Ako uvoľniť “svaly duše” – čikung v drepe

Jedným z najlepších cvikov na posilnenie vnútornej energie tela je nepochybne drep. Kľak je bežnou pozíciou v mnohých oblastiach sveta, ktoré nie sú natoľko zasiahnuté modernou civilizáciou. V týchto regiónoch sa drep považuje za relaxačnú polohu, zatiaľ čo v modernej západnej spoločnosti sa mu hovorí “cvičenie”. Ľudia si už od nepamäti uvedomovali blahodarné účinky drepovania. […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Ako uvoľniť “svaly duše” – čikung v drepe Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Jedným z najlepších cvikov na posilnenie vnútornej energie tela je nepochybne drep. Kľak je bežnou pozíciou v mnohých oblastiach sveta, ktoré nie sú natoľko zasiahnuté modernou civilizáciou. V týchto regiónoch sa drep považuje za relaxačnú polohu, zatiaľ čo v modernej západnej spoločnosti sa mu hovorí “cvičenie”. Ľudia si už od nepamäti uvedomovali blahodarné účinky drepovania. Cítili, že pri drepovaní sa ich telo dostáva do hlbokého stavu uvoľnenia, čím sa uvoľňuje krížová oblasť chrbtice a zlepšuje sa tok životnej energie hore chrbticou. Kľačanie je tiež úzko spojené so spolupatričnosťou. V tradičných komunitách ľudia často sedia v kruhu v drepe. Je to ideálna poloha napríklad pri práci na poli, pretože prácu možno ľahko striedať s odpočinkom bez toho, aby sa musela meniť poloha. Aj deti sa často hrajú v drepe. Keďže drep navodzuje stav uvoľnenia a pokoja, je to prirodzená poloha na meditáciu. Mnohé domorodé kultúry si túto polohu osvojili práve z tohto dôvodu. Nie náhodou sa v joge táto poloha považuje za polohu, ktorá je najbližšie k vysoko energickému stavu, v akom sa nachádza ľudský zárodok. V drepe sa metabolizmus spomaľuje, spotreba energie prechádza do najúspornejšieho režimu a k šetreniu energie dochádza najoptimálnejším spôsobom. Poloha na spanie, pri ktorej ležíme na boku s kolenami pritiahnutými k hrudníku, je podobná polohe v drepe. Túto polohu podvedome vyhľadávame pre jej regeneračné účinky. V mnohých kultúrach sa ľudia pochovávajú v polohe v drepe, pretože pripomína polohu dieťaťa pred narodením. Telo teda odpočíva v polohe, ktorá ho spája s jeho pôvodným stavom bytia. Kľačanie by sa teda dalo nazvať čikungovým cvičením číslo jeden. Naše telo prirodzene a podvedome cíti múdrosť tejto polohy tela.

Drep a bedrové svaly

Drep viac ako ktorákoľvek iná poloha otvára dolnú časť bedrovej chrbtice a zabraňuje vyhretiu platničiek. Aktivuje latentnú panvovú silu, otvára slabiny, zvyšuje flexibilitu bedier, zvyšuje tlak smerom nadol a zlepšuje odvádzanie odpadových látok, toxínov, plynov a reaktivuje črevá. Pri drepe gravitačná sila obracia prúd energie zo zeme a spôsobuje, že sa pohybuje smerom nahor cez hrádzu do chrbticového kanála, kde prebúdza mozgovomiechové tekutiny a otvára a naťahuje chrbticu. Tým sa uľahčuje tok energie čchi smerom nahor do mozgu.

Uvoľnené bedrové svaly (psoas) prispievajú k toku energie cez meridiány


Drep navyše pôsobí ako masáž pľúc a srdca. Aktivovaná energia zo spodného tantiénu pomáha srdcu aktivovať krvný obeh. Rovnako dôležitú úlohu zohráva drep pri naťahovaní bedrových a slabinových svalov, ktoré sú zodpovedné za funkciu bedier a pružnosť chrbtice. Tieto svaly sa vekom skracujú a často ich poškodzuje stres, úzkosť a niekedy aj precitlivenosť na chlad. Ich skrátenie narúša správnu vzpriamenú polohu tela a spôsobuje blokády toku energie v horných a dolných hlavných meridiánoch. V čínštine sa tieto svaly nazývajú “svaly duše“. Aby bola duša v harmónii, je potrebné mať rovné a vzpriamené telo. Keď uvoľníme a natiahneme bedrové svaly, obnovíme spojenie medzi dolnou a hornou časťou tela. Výmena energie medzi ohnivou energiou srdca a vodnou energiou obličiek tak môže prebiehať správne, čo umožňuje zohrievanie obličiek a ochladzovanie srdca. Tým sa zabezpečí základná rovnováha medzi energiou jin a jang v tele.

Nácvik drepovania

Na udržanie zdravia a obnovenie pružnosti sa odporúča cvičiť 3-5 minút denne. Ak nie ste dostatočne flexibilní alebo máte problémy s kolenami, začnite s variantom 2.

Drep s pomocou steny

  1. Rozkročte sa na šírku ramien a postavte sa čelom k stene (asi 18 cm od steny). Ako sa budete zlepšovať, môžete vzdialenosť skracovať a približovať sa k stene, pričom šírku rozkročenia budete zmenšovať.
  2. Uvoľnené ruky položte pozdĺž tela tak, aby sa špičky prstov dotýkali stehien.

  3. Pomaly začnite spúšťať zadok nadol, akoby ste si sadali. Niektorí ľudia majú tendenciu príliš sa predkláňať a stena slúži na to, aby tomu zabránila.

  4. Klesnite čo najviac a jemne pokrčte kolená.

  5. Dýchajte do oblasti brucha pod pupkom. Hrudník by mal byť uvoľnený.

  6. Pri prehlbovaní drepu smerom k zemi vnímajte gravitačnú silu, ktorá vás ťahá nadol, a opačnú silu, ktorá vás ťahá nahor.

  7. Ak máte problém s pádom dozadu, môžete si dať ruky pred seba a oprieť sa o kolená alebo si napríklad drepnúť do dverí a rukami sa priamo držať steny.

  8. Vydržte v drepe minútu a postup opakujte.

Možnosť 1 – bez podpory

Možnosť 2 – s pomocou pridržiavania steny. Je veľmi jednoduché si vo dverách drepnúť a chytiť sa rámu dverí.

Po troch až piatich opakovaniach drepov je ideálne nadviazať 10-minútovým cvičením Zhan Zhuang

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *