Nootropiká posilňujú funkciu mozgu. Ktoré nootropiká sú prírodné?

Nootropiká sú látky, ktoré môžu zlepšiť činnosť mozgu a jeho metabolizmus. Tieto látky majú prírodný alebo syntetický pôvod. Medzi prírodné nootropiká patrí kofeín, ale napríklad aj huba levia hriva. Slovo nootropikum pochádza z roku 1972, keď ho vytvoril rumunský psychológ a chemik Cornelius E. Giurgege. Vzniklo z gréckych slov νούς (nous) a τройν (trepein). Nootropiká […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Nootropiká posilňujú funkciu mozgu. Ktoré nootropiká sú prírodné? Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Nootropiká sú látky, ktoré môžu zlepšiť činnosť mozgu a jeho metabolizmus. Tieto látky majú prírodný alebo syntetický pôvod. Medzi prírodné nootropiká patrí kofeín, ale napríklad aj huba levia hriva. Slovo nootropikum pochádza z roku 1972, keď ho vytvoril rumunský psychológ a chemik Cornelius E. Giurgege. Vzniklo z gréckych slov νούς (nous) a τройν (trepein). Nootropiká sú zlúčeniny alebo doplnky, ktoré zvyšujú kognitívny výkon. To znamená, že zlepšujú mentálne funkcie, ako je pamäť, kreativita alebo tiež motivácia a pozornosť. Preto sa tieto látky, či už prírodného alebo syntetického pôvodu, veľmi podrobne skúmajú. Nootropiká majú vplyv na výkonnosť mozgu, napríklad ovplyvňujú dopaminergné spojenia, neuróny. Neuronálne bunky vedú a spracúvajú určité signály. Sú pre organizmus dôležité a ich strata je nenahraditeľná. Výskum sa zaoberal účinkom nootropík na liečbu porúch pamäti, ako je Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba. Nootropiká sa nazývajú aj “inteligentné lieky”, “posilňovače mozgu” a “zlepšovače pamäti”.

Prírodné nootropiká

Medzi prírodné nootropiká patrí ginkgo biloba, kofeín, ašvaganda, guarana a mnohé ďalšie potraviny a látky. Prírodné nootropiká znižujú zápal v mozgu a ich konzumácia pomáha chrániť mozog pred toxínmi a zároveň znižuje účinky starnutia mozgu.

Kofeín

Kofeín Kofeín je jednou z najpoužívanejších psychoaktívnych látok. Nachádza sa nielen v káve, ale aj v čaji a guarane, čo sú semená rastliny paulovnia. Tým, že blokuje adenozínové receptory v mozgu, kofeín spôsobuje, že sa človek cíti menej unavený, zlepšuje pozornosť.

L-Teanín

Látka nazývaná L-theanín sa prirodzene vyskytuje v zelenom čaji. Je to aminokyselina, ktorej užívanie upokojuje bez toho, aby spôsobovalo ospalosť. Okrem toho približne množstvo v dvoch šálkach čaju zvyšuje alfa vlny v mozgu, čo vyvoláva väčšiu kreativitu. Uvádza sa, že L-theanín je oveľa účinnejší ako kofeín. Preto sa obe látky niekedy používajú v doplnkoch stravy.

Kreatín

Kreatín je tiež aminokyselina. Je to látka, ktorú telo využíva na tvorbu bielkovín. Je obľúbený medzi kulturistami na podporu svalov. Kreatín sa viaže s fosforylovou skupinou adenozíntrifosfátu (ATP) za vzniku kreatínfosfátu, ktorý sa prenáša do svalov, srdca a mozgu. Okrem iného vzniká molekula, ktorá slúži ako rýchle palivo pre bunky. Môže zlepšiť krátkodobú pamäť a uvažovanie. Ocenia ho aj vegetariáni a veľmi stresovaní ľudia. Podľa štúdií by mal byť bezpečný denný príjem 5 g kreatínu.

Ashwagandha

Ašvaganda alebo po česky indický ženšen je známy adaptogén a nootropikum. Indická prírodná medicína ajurvéda používa túto rastlinu na zníženie stresu a úzkosti. Evan Brand vo svojej knihe uvádza, že nápoj s extraktom z ašvagandy človeku poskytne hlboký spánok a ráno sa bude cítiť svieži a plný energie.

Ženšen

Koreň ženšenu je tiež známe nootropikum s adaptogénnymi účinkami. Tradične sa používa na podporu funkcie mozgu. S najväčšou pravdepodobnosťou práve jeho cencúľové účinky pomáhajú chrániť pred oxidačným stresom. Mozog potom môže lepšie fungovať. Práve ženšen sa odporúča na podporu kognitívnych funkcií pri Parkinsonovej chorobe.

Ginkgo biloba

Štúdie ukazujú, že výťažky z listov stromu Ginkgo biloba podporujú pamäť a znižujú hladinu kortizolu (stresového hormónu).

Reishi

Neuveriteľne lesklá huba je známa už od čias pred naším letopočtom. Je známa svojím účinkom proti rakovine a podporuje aj detoxikáciu od ťažkých kovov. Z horskej lesklokôrovky sa zvyčajne pripravuje extrakt.

Cordyceps sinensis

Nootropné vlastnosti huby Cordyceps sinensis sú obzvlášť cenné v spojení s ďalšou hubou nazývanou “levia hriva”.

Levia hriva

Levia hriva alebo Hericium je nezvyčajná huba predovšetkým vďaka svojmu vzhľadu. Dôležitý je jej účinok na nervový systém. Táto nootropná látka pôsobí protizápalovo, protistresovo a regeneruje nervový systém.

Zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic https://www.healthline.com/nutrition/nootropics http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92377.aspx http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/nootropika-3 Značka Evan. The Everything Guide To Nootropics: Boost Your Brain Function with Smart Drugs and Memory Supplements (Sprievodca nootropikami: Zlepšite funkciu svojho mozgu pomocou inteligentných liekov a doplnkov pamäti), Everything, 2015.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *