Huba Maitake

Maitake alebo po slovensky trsovnica lupeňovitá je trúdnikovitá huba. Chutná a jedlá huba je pôvodom z Číny, ale tiež zo severovýchodnej časti Japonska a Severnej Ameriky. Objavuje sa hlavne na duboch, býva aj na javoroch alebo brestoch, prevažne v neskorom lete alebo začiatkom jesene.

Mykológovia diskutujú o tom, či je Maitake saprofág alebo censoredujúca huba. Trsovnicu lupeňovitú môžeme nájsť v teplejších oblastiach, kde sa ukrýva na listnatých stromoch napríklad v zámockých parkoch, na hrádzach rybníkov, ale tiež v starých dubových alejach. Plodnice Maitake môžu mať váhu až niekoľko kilogramov.

Okrem vitamínu D, B6 a horčíka v Grifole frondose (lat.) nájdeme aj draslík, vlákninu (betaglukány) a aminokyseliny.

trs huby Maitake na stole

Pomenovanie huby

Možno ste sa stretli s názvami „tancujúca huba”, „sliepka z lesov” (Hen of the Woods) alebo dokonca „ovčia hlava”. Vo všetkých prípadoch sa hovorí o Maitake (japonský názov), latinsky Grifola frondosa, po slovensky trsovnica lupeňovitá, Hui Shu Hua (po čínsky).
Výraz „tancujúca huba” neznamená, že by huba vykonávala nejaké pohyby. Názov sa vzťahuje k radosti hubárov, keď našli túto zdravú hubu.
V Taliansku jej hovoria „signorina” alebo „lady”.

Hlboko v horách severovýchodného Japonska bola Maitake konzumovaná na podporu dlhého života a dobrého zdravia. Tradovalo sa o nej, že je tak prospešná, že by sa jej hmotnosť dala vyvažovať striebrom. V Japonsku je, podobne ako shiitake, obľúbená v kuchyni.

Maitake z hľadiska histórie

Medzi prvé zmienky patria informácie v čínskom lekárskom texte Shen Nong Ben Cao Jing, ktorý pochádza z dynastie Han (206 pr. n. l. – 220 n. l.). Podľa týchto listín má Maitake prispievať ku zlepšeniu sleziny, mierniť žalúdočné ochorenia, liečiť hemoroidy a upokojovať myseľ a nervy” (Jones, 1998).

Charakteristika huby

Mykológovia odporúčajú dávať pozor na vek huby, pretože staršie huby sú príliš ťažké na trávenie a tým nepožívateľné. Medicinálna huba je tiež predmetom najrôznejších štúdií.

Maitake si váži tradičná čínska a japonská medicína, ktoré túto hubu používajú ako pomocníka pre zdravie. Veľmi obľúbená je v Japonsku, súčasne sa ale upozorňuje na to, že ojedinele by mohla spôsobiť alergickú reakciu.

Pretože záujem o hubu stúpa, pestuje sa tiež komerčne. Niekedy sa takisto uvádza, že podobne ako hliva a niektoré ďalšie huby, sa i Maitake dá pestovať na polenách.

Zdroj
https://en.wikipedia.org/wiki/Grifola_frondosa
http://eol.org/pages/196141/overviewhttp://www.mykologie.net
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/maitake-mushroom