Ako podporiť telo na jar podľa TCM

Prechod medzi ročnými obdobiami, najmä zo zimy do jari, sa považuje za kľúčový moment pre udržanie harmónie a zdravia, čo odráža neustále prepojenie medzi prírodným svetom a ľudským organizmom. Jarné obdobie sa v tradičnej čínskej medicíne (TČM) považuje za obdobie dynamickej premeny a obnovy, ktoré má hlboký vplyv na ľudský organizmus. Rytmus života: cykly vesmíru […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Ako podporiť telo na jar podľa TCM Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Prechod medzi ročnými obdobiami, najmä zo zimy do jari, sa považuje za kľúčový moment pre udržanie harmónie a zdravia, čo odráža neustále prepojenie medzi prírodným svetom a ľudským organizmom. Jarné obdobie sa v tradičnej čínskej medicíne (TČM) považuje za obdobie dynamickej premeny a obnovy, ktoré má hlboký vplyv na ľudský organizmus.

Rytmus života: cykly vesmíru a my

Vo vesmíre existuje neustála cyklickosť – dni sa menia na noci, mesiace na roky a ročné obdobia nasledujú jedno za druhým v nekonečnom kruhu. TČM učí, že ľudské telo je mikrokozmos, ktorý odráža makrokozmické cykly vesmíru. Jarný prechod sa preto chápe nielen ako vonkajšia zmena v prírode, ale aj ako vnútorná premena, ktorá ovplyvňuje energetické a fyziologické procesy tela.

Podľa TČM je zdravie človeka neoddeliteľne spojené s harmóniou medzi jeho vnútorným svetom (mikrokozmos) a vonkajším vesmírom (makrokozmos). Prechod zo zimy do jari sa považuje za kľúčový moment, keď sa energia, ktorá bola počas zimy uložená a zakonzervovaná, začína opäť uvoľňovať a rozširovať.

Od zimného spánku k jarnému kvitnutiu: dynamika prechodu

Z pohľadu TČM je prechod zo zimy do jari jednou z najvýznamnejších zmien v ročnom cykle. Zima sa spája s energiou jin, ktorá je pasívna, chladná a obmedzujúca. Naopak, jar prináša energiu jang, ktorá je aktívna, expanzívna a teplá. Tento prechod z obdobia introspekcie do obdobia rastu a aktívnej energie môže v ľudskom tele vytvoriť nerovnováhu, ktorá ho robí náchylnejším na choroby.

TCM kladie veľký dôraz na pozorovanie prírody ako kľúč k pochopeniu ľudského zdravia. Jarná obnova v prírode – prebúdzanie rastlín a zvierat zo zimného spánku, kvitnutie a nový rast – sa odráža v ľudskom tele. Energia, ktorá sa počas zimy koncentrovala a ukladala, sa na jar uvoľňuje, čo môže viesť k zvýšenej aktivite, ale aj k potenciálnym zdravotným problémom spojeným s adaptáciou na túto zmenu.

Od obličiek po pečeň

Obličky, ktoré sa považujú za základ všetkých energií jin a jang v tele, sú v zime obzvlášť dôležité na udržanie zdravého základu, z ktorého sa čerpá sila.

Ako protiklad k nim slúži jar a s ňou spojené orgány – žlčník a pečeň -, ktoré symbolizujú obnovu a očistu a odrážajú prechod od uskladňovania energie k jej uvoľňovaniu a regenerácii. V TCM pečeň reguluje voľný tok Qi (životnej energie) v celom tele a ovplyvňuje schopnosť organizmu detoxikovať a prispôsobiť sa novým začiatkom. Žlčník podporuje rozhodovanie a odvahu konať, čo je nevyhnutné pre jarnú aktivitu a rast.

Tento cyklický prechod ovplyvňuje nielen naše fyzické telo, ale aj naše emócie. V zime, keď sa energia sťahuje dovnútra, môžeme pociťovať potrebu introspekcie a upokojenia. Na jar, keď energia opäť prúdi von a príroda sa prebúdza k životu, môžeme mať pocit obnovy a pripravenosti na nové začiatky. Tento prechod môže spôsobiť aj pocity frustrácie alebo podráždenia, ak sa energia Qi v tele hromadí a neobnovuje sa správne, preto TCM zdôrazňuje jarné čistenie a udržiavanie voľného toku Qi.

Meridiány sú ako rieky naplnené vodou

Jarné obdobie v tradičnej čínskej medicíne so sebou prináša významné zmeny v prúdení energie v našom tele. Energiu Qi možno prirovnať k vode prúdiacej korytom rieky, pričom meridiány fungujú ako cesty alebo korytá, ktorými Qi plynule prúdi. Na jar sú meridiány plné energie, čo sa odráža v našej fyzickej aj emocionálnej pohode.

Harmónia v tele, ktorú predstavujú vyvážené meridiány pečene a žlčníka, prispieva k pocitom radosti, inšpirácie a naplnenia. Pečeň, zodpovedná za rovnomerné rozloženie Qi, keď je zdravá, vedie k rozhodnosti a asertivite, zatiaľ čo žlčník ovplyvňuje našu vitalitu a schopnosť odpúšťať.


Akákoľvek nerovnováha v týchto orgánoch môže viesť k emocionálnym stavom, ako je depresia a podráždenosť, a k fyzickým prejavom, ako je svalové napätie a tráviace problémy. Napätie v rebrách alebo pocit horkosti v ústach sú bežnými ukazovateľmi toho, že Qi necirkuluje tak, ako by mala. Na emocionálnej úrovni sa nerovnováha pečene a žlčníka prejavuje ako duševná strnulosť a nedostatok inšpirácie, čo môže viesť k pocitu, že náš vnútorný potenciál nie je plne využitý.


Ak pochopíme tento zložitý vzťah medzi naším vnútorným stavom a energetickými dráhami, ktorými Qi putuje, môžeme lepšie identifikovať a riešiť rôzne problémy, ktoré sa objavujú počas jarného obdobia. Zdravý tok Qi je nevyhnutný pre našu celkovú pohodu a umožňuje nám žiť naplno v každom ročnom období.

Ako podporiť telo na jar

Tradičná čínska medicína ponúka niekoľko cenných odporúčaní na podporu fyzického a duševného zdravia počas tohto prechodného obdobia.

 • Stravovacie návyky:
  • zamerajte sa na organickú zeleninu, ako je mangold, žerucha, rukola a púpava.
  • Deň začnite citrónovou vodou a vyhýbajte sa mastným vyprážaným jedlám.
  • Obmedzte konzumáciu kofeínu a alkoholu a nejedzte do sýtosti.
 • Výber nápojov:
  • Na jar uprednostňujte biele a kvetinové čaje, ktoré sú ľahšie a môžu pomôcť pri detoxikácii.
  • Čierne čaje si nechajte na zimu, zatiaľ čo zelené čaje sú vhodné na leto.
 • Spracovanie emócií:
  • Cvičte meditáciu a dychové cvičenia, aby ste na sebe pracovali hlbšie.
  • Zamerajte sa na vyjadrovanie a zvládanie emócií, aby ste sa zbavili tých, ktoré sú zbytočné.
 • Pohyb:
  • Pravidelne sa venujte pohybu, napríklad rýchlym prechádzkam, ľahkému behu alebo joge, ktoré podporujú nielen fyzickú, ale aj emocionálnu rovnováhu.

Zmeny v stravovacích a životných návykoch spolu s úpravou emocionálneho spracovania sú kľúčom k harmonizácii tela s energiami prichádzajúcej jari. Zavedením týchto zmien do každodenného života môžeme prirodzene podporiť svoje telo a užiť si príchod nového ročného obdobia s väčšou vitalitou a pokojom.

Posilnite svoje telo a myseľ pomocou prírodných doplnkov

 • Reishi: je známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu a môže podporiť imunitný systém.
 • Cordyceps: ďalší druh prospešnej huby, ktorá je cenená pre svoju schopnosť zvyšovať fyzickú výkonnosť a energiu, čo je užitočné, keď sa snažíme oživiť naše telo po zimnom období.
 • Silybin: na podporu funkcie pečene a detoxikáciu organizmu.
 • Sibírska čaga: huba čaga je známa svojimi antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžu byť prospešné pre ochranu buniek pred oxidačným stresom.
 • SAG: Ide o prirodzene sa vyskytujúcu molekulu v tele s regeneračným potenciálom najmä pre pečeň.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *