Divoká reishi – huba duchovného svetla

Hovorí sa, že divoká huba reishi prospieva vašej duchovnosti (podporuje ŠEN) viac ako akákoľvek iná známa bylina alebo látka. K tomu naviac je známe, že huba reishi prospieva vášmu imunitnému systému viac ako akýkoľvek iný bylinný adaptogén na planéte (s výnimkou iných podobných druhov blahodárných húb). Po tisíce rokov sa na ňu nahliada ako na […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Divoká reishi – huba duchovného svetla 4.8/5 (5)

Fotografie hviezdnej oblohy v pohybe

Hovorí sa, že divoká huba reishi prospieva vašej duchovnosti (podporuje ŠEN) viac ako akákoľvek iná známa bylina alebo látka.

K tomu naviac je známe, že huba reishi prospieva vášmu imunitnému systému viac ako akýkoľvek iný bylinný adaptogén na planéte (s výnimkou iných podobných druhov blahodárných húb). Po tisíce rokov sa na ňu nahliada ako na tú najdôležitejšiu bylinu pre čínsku dlhovekosť. Čínski bylinkári hubu ganoderma nazývajú „huba nesmrteľnosti“ kvôli jej údajnej mystickej moci, ktorú predáva tým, ktorí ju zjedia. V rámci „hornej triedy“ (najvyššia z troch tried) bylinných adaptogénov v čínskom bylinkárstve drží huba linzhi (v japončine reishi a v latinčine Ganoderma lucidum) prvú priečku.

Tradičné vlastnosti reishi:

Reishi doplňuje všetky 3 poklady (jing, čchi a šen), ale najsilnejšie povzbudzuje šen (duchovné svetlo). Mnoho čínskych bylinkárov uznáva, že divoká huba reishi prospieva šenu viac ako akýkoľvek iný známy adaptogén. Huba ganoderma je čínskym symbolom dlhovekosti. Z hľadiska svojho významu sa ako duchovný symbol často prirovnáva k lotosovému kvetu z budhistických tradícií. Pre Číňanov bola dlhovekosť spätá s duchovnom a tí, ktorí usilovali o predĺženie života, boli vnímaní ako duchovne „pokročilí“. Obe tieto snahy rozhodne idú ruka v ruke, keďže čím dlhšie žijete, tým viac času máte na meditáciu, modlenie a iné ducha rozvíjajúce praktiky!

Aj keď červená (najčastejšie pestovaná a najúčinnejšia) huba reishi povzbudzuje celé telo, prospieva v prvom rade pečeni a srdci. V tradičnej čínskej medicíne sa tak označujú skupiny dvoch alebo viac orgánov, ktoré pracujú spoločne.

Z nižšie uvedených vedecky preukázaných vlastností je jasné, že Číňania správne klasifikujú hubu reishi ako prínosnú pre celé telo. Jej účinky na srdce a pečeň sú popísané nižšie spolu s jej vlastnosťami imunomodulácie (orgánová sústava pľúc), ochrany sleziny a žalúdku (orgánová sústava sleziny) a ochrany kôry nadobličiek (orgánová sústava pečene). To ukazuje, že tradičné bylinkárske informácie sú často pomerne presné napriek rozdielnym výskumným metódam starších bylinárskych systémov a modernej vedy.

Vedecky preukázané vlastnosti reishi:

Účinky huby reishi sú nasledujúce:

analgetické, antialergické, pri bronchitíde (preventívne aj regeneračné), proticensoredové, antibakteriálne (Staphylococci, Streptococci a Bacillus pneumoniae), antioxidačné reishi-duchovni-srdce(proti voľným hydroxylovým radikálom), proticensoredové, antivírusové, znižujú krvný tlak, podporujú množenie jadrových buniek kostnej drene, kardiotonické, sedatívne a anticholinergické (uvolňujú svaly a znižujú účinky kofeínu), posilňujú NK bunky, expektorans a antitusikum, imunomodulačné, proti HIV, posilňujú funkciu kôry nadobličiek, zvyšujú tvorbu interleukínu 1 a 2, chránia a detoxikujú pečeň, predchádzajú účinkom monoaminooxidázy B, chránia pred ionizujúcim žiarením, proti vredom, zvyšujú množstvo bielych krviniek a hemoglobínu v periférnej krvi.

Slezina (slezina, žalúdok a pankreas):

reishi-žalúdokPolysacharidy v hube reishi prospievajú slezine zvyšovaním syntézy DNA v jej bunkách. Bolo zistené, že ganoderany A a B, glykany plodnice huby ganoderma sú schopné významne znižovať hladinu cukru v krvnej plazme u myší s hyperglykémiou (prediabetes), čo pomáha uľaviť pankreasu. Jedna štúdia na ľuďoch zistila, že je účinná pri terapii dvanástnikových vredov (žalúdok).

Pľúca (pľúca a hrubé črevo):

reishi-pľúcaU myší huba reishi prospieva pľúcam ako expektorans, ktorý im pomáha zbaviť sa hlienu. V 70. rokoch 20. storočia sa v Číne zúčastnilo klinických štúdií viac ako 2000 pacientov s chronickou bronchitídou a bronchiálnou astmou. Zistili, že po dvoch týždňoch užívania doplnkov z reishi, u 60-90 % pacientov došlo k značnému zlepšeniu, u mnohých došlo aj k zvýšeniu chuti k jedlu. TČM vidí orgánovú sústavu pľúc ako sídlo imunitného systému. Najzreteľnejším prínosom huby reishi sú jej imunomodulačné účinky. To znamená, že pokiaľ imunitný systém reaguje nedostatočne, huba ganoderma imunitu podporí, a ak reaguje prehnane, upokojí ho! Zdá sa, že tomuto cennému účinku prispieva hlavne druh polysacharidu beta-D-glukán.

Obličky (obličky, močový mechúr, gény, nadobličky a endokrinný systém):

reishi-obličkyŠtúdie in vivo a in vitro ukázali, že výťažky z Ganodermy lucidum zlepšujú funkciu kôry nadobličiek (nadobličky sú zodpovedné za mnoho dôležitých hormónov mladosti a tiež za riadenie telesnej teploty). Rôzne steroly obsiahnuté v hube reishi prospievajú endokrinnému systému, pretože sa chovajú ako prekurzory hormónov. Jedna štúdia ukázala, že užívanie doplnkov z reishi pred a po vystavení ionizujúcemu žiareniu pomohlo predchádzať jeho negatívnym účinkom a minimalizovať ich. To prirodzene pomáha chrániť DNA pred poškodením a zrýchleným starnutím.

Pečeň (pečeň a žlčník):

reishi-pečeňPrínosy huby reishi pre pečeň sa s kladnými výsledkami prejavili pri použití u prípadov hepatitídy (zvlášť pred tým ako došlo k poškodeniu funkcie pečene). Jedna štúdia 355 pacientov s hepatitídou B, ktorí podstúpili liečbu doplnkami z reishi (ktoré obsahovali tiež iné bylinné adaptogény), ukázala, že 92,4 % pacientov malo pozitívne výsledky! Zložky lingzhi, ktoré tieto prínosy spôsobujú, sú pravdepodobne ganodosteron (rastlinný steroid) a triterpény R a S. Tieto antihepatotoxické zlúčeniny chránia a detoxikujú pečeň a stoja za najväčšími prínosmi huby reishi.

Srdce (srdce a tenké črevo):

reishi-srdceBolo preukázané, že huba reishi prospieva pacientom s ischemickou chorobou srdca a hyperlipidémiou, čo vedie k rôznym stupňom zlepšenia prejavov. Jedna kontrolovaná štúdia ukázala, že výťažok ganodermy je schopný znížiť viskozitu krvi a plazmy u pacientov s hypertenziou a hyperlipidémiou. Ďalšia štúdia ukázala, že výťažok z Ganodermy lucidum bol schopný znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu. Huba reishi tiež prospieva ľuďom vo vysokých nadmorských výškach (napríklad horolezcom), pretože zvyšuje okysličenie krvi (pre TČM ide o účinok na sústavu srdca aj na pľúca).

Pokiaľ chcete využiť prínosy huby reishi pre zdravie a dlhovekosť, pamätajte na týchto niekoľko vecí.

Otázka kvality a účinkov blahodárných húb, ako je reishi, je aktuálna u umelo pestovaných exemplárov, ale pokiaľ sú pestované správne (viď Duanwood Red Reishi), môžu mať vyššiu kvalitu ako málo kvalitné huby pozberané v divočine. Huby majú bohužiaľ ohromnú schopnosť do svojich tkanív nasávať pesticídy, fungicídy atď. Kvalitný, certifikovaný výrobok vám prinesie kvalitné výsledky, ktoré si vaše telo zaslúži! Ak chcete konkrétne preslávené účinky divokých húb reishi, potom dbajte na to, aby šlo o reishi z hlbokého lesa a nie o exemplár, ktorý vyrástol vedľa diaľnice a vstrebal všetky toxíny, ktoré strom odfiltroval zo vzduchu.

Huba ganoderma je celkom netoxická (pokiaľ bola vypestovaná v zdravom prostredí) a je vhodná pre dlhodobé užívanie. Vďaka tomu je reishi skutočný bylinný adaptogén. Môžete ju brať každý deň po zbytok svojho života… a vzhľadom k účinkom je to možno dosť dobrý nápad!

Pokiaľ ste na niečo alergickí (vrátane húb), mohli by sa vám pokusy s účinkami húb reishi vyplatiť. Obsahuje totiž mnoho antihistaminových zlúčenín a klinicky sa používa za účelom pomôcť ľuďom potlačiť autoimunitnú odpoveď tela na alergie. Ak ste alergickí konkrétne na huby, potom by bolo najlepšie s reishi experimentovať v starostlivosti erudovaného zdravotníckeho pracovníka a dávku zvyšovať veľmi pomaly.

Huba reishi prospieva prakticky každému, kto ju vyskúša, pokiaľ je z kvalitného zdroja. Jej upokojujúce a duchovno rozvíjajúce vlastnosti sú rozoberané už tisícročia. Bežne prijímanou teóriou o hubách je, že ide o mimozemské druhy. Spóry (mikroskopické semienka húb) ľahko odnesie vietor a už pri tom najslabšom vánku sa stanú „ľahšími ako vzduch“.

Boli nájdené v najvyšších častiach atmosféry a v stave vegetatívneho pokoja dokážu prežiť aj vo vesmíre! To naznačuje možnosť ich pôvodu z iného sveta a v odbore mykológie je to bežne prijímaná teória. Možno o svojej konzumácii reishi môžete premýšľať ako o druhu šamanistickej mimozemskej kozmickej terapie…

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *