Angelika čínska – Angelica sinensis
Angelika čínska po latinsky Angelica sinensis je tiež známa ako ženský ženšeň. Bylinku pochádzajúcu z Ázie často využíva miestna tradičná medicína.
Angeliku čínsku je možné nájsť nielen v Číne, ale aj v Japonsku alebo Kórei. Objavuje sa vo vysokých horách a je zvyknutá na drsné podnebie. Angelike sa hovorí aj dong quai alebo danggui.
Obľúbila si ju predovšetkým tradičná čínska medicína, ktorá korene tejto bylinky využíva už tisícky rokov. Najväčšiu priazeň si získala vďaka starostlivosti o zdravie žien, aj preto sa prezýva ženský ženšeň. Rastlinu poznali dokonca už v Číne v 6 storočí pr. n. l. Bola vyhľadávaná kvôli tomu, že pomáhala pri menštruačných problémoch ako sú bolestivá menštruácia, nepravidelná menštruácia alebo jej vynechanie.
Tradičné použitie angeliky
V Číne a ďalších ázijských krajinách sa tiež dong quai užíva k odstráneniu ťažkostí, ktoré súvisia s nástupom menopauzy ako sú návaly tepla. To však nie je jediné použitie. Angelika vraj posilňuje lymfatický systém a krvný obeh. V ázijských krajinách sa takisto odporúča na prevenciu zápchy, pri anémii alebo vysokom krvnom tlaku. Uvádza sa, že nie je vhodná pre tehotné, pretože môže pôsobiť na svaly maternice, a tým spôsobiť potrat. V tradičnej medicíne sa odporúča konzumovať angeliku po krátku dobu a v malých množstvách.
Účinné látky v Angelike
Angelica sinensis obsahuje kumaríny, fytosteroly, polysacharidy. O zlepšenie prietoku krvi a pokles hladiny stresových hormónov sa starajú ftalidy (nechýba ligustilit, b-butylftalit). Medzi ďalšie látky patria aromatické organické zlúčeniny p-cymen, organické kyseliny a estery (ferulát), vitamíny, aminokyseliny a flavonoidy. Ďalšími dôležitými látkami sú fytoestrogény, prírodné hormóny, ktoré slúžia k harmonizácii hormonálneho systému. Dvojročná až viacročná bylina z čeľadi mrkvovitých dorastá do výšky až dvoch metrov. Angelika je rozpoznateľná vďaka veľkým pílkovitým listom a kvetenstvu. U tejto byliny sú ale dôležité predovšetkým časti rastliny, ktoré sa ukrývajú v zemi – korene. Využívanou časťou angeliky je totiž podzemok. Angelika čínska je podobná s angelikou lekárskou (Archangelica officinalis), ktorá je u nás trošku známejšia.
Zdroj
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/214562220450024-stvorene-pro-zeny/
https://en.wikipedia.org/wiki/Angelica_sinensis