Choroby pečene sú stále častejším problémom v mnohých častiach sveta a postihujú okolo 25% populácie. (zdroj) Súvisí to s obezitou, cukrovkou 2. typu a ďalšími poruchami charakterizovanými inzulínovou rezistenciou. Ak sa stukovatenie pečene nerieši, môže sa vyvinúť do závažnejšieho ochorenia a ďalších zdravotných problémov.
Aké funkcie zastáva pečeň?
Pečeň je taká malá chemická továreň. Odohrávajú sa v nej metabolické procesy, a preto je pre náš život nepostrádateľná. Život bez funkcií, ktoré zastane pečeň, nie je možný. Pečeň má hnedočervenú farbu, váži asi 1,5 kg a je uložená spolu so žlčníkom pod pravým rebrovým oblúkom.
- čistiaca funkcia: filtruje z krvi škodlivé, odpadové a cudzorodé látky. Čistí krv nielen od produktov vlastného metabolizmu tela ale tiež od látkaov. Dá sa povedať, že má detoxifikačnú funkciu.
- tvorba žlče: vedeli ste, že žlč sa v žlčníku iba uchováva a v skutočnosti sa tvorí v pečeni? Spolu so žlčou odchádzajú z pečene aj odpadové látky priamo do čriev, kde sa následne vylúčia z tela.
- produkcia enzýmov: v pečeni vznikajú látky, ktoré ovplyvňujú procesy v celom ľudskom tele. Jedná sa o látky bielkovinovej povahy, ktoré sú potrebné pri zrážaní krvi, hojení rán, odpovedi imunitného systému alebo prenose železa.
- skladovanie energie a ďalších látok: pečeň uchováva komplexný cukor (glykogén) a tuky na dobu, kedy ich telo bude potrebovať pre svoju prácu. Uskladňuje tiež vitamíny a minerály vrátane železa.
- látková premena čiže metabolizmus: pečeň reguluje metabolizmus cukrov, tukov, vitamínov a minerálov. Dokáže bielkoviny a sacharidy premeniť na tuky a vytvoriť transportné látky, ktoré ich následne prenesú do tukových buniek. V prípade potreby sa tuk transportuje do pečene, kde slúži ako zdroj energie.
Čo je to stukovatenie pečene?
Stukovatenie (steatóza) pečene vzniká, keď sa v pečeňových bunkách hromadí príliš mnoho tuku. Aj keď je normálne, že sa v týchto bunkách nachádza nepatrné množstvo tuku, pečeň sa považuje za stukovatenú, ak je v nej viac ako 5 % tuku (zdroj).
Aj keď pitie príliš veľkého množstva alkoholu môže viesť k stukovateniu pečene, v mnohých prípadoch to nehrá rolu. Mnoho stavov tučnenia pečene spadá do širokej kategórie nealkoholického ochorenia pečene z anglického non alcoholic fatty liver disease (NAFLD), ktoré je najčastejším ochorením pečene u dospelých a detí v západných krajinách (zdroj).
Nealkoholické stukovatenie pečene (NAFL) je počiatočné, reverzibilné štádium pečeňového ochorenia. Bohužiaľ často zostáva nediagnostikované. Časom môže NAFL viesť k závažnejšiemu ochoreniu pečene známemu ako nealkoholická steatohepatitída čiže NASH.
NASH zahŕňa väčšie hromadenie tuku a censored, ktorý poškodzuje pečeňové bunky. To môže viesť k fibróze teda k zjazveniu tkaniva, pretože pečeňové bunky sú opakovane poškodzované a odumierajú. Bohužiaľ je ťažké predpovedať, či stukovatená pečeň prejde do NASH, čo výrazne zvyšuje riziko cirhózy (závažné zjazvenie, ktoré zhoršuje funkciu pečene) a nejvážnějších chorob pečene (zdroj).
NAFLD je tiež spojená so zvýšeným rizikom ďalších ochorení, vrátane chorôb srdca, cukrovky a ochorením obličiek (zdroj, zdroj).
Stukovatenie pečene vzniká, keď sa v pečeni hromadí príliš mnoho tuku. Stukovatenie pečene je v počiatočnom štádiu vratné, ale niekedy prechádza do pokročilého ochorenia pečene.
Čo spôsobuje stukovatenie pečene?
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť alebo prispieť ku vzniku steatózy pečene.
Obezita
Obezita zahŕňa censored nízkeho stupňa, ktorý môže podporovať ukladanie tuku v pečeni. Odhaduje sa, že 30-90 % obéznych dospelých má NAFLD, a v dôsledku epidémie detskej obezity sa táto choroba vyskytuje stále častejšie aj u detí (zdroj, zdroj, zdroj).
Brušný tuk
Nadmerné množstvo brušného tuku: U ľudí s normálnou hmotnosťou sa môže vyvinúť stukovatenie pečene, pokiaľ sú “viscerálne obézni“, čo znamená, že nosia príliš veľa tuku okolo pása (zdroj).
Inzulínová rezistencia
Ukázalo sa, že inzulínová rezistencia a vysoká hladina inzulínu zvyšujú ukladanie tuku v pečeni u ľudí s diabetom 2. typu a metabolickým syndrómom (zdroj, zdroj).
Vysoký príjem rafinovaných sacharidov
Častý príjem rafinovaných sacharidov podporuje ukladanie tuku v pečeni, hlavne pokiaľ ich konzumujú vo veľkom množstve osoby s nadváhou alebo inzulínovou rezistenciou (zdroj, zdroj).
Konzumácia sladkých nápojov
Nápoje sladené cukrom, ako sú limonády a energetické nápoje, majú vysoký obsah fruktózy, ktorý preukázateľne podporuje hromadenie pečeňového tuku u detí aj dospelých (zdroj, zdroj).
Zhoršené zdravie čriev
Nedávny výskum naznačuje, že nerovnováha črevných baktérií, problémy s funkciou črevnej bariéry (“deravé črevá”) alebo iné zdravotné problémy čriev môžu prispievať k rozvoji NAFLD (zdroj, zdroj).
Príznaky stukovatenia pečene
Existuje niekoľko príznakov a symptómov stukovatenia pečene, aj keď nie všetky z nich musia byť prítomné. V skutočnosti si ani nemusíte uvedomiť, že máte stučnenú pečeň.
- Únava a slabosť
- Mierna bolesť alebo plnosť v pravej alebo strednej časti brucha
- Zvýšená hladina pečeňových enzýmov, vrátane AST a ALT
- Zvýšená hladina inzulínu
- Zvýšené hladiny triglyceridov
Pokiaľ steatóza pečene prejde do NASH, môžu sa objaviť nasledujúce príznaky:
- Strata chuti k jedlu
- Nevoľnosť a zvracanie
- Stredne silné až silné bolesti brucha
- Zožltnutie očí a kože
Je dôležité pravidelne navštevovať svojho lekára na štandardnom vyšetrení a krvné testy môžu diagnostikovať stukovatenie pečene v časnom, reverzibilnom štádiu.
Stukovatenie pečene môže spôsobovať nenápadné príznaky a často sa odhalí pomocou krvných testov. NASH obvykle zahŕňa výraznejšie príznaky, ako sú bolesti brucha a nepríjemný pocit.
Diétne stratégie, ako sa zbaviť stukovatenej pečene
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa zbavili skutovatenej pečene, vrátane zníženia hmotnosti a obmedzenia sacharidov. Naviac niektoré potraviny vám môžu pomôcť odbúrať pečeňový tuk.
Schudnite a vyhýbajte sa prejedaniu, ak máte nadváhu alebo ste obézni
Zníženie hmotnosti je jedným z najlepších spôsobov, ako zvrátiť stučnenie pečene, ak máte nadváhu alebo ste obézni.
Bolo totiž preukázané, že zníženie hmotnosti podporuje úbytok pečeňového tuku u dospelých s NAFLD, a to bez ohľadu na to, či bolo zníženie hmotnosti dosiahnuté len zmenou stravy alebo v kombinácii s chirurgickým zákrokom na zníženie hmotnosti alebo cvičením (zdroj, zdroj, zdroj).
V trojmesačnej štúdii na dospelých osobách s nadváhou viedlo zníženie kalorického príjmu o 500 kalórií denne v priemere k 8% úbytku telesnej hmotnosti a k významnému zníženiu skóre stukovatenej pečene (zdroj).
Naviac sa zdá, že zlepšenie v oblasti pečeňového tuku a citlivosti na inzulín môže pretrvávať aj v prípade, že sa časť váhy vráti (zdroj).
Obmedzte sacharidy, hlavne rafinované sacharidy
Mohlo by sa zdať, že najlogickejším spôsobom, ako riešiť problém stukovatenej pečene, je obmedziť tuky v strave.
Vedci však uvádzajú, že len asi 16 % pečeňového tuku u ľudí s NAFLD pochádza z tukov v strave. Väčšina pečeňového tuku pochádza skôr z mastných kyselín v krvi a asi 26 % pečeňového tuku vzniká v procese nazvanom de novo lipogeneze (DNL) (zdroj).
Počas DNL sa prebytočné sacharidy premieňajú na tuk. Rýchlosť, s akou DNL prebieha, sa zvyšuje pri vysokom príjme potravín a nápojov bohatých na fruktózu (zdroj).
V jednej štúdii došlo u obéznych dospelých, ktorí po dobu troch týždňov konzumovali stravu s vysokým obsahom kalórií a rafinovaných sacharidov, v priemere k 27% nárastu pečeňového tuku, hoci sa ich hmotnosť zvýšila len o 2 % (zdroj).
Štúdie preukázali, že konzumácia stravy s nízkym obsahom rafinovaných sacharidov môže pomôcť zvrátiť NAFLD. Patrí medzi ne nízkosacharidová diéta, stredomorská diéta a diéta s nízkym glykemickým indexom (zdroj, zdroj, zdroj).
V jednej štúdii sa pečeňový tuk a inzulínová rezistencia výrazne znížili, keď ľudia konzumovali stredomorskú diétu, ako keď konzumovali nízkotučnú diétu s vysokým obsahom sacharidov, aj keď úbytok hmotnosti bol v oboch diétach podobný (zdroj).
Hoci bolo preukázané, že ako stredomorská, tak veľmi nízkosacharidová diéta znižujú pečeňový tuk samy o sebe, jedna štúdia, ktorá ich kombinovala, ukázala veľmi pôsobivé výsledky.
V tejto štúdii 14 obéznych mužov s NAFLD dodržovalo stredomorskú ketogénnu diétu. Po 12 týždňoch došlo u 13 mužov k zníženiu pečeňového tuku, z toho u troch mužov došlo k úplnému vymiznutiu stukovatenej pečene (zdroj).
Cvičenia, ktoré môžu pomôcť znížiť množstvo tuku v pečeni
Fyzická aktivita môže byť účinným spôsobom znižovania pečeňového tuku.
Štúdie preukázali, že zapojenie do vytrvalostného cvičenia alebo odporového tréningu niekoľkokrát týždenne môže významne znížiť množstvo tuku uloženého v pečeňových bunkách, a to bez ohľadu na to, či dôjde ku zníženiu hmotnosti (zdroj, zdroj, zdroj).
Vo štvortýždňovej štúdii došlo u 18 obéznych dospelých s NAFLD, ktorí cvičili 30-60 minút päť dní v týždni, k 10% poklesu pečeňového tuku, hoci ich telesná hmotnosť zostala stabilná (zdroj).
Bolo tiež preukázané, že vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je prospešný pre zníženie pečeňového tuku (zdroj, zdroj).
V štúdii na 28 osobách s diabetom 2. typu viedlo cvičenie HIIT po dobu 12 týždňov pôsobivému zníženiu pečeňového tuku o 39 % (zdroj).
Avšak aj cvičenie nižšej intenzity môže byť účinné pri cielenom odstraňovaní pečeňového tuku. Podľa rozsiahlej talianskej štúdie sa zdá, že najdôležitejšie je, ako moc cvičíte.
V tejto štúdii došlo u 22 diabetikov, ktorí cvičili dvakrát za týždeň po dobu 12 mesiacov, k podobnému zníženiu pečeňového a brušného tuku bez ohľadu na to, či bola intenzita ich cvičenia považovaná za nízku až strednú alebo strednú až vysokú (zdroj).
Vzhľadom k tomu, že pravidelné cvičenie je pre zníženie pečeňového tuku dôležité, je najlepšou stratégiou vybrať si niečo, čo robíte radi a u čoho môžete vydržať.
Vytrvalostné cvičenie, silový tréning alebo intervalový tréning vysokej či nízkej intenzity môžu pomôcť znížiť množstvo pečeňového tuku. Kľúčom je sústavné cvičenie.
Prírodné látky, ktoré môžu pomôcť pri stukovatenej pečeni
Výsledky niekoľkých štúdií naznačujú, že niektoré vitamíny, byliny a ďalšie doplnky stravy môžu pomôcť znížiť množstvo pečeňového tuku a znížiť riziko progresie pečeňových ochorení.
Ostropestrec mariánsky
Ostropestrec mariánsky čiže silymarin (najúčinnejšia zložka silybín) je bylina známa svojimi účinkami na ochranu pečene (zdroj).
Niektoré štúdie zistili, že ostropestrec mariánsky, môže pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu, censored a poškodenie pečene u ľudí s NAFLD (zdroj, zdroj, zdroj,zdroj).
V deväťdesiatdňovej štúdii na ľuďoch so stukovatenou pečeňou došlo u skupiny, ktorá užívala doplnok stravy so silybínom a držala nízkokalorickú diétu, k dvojnásobnému zmenšeniu veľkosti pečene než u skupiny, ktorá držala diétu bez užívania doplnku stravy (zdroj).
Napriek tomu, že sa odborníci domnievajú, že ostropestrec mariánsky je pre použitie u NAFLD sľubný, sú podľa nich potrebné ďalšie štúdie, ktoré by potvrdili jeho účinnosť pri krátkodobom aj dlhodobom užívaní (zdroj).
Boswellia serrata
Boswellia serrata významne zvýšila hladinu HDL v krvi, výrazne znížila hladinu cholesterolu, LDL, fruktosamínu (cukru) a pečeňových enzýmov po 6 týždňoch v štúdii na 60 diabetických pacientoch (zdroj).
U diabetických potkanov znížilo perorálne podávanie Boswellia serrata hladinu glukózy v krvi, cholesterolu, triglyceridov a zabránilo komplikáciám v obličkách a pečeni (zdroj, zdroj,zdroj).
Extrakt z boswellie zabránil zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, zabránil deštrukcii pankreatických ostrovčeov a následnej hyperglykémii na zvieracom modeli diabetu 1. typu (zdroj).
Curcumin
Iránski vedci sa vo svojej štúdii (zdroj) zamerali na hodnotenie účinnosti a bezpečnosti phytozomálneho kurkumínu ako doplnku stravy u osôb trpiacich nealkoholickým stukovatením pečene (NAFLD). Na základe toho výskumníci prijali 87 pacientov s diagnózou NAFLD a náhodne ich rozdelili do jednej z dvoch skupín. Jednej zo skupín tým zadal úlohu užívať 1 000 mg kurkumínu denne po dobu ôsmych týždňov, zatiaľ čo druhá skupina užívala v rovnakom časovom intervale placebo. Každý pacient pred zahájením štúdie obdržal rady týkajúce sa stravy aj životného štýlu. Vedci analyzovali fyzikálne merania, hladiny pečeňových enzýmov a pečeňové skeny pred zahájením pokusu, tak aj po ôsmych týždňoch sledovania.
Na konci sledovaného obdobia vedci zistili, že užívanie kurkumínu bolo spojené s významným znížením indexu telesnej hmotnosti a obvodu pásu v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo. Toto zistenie je obzvlášť dôležité, pretože obezita je považovaná za rizikový faktor NAFLD.
Ultrazvukové snímky pečene naviac odhalili, že u 75 % osôb, ktoré užívali kurkumín, došlo k výraznému zlepšeniu celkového stavu pečene, zatiaľ čo miera zlepšenia u osôb v kontrolnej skupine dosiahla iba 4,7 %. Sérové hladiny aspartátaminotransferázy i alaninaminotransferázy boli u účastníkov v skupine užívajúcich placebo zvýšené, avšak v skupine užívajúcich kurkumín došlo k výraznému zníženiu hladiny pečeňových enzýmov.
A nakoniec, u účastníkov, ktorí denne užívali phytozomálny kurkumín, došlo tiež k významnému zlepšeniu objemu pečene, prietoku krvi pečeňou a priemeru pečeňových žíl. Všetky tieto faktory prispievajú k správnej funkcii pečene. (zdroj)
Reishi – Ganoderma lucidum
V tejto štúdii (zdroj) sa skúmal molekulárny mechanizmus pôsobenia Ganoderma lucidum na nealkoholickú steatózu pečene spojenú s obezitou. U myší kŕmených vysoko tučnou stravou sa objavili príznaky nealkoholickej steatózy, ktoré sa prejavili zvýšením pomeru pečene a telesnej hmotnosti, pečeňových tukových kvapôčok a sérovej hladiny ALT. Tieto abnormality však boli úspešne zmiernené liečbou Ganoderma lucidum. V súlade s týmito výsledkami ukázala nedávna štúdia, že vodný extrakt Ganoderma lucidum je vysoko účinný pri znižovaní obezity prostredníctvom modulácie črevnej mikrobioty u hlodavcov [zdroj]. Iné štúdie uvádzajú, že extrakt z tela plodov Ganoderma lucidum je účinný pri terapii obezity reguláciou expresie metabolických enzýmov [zdroj].
Caga sibírska je zázrak,vyliečila sa ňou 63rocna pani po chemo, ktorej dávali len týždeň života.Rano 2tabletky,aj na obed,aj vecer.Pani nerozprávala,nezdvíhal ruku a nejedla.Po mesiaci dr.vo Švajčiarsku nechapal🙂Váha je to najlepšie čo som doteraz mala👏