Betaglukány a zásadná úloha makrofágov v imunitnom systéme
Betaglukány sú najčastejšie a najbežnejšie sa vyskytujúce prírodné aktivátory makrofágov, najstaršie a imunologicky najúčinnejšie imunitné bunky na svete. Makrofágy sa nevyskytujú len u ľudí, vyšších živočíchov a stavovcov, ale aj u primitívnych bezstavovcov, ako sú nezmari, ktorí nemajú žiadne iné imunologické bunky, len makrofágy. V ľudskom tele sa nachádzajú doslova miliardy makrofágov vo všetkých tkanivách, orgánoch, krvi a lymfe! Makrofág je zásadnou časťou imunitného systému, keďže je to „informačný agent“, ktorý predstavuje prvú obrannú líniu pri zahájení a udržovaní imunitnej odpovede. Veda makrofágy radí medzi fagocyty. Tieto veľké biele krvinky sú v tele zodpovedné za nájdenie, rozpoznanie, rozloženie a odstránenie cudzích častíc a patogénov, ako sú bunky baktérií, plesní, censored bunky a bunky napadnuté vírusmi (proces zvaný fagocytóza). Po svojom vzniku z pluripotentnej kmeňovej bunky v kostnej dreni sa každý makrofág dostane do krvného obehu ako monocyt, kde potom dozreje a dosiahne svoju konečnú fázu, a následne prenikne do tkaniva ako súčasť obranných síl ľudského tela. Počas jeho rastového cyklu dochádza k mnohým metabolickým zmenám, ktoré vedú k podpore vylučovania látok zásadných pre podporu imunity, vrátane cytokínov, ako je interleukin. Tieto cytokíny celkovo stimulujú imunitný systém a podporujú tvorbu kostnej drene.
Betaglukány proti rakovine aj toxicite organizmu
Betaglukány sa chovajú ako kľúče, ktoré naštartujú obrannú odpoveď makrofágov v tele, ktorá začína zvýšenou tvorbou kmeňových buniek v kostnej dreni a potom nasledujú udalosti, ktoré makrofágy počas ich vývoja „nabijú“. Tieto biele krvinky dozrejú a potom pohlcujú a odstraňujú antigény, patogény, toxíny a bunkový odpad. Konkrétne to funguje takto: betaglukány obsiahnuté v čage, reishi a iných bylinách, potravinách alebo doplnkoch sa do tela dostanú cez tenké črevo a makrofágy ich zachytia. Betaglukány môžu makrofágy aktivovať, len keď ich makrofágy najprv „pohltia“ prostredníctvom špecifických receptorov pre betaglukány na bunkovej membráne. Makrofág potom betaglukány pojme a rozloží a tieto fragmenty premiestni do kostnej drene (čo povzbudí viac kmeňových buniek) a do retikuloendoteliálneho systému (RES). Makrofágy nakoniec fragmenty betaglukánov uvoľnia, aby sa dostali k iným imunitným bunkám, ako sú neutrofily, monocyty, NK bunky a dendritické bunky, čo podporí bezpočet imunitných odpovedí, vrátane adaptability a deaktivácie cudzích patogénov, genotoxicity (toxíny škodiace genetike), útvarov rakovinového rastu a toxicity okolitého prostredia. Podľa štúdie vydanej v časopise Journal of Hematology and Oncology v roku 2009 „boli zvieratá, ktorým boli vopred podané čistené častice glukánov, následne odolnejšie voči napadnutiu baktériami, vírusmi, plesňami a prvokmi, odmietali antigénne nekompatibilné štepy rýchlejšie a vytvárali vyšší titer sérových protilátok proti špecifickým antigénom.“ “
Antioxidačná sila betaglukánov
Prítomnosť rakoviny a iných nádorov v tele je nesmierne stresujúce a môže viesť k veľkému poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi. Ako sa imunitný systém začína prispôsobovať prílivu betaglukánov a iných chemických zložiek reishi alebo chagy, jedným z prvých účinkov je zmiernenie oxidačného poškodenia a stresu spôsobeného voľnými radikálmi v tele. Aj oxidačné poškodenie spôsobené a vyvolané vonkajším poranením, popálením alebo inými spôsobmi sa dá účinne liečiť lokálnym a systémovým podávaním betaglukánov. Je dokázané, že ich široké antioxidačné vlastnosti (nezvykle) „sprostredkovávajú aj ich rádioprotektivitu tým, že podporujú odolnosť voči mechanizmom mikrobiálnej invázie, ktoré nutne nezávisia na obnove hematopoézy (krvotvorby),“ čo znamená, že ako sa makrofágy aktivujú v oxidovanom prostredí, „preukázateľne selektívne fagocytujú (pohlcujú) a izolujú glukán,“ a to naznačuje, že „tieto špecifické bunky môžu byť chránené vďaka vychytávacím schopnostiam glukánu.“
Účinky betaglukánov a čagy na regeneráciu pokožky
Kvôli veľkému komerčnému a kultúrnemu záujmu práve prebieha mnoho výskumov, ktoré majú zistiť schopnosti betaglukánov „omladzovať“ a hojiť pleť. Vezmite si nasledujúcu správu z jednej takej štúdie: „Účinky kozmetickej starostlivosti s obsahom beta-1,3-glukánu na známky starnutia boli hodnotené u 150 žien vo veku 35 až 60. Po ôsmych týždňoch ošetrovania pleti dvakrát denne bolo pozorované 27percentné zlepšenie hydratácie pleti. Merateľné zlepšenie nedokonalostí a vrások na konci štúdie dosiahlo 47 percent, pevnosť a elasticita sa zvýšili o 60 percent a farba pleti sa zlepšila o 26 percent.“ Zistenia naviac naznačujú, že betaglukány chránia pokožku pred spálením pri lokálnej aplikácii a tiež pri vnútornom užití. Nasledujúca časť sa venuje zvláštnej obľube čagy v liečení melanómov (rakoviny kože) a zistenia naznačujú, že betaglukány hrajú v tejto ochrane kože úlohu, rovnako ako melanín. Záľuba čagy v pokožke naznačuje, že ochorenia kože, ako lupienka, by mali priaznivo reagovať na užívanie čagy, čo je tiež zaznamenané vo vedeckej literatúre.