Dýchanie kostí

V tomto článku opíšem veľmi účinnú techniku nazývanú kostné dýchanie. Je to starodávna technika, ktorú v rôznych obmenách praktizovali jogínski a čikungoví majstri v Indii a Číne. Od 80. rokov 20. storočia sa s jej variáciami môžete stretnúť aj na Západe. Je to neuveriteľne silná technika, ktorá vám umožňuje čerpať energiu z okolia. Starobylá taoistická […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Dýchanie kostí 5/5 (2)

V tomto článku opíšem veľmi účinnú techniku nazývanú kostné dýchanie. Je to starodávna technika, ktorú v rôznych obmenách praktizovali jogínski a čikungoví majstri v Indii a Číne. Od 80. rokov 20. storočia sa s jej variáciami môžete stretnúť aj na Západe. Je to neuveriteľne silná technika, ktorá vám umožňuje čerpať energiu z okolia.

Starobylá taoistická technika

Preto, aby ste jej porozumeli, mali by ste najprv pochopiť význam pojmov “prána” alebo “čchi”. Tieto pojmy označujú životnú energiu, ktorá sa nachádza v dychu. Väčšina starovekých mystických smerov verí, že všade okolo nás existuje sila, ktorá nám umožňuje fungovať vo fyzickom svete. Je to energia, s ktorou sa rodíme a ktorú spotrebúvame v potrave, aby sme prežili. Najúčinnejším spôsobom, ako túto energiu získať, je však dych. Dýchanie je vlastne mystická funkcia, ktorá zodpovedá za to, koľko energie a sily máme v tele, ktorú potom môžeme v živote využiť.

Pred cvičením

Technika kostného dýchania nám umožňuje prijať veľké množstvo tejto životne dôležitej energie alebo “prāṇa”. Túto energiu môžeme využiť na udržanie zdravia, motivácie, zostrenie zmyslov a všeobecne na posilnenie. Ak trpíte vysokým krvným tlakom, máte problémy so srdcom alebo vám hrozí aneuryzma, odporúčam vám, aby ste sa pred začatím cvičenia poradili s lekárom.

Ako pracovať s pránou pomocou predstavivosti

Na začiatok si predstavte, že vzduch okolo vás a vzduch, ktorý vdychujete do pľúc, je vlastne druh svetla. Túto životnú energiu si môžete predstaviť ako paru alebo plyn, ktorý je o niečo hustejší ako typický vzduch okolo vás. S touto predstavou sa pokúste vdýchnuť do pľúc a naplniť ich zdola nahor, podobne ako sa pohár napĺňa vodou. Po krátkom prirodzenom zadržaní opäť úplne vyprázdnite pľúca, rovnako ako pohár, zhora nadol. Takto by ste mali dýchať počas celého cvičenia. Ak si v mysli udržíte predstavu vitálnej pary alebo “prány”, postupne sa naučíte, ako túto energiu správne využívať, a vytvoríte si vlastné predstavy o tom, ako touto silou naplniť svoje telo. Po takomto dýchaní sa budete cítiť veľmi vitálne.

Ako dýchať do kostí

Aby ste mohli dýchať do kostí, musíte začať túto životne dôležitú energiu rozvádzať po celom tele. Dýchanie do kostí zvyčajne zahŕňa vťahovanie tejto životnej energie do rôznych častí tela, a to sa deje pri nádychu. Skúste si predstaviť, že dýchate cez kosti v rukách; predstavte si kosti v rukách ako obrovské špongie, ktoré nasávajú vitálnu “pránu” silou vášho vdychu. Pri tom si môžete predstaviť, že prúdeniu energie kladie mierny odpor, pretože kosti sú hustejšie ako iné tkanivá. Pri vdychu si predstavujte, ako plníte pľúca zdola nahor pránou, a zároveň si predstavujte, ako túto energiu nasávate do kostí. Keď sú pľúca úplne naplnené, môžete vydýchnuť a buď prestať, alebo sa začať znovu nadychovať a proces opakovať.

Ako predýchať celé telo

Ak ste to urobili správne, takmer pocítite mravčenie v ruke, mierne sa vám zvýši krvný tlak a budete sa cítiť čulejší a energickejší. Teraz skúste celý proces zopakovať s kosťami dolných končatín. Asi 10-krát sa nadýchnite a uvoľnite sa. Ďalších 10 nádychov skúste cez kosti chrbta a opäť si na chvíľu oddýchnite. Potom pokračujte 10 nádychmi cez kosti v lebke a opäť si odpočiňte. Nakoniec skúste túto dychovú techniku vykonávať tak, že budete 10 dychov dýchať cez všetky póry v tele. Po tejto absolvovanej procedúre by ste sa mali cítiť silní a ľahkí ako pierko. Ak budete pokračovať v cvičení, vaša predstavivosť a technika dýchania sa budú rozvíjať a vy budete ľahko schopní prijať obrovské množstvo tejto životne dôležitej energie, ktorá je všade okolo nás.

Účinky na zdravie

Toto cvičenie má mnoho zdravotných výhod a je to tiež veľmi účinná technika, ktorá vám umožní dodať energiu jednej konkrétnej oblasti v tele. Povedzme, že ste napríklad išli na veľmi dlhú prechádzku a po návrate máte unavené nohy, môžete skúsiť dýchať cez kosti v nohách. Urobte 10 nádychov a urobte si prestávku, pokračujte ďalšími 10 nádychmi a tak ďalej a ďalej, kým sa nebudete cítiť lepšie. Nemusíte dýchať len cez kosti, pránu môžete vdychovať do ktorejkoľvek časti tela, o ktorej si myslíte, že potrebuje doplniť svoju životnú silu. Túto úžasnú techniku môžete použiť na zmiernenie bolesti, urýchlenie hojenia a oživenie energie. Môžete ju používať kdekoľvek a kedykoľvek chcete. Je to prvý krok k tomu, aby ste sa naučili ovládať túto “pránu”, “čchi” alebo jednoducho životnú silu. Prostredníctvom kostného dýchania môžete oživiť svoju energiu a zvýšiť svoju silu.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *