Ovládnite svoj nervový systém

Dva systémy Časť nervového systému, ktorú neovládame vôľou, sa nazýva autonómny nervový systém. Skladá sa zo sympatiku a parasympatiku, ktoré riadia životné funkcie. Ovplyvňujú ich vnútorné a vonkajšie faktory fyzického aj psychického pôvodu. Tieto dve časti nervového systému neustále pôsobia proti sebe, aby si udržali zdravú rovnováhu. “Boj alebo útek” vs. “odpočinok a trávenie” Sympatický […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Ovládnite svoj nervový systém Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Dva systémy

Časť nervového systému, ktorú neovládame vôľou, sa nazýva autonómny nervový systém. Skladá sa zo sympatiku a parasympatiku, ktoré riadia životné funkcie. Ovplyvňujú ich vnútorné a vonkajšie faktory fyzického aj psychického pôvodu. Tieto dve časti nervového systému neustále pôsobia proti sebe, aby si udržali zdravú rovnováhu.

“Boj alebo útek” vs. “odpočinok a trávenie”

Sympatický nervový systém

Sympatický nervový systém sa aktivuje predovšetkým pri strese a pripravuje telo na boj. Inými slovami, je to mechanizmus prežitia, ktorý zvyšuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak, hladinu cukru v krvi a rozširuje zrenice. Nazýva sa to reakcia boja alebo úteku. Je evolučne nevyhnutná, aby sme boli schopní rýchlo reagovať v prípade hroziaceho nebezpečenstva, ale ak je sympatický nervový systém preťažený dlhodobým stresom, nadmerným vypätím alebo náročnou fyzickou aktivitou, telo sa unaví, čo môže mať fatálne následky.

Parasympatický nervový systém

Na druhej strane, parasympatický nervový systém má upokojujúci účinok. Znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak a zároveň podporuje trávenie a vstrebávanie živín. Nazýva sa “odpočinok a trávenie”. Preto parasympatický nervový systém prevláda najmä počas odpočinku, jedla a spánku a koordinuje reakcie a regeneráciu organizmu. A práve táto časť nervového systému by sa mala aktivovať prostredníctvom dychových cvičení.

Anatómia nervového systému

Blúdivý nerv

Teraz sa pozrieme na jednu z najdôležitejších súčastí parasympatického nervového systému, blúdivý nerv, najzložitejší zo všetkých našich nervov. Nazýva sa bludný, pretože jeho vlákna vychádzajú z mozgového kmeňa a pokračujú do krku a hornej časti tela a v týchto vláknach signály “putujú” sem a tam medzi telom a mozgom. Stručne povedané, blúdivý nerv spája mozog so všetkým od jazyka, hltana, hlasiviek, pľúc, srdca, žalúdka a čriev až po rôzne žľazy, ktoré vylučujú enzýmy a hormóny ovplyvňujúce trávenie, metabolizmus a mnohé ďalšie.

Výrazný vplyv blúdivého nervu na pľúca a srdce a jeho prepojenie s mozgom je veľmi zaujímavé. Táto trojica mozog – srdce – pľúca ovláda telo a riadi myseľ. Schopnosť aktivovať na povel upokojujúce parasympatické dráhy nervového systému je kľúčová pre reguláciu duševného stavu a stresu. Túto časť nervového systému bežne neovládame vôľou, ale ak na krátku chvíľu zadržíte dych a potom pomaly vydýchnete, blúdivý nerv zareaguje navodením pokoja v tele a mysli.

Posilňovanie nervového systému sa môže vyplatiť. A najlepším nástrojom na to je účinný dychový tréning. Môžete ho vykonávať sami. Spôsobom je dychový tréning, ktorý sa dá realizovať prostredníctvom jogy.

Okamžité uvoľnenie

Relaxácia je neoddeliteľne spojená s parasympatickou časťou nervového systému nazývanou “odpočinok a trávenie”. Ide o časť autonómneho nervového systému, ktorá funguje samostatne, ale sústredením sa na dych a pohyby bránice ju môžete výrazne ovplyvniť prostredníctvom blúdivého nervu, ktorý vedie z mozgu do pľúc, srdca a ďalších orgánov.

Skúste aktivovať svoj blúdivý nerv. Stačí veľmi pomaly vydýchnuť a okamžite pocítite, ako vám klesá tep a vaša myseľ sa upokojuje!

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *