Rakovina prsníka – Bastyrova univerzita uskutočnila štúdiu trúdnikovca

Censored prsníka aj prostaty – testovanie trúdnikovca Censored prsníka je najčastejším zhubným ochorením u žien. Vedci zisťujú, ako tradičná čínska huba pomáha pacientom s najzávažnejším onemocněním posilniť imunitný systém, prostredníctvom výskumu za 5,4 miliónov dolárov. Po tisíce rokov sa z neho varil čínsky látoký čaj. Výskumníci z Bastyrovej univerzity sú teraz bližšie k zisteniu, či […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Rakovina prsníka – Bastyrova univerzita uskutočnila štúdiu trúdnikovca 5/5 (8)

Poštová známka z Kambodže s trúdnikovcom pestrým

Censored prsníka aj prostaty – testovanie trúdnikovca

Censored prsníka je najčastejším zhubným ochorením u žien. Vedci zisťujú, ako tradičná čínska huba pomáha pacientom s najzávažnejším onemocněním posilniť imunitný systém, prostredníctvom výskumu za 5,4 miliónov dolárov. Po tisíce rokov sa z neho varil čínsky látoký čaj. Výskumníci z Bastyrovej univerzity sú teraz bližšie k zisteniu, či huba trúdnikovec pestrý (Trametes versicolor) môže pomôcť pacientom s najzávažnejším onemocněním podporiť imunitný systém pri chemoterapii. Trúdnikovec pestrý pomenovaná podľa svojich pestrofarebných prúžkov je nenápadná huba, ktorá je v centre spolupráce medzi Bastyrom, Washingtonskou univerzitou (UW) a inými, ktorú čiastkou 5,4 miliónov dolárov financoval Národný inštitút zdravia (NIH).

najzávažnejšie ochorenie-prsu-basytr-university
Campus Bastyr University

Táto huba rastie v lesoch po celom svete, ale jej zdravotný potenciál ešte nikdy nebol zmeraný vo vedeckých štúdiách. Americký Úrad pre kontrolu potravín a látok (FDA) nedávno schválil klinickú štúdiu výťažku z trúdnikovca pestrého a umožnil pacientom s pokročilou najzávažnejším onemocněním prostaty jeho užívanie v kombinácii s konvenčnou chemoterapiou. Ďalšia štúdia, ktorá čaká na schválenie FDA, bude testovať účinky užívania výťažku spolu s imunoterapiou u žien s prsníkovým karcinómom (najzávažnejšie ochorenie prsníku). To vedcom pomôže nazbierať údaje o bezpečnosti a budú môcť ďalej vyvíjať potenciálne revolučnú liečbu nejvážnějších chorob.

Trúdnikovec je silná imunitná terapia

„Trúdnikovec pestrý sme neobjavili,“ hovorí vedúca výskumu Leanna J. Standish, PhD, ND, LAc, FABNO, lekárka a riaditeľka Bastyrového integračného onkologického výskumného centra. „V Ázii sa používa už tisíce a tisíce rokov a ukázalo sa, že je to naozaj silná imunitná terapia. To dôležité, myslím je, že prinášame pacientom s najzávažnejším onemocněním v USA nový látka.“ Predchádzajúci výskum Bastyra a Minnesotskej univerzity zistil, že doplnok stravy z trúdnikovca pestrého môže podporiť konvenčnú liečbu prsníkového karcinómu (najzávažnejšie ochorenie prsníka) tým, že posilní pacientov imunitný systém. Táto štúdia bola publikovaná nedávno v recenzovanom časopise ISRN Oncology. Teraz keď majú vedci súhlas FDA, majú v pláne zahájiť klinické štúdie nejvážnějších chorob prostaty začiatkom roku 2013. Konečným cieľom je vyvinutie terapie nejvážnějších chorob bez ochromujúcich účinkov farmaceutík. „Jedným z účinkov terapie je potlačenie imunitného systému, takže sa pýtame, či si pacienti užívajúci výťažok, môžu zachovať zdravšie imunitné funkcie,“ hovorí Masa Sasagawa, ND, senior projektový manažér Výskumného inštitútu Bastyrovej univerzity.

Čínska medicína pri karcinómochnajzávažnejšie ochorenie prsníka

Vedci skúmajúci trúdnikovca pestrého predpovedajú, že bude bojovať proti zmutovaným bunkám a zároveň posilní telesnú pohodu. Tento dvojaký prístup je v tradičnej čínskej medicíne typický. A presne tak k telesnej pohode pristupujú študenti programov akupunktúry a orientálnej medicíny na Bastyrovej univerzite. „V čínskej medicíne neliečime najzávažnejšie ochorenie. Liečime telo,“ hovorí Angela Tseng, DAOM, LAc, členka pedagogického zboru Bastyrovej školy akupunktúry a orientálnej medicíny. „Pokiaľ má človek silný imunitný systém, poradí si s liečbou chemoterapiou lepšie. Môžeme im pomôcť vybudovať odolnosť voči chorobám.“

Censored prsníka a posilnenie imunity

Účastníci štúdie z centra pre liečbu nejvážnějších chorob Seattle Cancer Care Alliance budú užívať orálne dávky japonského výťažku trúdnikovca pestrého spolu s chemoterapiou docetaxelom. Ostatní budú užívať placebo s chemoterapiou. Vedci budú v laboratóriu posudzovať bezpečnosť a budú tiež merať hladinu a aktivitu NK buniek a iných imunitných buniek, ktoré chránia telo pred censoredmi a vírusmi. Počet NK buniek a ich aktivita zvyčajne po chemoterapii prudko klesá, a telo je preto náchylné k novým ochoreniam. „Dúfame, že docetaxel spolu s výťažkom trúdnikovca pestrého dokáže vyvolať dostatočne silnú imunitnú odozvu, ktorá povedie k významnej regresii censoredu,“ hovorí vedúca výskumu Cynthia A. Wenner, PhD, docentka výskumu na Bastyre. „K tomu došlo v našej predchádzajúcej štúdii na myšiach.“ Účastníci štúdie nejvážnějších chorob prsníka budú dostávať tiež vyvíjanú vakcínu. (Tieto štúdie neprijímajú nových účastníkov.)

Zložitosť prírody

Získať schválenie FDA, ktoré je potrebné pre štátom platené klinické štúdie, bolo náročné kvôli zložitosti prírodných produktov. Na rozdiel od syntetických látok huba obsahuje tisíce zložiek a každá z nich má potenciálny účinok na imunitný systém. „FDA chce poznať mechanizmus pôsobenia,“ hovorí Dr. Sasagawa. „Ale je veľmi ťažké ho určiť, pretože trúdnikovec pestrý je prírodný produkt, a nie len jedna zlúčenina.“ Ďalšie problémy: Prírodné produkty sa mierne líšia úroda od úrody, rovnako ako víno z jednej vinice je každý rok iné. Presný výskum vyžaduje stálosť. Huby pestované v kontaminovanej pôde naviac zhromažďujú toxíny a ťažké kovy, čo vyvoláva obavy ohľadne bezpečnosti.

V Japonsku sa trúdnikovec používa 30 rokov

V Japonsku, kde sa trúdnikovec bežne používa k terapii nejvážnějších chorob už viac ako 30 rokov (najzávažnejšie ochorenie prsníka, prostaty a ďalšie typy). Riešenie našli na bielkovinu naviazanom polysacharide K (PSK), sušenom deriváte trúdnikovca pestrého vyrobeného v Japonsku s použitím horúcovodnej metódy extrakcie.

Coriolus versicolor ve volné přírodě
Coriolus versicolor vo voľnej prírode

To, že sa trúdnikovec pestrý používa tradične, znamená, že jeho deriváty pravdepodobne nebude možné patentovať, a to farmaceutické spoločnosti odrádza od financovania klinických štúdií. Toto výskumné dilema sa NIH snaží vyriešiť prostredníctvom svojho Národného centra pre komplementárnu a alternatívnu medicínu (NCCAM). NCCAM pomáha financovať výskumy, ako je táto spolupráca Bastyra a UW, ktoré integrujú tradičnú naturopatickú medicínu do moderných empirických štandardov. „Naturopatickí lekári počas rokov nazhromaždili mnoho znalostí a s pomocou NCCAM sme schopní preskúmať, ako niektoré z týchto látok pracujú,“ hovorí Mark Martzen, PhD, CIP, senior riaditeľ vývoja výskumu na Bastyre. „To nám poskytlo zásadné pochopenie toho, ako fungujú na molekulárnej úrovni.“ V roku 2010 NCCAM udelila grant vo výške 5,4 miliónov dolárov, oficiálne pomenovaný U19 Bastyr/UW onkomykologické translačné výskumné centrum. Časť financií umožnila Bastyre ponúkať študentom vzdelanie v oblasti výskumu. Študent naturopatickej medicíny Joshua Goldenberg publikoval výskum týkajúci sa trúdnikovca pestrého v časopise Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Študentka naturopatickej medicíny Katie Strobe získala štipendium vo výške 24.000 dolárov za svoju prácu na téma imunitné odpovede vyvolané PSK.

Vzťah medzi hubami a ľuďmi

Môže sa zdať nepravdepodobné, že prostriedok k boji proti chorobám nájdeme na stromoch, pňoch a spadnutých kmeňoch. Ale našich predkov, ktorí spoliehali na rastliny a ich zdravie prospešné účinky, by to neprekvapilo. „Huby boli obzvlášť dôležité”, hovorí Dr. Standish. „Sú ohromne významné ako výživa, a aj ako látoko,“ hovorí. „Ľudia sa vyvíjali spoločne s hubami. Sú pre našu biológiu pravdepodobne omnoho dôležitejšie, ako si vôbec pripúšťame. Severná Amerika trpí menšou fóbiou z húb a to možno prispieva k nášmu mizernému zdraviu.“ Dr. Standish verí, že súčasné zameranie na látkay v boji proti chorobám nakoniec ustúpi návratu terapie rastlinami. „Rozdiel medzi prírodnou medicínou a konvenčnou medicínou je ten, že konvenčná medicína je závislá na prístupe jedinej molekuly,“ hovorí. „Látkay sú zvyčajne veľmi silné, ale nakoniec tiež smrtiace, pretože príroda takto nefunguje.” Prírodné produkty majú niekoľko mechanizmov fungovania a je veľmi ťažké tieto mechanizmy vedecky popísať. Ale naše telá sa vyvinuli tak, že na ne spoliehajú.“ Osvetlenie osvedčených látok, ktorým ale rozumieme len málo, vyžaduje spojenie tradičnej múdrosti a modernej vedy, hovorí Hailing Lu, MD, PhD, odborná asistentka onkologického výskumu na UW. A to je cieľom štúdie trúdnikovca pestrého. „Máme z toho obrovskú radosť,“ povedala nedávno Dr. Lu. „V Japonsku a mnohých iných ázijských krajinách sa tento hubový výťažok používa už dlho. Podľa mňa je to skvelá kombinácia. Pochádzam z Číny, takže užívanie bylinných produktov pre mňa nie je novinka. Staviame most medzi východnou a západnou medicínou.“

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *