Články
Reishi a alergia
Kýchanie, smrkanie, stavy, keď doslova tečie z nosu aj z očí, sprevádzajú mnohých z nás akonáhle rozkvitnú rakyty. Taká nádcha /senná/ je rovnako ako vyrážka, opuchy alebo dokonca astmatický záchvat, prejav alergie. Podľa akademickej medicíny sú alergie neprimeranou reakciou organizmu na vonkajší podnet – alergén. Tradičná čínska medicína označuje za príčinu alergickej nádchy vstup vonkajšieho vetra (alergénu) do organizmu a nefunkčnosť obranného systému v dráhe obličiek a pľúc. Nedostatočnosť dráhy obličiek a pľúc je v TCM spôsobená buď už oslabenou vrodenou konštitúciou alebo problémami v tehotenstve, predčasným či vyvolávaným pôrodom.
Aj keď čínske bylinky dokážu pomôcť pri akútnom záchvate alergickej nádchy, ich najsilnejšia stránka leží v posilňovaní organizmu pred nástupom peľovej sezóny. A práve v tomto preventívnom pôsobení môžu byť veľkým pomocníkom huby.
Najčastejšie využívanou hubou u alergií je Ganoderma lucidum – Reishi. Stimuluje obrannú Qi /imunitu/ a zároveň doplňuje a harmonizuje jednotlivé systémy organizmu. Pokiaľ je organizmus dostatočne pevný a vyvážený, nemá tendenciu k alergickým reakciám. Významná je tiež schopnosť tejto huby stabilizovať psychiku. Reishi sa často užíva spolu s ďalšou hubou, a tou je Cordyceps sinensis, veľmi známe tonikum, ktoré posilňuje systémy obličiek a pľúc, dvoch orgánov zodpovedných za imunitu. Ďalej sa využívajú pri únavových stavoch alebo problémov s libidom. Lekári TCM odporúčajú užívať tieto huby dva až tri mesiace pred nástupom peľovej sezóny.
Okrem obličiek a pľúc je za obranyschopnosť zodpovedný aj systém sleziny. Ten je obdobou tráviaceho traktu v klasickej medicíne. Preto, ak chceme zvíťaziť nad alergiou, je tiež veľmi dôležité, čo obsahuje jedálny lístok a v akej forme potraviny konzumujeme. Pri alergickej nádche odporúčajú čínski lekári obmedziť mliečne produkty a sladkosti. Veľmi dôležité je stravovať sa v súlade s prírodným cyklusom – v zime jesť prevažne zahrievajúce pokrmy, na jar a v lete dávať prednosť šalátom. Tie v čínskej kuchyni často obsahujú tiež huby, napr. aj u nás rastúce Judášovo ucho. Blahodarné huby je však výhodnejšie užívať vo forme extraktov, ktoré sú terapeuticky výrazne efektívnejšie.