8 spôsobov, ako prestať byť pesimistom

Možno to znie ako klišé, ale ak prestanete byť pesimistom a budete o svete a sebe premýšľať optimistickejšie a konštruktívnejšie, život bude ľahší a radostnejší.Otvára nám nové cesty, ako sa dostať tam, kam chceme, a ponúka príležitosti na prekonanie prekážok, ktoré nám v tom bránia (a často si z týchto prekážok odnesieme niečo prospešné).Vďaka tomu […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

8 spôsobov, ako prestať byť pesimistom Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Možno to znie ako klišé, ale ak prestanete byť pesimistom a budete o svete a sebe premýšľať optimistickejšie a konštruktívnejšie, život bude ľahší a radostnejší.
Otvára nám nové cesty, ako sa dostať tam, kam chceme, a ponúka príležitosti na prekonanie prekážok, ktoré nám v tom bránia (a často si z týchto prekážok odnesieme niečo prospešné).
Vďaka tomu budete mať menej starostí a väčšiu motiváciu konať.
Ak sa rozhodnete myslieť pozitívne, pomôže vám to nielen prevziať kontrolu nad svojím životom a spríjemniť si každodenné zážitky, ale môže to prospieť aj vášmu duševnému a fyzickému zdraviu, ako aj vašej schopnosti vyrovnať sa so zmenami. Poznanie týchto výhod vám môže pomôcť ešte viac sa motivovať k pravidelnému pozitívnemu mysleniu.

Optimizmus má mnoho výhod:

  • Zlepšuje schopnosť učiť sa
  • Znižuje riziko depresie a chorôb
  • Zvyšuje odolnosť organizmu
  • Zlepšuje schopnosť rýchlo a účinne sa zotaviť zo stresových udalostí
  • Zlepšuje schopnosť vytvárať vzťahy
  • Zlepšuje schopnosť dlhodobo si udržať dobrý emocionálny stav
  • Predlžuje život

Píšte si denník

Zapisovanie myšlienok vám umožní vytvoriť si od nich odstup a odhaliť vzorce vášho myslenia. Pri zapisovaní myšlienok sa môžete pokúsiť odhaliť spúšťače, ktoré vedú k pozitívnym alebo negatívnym myšlienkam. Ideálny čas na písanie denníka je každý večer. Nepristupujte k nemu dogmaticky – nezáleží na tom, či budete písať 5 minút alebo 20 minút. Nezáleží ani na forme či nástrojoch. Môžete použiť obyčajný zápisník a pero alebo rôzne aplikácie, ktoré sú špeciálne určené na tento účel. Ak nechcete písať dlho, môžete si urobiť zoznam piatich najčastejších negatívnych myšlienok a pozitívnych myšlienok, ktoré ste mali v ten deň.

Identifikujte svoje automatické negatívne myšlienky

Ak sa chcete zbaviť negatívnych myšlienok, ktoré vás obmedzujú, musíte ich najprv objaviť. Nie je to úplne jednoduché, pretože ide o tzv. automatické myšlienky. Automatické negatívne myšlienky sú myšlienky, ktoré majú negatívny charakter a sú náhodné vo vzťahu k vám samým. Príkladom automatickej negatívnej myšlienky je to, že keď sa dozviete, že vás čaká skúška, pomyslíte si: “Pravdepodobne ju nezvládnem.” Keď sa dozviete, že vás čaká skúška, pomyslíte si: “Pravdepodobne ju nezvládnem. Táto myšlienka je automatická, pretože je to vaša prvotná reakcia na správu o skúške.

Snažte sa byť objektívni

Je možné pracovať s automatickými negatívnymi myšlienkami a zbaviť sa tak myšlienkových vzorcov, ktoré sa môžu opakovať roky (alebo desaťročia). Vždy, keď máte negatívne myšlienky, najmä automatické negatívne myšlienky, zastavte sa a zhodnoťte, či je myšlienka pravdivá alebo presná. Jedným zo spôsobov, ako spochybniť negatívne myšlienky, je byť objektívny. Napíšte si negatívnu myšlienku a premýšľajte o tom, ako by ste reagovali, keby vám túto myšlienku povedal niekto iný. Je pravdepodobné, že by ste ju vyvrátili. Je ľahšie vyvrátiť negatívnu myšlienku u niekoho iného ako u seba. Napríklad pri negatívnej myšlienke “Vždy zlyhávam pri skúškach” sa skúste vrátiť v čase a pozrieť sa, ako ste si počínali. Ak by táto myšlienka bola pravdivá, nikdy by ste školu nedokončili.

Jednou z mnohých techník, ktoré sú v súčasnosti populárne pri práci s vedomím, je všímavosť. Mindfulness je technika, ktorá pomáha ľuďom sústrediť sa na prítomný okamih, a tak pomáha reštrukturalizovať skreslené myšlienky a pocity. Niektoré štúdie naznačujú, že mindfulness znižuje automatické negatívne myslenie. Dr. Ritvo a jeho kolegovia zistili, že u vysokoškolských študentov, ktorí absolvovali sériu kurzov mindfulness, došlo k celkovému zníženiu automatických negatívnych myšlienok.

Nahraďte negatívne myšlienky pozitívnymi myšlienkami

Keď ste našli a objektívne analyzovali negatívne myšlienky, môžete ich nahradiť pozitívnymi myšlienkami. Neznamená to, že všetko vo vašom živote bude vždy pozitívne; je normálne, že máte rôzne emócie. Môžete však pracovať na nahradení každodenných neužitočných myšlienkových vzorcov myšlienkami, ktoré vám pomôžu prosperovať. Napríklad, ak máte myšlienku: “Pravdepodobne neuspejem na skúške,” zastavte sa. Túto myšlienku ste už identifikovali ako negatívnu a vyhodnotili ste jej nesprávnosť. Teraz sa ju pokúste nahradiť pozitívnou myšlienkou. Pozitívna myšlienka nemusí byť slepo optimistická, napríklad: “Na skúške určite získam 100 %, aj keď sa nebudem učiť.” Ak sa budete snažiť, aby vám to nevyšlo, môžete si myslieť, že sa vám to podarí. Môže to byť niečo také jednoduché ako: “Budem mať čas na štúdium a prípravu, takže na skúške dopadnem dobre.”

Využite silu otázok

Mozog má zaujímavú schopnosť – keď mu položíte otázku, má tendenciu nájsť potvrdzujúcu odpoveď. Ak si položíte otázku: “Prečo je život taký hrozný?” váš mozog sa pokúsi odpovedať na vašu otázku. To isté platí, ak sa sami seba spýtate: “Ako to, že som mal také šťastie?” Snažte sa teda klásť si otázky, ktoré majú v sebe pozitívnu odpoveď.

Minimalizujte negatívne vonkajšie vplyvy

Minimalizujte vonkajšie vplyvy, ktoré stimulujú vašu negativitu. Možno zistíte, že niektoré druhy hudby alebo násilné videohry či filmy ovplyvňujú váš celkový postoj. Snažte sa minimalizovať vystavenie stresujúcim alebo násilným podnetom a trávte viac času počúvaním upokojujúcej hudby alebo čítaním.

Vyhnite sa polarizácii

Vyhnite sa čiernobielemu mysleniu. Všetci niekedy vidíme svet čiernobielo. Od odmietania vidieť nedostatky našich blízkych až po prílišné nároky na seba samých. Ľudský mozog má nebezpečnú tendenciu chápať svet v pojmoch “buď, alebo”, čo má hlboký vplyv na to, ako vnímame seba a ostatných. Táto tendencia mozgu nám síce pomáha oddeľovať správne od nesprávneho, dobro od zla, krásu od škaredosti, ale keď rigidne ovláda naše myslenie, deformuje náš pohľad na svet a ničivým spôsobom nás oberá o životnú energiu.
Namiesto toho, aby ste mysleli na dva výsledky (jeden pozitívny a jeden negatívny), urobte si zoznam všetkých výsledkov medzi dvoma extrémami, aby ste videli, že veci nie sú také zlé, ako sa zdajú. Jednoduché cvičenie zahŕňa premýšľanie o binárnych alebo extrémnych slovách, ktoré môžete použiť na opis osoby, vzťahu alebo situácie (zlý/dobrý; škaredý/krásny), a potom si predstavte viacero rôznych spôsobov opisu osoby, vzťahu alebo situácie, ktoré sú medzi týmito extrémami. Toto cvičenie vám tiež môže pomôcť aktívne pestovať empatiu.

Personalizácia ako chyba myslenia

Personalizácia je jedným z najzákladnejších kognitívnych skreslení – je to chyba v myslení. Keď trpíte týmto skreslením, mylne sa považujete za príčinu veci, za ktorú nie ste zodpovední. Táto kognitívna chyba je hlavným zdrojom úzkosti a nešťastia a pocitov viny a nenávisti. Personalizácia má dve základné podoby:
1. Svoje sklamania a ťažkosti považujete za svoje zlyhania.
2.Cítite sa zodpovední za šťastie iných ľudí a za ich sklamania a ťažkosti.

Skúste si urobiť krátku meditáciu, v ktorej budete skúmať, ako došlo k určitej udalosti. Takto možno zistíte, že každá udalosť má viacero základných príčin, nad ktorými ste nemali kontrolu. A to isté platí aj o konaní iných ľudí. Často berieme do úvahy len konečný stav/výsledok a zabúdame, že to, čo k nemu viedlo, bolo úplne mimo našej kontroly. Takéto skúmanie každodenných udalostí nás môže oslobodiť od prílišného lipnutia na osobnej zodpovednosti. Znížením zbytočného stresu spôsobeného takýmto uvažovaním získame energiu na lepšie konanie v prítomnom okamihu. Odpútaním sa paradoxne dosahujeme lepšie “osobné” výsledky.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *