boli vyčerpanejší ako hlodavce bez Cordycepsu. Cordyceps pomáha aj so stresom a únavou, pretože boli dokázané jeho antidepresívne účinky. Jeho podávanie myšiam zlepšuje schopnosť prispôsobenia sa novým podmienkam, dochádza k zlepšeniu reakcií, myši sa lepšie učia a sú pohyblivejšie. Príčinou je ovplyvňovanie adrenergného a dopaminergného systému v nervovej sústave. Ďalším dôvodom je zvýšenie koncentrácie serotonínu (antidepresívny neurotransmiter). (11)

Cordyceps a jeho pôsobenie na jednotlivé orgány

Cordyceps je schopný regenerovať a chrániť celý rad orgánov ľudského tela. Okrem už spomínaného pankreasu (v súvislosti s cukrovkou), je to pečeň a obličky. Pretože obličkami prechádza mnoho škodlivín, sú veľmi zaťažovaným orgánom. Často na ne cielia autoimunitné zápaly. Znížená funkcia obličiek alebo dokonca potreba dialýzy, prípadne transplantácie nie je úplne ojedinelým javom. Taktiež v týchto prípadoch sa dá siahnuť po Cordycepse. Prospešné účinky pre stav obličiek boli doložené štúdiami. Napríklad u jedného pokusu na potkanoch bol zastavený prívod krvi do obličiek (ischémia), čím dochádza k ich poničeniu. Obličky sú totiž veľmi citlivé. Poškodenie zostáva tiež po obnove prietoku krvi, čo vždy nemusí znamenať prínos pre tieto orgány. Niekedy sa dokonca stav obličiek zhorší. Obličky potkanov s Cordycepsom mali ďaleko lepší stav obličiek ako tie bez liečivej huby. Účinky Cordycepsu boli nielen prevenčného charakteru – chránili pred smrťou buniek, ale tiež zmiernili zápal spôsobený zákrokom, pretože veľkou mierou neutralizoval rýchle sa rozrastajúce množstvo voľných radikálov. (5)

Blahodarné pôsobenie na obličky

Spomenúť sa dá aj sklerotizácia obličiek čiže proces, kedy dochádza k rozmnoženiu mezangiálnych buniek. Tieto bunky vytvárajú medzibunkovú hmotu nahradzujúcu funkčné tkanivo. Cordyceps umožňuje veľké spomalenie, niekedy tiež zastavenie týchto procesov. Obličkové funkcie tak môžu byť v chode. Dôležité je zmieniť, že vďaka Cordycepsu sú obličky chránené tiež pred toxickým poškodením, konkrétne od cyklosporínu A (podáva sa napríklad pri transplantáciách alebo autoimunitných chorobách). Pokiaľ musí pacient brať tento liek, je skvelou správou, že konzumáciou Cordycepsu sa obmedzí poškodenie obličiek spôsobené medikamentom. Nielen obličky, ale tiež pečeň je veľmi zaťažovaná. Aj v tomto prípade pomôže Cordyceps. Pečeň sa dokáže dobre regenerovať, ale negatívny vplyv môže získať prevahu a v dôsledku toho pečeň tukovatie, podlieha cirhóze alebo fibróze, prípadne rakovine. Príčinou môžu byť zvýšené hladiny tukov, infekcie alebo tiež vysoký príjem toxických látok. Cordyceps je určite taktiež riešením pre infekčné choroby – hepatitídu C a B. Tým, že dôjde k zníženiu hladiny lipidov, obmedzí sa ukladanie do pečene a zároveň je chránené pečeňové tkanivo pred toxickými látkami, medzi ktoré patria aj voľné radikály. Súčasne dochádza k obmedzeniu fibrotizačných procesov, pri ktorých vzniká nefunkčné tkanivo miesto funkčného. Cordyceps sa v tomto prípade používa pri degradácii kolagénu, ktorá stojí práve za fibrotizáciou. U pečene a obličiek sa využívajú vlastnosti Cordycepsu s ohľadom na prevenciu poškodenia a súčasne regeneráciu poškodeného tkaniva. (5)

Vplyv Cordycepsu na tuky

Hyperlipidémia teda zvýšená hladina lipidov predstavuje problém pre veľkú časť ľudskej populácie. Najčastejšie sa jedná o vyšší cholesterol, ktorý síce nebolí, zato môže predstavovať veľké zdravotné komplikácie ako je ateroskleróza alebo akútne stavy predstavujúce srdcový, prípadne mozgový infarkt. Pretože sa tuky ukladajú do stien ciev, kde sa rozvíja zápal, cievy sa zväčšujú, strácajú pružnosť, sú poškodené. Okrem toho sa vytvárajú atómové pláty, ktoré zmenšujú priesvit ciev. Cievy môžu aj prasknúť, môže sa aktivovať zrážavý systém alebo vzniknúť tromby a niektoré ďalšie problémy. Dôležité je sledovať hladinu lipidov a ak je zvýšená, je vhodné tento stav riešiť. Začať môžete diétou, pri vyšších hladinách sú potrebné lieky. Skúsiť však môžete aj Cordyceps. Pokusy predovšetkým na laboratórnych zvieratách potvrdili zníženie hladiny lipidov, teda LDL triglyceridov a celkového cholesterolu u zvierat kŕmených vysokotučnou diétou v tých prípadoch, kedy zvieratá dostávali Cordyceps. Cordyceps taktiež obmedzuje akumuláciu lipidov v pečeni a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Zároveň sa potvrdilo znižovanie kumulácie tukov v tukových bunkách, adipocytoch, alebo tiež pokles aktivity lipázy, ktorú vytvára pankreas. Podporuje totiž trávenie tukov v čreve, tie sa potom ľahšie dostávajú do krvného obehu. Ak je aktivita nižšia, tuky sa môžu viac vylučovať z tela stolicou. Prostredníctvom Cordycepsu výraznou mierou klesá nebezpečenstvo vzniku kardiovaskulárnych chorôb a zároveň môže dochádzať k chudnutiu. (5)

Celkový prínos Cordycepsu

Pretože sa stále Cordyceps skúma, neobsahuje náš článok ani zďaleka všetko o zložení a účinkoch Cordycepsu. Aj tak je zrejmé, že sa jedná o veľmi všestrannú hubu, ktorá pre ľudský organizmus môže znamenať veľkú pomoc. Zároveň je potrebné znovu zdôrazniť, že aj napriek jednotlivo popísaným zložkám a ich účinkom Cordyceps pôsobí na ľudské telo celistvo, a účinky sa násobia. Ovplyvňuje imunitný systém a pritom reguluje hladinu cukrov a tukov. Nejde nespomenúť ochranu tkaniva alebo zvýšenie výkonnosti. Zatiaľ neexistuje veľké množstvo klinických štúdií s ľuďmi a neexistuje štandardizovaný prípravok, ktorý by využívali všetky štúdie. Pri každej sa používa iný extrakt a iný preparát. Výsledok je ale vždy totožný a totiž ten, že Cordyceps prospieva zdraviu živočíchov vrátane človeka. Ďalšie podrobnosti k štúdiám, rady a články si môžete prečítať na našom webe.

Zdroj
1) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_08.htm
2) Tai-Hao Hsu, Li-Hua Shiao, Chienyan Hsieh, Der-Ming Chang. A comparison of the chemical composition and bioactive ingredients of the Chinese medicinal mushroom DongChongXiaCao, its counterfeit and mimic, and fermented mycelium of Cordyceps sinensis. Food Chemistry 78 (2002) 463–46. Dostupné z https://eurekamag.com/pdf/003/003619585.pdf
3) Kazuki Nakamura, Kazumasa Shinozuka, Noriko Yoshikawa. Anticancer and antimetastatic effects of cordycepin, an active component of Cordyceps sinensis. Journal of Pharmacological Sciences, Volume 127, Issue 1, January 2015, Pages 53-56. Dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1347861314000024
4) Evandro Fei Fang, Tzi Bun Ng. Anticensored Potential and other Emerging Medicinal Properties of Natural Compounds. Springer, 2013
5) Bao-qin Lin and Shao-ping Li. Chapter 5. Cordyceps as an Herbal Drug. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/
6) Lo HC, Hsu TH, Tu ST, Lin KC. Anti-hyperglycemic activity of natural and fermented Cordyceps sinensis in rats with diabetes induced by nicotinamide and streptozotocin. Am J Chin Med. 2006;34(5):819-32. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080547
7) Ji DB, Ye J, Li CL, Wang YH, Zhao J, Cai SQ. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009 Jan;23(1):116-22. doi: 10.1002/ptr.2576. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18803231.
8) Georges M. Halpern. Healing Mushrooms, SQUARE ONE PUBLISHING, 2008
9) Ashok Kumar Panda and Kailash Chandra Swain. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011 Jan-Mar; 2(1): 9–13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
10) David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu, Triton 2011
11) Walter Ardigò. Healing with Medicinal Mushrooms. A practical handbook. Walter Ardigò, 2017