Metabolický syndróm a metabolizmus

Čo presne je metabolizmus Slovo “metabolizmus” sa často spája s pojmami ako “diéta”, “cvičenie” a “chudnutie”. Málokedy sa však toto módne slovo dôkladne vysvetlí. V dôsledku toho sa o metabolizme šíri veľa dezinformácií. Lekárska definícia metabolizmu? Podľa Mayo Clinic sú to “telesné procesy potrebné na udržanie života”. Prostredníctvom procesu metabolizmu vaše telo premieňa prijatú potravu […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Metabolický syndróm a metabolizmus Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Čo presne je metabolizmus

Slovo “metabolizmus” sa často spája s pojmami ako “diéta”, “cvičenie” a “chudnutie”. Málokedy sa však toto módne slovo dôkladne vysvetlí. V dôsledku toho sa o metabolizme šíri veľa dezinformácií.

Lekárska definícia metabolizmu?

Podľa Mayo Clinic sú to “telesné procesy potrebné na udržanie života”. Prostredníctvom procesu metabolizmu vaše telo premieňa prijatú potravu na potrebnú energiu. Je to životne dôležitý proces pre všetky živé organizmy, nielen pre človeka. Tento pojem zahŕňa všetky nepretržité chemické procesy, ktoré vás udržiavajú pri živote, vrátane dýchania, trávenia potravy a obnovy buniek.
O fungovaní metabolizmu existuje mnoho mýtov, ktoré skresľujú pohľad ľudí na to, ako sa starať o správnu funkciu metabolizmu.
Pozrime sa na tie najčastejšie.

MÝTUS: Chudší ľudia majú rýchlejší metabolizmus

Pokiaľ ide o metabolizmus, viac ako na telesnej veľkosti záleží na pomere svalov a tuku. Svaly sú metabolicky aktívnejšie, čo znamená, že čím viac svalov máte, tým viac kalórií spálite, keď odpočívate. Nie je pravda, že čím ste štíhlejší, tým máte rýchlejší metabolizmus. Naopak, závisí to od toho, ako ste svalnatí.

Preto je dvíhanie činiek jedným z najlepších spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus. Zameranie sa len na kardio cvičenie nebude mať rovnaký účinok.

MÝTUS: Váš metabolizmus je genetický a nedá sa zmeniť

Vaše gény majú vplyv na váš metabolizmus, ale nie taký veľký ako životné návyky, ktoré praktizujete. Množstvo cvičenia, ktorému sa venujete, a výber stravy sú dôležitejšie faktory, ktoré (našťastie) môžete ovplyvniť.

Niektoré genetické predispozície však môžu ovplyvniť váš metabolizmus. Napríklad Hashimotova choroba, dedičná porucha, ktorá môže mať za následok nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, môže podľa Clevelandskej kliniky spomaliť váš metabolizmus a viesť k priberaniu.

FAKT: Ak máte pomalý metabolizmus, je pravdepodobnejšie, že priberiete

Ak je váš metabolizmus pomalší, vaše telo nedokáže spaľovať prijaté kalórie tak rýchlo.

Váš metabolizmus však nie je jediná vec, ktorú treba brať do úvahy, keď sa snažíte zhodiť pár kíl navyše. Podľa Mayo Clinic je však napriek všeobecnému presvedčeniu pomalý metabolizmus zriedkavo príčinou nadváhy. Hoci metabolizmus ovplyvňuje základné energetické potreby vášho tela, vaša hmotnosť je v konečnom dôsledku závislá od toho, koľko toho zjete a vypijete, spolu s množstvom fyzickej aktivity, ktorej sa venujete. Inými slovami, aj keď máte pomalý metabolizmus, svoju hmotnosť môžete (našťastie) kontrolovať správnym stravovaním a cvičením.

MÝTUS: Ak máte rýchly metabolizmus, môžete jesť, čo chcete

Je síce pravda, že ľudia s rýchlejším metabolizmom nemusia priberať tak rýchlo ako ľudia s pomalším metabolizmom, ale rýchly metabolizmus nie je ospravedlnením na to, aby ste tradičné odporúčania týkajúce sa stravovania vyhodili von oknom. Vyvážená strava má významné zdravotné výhody, ktoré nesúvisia s udržiavaním hmotnosti, vrátane dobrého zdravia srdca a prevencie niektorých najzávažnejších ochorení.

MÝTUS: Konzumácia viacerých malých jedál počas dňa je pre váš metabolizmus lepšia ako konzumácia troch pravidelných jedál denne

Ľuďom sa často hovorí, aby jedli päť alebo šesť malých jedál denne, ale objavujú sa výskumy, podľa ktorých je možno lepšie jesť dve alebo tri skromné jedlá denne. Keď ľudia počujú, že môžu jesť päť alebo šesť malých jedál, nejedia malé jedlá. Ľudia často nesledujú, koľko toho v daný deň skonzumujú.

Základom je, že si musíte uvedomiť, koľko toho zjete a čo zjete. Nemyslite len na kalórie. Nemusí ísť nevyhnutne o jednoduchú kalorickú rovnicu. Je veľký rozdiel, ak si na desiatu dáte 250-kalorickú šišku alebo 250-kalorickú desiatu s kvalitnými bielkovinami?

FAKT: Váš metabolizmus sa s vekom spomaľuje

Hoci je to smutná pravda o starnutí, nie je to až také zlé: váš metabolizmus sa nezastaví hneď po tridsiatke, ako si niektorí ľudia myslia. Môžete ho ovplyvniť, a to rovnakými životnými návykmi, ktoré vždy vstupujú do rovnice metabolizmu.

Spomalenie metabolizmu môže byť najvýraznejšie okolo menopauzy po päťdesiatke. Po prekonaní menopauzy majú ženy zvyčajne najväčšie problémy. Hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú ženy pri prechode menopauzou, by mohli spôsobiť, že budú častejšie priberať v oblasti brucha, bokov a stehien.

Metabolický syndróm (MTS)

Čo je metabolický syndróm?

Metabolický syndróm je skupina piatich rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení, cukrovky a mŕtvice. Týchto päť rizikových faktorov je:

– Zvýšený krvný tlak (viac ako 130/85 mmHg)
– vysoká hladina cukru v krvi (inzulínová rezistencia)
– nadbytok tuku v oblasti pása
– vysoká hladina triglyceridov
– nízka hladina dobrého cholesterolu alebo HDL

Ak máte niektorý z týchto rizikových faktorov, neznamená to, že máte metabolický syndróm. Ak však máte niektorý z nich, zvyšuje to pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárneho ochorenia. Ak máte tri alebo viac týchto faktorov, diagnostikuje sa u vás metabolický syndróm, ktorý zvyšuje riziko zdravotných komplikácií.

Americká asociácia srdca (AHA) uvádza, že v súčasnosti má metabolický syndróm (MTS) 23 % dospelých.

Aké sú rizikové faktory metabolického syndrómu?

Rizikové faktory metabolického syndrómu súvisia s obezitou. Národný inštitút pre srdce, pľúca a krv definuje dva najdôležitejšie rizikové faktory takto:

  • centrálna obezita alebo nadbytok tuku v strednej a hornej časti tela
  • inzulínová rezistencia, ktorá telu sťažuje využitie cukru

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu zvyšovať riziko metabolického syndrómu. Medzi ne patria:

  • Vek
  • rodinná anamnéza metabolického syndrómu
  • nedostatok pohybu
  • ženy, u ktorých bol diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov

Ako sa diagnostikuje MTS?

Na diagnostikovanie metabolického syndrómu bude musieť váš lekár vykonať niekoľko rôznych testov. Na základe výsledkov týchto testov bude pátrať po troch alebo viacerých príznakoch poruchy. Váš lekár môže skontrolovať jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov:

  • obvod pása
  • triglyceridy v krvi nalačno
  • hladiny cholesterolu
  • krvný tlak
  • hladinu glukózy nalačno

Abnormality zistené v troch alebo viacerých z týchto testov naznačujú prítomnosť metabolického syndrómu.

Aké sú komplikácie metabolického syndrómu?

Komplikácie, ktoré môžu byť dôsledkom MTS, sú často závažné a dlhodobé (chronické). Patria medzi ne:

  • korózia tepien (ateroskleróza)
  • cukrovka
  • srdcový infarkt
  • ochorenie obličiek
  • mozgová príhoda
  • nealkoholická tuková choroba pečene
  • ochorenie periférnych tepien
  • kardiovaskulárne ochorenie

Ak sa u vás rozvinie cukrovka, môžete byť ohrození ďalšími zdravotnými komplikáciami vrátane:

  • poškodenie očí (retinopatia)
  • poškodenie nervov (neuropatia)
  • ochorenie obličiek
  • amputácia končatín

Ako sa lieči metabolický syndróm?

Ak vám diagnostikujú MTS, cieľom cenzúry je znížiť riziko vzniku ďalších zdravotných komplikácií. Lekár vám odporučí zmenu životného štýlu, ktorá môže zahŕňať zníženie vašej súčasnej hmotnosti o 7 až 10 % a najmenej 30 minút stredne intenzívneho až intenzívneho cvičenia päť až sedem dní v týždni. Môže vám tiež odporučiť, aby ste prestali fajčiť.

Lekár vám môže predpísať lieky na zníženie krvného tlaku, cholesterolu a/alebo cukru v krvi. Môže vám predpísať aj nízke dávky aspirínu, ktoré vám pomôžu znížiť riziko mozgovej príhody a srdcového infarktu.

Aké sú vyhliadky pacientov s metabolickým syndrómom?

Vyhliadky ľudí s metabolickým syndrómom môžu byť celkom dobré, ak sa podarí zvládnuť príznaky. Ľudia, ktorí sa riadia radami lekára, správne sa stravujú, cvičia, prestanú fajčiť a schudnú, znížia pravdepodobnosť vzniku závažných zdravotných problémov, ako je napríklad srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.

Hoci liečba príznakov zníži zdravotné komplikácie, väčšina ľudí s týmto ochorením má dlhodobé riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa u vás toto ochorenie rozvinie, budete musieť byť sledovaní lekárom, aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, ako je srdcový infarkt alebo mozgová príhoda.

Ako možno metabolickému syndrómu predchádzať?

Zabrániť metabolickému syndrómu je určite možné. Udržiavanie zdravého obvodu pása a hladiny krvného tlaku a cholesterolu znižuje riziko metabolického syndrómu. Cvičenie a zníženie hmotnosti môžu v tomto úsilí pomôcť a znížiť inzulínovú rezistenciu.

Stravujte sa najmä zdravou stravou, ktorá obsahuje ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Cvičenie je tiež dôležité, pokiaľ ide o prevenciu tohto ochorenia. Pravidelná fyzická aktivita zníži váš krvný tlak, hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Kľúčové je snažiť sa udržať si zdravú hmotnosť. Skôr ako začnete cvičebný program alebo radikálne zmeníte stravu, poraďte sa so svojím lekárom.

Bergamot (Citrus bergamia) je voňavé ovocie veľkosti pomaranča, farbou podobné citrónu. 80 % svetovej produkcie sa pestuje v južnej Kalábrii v Taliansku. Bergamotové esenciálne oleje sú základom chuti a vône čaju Earl Grey. V bergamote sa našlo množstvo fytochemikálií vrátane brutieridínu a melitidínu a ďalších flavonoidov, flavónov O-glukozidov a C-glukozidov. Viaceré štúdie potvrdili, že polyfenoly z bergamotu majú okrem iného vplyv na funkciu AMPK a pankreatickej esterhydrolázy cholesterolu (pCEH). AMPK je hlavným regulátorom energetickej homeostázy buniek a celého tela. Je to energetický senzor, ktorý koordinuje metabolické dráhy, najmä metabolizmus lipidov a sacharidov.

 

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *