Homeostáza a adaptogeny

Čo je homeostáza Odpovedá emeritný profesor Kelvin Rodolfo z Fakulty vied o Zemi a životnom prostredí Illinoiskej univerzity v Chicagu. Homeostáza, z gréckych slov “rovnaký” a “stabilný”, označuje všetky procesy, ktoré živé organizmy používajú na aktívne udržiavanie relatívne stabilných podmienok potrebných na prežitie. Tento termín zaviedol lekár Walter Cannon v roku 1930. Vo svojej knihe […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Homeostáza a adaptogeny Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Čo je homeostáza

Odpovedá emeritný profesor Kelvin Rodolfo z Fakulty vied o Zemi a životnom prostredí Illinoiskej univerzity v Chicagu.

Homeostáza, z gréckych slov “rovnaký” a “stabilný”, označuje všetky procesy, ktoré živé organizmy používajú na aktívne udržiavanie relatívne stabilných podmienok potrebných na prežitie. Tento termín zaviedol lekár Walter Cannon v roku 1930. Vo svojej knihe The Wisdom of the Body (Múdrosť tela) opisuje, ako si ľudské telo udržiava vyváženú teplotu a ďalšie životne dôležité parametre, ako sú voda, soľ, cukor, bielkoviny, tuk, vápnik a kyslík v krvi. Podobné procesy dynamicky udržiavajú stabilné prostredie na Zemi.

Homeostáza našla užitočné uplatnenie aj v spoločenských vedách. Vzťahuje sa na to, ako si človek dokáže udržať duševnú rovnováhu pod vplyvom protichodných stresov a motivácií. Spoločnosť si homeostaticky udržiava stabilitu napriek súperiacim politickým, ekonomickým a kultúrnym faktorom. Dobrým príkladom je zákon ponuky a dopytu, kde interakcia ponuky a dopytu udržiava trhové ceny primerane stabilné.

Negatívna spätná väzba

Myšlienky homeostázy sú spoločné pre vedu kybernetiku (z gréckeho slova “kormidelník”), ktorú v roku 1948 definoval matematik Norbert Wiener ako “celú oblasť teórie riadenia a komunikácie v strojoch a zvieratách”. Kybernetické systémy si “pamätajú” vzruchy, a tak sa v informatike používajú na ukladanie a prenos informácií. Negatívna spätná väzba je ústredným pojmom homeostázy aj kybernetiky a opisuje, ako sa organizmus alebo systém automaticky bráni akejkoľvek zmene zvonka.

Napríklad ľudské telo využíva mnoho procesov na kontrolu teploty, ktorú udržiava okolo priemernej alebo normálnej hodnoty 37 stupňov Celzia. Jednou z najvýraznejších reakcií na prehriatie je potenie, ktoré ochladzuje telo tým, že umožňuje odparovanie väčšieho množstva vody z kože. Na druhej strane, v chladnom prostredí telo znižuje tepelné straty obmedzením potenia a znížením prekrvenia podkožného tkaniva. Takže každá zmena, ktorá zvyšuje alebo znižuje normálnu teplotu, automaticky vyvolá opačnú, opačnú alebo negatívnu spätnú väzbu. Slovo negatívna tu znamená len opačná, nie zlá; v tomto príklade to vlastne funguje v náš prospech. Pozitívna spätná väzba je reakcia na zmenu normálnych podmienok, ktorá odchýlku ešte zväčší.

Keď prestane fungovať negatívna spätná väzba

Ak napríklad telesná teplota stúpne na približne 42 stupňov Celzia, systémy negatívnej spätnej väzby prestanú fungovať. Osoba s vysokou horúčkou má teplú a suchú pokožku, aj keď sa snaží ochladiť potením. V takom prípade nielenže prestali fungovať systémy negatívnej spätnej väzby; zvýšená teplota urýchľuje chemické procesy v tele, ktoré ďalej zvyšujú teplotu, čo ďalej urýchľuje chemické procesy v tele atď. Tento začarovaný kruh pozitívnych spätných väzieb, nekontrolovateľný proces, sa môže skončiť len smrťou, ak sa nezastaví.

Spätná väzba v endokrinnom systéme

Organizmus je systém, ktorý funguje automaticky

Je dôležité zdôrazniť, že homeostatické reakcie sú nevyhnutné a automatické, ak systém funguje správne, a že rovnováhu alebo homeostázu môže udržiavať mnoho spolupracujúcich systémov. Ďalšou automatickou reakciou organizmu na teplo je napríklad sčervenanie: koža sa sfarbí do červena, pretože malé cievy sa automaticky rozšíria a privedú viac zohriatej krvi bližšie k povrchu, kde sa môže ochladiť. Triaška je ďalšou reakciou na chlad: mimovoľné pohyby nútia tkanivá produkovať viac telesného tepla.

Negatívna spätná väzba vzniká v dôsledku rovnováhy medzi silami a faktormi, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Na ilustráciu niekoľkých dôležitých vlastností môžeme auto a jeho vodiča považovať za jeden komplexný homeostatický alebo “cieľovo orientovaný” systém – kyborg alebo “kybernetický organizmus”, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa pohybujúce sa auto neodklonilo od smeru jazdy. Vodič nedrží volant v pokoji, ale jemne ním otáča doprava a doľava a hľadá polohy, ktoré prirodzene mierne rozkolísané auto vrátia do správneho smeru. Odchýlky od rovnováhy sú rovnako dôležité ako negatívna spätná väzba: bez odchýlok sa systémy nemôžu korigovať.

Chvenie je bežným a nevyhnutným správaním mnohých systémov. Keď auto dostane šmyk, vodič automaticky reaguje rýchlym otočením na opačnú stranu. Takáto prudká negatívna spätná väzba je však zvyčajne prehnaná a smeruje auto na druhú stranu cesty. Ak je záporná spätná väzba rovnako silná ako vybočenie, môže sa stať vynútenou zmenou v opačnom smere, ako bolo pôvodné vybočenie. Vozidlo a vodič sa dostanú zo šmyku kľučkovaním zo strany na stranu, pričom sa zakaždým otáčajú menej a menej. Inými slovami, každá spätná väzba je menšia ako posledná odchýlka od cieľa, takže sa náklon “tlmí”. Negatívna spätná väzba si vyžaduje čas a toto oneskorenie je potrebné pre mnohé systémy. Takýto systém môže začať oscilovať okolo rovnovážnej úrovne.

Príkladom spätnej väzby je cirkadiánny rytmus, ktorý je jedným z biorytmov, t. j. kolísanie aktivity a bdelosti najčastejšie s dennými, mesačnými alebo ročnými periódami. Mozog produkuje serotonín alebo melatonín v závislosti od dennej doby a intenzity svetla.

Ako môžeme zlepšiť fungovanie homeostázy

Mechanizmus homeostázy je kľúčom k udržaniu zdravia a zároveň predstavuje súbor zložitých procesov v tele, ktoré prebiehajú automaticky. Vyvstáva otázka, či je možné tieto procesy ovplyvniť, a tým zlepšiť schopnosť organizmu prispôsobiť sa vonkajším stresom. Odpoveď sa skrýva v slove adaptácia alebo adaptogény. Niektoré rastliny majú “zázračnú” schopnosť zlepšiť fungovanie homeostázy. Je zaujímavé a možno aj významné, že túto schopnosť majú len prírodné látky, teda tie, ktoré vytvorila príroda, a nie synteticky vyrobené lieky, ktoré nezasahujú do homeostázy, ale len sa snažia “liečiť” prejavy. Tieto adaptačné schopnosti má len malá skupina rastlín, ktoré sa nazývajú adaptogény.

Čo sú adaptogény

Jednou z najväčších záhad sú adaptogénne vlastnosti niektorých rastlín. Kľúčovým slovom je adaptovať. Predstavte si rastlinu, ktorá dokáže každému dodať správny liečivý impulz v správnej sile, v správnom čase a správnym smerom. Veda zatiaľ nedokázala zopakovať takéto – často protichodné – vlastnosti v žiadnom lieku vyrobenom človekom.

Na každých 300 existuje len jedna adaptogénna rastlina. Rhodiola, Ashwagandha, Eleuterokok (známy ako sibírsky ženšen) a Astralagus, Polygonum Multiflorum (He Shou Wu), Ganoderma (Reishi) to sú vysoko účinné adaptogénne rastliny známe z tradičnej čínskej medicíny (TČM). Podporujú vašu energiu, keď stagnujete, a upokojujú vás, keď ste rozrušení a zmätení.
Adaptogénne rastliny, ktoré pôsobia na krvný tlak, pomôžu znížiť vysoký krvný tlak a zároveň, ak ich užíva niekto s nízkym krvným tlakom, táto rastlina pomôže tlak mierne zvýšiť. Adaptogén na cholesterol pomáha zvyšovať HDL cholesterol (prospešný) bez zvyšovania LDL cholesterolu (škodlivý).

jedným z veľmi účinných adaptogénov je Rdesno. Rozsiahly článok o rdesnu nájdete TU.

Ideálny adaptogén výrazne zvyšuje adaptačný rozsah a nemá jednostranné účinky. Skutočné adaptogény sa tomuto ideálu viac či menej približujú. Niektoré viac chránia pečeň, iné chránia cievy, ďalšie potláčajú zápaly a alergie. Klasický účinok adaptogénov je na stres a stresové hormóny. Ich účinok na nervový systém je povzbudzujúci aj upokojujúci. V skutočnosti je pre adaptogény typický dvojaký, protichodný účinok na fyziologické parametre, čo im umožňuje stabilizovať fyziologické parametre, a tým upevňovať zdravie.

Reishi je kráľovnou adaptogénov

Reishi červená je určite najlepším dielom matky prírody v oblasti adaptogénov. Reishi dokáže podporiť imunitný aj nervový systém. v TČM sa používa pri liečbe alergií, neprimeraných imunitných reakcií priedušiek, vírusových infekcií a vysokého krvného tlaku. Jej adaptogénne vlastnosti sa prejavujú aj pri detoxikácii, zmenách nálad a dokonca aj chutí, fyzickej sile a mentálnej ostrosti.

Obsahuje skupinu polypeptidov, ktoré pôsobia ako prekurzory neurotransmiterov a endorfínov a dokážu vyladiť pôsobenie týchto telových chemických látok správnym smerom – zvýšiť alebo znížiť účinky – presne podľa potreby. Dokonalá adaptogénna funkcia.

Účinok každodenného užívania kvalitnej Reishi je podobný účinku aeróbneho tréningu na kardiovaskulárny systém alebo účinku silového tréningu na svalový a kostrový aparát tela. Reishi pomáha “trénovať” imunitný a nervový systém tela, aby lepšie fungoval. Odborníci na prírodnú medicínu sa domnievajú, že telesné systémy potrebujú takýto “tréning” – rodíme sa s nezrelými systémami a počas života ich vplyvom prostredia “vylaďujeme”.

Okrem iného sa to deje aj prostredníctvom interakcie tela s baktériami a vírusmi, čo pomáha imunitným bunkám naučiť sa, ako majú vykonávať svoju prácu. Dlhodobé štúdie ukázali, že deti, ktoré vyrastali v nedokonalom prostredí, majú vyššiu schopnosť odolávať určitým druhom ochorení. Ich imunitný systém bol prostredím vycvičený do podoby odolného a výkonného nástroja.

Je zaujímavé, že Reishi môže poskytnúť podobnú moduláciu telesných systémov v akomkoľvek veku. Reishi môžete užívať každý deň, aby ste vyladili komplexný orchester stresových hormónov, ako je kortizol a noreprineprín, enzýmov, neurotransmiterov, katecholamínov a širokej škály ďalších látok. Výsledkom je vyladenie bunkového metabolizmu, vnútorných orgánov a tkanív a lepšie fungovanie imunitného a nervového systému, čo vedie k zvýšeniu odolnosti organizmu voči infekciám, prechladnutiu a chrípke, patogénom, choroboplodným časticiam, hubám a iným vonkajším toxínom. Dochádza k zlepšeniu využívania energie, koncentrácie, nálady, kvality spánku a celkového pocitu zdravia a pohody.

Adaptogénne účinky Reishi zahŕňajú:

  • Podpora nervového systému
  • antioxidačný účinok
  • podpora imunitného systému
  • čistenie a ochrana pečene
  • protialergický účinok

Najlepší adaptogénny účinok reishi možno dosiahnuť kombinovaným užívaním extraktu z reishi a prášku zo spór reishi.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *