Ašvaganda – vitánia opojná

Ašvaganda je ajurvédskou odpoveďou na ázijský ženšeň (Panax ginseng) v tradičnej čínskej medicíne a v tomto ohľade sa využívajú podobne aj jej omladzujúce vlastnosti.

Ashwagandha v preklade znamená „vôňa koňa”. Tieto slová sa vykladajú rôzne. Napríklad, že môže šíriť energiu a silu koňa. [1]

V praxi

Ashwagandha má širokú škálu tradičných použití, z nich veľa už prešlo vedeckým testovaním. Mnoho z nich ale ešte na potvrdenie štúdiami čaká, napriek tomu, že je rastlina využívaná pre zdravie už dlhé storočia.

Misky s koreňmi a práškom Vitánie opojné

Dr. Mayank S. Vora vo svojej knihe Rasayana: the Fountain of Life (Partridge Publishing, 2015) zhrnul, aký vplyv má vitánia opojná na zdravie:
tonikum, pôsobí na nervovú sústavu, má sedatívne účinky, regeneruje nervovú sústavu, je adaptogénna, afrodiziakálna, proticensoredová, antioxidant, imunomodulačná, vychytáva voľné radikály, antistresová, omladzujúca, znižuje krvný tlak, protikŕčovitá, pôsobí proti artritíde, pomáha zdravému stavu kĺbov.
Medzi ďalšie možnosti užívania ašvagandy je pri prechladnutí, horúčkach, vredoch, pri liečení alkoholizmu, anémii, nespavosti, lumbágu, pre posilnenie pamäte. [2], [3]

Ďalej sa hovorí o možnom použití pri terapii úzkosti, podpore imunity a zdravých kĺbov.

Ashwagandha nie je vhodná pre tehotné ženy.

Bezpečnosť užívania Ashwagandhy

Jednorazová, nekontrolovaná štúdia hodnotila bezpečnosť, znášanlivosť a aktivitu zvyšujúcich dávok Ashwagandhy. Počas 30 dní užívalo v 10-dňových intervaloch 18 zdravých účastníkov zvyšujúce dávky Ashwagandhy.

V prvých 10 dňoch ráno 250 mg a 500 mg večer (750 mg celkom/deň), 11. až 20. deň 500 mg ráno a 500 mg večer (1000 mg celkom/deň) a v posledných 10 dňoch to bolo 500 mg ráno a 750 mg večer (1250 mg celkom/deň). Počas štúdie boli priebežne kontrolované základné faktory ako je krvný tlak, pulz, telesná teplota a miera respirácie. Neboli zistené žiadne negatívne znaky, ani u telesnej hmotnosti a chuti k jedlu. 33 % osôb uviedlo lepšiu kvalitu spánku. Významne sa zvýšila sila svalov. Aj keď sa telesná hmotnosť a index telesnej hmotnosti (BMI) významne nezmenili, došlo k tendencii k zvýšenej telesnej hmotnosti a k poklesu telesného tuku. Celkový cholesterol sa výrazne znížil a klesajúce trendy boli zistené v cukre v krvi nalačno, triglyceridoch a LDL cholesterole. [4]

Charakteristika Ashwagandhy

Malý ker z rodiny Solanaceae má žlté kvety a je pôvodom zo suchých oblastí Indie a severnej Afriky. Dnes sa ale pestuje aj v miernejších podnebiach. Dorastá do výšky asi 70 cm. Medzi jednotlivými miestnymi druhmi existujú veľké morfologické a chemo-typické rozdiely. Vypadá to ale, že sa koreňové fytoaktívne látky divokých aj kultivovaných druhov zdajú byť rovnaké.
Terapeuticky sa využívajú predovšetkým korene.

Ašvagandu je možné nájsť pod názvami Ashwagandha, vitánia opojná/ uspávajúca, Withania somnifera, známa je tiež ako indický ženšeň.

Hoci sa Ashwagandha v súčasnosti pestuje na farmách mimo prirodzený biotop a nespracované sušené korene sa používajú ako súčasť potravinových doplnkov a prírodných produktov pre zdravie, v indickej medicíne sa dajú sušené korene ešte kvasiť tradičným spôsobom.

Ašvaganda je najobľúbenejšia indická botanická rastlina a po storočia bola využívaná v ayurvéde, päť tisíc rokov starom indickom liečebnom systéme ako omladzujúce a denné tonikum (rasajána) pre osvieženie fyzického aj duševného stavu človeka. Pretože farmakologické štúdie prichádzajú s dobrými zisteniami, začína sa Ashwagandha tešiť stále väčšej obľube.

So svojimi možnosťami v preventívnej starostlivosti a v liečebnom prístupe predstavuje Ashwagandha typickú rastlinu ajurvédy. Ašvaganda pôsobí v rámci celého tela tým, že pomáha udržovať rovnováhu. Ako silný antioxidant posilňuje imunitný systém.

Ašvaganda patrí medzi adaptogény

Ašvaganda je považovaná za prírodný adaptogén, čo sú látky, ktoré sú odolné voči vnútorným a vonkajším spúšťačom stresu.

Zložky vitánie opojnej

Uvádza sa, že medzi aktívne zložky ašvagandy patrí viac ako 80 látok. Jedná sa hlavne o alkaloidy (isopelletierín, anaferín, anahygrín, withasomnín, cuscohygrín, ashwagandhín, ashwagandhinín), steroidné laktony (withanolidy, withanosidy, withaferíny a ďalšie), saponíny (sitoindosidy), fytosteroly, flavonoidy, oligosacharidy a tiež triesloviny taníny. [5]

Táto bylina je známa svojim silným adaptogénnym pôsobením, čo potvrdili tiež moderné výskumy. Svedčí o tom to, že sitoindosidy a withaferíny vynikajú protistresovými vlastnosťami. Výskumy dokladajú, že prirodzené antidepresívne pôsobenie vitánie spočíva v miernení censoredu a hladiny stresových hormónov. Naviac zlepšuje spánok.

Prospešnosť Ashwagandhy pre zdravie

Hlavné výhody tejto rastlinky spočívajú predovšetkým v úľave od stresu, prísune energie a v podpore imunitného systému. Za všetky tieto prospešné účinky sú zodpovedné withanolidy, ktoré pomáhajú normalizovať biochemické procesy v tele.

Prípravkom z ašvagandy sa pripisujú nasledujúce účinky:
abortivačné, adaptogénne, analgetické, antiartritické, antiastmatické, antibiotické, antidyspeptické, proticensoredové, proticensoredové, afrodiziakálne, adstringentné, baktericídne, karminatívne, antikoncepčné, depuratívne, diuretické, emetické, fungicídne, hypnotické, imunomodulačné, laxatívne, proteolytické, tonizačné a nervovo sedatívne. Okrem toho môže mať i cytotoxické, chemopreventívne a radiosenzitizujúce účinky [3], [6], [7], [8], [9].
Ašvaganda je konzumovaná aj pre dlhovekosť a podporu mladosti. [2]

Špeciálne by mala mať vplyv na omladenie mužov, posilnenie spermií, kostnej drene a svalov. Dodáva mladistvú vitalitu. [6] Zároveň sa ale verí, že vitánia je užitočná aj pre staršie osoby, pretože dodáva energiu, mierni bolesť, censored, ale tiež nervozitu.

Spoločnosť Bone and Mills (2013) informovala o štyroch štúdiách medzi rokmi 1980 a 2008, ktoré skúmali tonickú aktivitu Ashwagandhy, pre ktorú západná medicína nemá moc pochopenie. Tonika sa dajú obnoviť, podporujú a pomáhajú telu, aby sa prispôsobilo stresorom. V štúdiách sa zistilo, že Ashwagandha významne zvyšuje hemoglobín, počet červených krviniek rovnako ako znižuje sedimentáciu cholesterolu a erytrocytov v sére, zlepšuje sexuálny výkon. Tiež sa zlepšila bdelosť a reakcie, spánok a fyzické schopnosti účastníkov horolezeckej akcie: 6-dňového treku s prevýšením nadmorskej výšky do 5 200 m. Naviac sa mierne zlepšila sila svalov a svalová výkonnosť u zdravých starších mužov. Ďalším pozitívnym prejavom boli lepšie príznaky stresu u pacientov s chronickým stresom. [3]

Ashwagandha bojuje proti stresu a úzkosti

Ashwagandha je známa hlavne pre svoju schopnosť znižovať úzkosť a uvoľňovať stres. Klinické štúdie na ľuďoch dokázali, že vitánia opojná silne pôsobí ako prírodné sedatívum a môže účinne znížiť príznaky u ľudí v strese a s úzkostnými poruchami. Rastlina má ale i ďalšie zdravotné výhody: odbúrava únavu a napätie. Zvyšuje duševnú bdelosť, zlepšuje koncentráciu a pamäť. Tým, že podporuje vytrvalosť, vyvažuje energetické úrovne. Ašvaganda sa dá užívať samotná alebo s ďalšími bylinkami, o ktorých sa vie, že upokojujú a pomáhajú od stresu.

Pri 60-dňovej štúdii na 64 osobách, ktoré mali chronický stres, bolo zistené zníženie úzkosti a nespavosti o 69 % v porovnaní s 11 % v skupine s placebom. [10]

V ďalšej 6-týždňovej štúdii 88 % osôb, ktoré užívali Ashwagandhu, došlo k zníženiu úzkosti v porovnaní s 50 % tých, ktorí užívali placebo. [11]

Štúdie boli tiež uskutočnené aj na zvieratách a potvrdili, že vitánia opojná obsahuje aktívne zložky, ktoré zvládajú stres a pomáhajú s adaptogénnym pôsobením.

Bolo zistené pôsobenie na os hypotalamus – hypofýza – nadobličky a potvrdené, že znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Táto os je komunikačnou sieťou medzi časťou mozgu a hlavnými žľazami, ktoré vylučujú hormóny. Pomáha regulovať úroveň stresu.
Kyselina gama-aminomaslová (GABA) je neurotransmiterom. Táto chemikália sa v mozgu zúčastňuje biochemických reakcií, medzi ktoré patrí aj zmena nálady. Ak dôjde k závažnému traumatickému stresu, vedie nerovnováha hladiny GABA k bunkovej smrti neurónov v hipokampe (časť mozgu zodpovedná za uchovávanie spomienok). [12]

Štúdia uverejnená v roku 2015 v The Journal of Ethnopharmacology ukázala, že receptory GABA aktivujú dve hlavné účinné látky vitánie opojnej: withaferín A a withanolid A. [13] Tým by sa dalo vysvetliť adaptogénne pôsobenie a vplyv na stres.

Chandrasekhar a spol. uskutočnili dvojito zaslepenú, randomizovanú, placebom kontrolovanú štúdiu so 64 osobami s chronickým stresom bez psychiatrickej anamnézy. Počas 60-dňovej štúdie dostávali účastníci 300 mg výťažku vitánie opojnej z koreňa – 2x denne po jedle alebo placebo. Vyhodnocovala sa hladina stresového hormónu a ďalšie parametre v súvislosti so stresom.
Po 60 dňoch sa zistil 44% pokles vnímaného stresu, zatiaľ čo u skupiny s placebom bolo pozorované len 5,5% zníženie.
Skupina s vitániou vykazovala zníženie hodnôt u parametrov ako „somatické“, „úzkosť a nespavosť“, „sociálna dysfunkcia“ a „ťažká depresia“ v porovnaní so skupinou s placebom.
Na škále DASS, kde sa stres delí do kategórií „depresia“, „úzkosť“ a „stres“, došlo u liečenej skupiny k zníženiu o 77 % v podskupine „depresia“, o 75,6 % v podskupine „úzkosť“ a o 64,2 % v podskupine „stres“.
Je zaujímavé, že v skupine s placebom došlo k miernemu zvýšeniu výsledkov pre úzkosť. Stav hladiny kortizolu v skupine s ašvagandou klesol o 27,9 %, v skupine s placebom to bolo o 7,9 %. Zistilo sa, že ašvaganda pôsobí nielen pri zmiernení hlavných hľadísk stresu. Môže taktiež pomáhať pri prevencii vedľajších prejavov a zvládať ich. [14]

Cooley a spol. v ďalšej štúdii skúmali prirodzené anxiolytické účinky (zníženie alebo odstránenie úzkosti) vitánie opojnej. Porovnávali pôsobenie naturopatickej starostlivosti a psychoterapeutických zásahov na strednú až vážnu úzkosť, ktorá trvala dlhšie ako 6 týždňov.
Naturopatická starostlivosť predstavovala nielen výživové poradenstvo, relaxačné techniky a multivitamínové tabletky, ale tiež ašvagandu. Obsahovala 1,5 % withanolidov a testujúci ju počas 12 týždňoch dostávali v dávke 300 mg 2x denne. Úzkosť pritom poklesla o 56,5 % v skupine s naturopatickou liečbou, v skupine s psychoterapiou sa jednalo o 30,5 %. Celkové zlepšenie kvality života vykazovalo celkovo lepšie výsledky v skupine s naturopatickou liečbou. [15]

Systematické vyhodnotenie štúdií účinkov ašvagandy na úzkosť u ľudí ukázalo, že bylina je účinnejšia pri zmierňovaní stresu a úzkosti ako placebo. Pri dávke 500-600 mg/deň ašvaganda preukázateľne znižuje príznaky úzkosti. Je ale dôležité vykonať ďalšie výskumy. [16] Štúdia uverejnená v časopise Phytomedicine v roku 2000 zistila, že glykowithanolidy z vitánie opojnej majú podobný vplyv na úzkosť ako lorazepam (benzodiazepin) a na depresiu ako imipramin (tricyklické antidepresívum). [17]

Štúdie na zvieratách aj ľuďoch ukázali, že aktívne látky v ašvagande majú na depresiu podobný vplyv ako konvenčná medicína.

Ašvaganda môže zlepšovať spánok u deprimovaných osôb

Zhoršená kvalita spánku pri depresii má vplyv na vyššie riziko samovražedného chovania a môže narušiť kognitívne schopnosti. [18][19] Štúdia z roku 2017 uverejnená v časopise PLOS One uvádza, že vitánia opojná obsahuje zložku triethylenglykol, ktorá by mohla byť využitá pri terapii nespavosti. [20]

Vedľa navodenia spánku vie ašvaganda mierniť úzkosť spôsobenú spánkovou depriváciou a súčasne aj nervový censored. [21]

Vedci sa domnievajú, že ašvaganda môže pôsobiť neuroprotektívne. Ako doplnok stravy môže tiež pomôcť pri narušení pamäti a učení ako dôsledok spánkovej deprivácie. [22]

Prírodná neuroprotektívna látka

McKernan a spol. upozornili na to, že chronický stres, ktorého dôsledkom môže byť depresia, zvyšuje tendenciu niektorých neurónov v mozgu k apoptóze, teda bunkovej smrti. [23]

A práve antidepresíva bylinného pôvodu ako je napríklad vitánia opojná, umožňujú ochranu neurónov a predchádzajú tejto bunkovej smrti, ako bolo zistené v štúdii na potkanoch. [24]

Vedci sa domnievajú, že k neuroprotektívnemu pôsobeniu tejto byliny prispievajú obsiahnuté withanolidy. [25]

Vareed s kolegami zistil, že aktívne zložky – withanamidy – pôsobia neuroprotektívne a zároveň sa vedci domnievajú, že ašvaganda môže byť využitá ako prevencia alebo terapeutické látoko pre stresom vyvolané neurologické poruchy. [26]

Prehľadová štúdia uverejnená v roku 2015 v Psychoneuroendocrinology upozornila na fakt, že pri depresii sa zvyšuje oxidačný stres. [27] Tento oxidačný stres v mozgových bunkách môžu znížiť bioaktívne zlúčeniny z listov z vitánie opojnej. Zároveň podporujú obnovu a rast mozgových buniek. Zlúčeniny majú neuroprotektívny potenciál a predpokladá sa, že môžu byť využité ako doplnok pre zdravie mozgu. [28]

V mozgu hlodavcov boli pozorované oxidačné zmeny a ďalšie stresové znaky. Súčasne vedci upozorňujú na potrebu stanoviť terapeutickú účinnosť a bezpečnosť u ľudí. Vedci upozorňujú, že môže poskytovať ochranu neurónom, a preto by mohla poslúžiť ako doplnok pre zdravší mozog. [29]

Ašvaganda je prírodné neuroprotektívum, ktoré môže pomáhať chrániť mozgové bunky pred biochemickými zmenami, spôsobenými stresom. Antioxidačný vplyv môže prispieť k poklesu oxidačného stresu vznikajúceho pri depresii.

Môže zlepšiť funkciu mozgu, vrátane pamäti

Štúdie na zvieratách naznačujú, že Ashwagandha môže znížiť problémy s pamäťou a mozgovou funkciou, ktoré boli spôsobené poranením alebo ochorením.
Výsledky štúdií naznačujú, že Ashwagandha môže byť prostriedkom k potlačeniu akútnych účinkov nespavosti na poruchy učenia a pamäti a môže sa objaviť ako nový doplnok stravy ku kontrole kognitívnych porúch vyvolaných spánkovou depriváciou. [23]

Koreňový extrakt z ašvagandy zlepšil poškodenie pamäti indukovanou hypobarickou hypoxiou a neurodegeneráciu v hipokampe pomocou modulácie hladiny kortikosteronu sprostredkovanej oxidom dusnatým.[30]

Štúdia na epileptických potkanoch skúmala liečbu extraktom z koreňa vitánie opojnej a Withanolidom A, ktorá viedla k fyziologickej expresii NMDA receptorov. Z dát je možné vyčítať, že oxidačný stres má vplyv na membránovú štruktúru. To vedie k poklesu hustoty NMDA receptorov a teda k narušeniu priestorovej pamäti. Liečba zlepšila deficity priestorovej pamäte nárastom antioxidačného systému a obnovou zmenenej hustoty receptora NMDA. [31]

Výskum ukázal, že vitánia opojná podporuje antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni nervové bunky pred škodlivými voľnými radikálmi.

V kontrolovanej štúdii užívali muži 500 mg ašvagandy denne alebo placebo. Muži, ktorí konzumovali bylinku, dosiahli významného zlepšenia ich reakčnej doby a výkonnosti. Výsledky naznačujú, že výťažok z vitánie môže zlepšiť kognitívnu a psychomotorickú výkonnosť, a preto sa dá považovať za cenný doplnok v terapii ochorení spojených s poruchou poznávacích schopností. [32]

Počas 8-týždňovej štúdie u 50 dospelých bolo zistené, že užívanie 300 mg extraktu z koreňa Ashwagandhy 2x denne významne zlepšilo celkovú pamäť, výkonnosť, ale tiež pozornosť. [33]

Ašvaganda sa stará o stav mozgu a chráni kognitívne funkcie

Kognitívne funkcie (niekedy tiež poznávacie funkcie) patria medzi hlavné oblasti ľudskej psychiky. Prostredníctvom týchto funkcií človek vníma okolitý svet, jedná, reaguje alebo zvláda rôzne úlohy. Predstavujú pamäť a koncentráciu, pozornosť, rýchlosť myslenia, reč, schopnosť chápať informácie. K exekutívnym funkciám potom patria schopnosť posúdiť a riešiť problémy, plánovať a organizovať. Ak sa tieto schopnosti narušia, jedná sa o dôležité príznaky depresívnej poruchy. Antidepresíva, napríklad typu SSRI a recidíva, môžu priniesť kognitívne otupenie.

Keďže je vitánia opojná prírodné nootropikum (látky, ktoré zlepšujú schopnosti ľudského myslenia), môže pomôcť obnoviť kognitívnu činnosť a udržovať zdravé fungovanie mozgu. [34]

Pri podávaní ašvagandy zdravým osobám sa ukázalo, že pri konzumácii doplnku stravy v kapsulách v dávke 250 mg dvakrát denne počas 14 dní malo za dôsledok veľké zlepšenie kognitívnej a psychomotorickej výkonnosti. [35]

Vedci sa domnievajú, že vitánia opojná zlepšuje kognitívne schopnosti a pamäť prostredníctvom regulácie rôznych neurotransmiterov v mozgu.
Doplnky z vitánie opojnej môžu zlepšiť funkcie mozgu, vrátane kognitívnych schopností.

Môže znížiť príznaky depresie

Niekoľko štúdií naznačuje, že Ashwagandha môže prospieť pri zmiernení depresívnych stavov. [56] [55]

V kontrolovanej 60-dňovej štúdii u 64 stresovaných dospelých pacientov, ktorí užívali 600 mg Ashwagandhy denne, bolo zistené 79% zníženie závažnej depresie. Placebo skupina naopak vykazovala 10% zvýšenie.
Je potrebné ale zároveň spomenúť, že v minulosti mal depresiu len jeden účastník. [56]

Dostupný výskum naznačuje, že ashwagandha môže prospieť pri znižovaní depresie.

Ašvaganda bráni zvyšovaniu hmotnosti vplyvom stresu

Chronický stres môže mať negatívny vplyv na stravovacie návyky. Medzi ne patrí aj jedlo zjedené pod vplyvom emócií a následné priberanie na váhe. Štúdia, ktorá bola uverejnená v Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine v roku 2017 upozornila na to, že užívanie doplnku z ašvagandy (300 mg dvakrát denne počas 8 týždňov) môže podporiť udržovanie váhy u dospelých s chronickým stresom.
Užívanie doplnku z vitánie opojnej s výťažkom z koreňa s 5 % withanolidov viedlo k poklesu vnímaného stresu o 32,7 % a tiež k 22% zníženiu hladiny kortizolu. Naviac sa znížila váha o 3,03 %, v skupine s placebom to bolo o 1,46 %. [36]

Ashwagandha pomáha pri cukrovke

V niekoľkých štúdiách nielen na zvieratách, ale aj na diabetických pacientoch, bolo zistené, že Ashwagandha môže znížiť hladinu cukru v krvi prostredníctvom účinkov na sekréciu inzulínu a citlivosť.

Pri štúdii in vitro sa potvrdilo, že withaferín A má aspoň čiastočnú zodpovednosť za antidiabetické prejavy ašvagandy. Zvyšuje sa sekrécia inzulínu a vytvára sa lepšia citlivosť na inzulín vo svalových bunkách. [37].

Niekoľko štúdií na ľuďoch potvrdilo schopnosť vitánie znížiť hladinu cukru v krvi nielen u zdravých osôb, ale aj u diabetikov [38][39][40][41]

Okrem toho v 4-týždňovej štúdii u ľudí so schizofréniou vykazovali pacienti, ktorým bola podávaná Ashwaganda, priemerné zníženie hladiny cukru v krvi nalačno o 13,5 mg/dL oproti tým, ktorí dostávali placebo (4,5 mg/dL) [40].

Ašvaganda pôsobí proti rakovine

Liečenie nejvážnějších chorob síce býva v určitých prípadoch stále úspešnejšie, napriek tomu sa hľadajú možnosti, ako pomôcť pacientom s touto chorobou.

Zo štúdie na zvieratách a in vitro vyplýva, že Ashwagandha bráni niekoľkými spôsobmi rastu zmutovaných buniek a pomáha vyvolávať programovanú smrť zmutovaných buniek, teda apoptózu. Proticensoredový účinok ašvagandy sa pripočítava steroidným laktónom, označovaným ako withanolidy. Aj tu má vplyv withaferín A, prirodzená látka z vitánie. Proticensoredové účinky sú natoľko zaujímavé, že boli zdôraznené výzvy ku klinickému vývoju ašvagandy pre prevenciu a liečbu nejvážnějších chorob. [42]

Predpokladá sa, že Ashwagandha vytvára reaktívne druhy kyslíka (ROS), ktoré sú toxické pre censored bunky, ale už nie pre normálne bunky. Okrem toho môže spôsobiť, že censored bunky budú menej odolné voči apoptóze. [43]

Štúdie na potkanoch, myšiach naznačujú, že ašvaganda môže prospieť svojimi imunomodulačnými účinkami pri terapii niekoľkých typov nejvážnějších chorob. Či už je to najzávažnejšie ochorenie prsníka, pľúc, hrubého čreva, multiformného glioblastómu mozgu a najzávažnejšie ochorenie vajcovodov. [44][45][46][47][48]

Napríklad v štúdii s myšami boli zmutované buňky vajcovodov liečené Ashwagandou buď samotnou alebo v kombinácii s ďalším protizmutovaným látokom. Výsledkom bolo 70-80% zníženie rastu censoredu. Zároveň ošetrenie zabránila šíreniu nejvážnějších chorob na ďalšie orgány. [48]

Síce nie sú k dispozícii štúdie, ktoré by potvrdili tieto výsledky u človeka, zároveň sa ale jedná o povzbudivé výsledky.

Otvorená, prospektová, nerandomizovaná porovnávacia klinická štúdia (uverejnená v roku 2013) sa zaoberala prípadným použitím prášku z koreňového extraktu Ashwagandhy. Týkala sa možnosti zmiernenia únavy spôsobenej chemoterapiou a celkového zlepšenia kvality života u pacientov s karcinómom prsníka. Pacienti boli striedavo zaradení do skupiny (n = 50) alebo do kontrolnej skupiny (n = 50) a bola zisťovaná únava. Skupina užívala 500 mg suchého extraktu Ashwagandhy 3x denne počas 6 cyklov terapie. Títo pacienti pociťovali počas terapie menšiu únavu a cítili sa lepšie ako kontrolná skupina. [49]

Štúdie na zvieratách a in vitro ukázali, že Ashwagandha podporuje smrť censoredových buniek a dá sa využiť proti niekoľkým typom nejvážnějších chorob.

Ašvaganda môže znížiť hladinu kortizolu

Kortizol je známy ako „stresový hormón”. Kôra nadobličiek uvoľňuje kortizol ako reakciu na stres. Kortizol predovšetkým reguluje metabolizmus živín. Dlhodobé vytváranie kortizolu, hlavne pri chronickom strese, vedie k významným fyziologickým zmenám.
Chronické zvýšenie hladiny kortizolu má za dôsledok vysokú hladinu cukru v krvi a zvýšenie množstva tuku v bruchu.
Štúdie ukázali, že Ashwagandha môže pomôcť znížiť hladiny kortizolu. [38][44][50]

V jednej štúdii u chronicky stresovaných dospelých mali pacienti, ktorí užívali Ashwagandu, významne väčší pokles kortizolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Pacientom, ktorí dostávali najvyššiu dávku, sa znížil kortizol v priemere o 30 %. [38]

Doplnky z Ashwagandhy môžu prispievať k zníženiu hladiny kortizolu u chronicky stresovaných jedincov.

Zlepšenie sexuálnych funkcií

Chronický stres a depresie majú vplyv na sexuálne dysfunkcie. Pokiaľ sú pacienti liečení niektorými antidepresívami, môže vznikať sexuálna dysfunkcia alebo sa zhoršiť. [51]

Dráha odmeny v mozgu riadi odozvu na jedlo, spoločenský kontakt, ale tiež sex. Vysoká hladina stresového hormónu túto dráhu narušuje a môže viesť k sexuálnej dysfunkcii.
Klinické štúdie na ľuďoch potvrdili, že ošetrenie ašvagandou u zdravých žien zlepšuje pohlavné funkcie a má pozitívny vplyv na stresom vyvolanú neplodnosť. [50] [52]

Okrem toho môže mať tiež vplyv na stresom vyvolanú funkciu srdca a činnosť imunity. [53] [54]

Doplnky z ašvagandy pomáhajú zvládať príznaky stresu tým, že znižujú hladinu kortizolu a majú vplyv na chemické látky v mozgu. Preukázateľne chráni pred nepriaznivým pôsobením chronického stresu akým je napríklad priberanie na váhe, sexuálne dysfunkcie, zhoršenie stavu žíl a podobne.

Môže zvýšiť hladinu testosterónu a zvýšiť plodnosť u mužov

Doplnky z Ashwagandhy môžu mať silný vplyv na hladinu testosterónu a reprodukciu. [50][57][58][59]

V štúdii so 75 neplodnými mužmi vykazovala skupina liečená Ashwagandou významný nárast testosterónu a následného zvýšenia počtu spermií a motility. Okrem toho sa v krvi zvýšil počet antioxidantov. [59]

Muži, ktorí užívali Ashwagandhu, aby sa odstránil stres, vykazovali vyššie antioxidačné hladiny a lepšiu kvalitu spermií. Počas 3 mesiacov terapie bolo schopných reprodukcie 14 % mužských partnerov. [50]

Ashwagandha pomáha zvyšovať hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu a významne zvyšuje kvalitu spermií a plodnosť u mužov.

Môže zvýšiť svalovú hmotu a silu

Z výskumov vyplýva, že ašvaganda môže podporiť stavbu tela a silu. [58], [60]

V štúdii zdraví muži užívali 750-1,250 mg ašvagandy denne. Po 30 dňoch vykazovali vyššiu svalovú silu a nižšie percento telesného tuku. Okrem toho došlo k zníženiu celkového a LDL cholesterolu. Celkové percento telesného tuku vykazuje trend zníženia. Vitánia bola vo zvyšovaných dávkach dobre tolerovaná. [39]

V 8 týždňovej, randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii 57 mladých mužov (18-50 rokov) s malou skúsenosťou s tréningom v rezistencii bolo náhodne vybraných k užívaniu 300 mg koreňového výťažku z ašvagandy (29 subjektov) alebo placeba (28 subjektov). Muži, ktorí konzumovali výťažok 2x denne, nakoniec vykazovali významne vyšší prírastok svalovej hmoty a sily. Oproti skupine s placebom sa viac ako dvojnásobne znížil telesný tuk [58].

Z doposiaľ vykonaných výskumov vyplýva, že Ashwagandha zvyšuje u mužov svalovú hmotu, silu a okrem toho znižuje telesný tuk.

Môže znížiť censored

Štúdie na zvieratách ukázali, že Ashwagandha pomáha znižovať censored. [61][62][63]

Štúdie na ľuďoch zistili zvýšenú aktivitu imunitných buniek, ktoré ničia infekciu (prirodzené zabíjacke bunky) a napomáhajú dobrému zdravotnému stavu. [64][65]

Dokázalo sa zníženie C-reaktívneho proteínu (CRP), čo je znak censoredu a je spojený s vyšším rizikom srdcových ochorení.

V kontrolovanej štúdii mala skupina, ktorá užívala 250 mg Ashwagandhy denne, v priemere o 36 % znížené CRP v porovnaní s placebom, u ktorého hladina poklesla o 6 %. [38]

Os hypotalamus – hypofýza – nadobličky je súčasťou regulácie nálady a tiež má vplyv na hladiny kortizolu, čo je stresový hormón. Pri depresii dochádza k hyperaktivite tejto osy, čo vedie k zvýšeniu hladiny kortizolu a tým aj k censoredu. [66]

Bolo dokázané, že výťažky z ašvagandy potlačujú censoredy nervov alebo mozgu tým, že spomaľujú činnosť precensoredových látok a súčasne aktivujú bunky, ktoré sa starajú o imunitnú obranu centrálnej nervovej sústavy. [67]

Nervový censored sa horší s oxidačným stresom. Withanolidy obsiahnuté v ašvagande miernia oxidačný stres a censoredové procesy v mikrogliových bunkách. [68]

Vysoká miera censoredu v mozgu prispieva k depresii. Pretože výťažky z ašvagandy vykazujú proticensoredové vlastnosti, zvládajú nervový censored v mozgu. Toto je dôležité pre antidepresívny vplyv vitánie. Ashwagandha zvyšuje aktivitu prirodzených buniek (zabíjačov) a znižuje znaky censoredu.

Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov

Okrem proticensoredových účinkov pomáha ašvaganda so znižovaním hladiny cholesterolu a triglyceridov a tým sa stará o zdravé srdce.

V štúdii s potkanmi bolo zistené zníženie celkového cholesterolu o 53 % a zníženie triglyceridov o necelých 45 %. [69]

Kontrolované štúdie u človeka uvádzajú výsledky, ktoré nie sú tak vysoké. Napriek tomu bolo zaznamenané zlepšenie. [38] [39] [40] [41]

V 60 dňovej štúdii u chronicky stresovaných dospelých vykazovala skupina, ktorá užívala najvyššiu dávku Ashwagandy, v priemere 17% zníženie LDL teda „zlého” cholesterolu a 11% zníženie triglyceridov. [38]

Ashwagandha môže znížiť riziko srdcových ochorení tým, že zaistí zníženie cholesterolu a triglyceridov.

Vitánia opojná normalizuje činnosť štítnej žľazy

Štítna žľaza vytvára hormóny, ktoré majú vplyv na fungovanie ľudského tela. Správna funkcia štítnej žľazy je preto pre organizmus nevyhnutná.
Bolo zistené, že protilátky proti štítnej žľaze, ktoré sa spájajú s ochorením ako Hashimotova choroba, sú tiež biomarkery dysfunkcie imunity pri depresii. [55] [70]

Demartini a spol. vypozorovali silné spojenie medzi subklinickou hypotyroitídou a príznakmi depresie. Subklinická hypotyroitída je definovaná ako zvýšená hladina štítnou žľazou stimulujúceho hormónu (TSH) s voľným tyroxínom (T4) v normálnom rozmedzí. [71] [72]

V pilotnej štúdii zahrňujúcej 50 pacientov so subklinickou hypotyroitídou bolo zistené, že doplnky z ašvagandy zlepšujú zdravie štítnej žľazy. Pacienti vo veku 18-50 rokov s mierne zvýšenou hladinou TSH boli liečení touto bylinou (600 mg denne) alebo placebom po dobu 8 týždňov. Počas 8 týždňov vitánia významne zlepšila hladinu TSH, T3 a T4 v porovnaní s placebom a normalizovala funkciu štítnej žľazy.
Schopnosť ašvagandy normalizovať fungovanie štítnej žľazy môže byť súčasťou jej multimodálneho pôsobenia proti depresii. [73]

Narušenie fungovania štítnej žľazy je spojené s vyšším výskytom prejavov depresie. Je dokázané, že ašvaganda normalizuje fungovanie štítnej žľazy. To môže pomáhať uľaviť od príznakov depresie.

Zatiaľ žiadna štúdia neskúmala bezpečnosť užívania doplnkov z ašvagandy spolu s konvenčnými antidepresívami; s antidepresívami SSRI je možné kombinovať. Odporúča sa zachovať medzi nimi odstup a poradiť sa s kompetentným zdravotníkom.

Dostupnosť Ashwagandhy

Ašvaganda je pre väčšinu ľudí bezpečná. Rastlinu by ale nemali konzumovať dojčiace a tehotné ženy. Rovnako je potrebné postupovať u osôb s autoimunitnými chorobami, pokiaľ nedá súhlas lekár. Konkrétne sa jedná o choroby ako je diabetes 1. typu, revmatoidná artritída, lupus alebo napr. Hashimotova tyroiditída. Asvaganda môže znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku, je potrebné na toto dávať pozor pri dávkach látkaov. Pretože rastlina môže zvýšiť hladinu hormónu štítnej žľazy, je potrebná opatrnosť tiež u pacientov s látkami na ochorenie štítnej žľazy.

Pri výskumoch boli zvyčajne podávané dávky Ashwagandhy 125-250 mg denne, vo vyšších dávkach potom 450-500 mg raz až dvakrát denne. Väčšinou platilo pravidlo, že ak bola podávaná vyššia dávka, zvyčajne spôsobovala najvýznamnejšie zlepšenie.
Väčšinou sa jednalo o extrakt z koreňa. Pri výbere produktu z vitánie opojnej je nutné dbať na to, aby sa jednalo o kvalitný a certifikovaný extrakt, kde sú všetky účinné látky zachované v prirodzenej rovnováhe.

Záver

Ashwagandha je tradičná látoká bylina, ktorá v mnohých ohľadoch prospieva zdraviu. Predovšetkým je to jej vplyv na stres a depresie a tiež podporuje činnosť mozgu. Doposiaľ zhromaždené vedecké dôkazy pomerne presvedčivo svedčia o tom, že ašvaganda sa dá využívať ako doplnková ošetrenie depresie. Ďalej je to potom vplyv na testosterón. Ďalšie skúmanie by bolo vhodné vo všetkých prípadoch.

Ak ale človek má zdravotné problémy a užíva látkay, mal by konzumáciu vitánie skonzultovať s príslušným lekárom.

Zdroje:
1/ Ashwagandha – Learn about a great herb for stamina. www.vaidyamishra.com/products/Ashwagandha-%252d-Learn-About-a-Great-Herb-for-Stamina.html.
2/ Puri HS. Rasayana: Ayurvedic Herbs for Longevity and Rejuvenation. London: Taylor and Francis; 2003.
3/ Bone K, Mills S. Principles and Practice of Phytotherapy: Modern Herbal Medicine. Edinburgh: Churchill Livingstone; 2013.
4/ Debnath PK, Chattopadhyay J, Mitra A, et al. Adjunct therapy of Ayurvedic medicine with antitubercular drugs on the therapeutic management of pulmonary tuberculosis. J Ayurveda Integr Med. July 2012;3(3):141-149.
5/ Rasayana: the Fountain of Life, Dr. Mayank S. Vora
6/ Williamson EM, Hooper M. Major Herbs of Ayurveda. Edinburgh: Churchill Livingstone; 2002
7/ Kapoor LD. CRC Handbook of Ayurvedic Medicinal Plants. Boca Raton, FL: CRC Press; 1990
8/ Nadharni KM. Indian Materia Medica, Vol. 1. Bombay: Popular Prakashan; 1976
9/ Duke J, ed. Handbook of Medicinal Herbs. Boca Raton, FL: CRC Press; 1985
10/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25368231
11/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21407960
12/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976216/
13/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26068424
14/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/
15/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2729375/
16/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25405876
17/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11194174
18/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25698339
19/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26485745
20/ journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0172508
21/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28004351
22/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27037574 Molecular Neurobiology, 2017
23/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27037574
24/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11536389
25/ https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-59192-6_14
2/6 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24458838
27/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25462890
28/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25789768
29/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25828061
30/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23211660
31/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22700086
32/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24497737
33/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28471731
34/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27500820
35/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3897003/
36/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27055824
37/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25796090
38/ https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf
39/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23125505
40/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757622/
41/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11116534
42/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24046237
43/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26230090
44/. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25368231
45/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17003952
46/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840055
47/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26650066
48/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264898
49/ Biswal BM, Sulaiman SA, Ismail HC, Zakaria H, Musa KI. Effect of Withania somnifera on the development of chemotherapy-induced fatigue and quality of life in breast cancer patients. Integr Cancer Ther. 2013;12(4):312-322.
50/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19789214
51/ https://file.scirp.org/pdf/PSYCH_2015111914262356.pdf
52/ https://www.hindawi.com/journals/bmri/2015/284154/abs/
53/ https://search.proquest.com/openview/4902c622298eb806b94062abb69f1fc0/1?pq-origsite=gscholar&cbl=136101
54/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19524704
55/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21407960
56/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798
57/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23796876
58/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282
59/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19501822
60/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21170205
61/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26989739
62/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26397759
63/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25803089
64/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19504465
65/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19388865
66/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26187338
67/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27550017

68/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27209361
69/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16713218.
70/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22533798
71/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25010109
72/ https://www.pharmacy.umn.edu/degrees-and-programs/postgraduate-pharmacy-residency-program/news-events-and-publications/curbside-consult-volume-15-issue-3-third-quarter-2017/subclinical-hypothyroidism-when-and-why-starting-treatment
73/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28829155