Trúdnikovec pestrý – 6 účinkov na imunitu

V tradičnej čínskej medicíne a klinickej praxi sa využívajú druhy húb obsahujúce zdraviu prospešné zlúčeniny. Aj keď existuje nespočetné množstvo húb s blahodarnými účinkami, trúdnikovec pestrý – latinsky Coriolus versicolor je jedným z najznámejších. 6 účinkov trúdnikovca pestrého na posilnenie imunity Trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor alebo Coriolus versicolor) je drevokazná huba rastúca prakticky po celom […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Trúdnikovec pestrý – 6 účinkov na imunitu Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

V tradičnej čínskej medicíne a klinickej praxi sa využívajú druhy húb obsahujúce zdraviu prospešné zlúčeniny. Aj keď existuje nespočetné množstvo húb s blahodarnými účinkami, trúdnikovec pestrý – latinsky Coriolus versicolor je jedným z najznámejších.

6 účinkov trúdnikovca pestrého na posilnenie imunity

Trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor alebo Coriolus versicolor) je drevokazná huba rastúca prakticky po celom svete. Je veľmi adaptívna a preto sa vyskytuje v tropickom, subtropickom aj miernom pásme. Vyskytuje sa hlavne na odumierajúcom dreve, najviac v listnatých lesoch. Podporuje rozklad starého dreva, spôsobuje bielu hnilobu dreva. Rastie od jari až do jesene, ale plodnice možno zbierať celý rok.

Coriolus, ktorému sa pre jeho nápadné sfarbenie niekedy hovorí morčací chvost, sa po stáročia používa po celom svete ako podporný prostriedok pri terapii rôznych ochorení. Snáď najpôsobivejšou vlastnosťou tejto huby je jej schopnosť posilňovať zdravie imunitného systému.

1. Antioxidačné pôsobenie

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú potláčať alebo znižovať poškodenie spôsobené oxidačným stresom. Oxidačný stres je dôsledkom nerovnováhy medzi antioxidantmi a nestabilnými molekulami známymi ako voľné radikály. To môže mať za následok poškodenie buniek a chronický zápal.

Táto nerovnováha je tiež spojená so zvýšeným rizikom vzniku zdravotných ťažkostí, ako sú niektoré druhy rakoviny a srdcové choroby (zdroj: 1, 2).

Konsumácia potravín bohatých na antioxidanty alebo dopĺňanie týchto účinných látok môže znížiť oxidačný stres a zápal. Trúdnikovec pestrý obsahuje pôsobivú radu antioxidantov, vrátane fenolov a flavonoidov (zdroj: 3).

V jednej štúdii bolo vo vzorke extraktu z trúdnikovca zistených viac ako 35 rôznych fenolových zlúčenin a flavonoidných antioxidantov kvercetín a baicalein (zdroj:4).

Fenolové a flavonoidné antioxidanty podporujú zdravie imunitného systému tým, že znižujú zápal a stimulujú uvoľňovanie ochranných látok (zdroj:5).

Bolo napríklad preukázané, že kvercetín podporuje uvoľňovanie imuno-protektívnych proteínov, ako je interferón-y, a zároveň inhibuje uvoľňovanie prozápalových enzýmov cyklooxygenázy (COX) a lipoxygenázy (LOX) (zdroj:6).

ZHRNUTIE

  • Trúdnikovec pestrý obsahuje širokú škálu fenolových a flavonoidných antioxidantov, ktoré pomáhajú podporovať zdravie imunitného systému tým,že znižujú zápaly a stimulujú uvoľňovanie ochranných látok.

2. Trúdnikovec obsahuje polysacharopeptidy

Polysacharopeptidy sú polysacharidy viazané na bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v extraktoch z trúdnikovca pestrého.

Špeciálne ide o dva typy polysacharidových peptidov: krestin (PSK) a polysacharidový peptid (PSP) (zdroj: 7).

Ako PSK, tak PSP majú silné imunitu posilňujúce vlastnosti. Podporujú imunitnú odpoveď aktiváciou aj inhibíciou špecifických typov imunitných buniek a potlačením zápalu. Štúdie in vitro napríklad preukázali, že PSP zvyšuje počet monocytov, čo sú typy bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám a posilňujú imunitu (zdroj: 8).

PSK stimuluje dendritické bunky, ktoré podporujú imunitu voči toxínom a regulujú imunitnú odpoveď. Okrem toho PSK aktivuje špecializované biele krvinky zvané makrofágy, ktoré chránia telo pred škodlivými látkami, ako sú niektoré baktérie (zdroj: 9).

Vďaka svojej schopnosti prirodzene posilňovať imunitný systém sa PSP a PSK v krajinách ako je Japonsko a Čína používajú ako doplnkové látky pre podporu organizmu v spojení s chirurgickým zákrokom, rádioterapiou a/alebo štandardnou chemoterapiou (zdroj: 10).

Štúdie in vitro zistila, že polysacharpeptid PSK, inhibuje rast a šírenie buniek rakoviny hrubého čreva (zdroj: 11).

ZHRNUTIE

  • PSK a PSP sú silné polysacharopeptidy, ktoré sa nachádzajú v extraktoch trúdnikovca pestrého a ktoré môžu posilniť fungovanie vášho imunitného systému.

3. CVG, alebo Coriolus vesicolor glukán a jeho vplyv na imunitu

Jeden z polysacharidov, ktorý sa nachádza v trúdnikovci a nazýva sa Coriolus versicolor glukán (CVG).

Štúdie na myšiach s rakovinou ukázali, že pri podávaní látky CVG v množstve 100 a 200 mg na kg telesnej hmotnosti denne významne znížila veľkosť nádoru. Výskumníci tento vývoj pripisujú zvýšenej imunitnej odpovedi. (zdroj: 12).

Iná štúdia ukázala, že denné podávanie 100 mg na kg telesnej hmotnosti extraktu z trúdnikovca významne spomalilo šírenie rakovinových buniek a zlepšilo dobu prežitia u psov s vysoko agresívnym rakovinovým ochorením (zdroj:13 ).

Najpôsobivejšie sú závery štúdie, ktorá skúmala účinky extraktov z trúdnikovca pri jeho použití v kombinácii s tradičnejšími spôsobmi liečby, ako je rádioterapia a štandardná chemoterapia (zdroj: 14, 15, 16).

ZHRNUTIE

  • Zložky trúdnikovca, ako PSK a CVG, môžu pomáhať ako doplnok k štandardným terapiám.

4. Môže zvyšovať účinnosť niektorých typov štandardnej liečby

Z prehľadu 13 štúdií vyplynulo, že pacienti, ktorí dostávali 1-3,6 gramov extraktu trúdnikovca denne spolu s bežnou terapiou, mali významnú výhodu v prežití.

Štúdie ukázali, že u ľudí s rakovinou prsníka, žalúdka alebo hrubého čreva suplementovaných pomocou rádioterapie s doplnkovou suplementáciou extraktu trúdnikovca došlo k zníženiu päťročnej úmrtnosti o 9 % v porovnaní so samotnou rádioterapiou (zdroj: 17).

Prehľad 8 štúdií u viac ako 8 000 osôb s rakovinou žalúdka ukázal, že osoby, ktorým bola podávaná rádioterapia spolu s PSK, žili po operácii dlhšie než jedinci, ktorým bola podávaná rádioterapia bez PSK (zdroj: 18).

Štúdie na ženách s rakovinou prsníka zistili, že u tých, ktorým bolo po rádioterapii podávané 6-9 gramov extraktu trúdnikovca denne, došlo k zvýšeniu počtu buniek imunitného systému, ako sú prirodzené zabíjačské bunky a lymfocyty (Zdroj: 19).

ZHRNUTIE

  • Niekoľko výskumných štúdií preukázalo, že trúdnikovec môže zvyšovať účinnosť rádioterapie i štandardnej chemoterapie u ľudí s niektorými druhmi rakoviny.

5. Môže zlepšiť zdravie čriev

Udržiavanie zdravej rovnováhy prospešných baktérií v črevách je zásadné pre udržanie silného imunitného systému. Vaše črevné baktérie interagujú s imunitnými bunkami a priamo ovplyvňujú vašu imunitnnú reakciu. (Zdroj: 20)

Trúdnikovec obsahuje prebiotiká, ktoré pomáhajú tieto užitočné baktérie vyživovať.

Osmitýdenná štúdia na 24 zdravých ľuďoch zistila, že konzumácia 3 600 mg PSP extrahovaných z trúdnikovca denne viedla k priaznivým zmenám črevných baktérií a potlačila rast pravdepodobne problematických baktérií E. coli a Shigella (Zdroj: 21)

Extrakt z trúdnikovca zmenil zloženie črevných baktérií tým, že zvýšil populácie prospešných baktérií, ako sú Bifidobacterium a Lactobacillus, a zároveň znížil počet potenciálne škodlivých baktérií, ako sú Clostridium a Staphylococcus.

Zdravá hladina baktérií Lactobacillus a Bifidobacterium je spájaná so zlepšením črevných príznakov, ako sú hnačky, posilnením imunitného systému, znížením hladiny cholesterolu, znížením rizika niektorých druhov rakoviny a zlepšením trávenia (Zdroj: 22).

ZHRNUTIE

  • Trúdnikovec pestrý môže pozitívne ovplyvniť rovnováhu črevných baktérií tým, že zvyšuje rast prospešných baktérií a zároveň potláča škodlivé druhy.

6. Môže zvýšiť výkon pri cvičení

Trúdnikovec je niekedy chválený pre svoju schopnosť zlepšiť športový výkon. Aj keď výskum v tejto oblasti ešte len začína, jedna štúdia skúmala myši, ktorým bol podávaný extrakt z trúdnikovca, a naznačila, že huba zlepšila výkon pri cvičení. Navyše znižovala únavu. (Zdroj: 23)

Ak sa toto zistenie podarí zopakovať u ľudí, mohli by sa doplnky stravy z trúdnikovca v budúcnosti stať obľúbenými medzi športovcami.

Paul Stamets na TEDu

V roku 2011 na slávnom americkom sympóziu TED mal svoje vystúpenie svetoznámy mykológ Paul Stamets. Hovoril o hubách a v druhej polovici svojho prejavu s publikom zdieľal príbeh svojej 84-ročnej maminky, ktorá v roku 2009 potvrdili rakovinu prsníka s rozsiahlymi metastázami v celom tele. Lekári jej dávali 3 mesiace života. Keďže operácia ani štandardná liečba neboli vzhľadom na vek možné, tak nasadila rádioterapiu a odporučila pani Stametsovej skúsiť terapiu doplniť o trúdnikovec. A keďže jej syn študoval celý život huby, rozhodla sa kúru vyskúšať, hoci jej myšlienky smerovali skôr k výberu rakvy.

Ako to dopadlo sa môžete pozrieť vo videu – ak nechcete pozerať celé video, tak príbeh trúdnikovca začína v čase 7:55.

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *