Flexibilita – základný princíp šťastného života

Flexibilita a prispôsobivosť nie sú len o schopnosti rýchlo reagovať na nové informácie. Vznikne vďaka mentálnej a emocionálnej rovnováhe, nepripútanosti k výsledkom a vedomej pozornosti k sebe a ostatným ako základnému funkčnému princípu. Flexibilné držanie tela buduje flexibilnú fyziológiu tela. A pružná fyziológia tela znamená nezlomnosť tvárou v tvár novým výzvam a tlakom okolností. Zostať […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Flexibilita – základný princíp šťastného života Zatiaľ žiadne hodnotenia článku.

Flexibilita a prispôsobivosť nie sú len o schopnosti rýchlo reagovať na nové informácie. Vznikne vďaka mentálnej a emocionálnej rovnováhe, nepripútanosti k výsledkom a vedomej pozornosti k sebe a ostatným ako základnému funkčnému princípu. Flexibilné držanie tela buduje flexibilnú fyziológiu tela. A pružná fyziológia tela znamená nezlomnosť tvárou v tvár novým výzvam a tlakom okolností. Zostať emocionálne otvorený zaručuje vnútornú flexibilitu.

Citát z knihy Od chaosu ku koherencii, Doc Childre a Bruce Cryer

Kniha poskytuje dobre zdokumentované príklady z biomedicínskeho výskumu v oblasti ľudskej inteligencie a organizačné prípadové štúdie. Tieto príklady ukazujú ľuďom a organizáciám, ako sa stať efektívnejšími prostredníctvom nového modelu ľudskej inteligencie vrátane zaujímavých princípov “inteligencie srdca”.

Skúsenosti a znalosti bez flexibility nie sú funkčné

Slovo pružnosť má veľmi hlboký význam, ako vidno z uvedeného citátu. Pozrime sa naň prakticky a zistime, ako môžeme zlepšiť svoju flexibilitu. Ako človek prechádza životom, postupom času získava čoraz viac skúseností. Skúsenosti sú v podstate informácie uložené v pamäti. Každá informácia je zdieľaná s inými informáciami v rozsiahlej sieti synapsií, ktoré tvoria informačnú sieť mozgu. Navzájom sa podporujú a dopĺňajú. Každý nový vnem sa vyhodnocuje na základe predchádzajúcich skúseností a podľa toho sa priraďuje na príslušné miesto v mozgu. Stáva sa ďalším kúskom mozaiky, prostredníctvom ktorej vnímame a hodnotíme svet okolo nás. V podstate každý má svoj vlastný obraz sveta, ktorý závisí práve od “tvaru a farieb” jeho vlastnej mozaiky skúseností. Skúsenosti sa tak kumulujú a mali by byť zárukou väčšej efektívnosti nášho konania. Mali by sme byť inteligentnejší, múdrejší, schopní myslieť rýchlejšie, s menším množstvom energie. Často to tak nie je, pretože postupom času získavame skúsenosti, ale strácame flexibilitu. Potenciál rastie, ale plazivá strnulosť znemožňuje jeho plné využitie.

Flexibilita a autonómny nervový systém

Keď sa povie slovo flexibilita, ako prvé sa nám vybaví pružnosť tela. A je pravda, že pohyblivosť a stav tela vo všeobecnosti úzko súvisí s “pružnosťou” celého organizmu. Skrátené šľachy, stuhnuté kĺby, deformovaná chrbtica, zlé držanie tela, to všetko má vďaka autonómnemu nervovému systému vplyv na dýchanie, srdcový tep, okysličovanie mozgu, vylučovanie dôležitých hormónov do krvi, a tým aj na myslenie, náladu, koncentráciu. Telo je jeden systém a nerovnováha v jednej časti sa premieta do všetkých ostatných podsystémov.

Autonómny nervový systém

Autonómny (autonómny) nervový systém je špecifický typ nervov. Je to typ riadiaceho systému, ktorý nepodlieha ľudskej vôli, je autonómny. Zabezpečuje kontrolu: hladkého svalstva, žľazovej sekrécie a pod X! Keďže zabezpečuje funkciu životne dôležitých orgánov – dýchanie, krvný obeh, trávenie atď.

Rozlišujeme (z funkčného hľadiska):
Sympatikus – najmä excitačný (ergotropný účinok)
parasympatikus – prevažne inhibičný (trofotropný účinok)
Farmakodynamika:
Symp.: noradrenalín, adrenalín → adrenergná synapsa
parasymp.: acetylcholín → cholinergná synapsa

Joga a šach a GO

Najjednoduchším a najzákladnejším spôsobom, ako obnoviť flexibilitu, je začať so šľachami a kĺbmi. Či už jednoduchým strečingom alebo niektorými základnými jogovými pozíciami. Stačí niekoľko dní pravidelného ranného niekoľkominútového cvičenia a človek pochopí, ako komplexne obnovenie flexibility a pohyblivosti zlepšuje rovnováhu celého tela. Rovnako účinné je aj cvičenie veľmi rozsiahleho čínskeho systému čchi-kung. Ide o statické alebo dynamické pozície, ktoré na seba nadväzujú a zlepšujú pohyblivosť kĺbov a šliach. Špecifické pohyby zároveň vytvárajú energiu a pomáhajú jej prúdeniu do rôznych orgánov. Výborným a jednoduchým cvičením je čchi-kung v drepe. Samozrejme, flexibilitu možno zlepšiť aj mentálnymi cvičeniami. Veľmi účinné sú napríklad šach alebo japonská hra go. Takýmito mentálnymi aktivitami sa spájajú synapsie v mozgu a synapsie rastú. Je možné, že vďaka tomu si človek uvedomí vlastný skrytý potenciál a začne pociťovať potrebu zlepšiť ohybnosť tela prostredníctvom nejakého fyzického cvičenia.

Japonská stolová hra GO. Vedci zistili, že hráč pri hre go využíva obe mozgové hemisféry. To znamená, že hra go aktivuje kreatívne aj logické časti mozgu a posilňuje spojenie medzi nimi. Hráč je pri hre nútený používať kombináciu divergentného a konvergentného myslenia. Vďaka tomu je go ideálnym koníčkom na celkový tréning mozgu.

Beh pre kreativitu

Aj pri jednoduchej fyzickej aktivite, ako je nakupovanie, tanec alebo práca v záhrade, vlastne bojujete proti alzheimeru. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej v časopise Journal of Alzheimer’s Disease. Na 876 účastníkoch výskumu sa jasne preukázali aj pozitívne účinky pohybu na centrálny nervový systém človeka. Dlhodobý výskum preukázal vyššiu kapacitu čelných, spánkových a temenných lalokov mozgu pri vyššej fyzickej aktivite.

Tím odborníkov pozoroval a skúmal takmer deväťsto ľudí v rámci štúdie o kardiovaskulárnom zdraví, ktorá zahŕňala aj štandardný dotazník o ich zvykoch v oblasti fyzickej aktivity. Probandi s priemerným vekom 78 rokov podstúpili aj funkčnú magnetickú rezonanciu mozgu na určenie a analýzu kapacity jednotlivých mozgových štruktúr. Okrem toho sa sledoval aj pravidelný týždenný energetický výdaj.

Pohyb zvyšuje kapacitu mozgu a chráni pred degeneráciou

Výsledky hovoria jednoznačne v prospech pohybu akéhokoľvek druhu. Na jednej strane zvyšuje kapacitu mozgu alebo spomaľuje jej úbytok, na druhej strane chráni pred Alzheimerovou chorobou alebo znižuje jej účinky. Podľa odhadov ekonómov je celosvetový boj proti tejto chorobe dokonca nákladnejší ako napríklad zdravotné problémy spôsobené fajčením alebo cukrovkou. Preto je dobré sa tejto chorobe vyhnúť skôr ako neskôr.

Je zaujímavé, že napríklad počas 30-minútového behu dochádza k silnému prepájaniu synapsií v aeróbnej zóne srdcovej frekvencie a k výraznému nárastu nových synapsií u ľudí všetkých vekových kategórií. Skúste si zaobstarať športtester (monitor srdcovej frekvencie) a každé ráno si choďte ľahko zabehať (120 – 130 úderov za minútu; je dôležité zostať v správnej zóne, inak sa efekt nedostaví!) Uvidíte, akú kreativitu a energiu to dodá vašej mysli! Keď telo získa späť svoju prirodzenú pružnosť, ohybnosť a pohyblivosť, obnoví sa správna rovnováha medzi sympatickým a parasympatickým systémom. Nastane rovnováha medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou. Endokrinné žľazy začnú správne produkovať životne dôležité hormóny a mozog ich bude presne dávkovať. Obnoví sa pokoj a vyrovnanosť, objaví sa neutíchajúci optimizmus, zlepší sa koncentrácia a empatia. Rozhodovať sa budete správne, rýchlo a s ľahkosťou. Celkovo budete mať oveľa viac energie. Na dosiahnutie pomerne veľkého zlepšenia vám stačí začať doslova s niekoľkými minútami denne. Ako hovorí jedno príslovie: “Aj kvapka vody, ktorá dopadne na kameň, v ňom časom vyhĺbi dieru.”

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *