Šafran – korenie kráľov, ktorého účinky potvrdzuje aj moderná veda

Šafran je dnes jedným z najdrahších korenín na svete a v minulosti si ho vysoko cenili mnohé staroveké civilizácie. Používa sa ako prísada do rôznych pokrmov, do parfumov a pre svoje zdravotné účinky. Šafran sa získava z okvetných lístkov rastliny Crocus sativa. Jeho pôvod je nejasný, ale pravdepodobne bol prvýkrát objavený v Iráne, Mezopotámii alebo […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Šafran – korenie kráľov, ktorého účinky potvrdzuje aj moderná veda 5/5 (1)

Šafran je dnes jedným z najdrahších korenín na svete a v minulosti si ho vysoko cenili mnohé staroveké civilizácie. Používa sa ako prísada do rôznych pokrmov, do parfumov a pre svoje zdravotné účinky. Šafran sa získava z okvetných lístkov rastliny Crocus sativa. Jeho pôvod je nejasný, ale pravdepodobne bol prvýkrát objavený v Iráne, Mezopotámii alebo Grécku. Z týchto oblastí sa jeho pestovanie rozšírilo do ďalších krajín. V súčasnosti patrí Španielsko a Kašmír medzi najväčších producentov vysokokvalitného šafranu.

Kvety šafranu, znázornené ako malé červené chumáče, zbierajú dve ženy na fragmentárnej minojskej freske z vykopávok v Akrotiri na ostrove Santorini v Egejskom mori

Použitie šafranu

Využitie šafranu je pomerne široké. Najznámejšie použitie šafranu je v kulinárstve, kde sa v mnohých krajinách používa ako korenie. Príkladom je španielska paella, iránska ryža a khoresh a indická ryža biryani. V krajinách ako India a Čína sa šafran používa ako prírodné farbivo na oblečenie. V stredoveku sa používal ako farbivo na ilustrácie vo svätých knihách. Vtedajší mnísi totiž zistili, že kombináciou vaječných bielkov a šafranu vznikne žltá glazúra, ktorá slúži ako imitácia zlata. Šafran sa v minulosti často používal ako liek na rôzne ochorenia. Napríklad Alexander Veľký veril v účinky šafranu a používal šafranové kúpele na liečenie svojich rán po bitkách. V stredoveku bola viera v blahodarné účinky šafranu taká veľká, že sa dokonca predpisoval pri morovej nákaze. Aj dnes je šafran súčasťou mnohých systémov tradičnej medicíny. V roku 2004 vedci skúmajúci 3 500 rokov staré fresky na gréckom ostrove Théra v Egejskom mori našli vyobrazenie bohyne, ktorá užíva liek vyrobený z kvetu šafranu. Možno ešte úžasnejšia je skutočnosť, že 50 000 rokov staré vyobrazenia na prehistorických lokalitách v severozápadnom Iráne obsahovali pigmenty na báze šafranu, čo naznačuje, že vzťah človeka k šafranu je starý ako sám čas.

Prečo je šafran taký drahý

Cena šafranu je veľmi vysoká. Napríklad v Kašmíre farmári predávajú kilogram za 3400 amerických dolárov (asi 72-tisíc českých korún). Vysoká cena šafranu je spôsobená najmä tým, že neexistuje stroj, ktorý by zber šišiek zjednodušil, preto sa šafran zbiera ručne. Svoju úlohu zohráva aj množstvo získaného korenia – 100 000 šišiek váži len asi 1000 gramov. V budúcnosti sa cena šafranu pravdepodobne zvýši v dôsledku zvýšeného dopytu po ňom, ale aj v dôsledku zmien globálneho podnebia, ktoré sťažia jeho pestovanie. Bolo zistené, že v Kašmíre bola úroda šafranu v posledných rokoch poškodená buď suchom, alebo predčasnými nadmernými zrážkami, čo malo za následok pokles úrody. Napríklad jeden kašmírsky pestovateľ šafranu uviedol, že v 90. rokoch minulého storočia bola úroda až 400 kg. Do roku 2000 sa znížila na polovicu a v roku 2016 klesla na 15 kg a v roku 2018 na 7 kg.

Neexistuje stroj, ktorý by zber šišiek zjednodušil, preto sa šafran zbiera ručne.

Biochemická symfónia vytvorená prírodou

Keď začneme skúmať chemické zloženie šafranu, objavíme zložitosť podobnú zložitosti svetských javov. Šafran obsahuje viac ako 150 prchavých a aromatických zlúčenín. Je to biochemická symfónia, ktorej tajomstvá sa pravdepodobne nikdy nepodarí úplne odhaliť, aspoň do tej miery, že jej blahodarná sila odoláva redukcionistickému pohľadu modernej farmakológie.
Záujem o šafran vyvolali programy Dr. Oza v amerických mainstreamových médiách, v ktorých sa hovorilo o potenciáli šafranu ako prostriedku na chudnutie prostredníctvom zníženia chuti do jedla. Šafran však ponúka oveľa viac a mohol by byť prísľubom pomoci pri vážnych neurodegeneratívnych ochoreniach, ako je Alzheimerova choroba.

Štúdia – Alzheimerova choroba

V roku 2010 sa uskutočnila dvojito zaslepená randomizovaná štúdia cenzurovaných možností pre pacientov s miernou a stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou, ktorej výsledky boli uverejnené v prestížnom časopise Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics. Štúdia trvala 16 týždňov na vzorke 46 pacientov s miernou alebo stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna dostávala kapsuly s extraktom zo šafranu a druhá placebo. Počas 16 týždňov im boli priebežne merané hodnoty počas celého trvania štúdie. Skóre ADAS-Cog, neuropsychologické hodnotenie používané na posúdenie závažnosti kognitívnych príznakov demencie. Je to jedno z najčastejšie používaných kognitívnych meraní v klinických štúdiách a považuje sa za “zlatý štandard” na hodnotenie cenzurovanej antidemencie. Čím vyššie je číslo ADAS-Cog, tým závažnejšia je demencia.
Táto dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia naznačuje, že minimálne v krátkodobom horizonte je šafran bezpečný a účinný pri miernej až stredne ťažkej Alzheimerovej chorobe. Na určenie presného mechanizmu účinku a potenciálneho využitia sú potrebné ďalšie potvrdzujúce randomizované kontrolované štúdie.

Zníženie skóre ADAS-Coq u pacientov s Alzheimerovou chorobou počas užívania extraktu zo šafranu počas 16-týždňovej štúdie.

PSM a depresia

Ďalšie klinické štúdie sa zaoberajú potenciálom pozitívnych účinkov na náladu a depresiu. V štúdii z roku 2008 sa skúmal potenciál užívania šafranu na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu. Výsledky tejto štúdie naznačujú účinnosť C. sativus L. pri liečbe PMS. Vedci si však všimli, že u účastníkov tejto štúdie došlo aj k výraznému zníženiu príznakov depresie. Vedci sa preto rozhodli podrobiť toto zistenie ďalšiemu testovaniu v štúdii známej ako Šafran verzus Prozac TU je štúdia. Štúdia trvala šesť týždňov a každá skupina pacientov dostávala neoznačené kapsuly – niektorí s antidepresívom Prozac (fluoxetín) a iní s výťažkom zo šafranu. Z grafu nižšie môžete vidieť, že obe látky pôsobili rovnako účinne. Jediný rozdiel bol v tom, že skupina užívajúca Prozac trpela vedľajšími účinkami na rozdiel od skupiny užívajúcej Šafran.

V grafe môžete vidieť, že zníženie skóre HDRS u pacientov s depresiou sa vyskytlo rovna o v oboch skupinách pacientov. Jedna užívala extrakt zo šafranu a druhá fluoxetín (Prozac).

Niet pochýb o tom, že súčasný výskum dokazuje účinnosť šafranu a jeho terapeutický potenciál. Bohužiaľ, čo zatiaľ presne nevieme a čo je predmetom ďalšieho výskumu šafranu, sú špecifické mechanizmy účinku, optimálne trvanie liečby, dlhodobé vedľajšie účinky, relatívna účinnosť rôznych druhov extraktov a použitie v pediatrickej a geriatrickej populácii.

So šafranom sa uskutočnilo mnoho ďalších štúdií. Ak máte záujem o ich štúdium, tu je ich zoznam:

  • Fava M, Rush AJ, Alpert JE, et al. Difference in treatment outcome in outpatients with anxious versus nonanxious depression: a STAR*D report. Am J Psychiatry. 2008 ;165(3):342-351.
    -Talaei A, Hassanpour Moghadam M, Sajadi Tabassi SA, Mohajeri SA. Crocin, the main active saffron constituent, as an adjunctive treatment in major depressive disorder: a randomized, double-blind, placebo-controlled, pilot clinical trial. J Affect Disord. 2015;174:51-56.
    -Hausenblas HA, Saha D, Dubyak PJ, Anton SD. Saffron (Crocus sativus L.) and major depressive disorder: a meta-analysis of randomized clinical trials. J Integr Med. 2013;11(6):377-383.
  • Lopresti AL, Drummond PD. Saffron (Crocus sativus) for depression: a systematic review of clinical studies and examination of underlying antidepressant mechanisms of action. Hum Psychopharmacol. 2014;29(6):517-527.
  • Bolhassani A, Khavari A, Bathaie SZ. Saffron and natural carotenoids: biochemical activities and anti-censored effects. Biochim Biophys Acta. 2014;1845(1):20-30.
  • Hausenblas HA, Heekin K, Mutchie HL, Anton S. A systematic review of randomized controlled trials examining the effectiveness of saffron (Crocussativus L.) on psychological and behavioral outcomes. J Integr Med. 2015;13(4):231-240.
  • Srivastava R, Ahmed H, Dixit RK, Dharamveer, Saraf SA. Crocus sativus L.: A comprehensive review. Pharmacogn Rev. 2010;4(8):200-208.
  • Dharmananda S. SAFFRON: An Anti-Depressant Herb. Institute for Traditional Medicine web site. http://www.itmonline.org/articles/saffron/saffron.htm. Published May 2005. Accessed Nov 14, 2016.
  • Akhondzadeh Basti A, Moshiri E, Noorbala AA, Jamshidi AH, Abbasi SH, Akhondzadeh S. Comparison of petal of Crocus sativus L. and fluoxetine in the treatment of depressed outpatients: a pilot double-blind randomized trial. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2007;31(2):439-442.
  • Caballero-Ortega H, Pereda-Miranda R, Riverón-Negrete L, Abdullaev FI. Chemical composition of saffron (Crocus sativus L.) from four countries. Acta Horticulturae. 2004;650(650):321-326.
  • Hadizadeh F, Mahdavi M, Emam SA. Evaluation of ISO method in saffron qualification. Acta Horticulturae. 2007;739:405-410.
  • Drug Cost Estimates – Generic. Blue Cross Blue Shield of Illinois web site. http://www.bcbsil.com/aon/pdf/aon_top50generics.pdf. Accessed Nov 14, 2016.
  • Fukui H, Toyoshima K, Komaki R. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus). Phytomedicine. 2011;18(8-9):726-730.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *