Ako huby reishi podporujú dlhovekosť

Huby reishi a ich pozoruhodné účinky Ako reishi bojuje proti starnutiu Huby Reishi sa v posledných desaťročiach stali predmetom intenzívneho vedeckého výskumu. Boli analyzované stovky jedinečných bioaktívnych zlúčenín obsiahnutých v hubách reishi. Len tento rok boli objavené tri nové zlúčeniny. S každým novým objavom sa objavili nové zaujímavé možnosti využitia reishi. V súčasnosti existuje množstvo […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Ako huby reishi podporujú dlhovekosť 5/5 (2)

Huby reishi a ich pozoruhodné účinky Ako reishi bojuje proti starnutiu

Huby Reishi sa v posledných desaťročiach stali predmetom intenzívneho vedeckého výskumu. Boli analyzované stovky jedinečných bioaktívnych zlúčenín obsiahnutých v hubách reishi. Len tento rok boli objavené tri nové zlúčeniny. S každým novým objavom sa objavili nové zaujímavé možnosti využitia reishi. V súčasnosti existuje množstvo pôsobivých údajov, ktoré dokazujú, že reishi pomáha predlžovať život (1,2), ale dokáže aj výrazne stimulovať mozgové neuróny (3) a zabraňovať tvorbe nových tukových buniek u obéznych jedincov. (5) Príkladom rastúcej vedeckej podpory reishi je výskum, ktorý ukázal, že vedci dokázali predĺžiť život myší o 9 % až viac ako 20 % – v ľudských podmienkach by to zodpovedalo 7 až takmer 16 rokom (2,6,7) Akoby tieto cielené prínosy nestačili, niektoré z mnohých zložiek reishi majú preukázané účinky na astmu, (8) alergie, (9) autoimunitné ochorenia, (10 – 15) cukrovku, (22 – 26) ochorenia pečene (27 – 36) a ďalšie. Keďže reishi obsahuje komplex bioaktívnych zložiek, stále je čo objavovať. Cieľom tohto článku je informovať o tom, ako reishi úspešne pôsobí na širokú škálu škodlivých faktorov starnutia.


RÔZNE ZLOŽKY ZAMERANÉ NA MECHANIZMY STARNUTIA

Huby reishi sa na liečebné účely používajú už najmenej 2 000 rokov. v minulosti boli známe ako “huby nesmrteľnosti” (37) – a to z dobrého dôvodu. Vedelo sa, že prinášajú zdravie a dlhovekosť, posilňujú imunitný systém a znižujú riziko ochorení, ktoré skracujú život, ako napríklad kardiovaskulárne ochorenia (38-41). Pôvodne boli huby reishi vzácne a drahé,(38,42) ale teraz sú vďaka pokroku v kultivačných technikách ľahšie dostupné, čo viedlo k prudkému nárastu štúdií o ich vlastnostiach a zložkách(38,42). (1,2) Môžu byť užitočné pri niektorých súčasných najproblematickejších ochoreniach súvisiacich s vekom, ako sú autoimunitné ochorenia, neurodegeneratívne poruchy, cukrovka, ochorenia pečene a ďalšie. Ako je možné, že táto jednoduchá huba má také široké spektrum zdravotných účinkov? Pamätajte, že starnutie a choroby nemajú len jednu príčinu. K týmto ochoreniam prispieva mnoho faktorov, čo znamená, že na boj proti nim musíme zaútočiť na viacero cieľov. A práve preto sú huby reishi také účinné. Samotná huba obsahuje stovky biologicky aktívnych molekúl a vďaka ich kombinovanému pôsobeniu má širokú škálu zdravotných účinkov (37).

Vedci zistili, že tri špecifické zlúčeniny sú dôležité pre silné antioxidačné účinky a účinky proti starnutiu reishi:

 • Polysacharidy pomáhajú predchádzať abnormálnej tvorbe krvných ciev a podporujú funkciu imunitného systému (40,42 ).
 • Triterpény chránia pečeň, znižujú krvný tlak a cholesterol, zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek, ktoré vedie k infarktu a mŕtvici, a bojujú proti alergickým reakciám vyvolaným histamínom (42).
 • Peptid z Ganoderma lucidum je jedinečný proteín, ktorý má pozoruhodne silné antioxidačné vlastnosti, ktoré sa ešte stále snažíme plne pochopiť (43).

  Dôvodom, prečo je huba reishi prospešná v toľkých zdravotných aspektoch, je však to, že pôsobí na mnohých miestach v tele. Pôsobenie huby reishi vyvoláva dôležité zmeny, ktoré môžu prispieť k podpore dlhovekosti.

Je známe, že extrakt z reishi:

 • Chráni bunkovú DNA pred oxidačným poškodením, ktoré spôsobuje starnutie (44).
 • Chráni mitochondriálnu DNA a samotné mitochondrie pred oxidačným poškodením, ktoré zhoršuje ich účinnosť a schopnosť vytvárať energiu, čo je ďalšia dôležitá príčina starnutia (45-47).
 • Zvyšuje hladinu a aktivitu veľkého počtu prirodzených vnútrobunkových antioxidačných molekúl, čo vedie k zníženiu oxidácie bunkových membrán a organel, ktorá spôsobuje starnutie a s ním súvisiace ochorenia (38, 48).
 • Chráni bunky obličkových tubulov pred oxidačným poškodením, ktoré vedie k zlyhaniu obličiek (49).
 • Zvyšuje expresiu kľúčového génu dlhovekosti a pomáha predlžovať život v organizmoch od kvasiniek cez primitívne cencúle až po cicavce, ako sú myši (1,2,50,51).
 • Viac ako jedna štúdia ukázala, že reishi patrí medzi huby s najsilnejšími antioxidačnými vlastnosťami (52,53) Huby reishi zvyšujú celkovú antioxidačnú kapacitu, čo je dôležitý ukazovateľ sily, s akou bojujú proti oxidačnému poškodeniu (52,54).
 • V štúdii na ľuďoch sa huba reishi podávala zdravým dobrovoľníkom v jednorazovej dávke 1100 mg(54) Antioxidačná kapacita krvnej plazmy prudko stúpla a vrchol dosiahla po 90 minútach, zatiaľ čo antioxidačná kapacita moču (ukazuje, čo je v tele) sa po 3 hodinách zvýšila o 29 %. Ani v jednej zo štúdií sa nezistili žiadne dôkazy o toxicite alebo vedľajších účinkoch (39).

  Dôvodom takého výrazného vplyvu na toľko zdravotných rizík súvisiacich s vekom je množstvo mechanizmov účinku reishi. Pozrime sa na najsľubnejšie oblasti výskumu.

Pozoruhodné výhody reishi

 • Najnovšie štúdie ukazujú, že huby reishi obsahujú stovky zložiek z troch rôznych skupín bioaktívnych molekúl, vďaka čomu sú ideálne na boj proti komplexným a multifaktoriálnym chorobám, ktorým čelíme s pribúdajúcim vekom.
 • V štúdiách na zvieratách predĺžili výťažky z reishi život o 9 % až viac ako 20 %.
 • Výťažky z reishi dokážu potlačiť prehnané imunitné reakcie, a tým potlačiť príznaky alergií, astmy a autoimunitných ochorení.
 • Okrem imunomodulačných účinkov sú aktívne molekuly reishi sľubné aj v boji proti neurodegeneratívnym ochoreniam, obezite a cukrovke a chorobám pečene.
 • Ak existuje niečo ako “ideálny” doplnok stravy, ktorý dokáže zaútočiť na viaceré komplexné ochorenia, ktoré majú viacero príčinných faktorov, huby reishi sú určite vhodným kandidátom.

REISHI DODÁVA IMUNITNÉMU SYSTÉMU ROVNOVÁHU

Huby reishi sú známe svojou schopnosťou modulovať imunitný systém (11, 65 – 67) Schopnosť týchto húb podporovať imunitu je základom ich vynikajúceho pôsobenia v boji proti infekciám. Rovnako dôležitá je však aj prevencia pred prehnanou reakciou imunitného systému a útokom na seba samého, čo sa stáva pri autoimunitných ochoreniach, ako sú napríklad alergie. Huby Reishi preukázali schopnosť modulovať túto krehkú rovnováhu potrebnú pre zdravý imunitný systém. Štúdie ukázali, že huby reishi dokážu zmierniť prehnanú imunitnú reakciu, ktorá sa vyskytuje pri ochoreniach, ako sú alergie, astma a autoimunitné ochorenia.

Polysacharidy a triterpény v hubách reishi pôsobia na rôzne ciele v reťazci udalostí, ktoré vedú k zápalu a prehnaným imunitným reakciám. Výťažky z reishi blokujú uvoľňovanie histamínu zo špecializovaných buniek nazývaných žírne bunky.65 Môžu tak znížiť aktivitu nervov, ktoré prenášajú pocit svrbenia do mozgu po uštipnutí komárom alebo podobnom svrbivom podnete. (69,70) Na zvieracích modeloch dokázali výťažky z reishi prudko znížiť príznaky spojené s alergiami, ako je nádcha (vodnaté sekréty, svrbenie) a uštipnutie komárom. (9) Štúdie tiež ukazujú, že výťažky z reishi dokážu znížiť “hyperreaktivitu dýchacích ciest”, teda “zášklby” hladkého svalstva priedušiek, ktoré spúšťajú astmatický záchvat (8) Výťažky z reishi sú sľubné aj pri zvládaní skrytej nerovnováhy imunitného systému, ktorá vedie k autoimunitným ochoreniam (10-15).

REISHI PODPORUJE NEUROPROTEKCIU

Zistilo sa, že výťažky z Reishi stimulujú produkciu nervového rastového faktora, ktorý následne podporuje rýchly vývoj zdravých neurónov a zlepšuje ich mitochondriálnu funkciu. (3) Triterpény a polysacharidy z tejto huby znižujú oxidačné účinky deštruktívnych proteínov, ako je napríklad amyloid beta, ktorý je hlavným spúšťačom Alzheimerovej choroby,(16) a chránia mozgové bunky pred zápalom, ktorý spôsobuje Parkinsonovu chorobu (17-21) Reishi je vhodná pre pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Štúdie ukazujú, že užívanie doplnkov stravy z huby reishi má pozitívne účinky pre pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Po prvé, dokáže zmenšiť veľkosť mozgovej oblasti poškodenej mozgovou príhodou, čo pomáha znížiť poruchy správania a funkčnosti spôsobené mozgovou príhodou.(71) Po druhé, huby reishi chránia mozgové tkanivo pred hypoxiou/reperfúznym poškodením, čo je dvojitý úder nedostatku kyslíka a následného nadmerného okysličenia, ktoré spôsobuje väčšinu poškodení pri mozgovej príhode. (19) Hoci sú tieto výhody cenné, účinky výťažkov z húb reishi sú najviditeľnejšie v ich pôsobení na kognitívne poruchy spojené s cukrovkou. V štúdiách na zvieratách spóry reishi zmierňovali oxidačný stres a mitochondriálnu dysfunkciu spôsobenú cukrovkou v hipokampe, jednej z hlavných častí mozgu, ktorá spracováva spomienky (22).

HUBY REISHI A DIABEZITA

Obezita je zdravotným rizikom epidemického rozsahu na celej planéte – a jej hlavnou komplikáciou je cukrovka 2. typu. Tieto dve ochorenia sa vyskytujú tak často, že ich vedci považujú za jednu chorobu s názvom “diabetes”. Huby Reishi sú v boji proti tejto epidémii mimoriadne cenné, pretože majú preukázateľne priaznivé účinky v celom spektre cukrovky (23-26).

Zabraňuje tvorbe nových tukových buniek

Laboratórne štúdie ukazujú, že polysacharidy a triterpény v extraktoch z reishi môžu zabrániť tvorbe nových tukových buniek z preadipocytov, čo pomáha znižovať nadmerné ukladanie tuku, ktoré sa vyskytuje u obéznych jedincov. (5) Extrakty majú priaznivý vplyv aj na lipidový profil (cholesterol a triglyceridy), ktorý je často zvýšený u jedincov s obezitou a/alebo cukrovkou a je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení (23).

Znižuje hladinu cukru v krvi a pôsobí proti glykácii (AGE)

Výťažky z Reishi znižujú hladinu cukru v krvi niekoľkými rôznymi mechanizmami. (5,23,24, 72-76) Reishi inhibuje alfa-glukozidázu, hlavný enzým zodpovedný za rozklad škrobov na cukry. (77) Táto inhibícia zabraňuje postprandiálnemu nárastu glukózy, ktorý je s pribúdajúcim vekom taký nebezpečný. (78) Obmedzujú tiež poškodenie spôsobené koncovými produktmi pokročilej glykácie (AGE), čo sú bielkoviny, ktorých nesprávna funkcia podporuje starnutie a zápaly. (79)

Chráni obličky

Štúdie ukázali, že zníženie hladiny cukru v krvi a glykácie doplnením reishi znižuje následky cukrovky, napríklad ochorenia obličiek (80) Výťažky z reishi tiež urýchľujú hojenie rán u diabetikov, čo je spôsobené zvýšenou antioxidačnou funkciou (81).

SPÓRY HUBY REISHI CHRÁNIA FUNKCIU PEČENE

Vaša pečeň dostáva priamy zásah od toxických hrozieb z prostredia aj od deštruktívnych molekúl vytvorených vo vnútri tela. Hoci sú dobre chránené vlastnými antioxidačnými a detoxikačnými systémami, oxidácia a zápal si nakoniec vyberú svoju daň a starnúca pečeň musí čeliť riziku zníženej funkcie, zvýšenej akumulácii toxických poškodení a fibróze. Našťastie huby reishi ponúkajú priamu ochranu pred týmito hrozbami (27).

Spóry Reishi odstraňujú kadmium z tela

Štúdie napríklad ukazujú, že predchádzajúce podávanie spór reishi zvieratám ich môže ochrániť pri vystavení kadmiu, vysoko toxickému kovu, ktorý môže spôsobiť masívne zlyhanie pečene (28).Výskumníci zistili, že spóry znížili hromadenie kadmia v pečeni a zároveň “vytlačili” toxický kov do vnútrobunkovej tekutiny. Tieto spóry potom zvýšili produkciu proteínu, ktorý sa viaže na kadmium, a tým odstránili toxín z tela (28).

Pomáha pri zápaloch a žltačke

Výťažky z huby reishi podobne chránia pečeňové tkanivo pred toxickými účinkami niektorých infekcií. U zvierat s takýmito infekciami polysacharidy reishi zabraňujú vzniku zápalu v pečeňových bunkách.(29) Iné štúdie ukazujú, že polysacharidy reishi obnovujú normálne funkcie prirodzených antioxidačných systémov pečene po infekcii a zároveň inhibujú enzýmy, ktoré vytvárajú nadmerný oxidačný stres. (30,31) Huby reishi znižujú aktivitu beta-glukuronidázy, enzýmu, ktorý je zvýšený pri mnohých ochoreniach pečene, ako sú zápaly, cirhóza a žltačka (31,32).

Pomáha tiež liečiť pokročilú fibrózu pečene

Jedno z najsľubnejších využití húb reishi proti ochoreniam pečene je pri ochorení nazývanom fibróza pečene, čo je konečné štádium nealkoholovej steatózy pečene. Štatistiky ukazujú, že nealkoholová steatóza je najčastejšou formou ochorenia pečene a postihuje 20 až 30 % populácie.32 – 35 Na zvieracom modeli toxicky indukovanej fibrózy pečene liečba extraktom z reishi zvrátila dokonca aj pokročilú fibrózu. (36) Je to výnimočný výsledok, pretože vo väčšine prípadov sa ochorenie pečene pokročilé do štádia fibrózy považuje za nezvratné.

ZHRNUTIE

Huby Reishi prinášajú širokospektrálny prístup k liečbe a prevencii mnohých súčasných ochorení spojených so starnutím. Vďaka svojmu rôznorodému molekulárnemu zloženiu ponúkajú široké spektrum účinkov, ktoré útočia na starnutie od základu. Jasne to vidieť na výskume, ktorý preukázal schopnosť reishi predĺžiť život laboratórnych myší o 9 % až viac ako 20 %, čo zodpovedá 7 až takmer 16 rokom u ľudí. Štúdie tiež ukázali, že výťažky z reishi majú svoje miesto pri prevencii alebo zmierňovaní astmy, alergií a autoimunitných ochorení, pričom chránia aj pred neurodegeneráciou, obezitou a cukrovkou a mnohými typmi ochorení pečene. Odkazy na literatúru použitú v článku:

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *