SPIEVAJTE SI ZO SRDCA
Spomeňte si, kedy ste naposledy spievali svoju obľúbenú pieseň. Na jej konci ste sa cítili úžasne, však? Vaša nálada bola povznesená, váš duch sa cítil slobodný a všetok stres, ktorý ste možno pociťovali, sa vyparil. Inštinktívne pociťujeme terapeutické účinky spevu.
A potvrdzuje to aj veda. Pri speve zapájate hlasivky, ktoré sú v tesnej blízkosti veľmi dôležitého nervu známeho ako blúdivý nerv. Tento nerv je domovom vášho parasympatického nervového systému (PNS). Keď je táto časť nervového systému plne aktivovaná, váš imunitný, tráviaci a detoxikačný systém pracuje optimálne.
Nízka aktivácia PNS znamená zlé zdravie imunitného systému. Keď spievate, vaše hlasivky vibrujú a stimulujú túto časť nervového systému. Okrem toho štúdia Royal College of Music ukázala, že už hodina spevu v zbore zvýšila uvoľňovanie imunitných cytokínov (typ bielych krviniek) u pacientov s rakovinou, znížila hladinu kortizolu a zvýšila hladinu oxytocínu.
Štúdia TU
Kortizol je hlavný stresový hormón v tele a potláča imunitný systém. Oxytocín je hormón lásky a spojenia, po ktorom všetci túžime. Takže smelo do toho: Pustite si svoju obľúbenú hudbu a spievajte si.
SPOJENIE SO ZEMOU
Jednou z dôležitých, ale menej pochopených zložiek zdravia je vaše spojenie so zemou. Ľudské telo aj zem majú buď prevažne pozitívny, alebo negatívny náboj. A rovnováha elektrického náboja vášho tela zohráva dôležitú úlohu pre vaše zdravie. Ak sa tento náboj odchýli od svojho prirodzeného stavu, môže to spôsobiť zdravotné problémy.
Až donedávna sa elektrická rovnováha tela vždy udržiavala prostredníctvom jeho spojenia so zemou, ale rozvoj moderných budov, ciest, chodníkov a obuvi s gumovou podrážkou viedol k výraznému odpojeniu. Toto odpojenie spolu s mnohými ďalšími aspektmi moderného života vedie k neprirodzenému hromadeniu kladného náboja v tele.
Keďže náboj Zeme je záporne vyvážený, spojením s ňou vybíjate a neutralizujete toto nahromadenie kladného elektrického náboja, ktoré vzniklo v dôsledku moderného života. Tento proces sa nazýva “uzemňovanie”.
Štúdie ukazujú, že uzemňovanie môže:
- zlepšiť rôzne zdravotné problémy súvisiace s imunitou vrátane autoimunitných ochorení
- bolesť
- neprimerané imunitné reakcie
- depresiu
- únavu
- úzkosť a zlý spánok
Uzemnenie sa dosahuje kontaktom pokožky so zemou, a to buď chôdzou alebo státím naboso, prípadne ležaním na zemi. Aby uzemnenie fungovalo, musí sa vykonávať na elektricky vodivom povrchu, ako je pôda, tráva, piesok. Na dosiahnutie optimálneho účinku vykonávajte uzemňovanie každý deň po dobu tridsiatich minút. Nemôžete urobiť chybu, ak jednoducho vyjdete von a pripojíte sa k zemi.
PRAKTIZOVANIE VĎAČNOSTI
Môže sa to zdať príliš jednoduché, ale vyjadrenie vďačnosti môže mať nespočetne veľa silných účinkov na vaše telo a myseľ. Medzi mnohými uvádzanými výhodami sú tie, ktoré zlepšujú zdravie imunitného systému:
- Znižuje zápalové markery a zvyšuje hladinu imunitných protilátok
- Zlepšuje emocionálne zdravie vrátane depresie, úzkosti a hnevu tým, že ovplyvňuje emocionálne centrá mozgu, takže stresujúce emócie sa stávajú menej automatickými
- Zvyšuje množstvo chemických látok v mozgu, ktoré zlepšujú pocit pohody: serotonín, dopamín a oxytocín.
- Znižuje stres v tele tým, že znižuje hladinu stresových hormónov (kortizolu) a stimuluje parasympatický nervový systém (systém, ktorý pomáha všetko spomaliť a podporuje optimálnu funkciu čriev a imunitného systému)
- Zlepšuje kvalitu a dĺžku spánku a skracuje čas potrebný na zaspanie (ak sa praktizuje pred spaním)
- Znižuje pocity osamelosti
Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako môžete praktizovať viac vďačnosti každý deň:
- Zoznamy vďačnosti
Napíšte si zoznam až desiatich vecí, za ktoré ste vďační, a prečo. - Písanie denníka vďačnosti
Podrobne si zapíšte udalosti a zážitky uplynulého dňa, za ktoré ste vďační. - Listy vďačnosti/písomnosti
Napíšte krátke poznámky, listy, e-maily alebo dokonca textové správy, aby ste niekomu vyjadrili svoju vďačnosť. - Meditácie vďačnosti
Pri meditácii zamerajte svoju pozornosť na to, za čo ste vďační, a všímajte si účinky na svoje telo (vedené meditácie vďačnosti sú k dispozícii aj na internete). - Kata vďačnosti
Použite tento špecifický súbor pohybov spojených s výrokmi o vďačnosti, ktorý vám pomôže stelesniť pocit vďačnosti, čo je mimoriadne účinné.
- Priateľ vďačnosti
Vyberte si niekoho, s kým sa môžete každý deň rozprávať a vymieňať si myšlienky o tom, za čo ste vďační.
Pripomínajte si dôvody, pre ktoré ste vďační. Počas každého cvičenia premýšľajte o nových veciach, za ktoré ste vďační, alebo o dôvodoch, prečo ste za ne vďační Po zapísaní toho, za čo ste vďační, to povedzte nahlas. Predovšetkým buďte trpezliví; prínosy vďačnosti si často vyžadujú čas. Zmena vášho mozgu sa neudeje zo dňa na deň!
ZATVORTE ÚSTA
Hyperventilujete? Nadmerné dýchanie je bežným, ale málo známym dôsledkom dnešnej rýchlej spoločnosti, ktorá mnohých ľudí dostáva do stavu chronického stresu. Dochádza k nemu vtedy, keď nasávate viac vzduchu, ako fyzicky potrebujete. Môže sa to zdať celkom neškodné, ale môže to mať závažné dôsledky na fungovanie vášho metabolizmu – konkrétne na vylučovanie metabolických odpadových produktov.
Hlavnou mechanickou príčinou nadmerného dýchania je dýchanie ústami. Dôvodom, prečo je dýchanie ústami taký veľký problém, je, že spôsobuje vylučovanie príliš veľkého množstva oxidu uhličitého. Môže to znieť ako dobrá vec, pretože mnohí z nás sa v škole učili, že oxid uhličitý je len odpadový produkt metabolizmu, ale v skutočnosti má oveľa dôležitejšiu úlohu. Oxid uhličitý je potrebný na to, aby sa kyslík dostal z krvi do buniek, kde je potrebný, rozšíril cievy, otvoril dýchacie cesty a vyrovnal hladinu pH v krvi.
Pri nadmernom dýchaní a znižovaní hladiny oxidu uhličitého sa zvyšuje krvný tlak, bunky sú ochudobnené o vzácny kyslík a zvyšuje sa zásaditosť krvi. Dlhodobé nadmerné dýchanie môže viesť k úzkosti, nespavosti (najmä únave po prebudení), astme, alergiám, obezite a únave. Mnohé z týchto okamžitých a trvalých účinkov ohrozujú funkciu vášho imunitného systému. Preto snaha vyhnúť sa nadmernému dýchaniu v mnohých ohľadoch pomôže zlepšiť váš imunitný systém a celkové zdravie. Jednoduchým spôsobom je vedomé úsilie o to, aby ste mali zavreté ústa okrem prípadov, keď jete, pijete alebo hovoríte. Na dýchanie sa používa nos, nie ústa.
Metóda, ktorá sa podrobne zaoberá uvedeným problémom, sa nazýva Buteyko podľa svojho zakladateľa Konstantina Pavloviča Buteyka (1923 – 2003). Metóda skúma aj lekárske využitie pre pacientov, ktorí trpia určitými ochoreniami. Podrobné pozorovania mnohých lekárov a vedcov v bývalom Sovietskom zväze (a nielen tam) ukázali, že prevažná väčšina často sa vyskytujúcich ochorení v našej spoločnosti, ako sú ochorenia kardiovaskulárneho (srdcovo-cievneho) alebo respiračného (pľúcneho) systému, ako aj diabetes mellitus (cukrovka), súvisí so zvýšenou minútovou ventiláciou.
ZNÍŽENIE INICIÁCIE
Zápal je spojený s takmer každým degeneratívnym ochorením; všade, kde vidíte zápal, nájdete imunitný systém. Keď sú bunky poškodené poranením, traumou alebo infekciou, uvoľňujú sa imunitné posly. Títo poslovia privolajú na miesto imunitné bunky (leukocyty), aby bránili telo. Ide o zápalovú reakciu.
Medzi degeneratívne ochorenia, ktoré zahŕňajú chronický zápal, patria obezita, metabolický syndróm, cukrovka, hypertenzia, hypercholesterolémia,cenzúra, srdcové ochorenia, Alzheimerova choroba, depresia, autoimunitné ochorenia a iné. Ak trpíte niektorým z týchto ochorení, ste do určitej miery imunosuprimovaní.
Ak je imunitný systém neustále vystavený výzve konať – ako je to v prípade chronického zápalu – je k dispozícii menej zdrojov na boj proti iným hrozbám a pravdepodobne dôjde k oslabeniu a/alebo oneskorenej reakcii. To poskytuje každému invazívnemu mikróbu alebo cenzurovanej bunke väčšiu príležitosť škodiť, než by tomu bolo v opačnom prípade. Znamená to tiež, že imunitný systém dostáva málo príležitostí na obnovu, regeneráciu a opravu, čo vedie k nadmernému používaniu a degenerácii.
Podpora organizmu pri regulácii zápalu – a ešte lepšie pri odstraňovaní jeho príčin – bude mať silný vplyv na zlepšenie vášho imunitného zdravia a zníženie rizika ochorenia. Zápal má mnoho príčin vrátane chronického stresu, konzumácie spracovaných potravín, cukru a nezdravých tukov, chemických toxínov, nedostatku spánku, alkoholu, užívania cigariet a chronického vystavenia elektromagnetickým poliam (EMP).
Konzumácia celodennej stravy bohatej na rastlinné potraviny, kvalitný spánok, zlepšenie emocionálnej pohody a zníženie vystavenia EMP sú niektoré jednoduché zlepšenia, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu zápalu.
ZLEPŠENIE HLBOKÉHO SPÁNKU
Veda potvrdzuje to, čo už možno intuitívne viete: čím lepšie spíte, tým lepšia je vaša imunita. A hoci je váš imunitný systém aktívny 24 hodín denne, výskum ukazuje, že váš imunitný systém je najaktívnejší, keď spíte – alebo aspoň niektoré jeho zložky. Tak ako všetky bunky, aj bunky imunitného systému potrebujú neustálu opravu alebo výmenu. Deje sa to prostredníctvom procesu autofágie, pri ktorom sa staré, nadbytočné alebo chybné bunky recyklujú, aby sa vytvorili nové zdravé bunky.
Ak je tento proces narušený, váš imunitný systém degeneruje a funguje neefektívne. Autofágia prebieha prevažne počas spánku, najmä počas hlbokého spánku. Zlepšenie kvality a hĺbky spánku je preto mimoriadne dôležité pre optimálnu funkciu a regeneráciu vášho imunitného systému. Ak je váš spánok ľahko narušiteľný, budíte sa niekoľkokrát uprostred noci alebo sa budíte s pocitom neodpočinutia, takmer určite vám chýba hlboký spánok, ktorý je najregeneračnejšou fázou spánku. To ohrozuje vaše okamžité a dlhodobé imunitné zdravie.
Vyskúšajte tieto tri jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu zlepšiť hlboký spánok:
- Zhasnite svetlá
Vyhnite sa zdrojom umelého svetla aspoň hodinu (najlepšie dve) pred spaním. Týka sa to najmä obrazoviek a jasného osvetlenia v interiéri. - Pred spaním spomalte
Počas 1 – 2 hodín pred spaním sa vyhýbajte všetkému, čo vás nadmerne stimuluje, či už fyzicky, psychicky alebo emocionálne. Namiesto toho sa zamerajte na činnosti, ktoré upokojujú a uvoľňujú, napríklad ľahké čítanie, horúci kúpeľ, meditáciu alebo písanie denníka. - Znížte si teplotu
Pomôžte svojmu telu udržať si počas spánku chlad znížením teploty v spálni pod 21 °C a nosením minimálneho množstva oblečenia.
STAROSTLIVOSŤ O LYMFATICKÝ SYSTÉM
Váš lymfatický systém je dôležitou súčasťou vášho imunitného systému. Skladá sa zo siete krvných ciev (podobne ako váš obehový systém), týmusu, mandlí, sleziny, lymfatických uzlín a lymfy. Úlohou vášho lymfatického systému je ukladať a prenášať imunitné bunky a pomáhať filtrovať odpadové produkty a patogény. Ak váš lymfatický systém nefunguje dobre, vaša imunitná obrana je znížená. Znížená funkčnosť lymfatického systému súvisí aj s únavou, zadržiavaním vody, zápalmi a alergiami.
Existuje mnoho spôsobov, ako zlepšiť a udržať zdravie lymfatického systému:
Hydratácia: lymfatický systém tvorí z 96 % voda.
Cvičenie a pohyb: Tok lymfy je z veľkej časti tvorený kontrakciou, relaxáciou a pohybom svalov.
Hlboké dýchanie: Na rozdiel od plytkého dýchania hlboké dýchanie do bránice pomáha toku lymfy.
Masáž: Hĺbková masáž tkanív pomáha odtoku lymfy, najmä špecializovaná lymfatická masáž
Horúce a studené sprchy: striedanie horúcich a studených spŕch každých 30-60 sekúnd počas niekoľkých cyklov, zakončené studenou sprchou
Čistenie pokožky: Trenie pokožky špecializovanou kefou pomáha stimulovať tok lymfy lymfatickým systémom.
Masážne penové valce: Strečing – najmä krku, ramien, bokov, panvy a členkov – môže pomôcť zlepšiť tok lymfy a uvoľniť blokády a opuchy.