Teloméry – prečo nedosahujeme 125 rokov?

Teloméry sú ochranné konce na každom z našich chromozómov, ktoré chránia tieto dlhé, stočené vlákna DNA počas procesu replikácie. Priamu súvislosť medzi dĺžkou telomér a zdravím a dĺžkou života vedci stále skúmajú. Už teraz je však jasné, že dĺžka ľudských telomér je ovplyvnená genetickými a environmentálnymi faktormi a úzko súvisí so starnutím a rozvojom niektorých […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Teloméry – prečo nedosahujeme 125 rokov? Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Teloméry sú ochranné konce na každom z našich chromozómov, ktoré chránia tieto dlhé, stočené vlákna DNA počas procesu replikácie. Priamu súvislosť medzi dĺžkou telomér a zdravím a dĺžkou života vedci stále skúmajú. Už teraz je však jasné, že dĺžka ľudských telomér je ovplyvnená genetickými a environmentálnymi faktormi a úzko súvisí so starnutím a rozvojom niektorých ochorení. Ďalším zaujímavým zistením je, že niektoré potraviny, napríklad pestrofarebný výbežok, spomaľujú skracovanie telomér počas procesu replikácie. Na úvod sa bližšie pozrime na ľudské telo. Naše telo sa skladá z viac ako 100 biliónov buniek. Ak sa pozrieme bližšie, uvidíme, že každá bunka obsahuje jadro. A práve v ňom sa nachádzajú chromozómy. Chromozómy sú dlhé vlákna DNA, gény, ktoré rozhodujú o tom, kto sme, ako vyzeráme, akí budeme vysokí atď. Pozrime sa teraz na jeden chromozóm. Každý chromozóm sa skladá z dvoch vlákien a každé vlákno obsahuje jednu molekulu DNA. DNA je ako dlhý reťazec informačných korálikov, ktoré o nás určujú všetko. Vlákna DNA obsahujú jednotky nazývané bázy a typický chromozóm má približne 100 miliónov báz. Tieto reťazce sú stočené do špirály ako na obrázku. Ak by sme teda rozmotali celú reťaz chromozómov, na každom konci by sme našli teloméru. Tieto špeciálne “korálky” slúžia na ochranu reťazca DNA počas procesu replikácie.

Teoretický vek človeka je 125 rokov

Dĺžka tejto teloméry pri narodení je len 15 000 báz (nezabudnite, že má približne 100 miliónov báz). Pri každom delení chromozómu sa teloméra o niečo skráti. Takže v čase, keď máme jeden rok, má naša teloméra len 10 000 báz. Keď teloméry klesnú pod 5 000 báz, bunka odumrie. Ak sa dostatočný počet chromozómov dostane pod 5 000, zomrieme na starobu. Zaujímavé je, že väčšina vedcov a výskumníkov sa zhoduje na tom, že teoretický vek priemerného človeka na základe toho, ako dlho trvá, kým sa teloméry skrátia pod 5 000 báz, je približne 125 rokov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo väčšina ľudí nežije tak dlho, vrátane neschopnosti imunitného systému bojovať s chorobami a neschopnosti tela zabrániť skracovaniu telomér.

Každá replikácia DNA skracuje teloméry

Keď sa bunka delí, prechádza procesom replikácie DNA. V podstate sa to robí tak, že sa vlákno chromozómu rozdelí na polovicu a potom sa každá polovica replikuje na celé vlákno DNA, takže potom máte dva úplne identické chromozómy. Jediným rozdielom je, že na konci tohto procesu sú teloméry o niečo kratšie ako pôvodné. Pýtate sa prečo? Replikácia DNA je trochu ako stavanie múru z tehál. Prvá vrstva tehál predstavuje polovicu pôvodného chromozómu. Telo (murár) potom položí ďalší rad tehál na prvý, všetkých 100 biliónov “tehál” v reťazci. Kamenár ustupuje a kladie každú tehlu, ale keď sa dostane na koniec radu, nemá sa o čo oprieť, aby položil poslednú tehlu (jednu z telomérových tehál) bez toho, aby spadol zo steny. Druhý rad je teda o niečo kratší ako prvý. Pri ďalšom delení bunky sa stane to isté. A tak to pokračuje ďalej a ďalej pri každej replikácii a delení bunky.

Čo urýchľuje skracovanie telomér

Skracovanie telomér môže urýchliť nezdravý životný štýl, stres a prostredie, v ktorom žijeme. Tieto činnosti vytvárajú voľné radikály, ktoré sa viažu na teloméry a môžu ich predčasne skrátiť. Dôležitá poznámka: Podľa výskumu, ktorý prezentovala Americká asociácia pre štúdium závažných ochorení na špeciálnej konferencii Cenzurované kolóny od biológie k terapii, ktorá sa konala 27. – 30. októbra 2010, vedci po prvýkrát zistili súvislosť medzi dĺžkou telomér a zvýšeným rizikom ochorenia.

Tajomstvo reprodukčných buniek – telomeráza

Je však zaujímavé, že teloméry v reprodukčných bunkách tela sa neskracujú. Teoreticky teda nestarnú. Je to vďaka produkcii enzýmu nazývaného telomeráza. Telomeráza je enzým zložený z bielkovín a ribonukleovej kyseliny (RNA) a jej úlohou je udržiavať teloméry DNA na koncoch chromozómov. Telomeráza udržiava kvalitu a množstvo DNA, ktorá sa nachádza na koncoch každého chromozómu. Keď sa reprodukčná bunka delí, odpadáva aj murivo a teloméra je kratšia ako na pôvodnom chromozóme. Telomeráza však “zázračne” zasiahne a nahradí chýbajúce tehličky telomerami, takže nový chromozóm je rovnaký ako pôvodný.

Telomery pod kontrolou

Takže co to všechno znamená? To, že se telomery většiny našich buněk zkracují během procesu replikace DNA, je součástí přirozeného stárnutí. Regulace délky telomer je tedy jednou z klíčových cest, jak tělu dodat schopnost bojovat proti nemocem a degradaci způsobené věkem.

PSK/PSP z outkovky pestrej

Ako teda môžeme účinne kontrolovať teloméry a pomôcť pri obnove a udržiavaní imunitného systému? Kľúčom je zdravý životný štýl a umenie pracovať so stresom. Odporúča sa tiež doplniť stravu o určité potraviny. Polysacharidy PSP a PSK, ktoré sa nachádzajú vo výťažkoch z outkovky (Coriolus versicolor), pôsobia na ľudský organizmus ako modulátor, ktorý pomáha kontrolovať dĺžku telomér počas delenia buniek a pomáha obnovovať imunitný systém a udržiavať jeho schopnosť bojovať proti stresorom. Outkovka pestrá je huba, ktorá sa v Ázii a Európe používa už stovky rokov. V USA sa stala uznávaným a široko dostupným výživovým doplnkom už pred dvadsiatimi rokmi. Na rozdiel od väčšiny v súčasnosti predpisovaných liekov je PSP a PSK z outkovky úplne prírodný. Keď sa pozrieme okolo seba, príroda nás učí veciam, ktoré západná lekárska veda doteraz zväčša ignorovala. Farmaceutický priemysel nás, žiaľ, viedol k filozofii intervencie, nie prevencie. Ale práve prevencia, nie intervencia, by nás mala zaujímať. To je to najdôležitejšie.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *