Jarná energia a zdravie

Zimná spiaca energia sa začína prebúdzať a pohybovať sa, potenciál sa mení na kinetickú jarnú energiu prvku dreva. V tradičnej čínskej, medicíne je toto obdobie spojené so zrodením. V jarnom období je skrytý obrovský potenciál rastu, nových začiatkov a príležitostí. Aj keď je tu veľká príležitosť k veľkému rastu a osobným posunom, tak ako pri všetkých […]

PHARMACOPEA CZ s.r.o.

Jarná energia a zdravie 5/5 (2)

rozkvitnutá čerešňa
Zimná spiaca energia sa začína prebúdzať a pohybovať sa, potenciál sa mení na kinetickú jarnú energiu prvku dreva. V tradičnej čínskej, medicíne je toto obdobie spojené so zrodením. V jarnom období je skrytý obrovský potenciál rastu, nových začiatkov a príležitostí. Aj keď je tu veľká príležitosť k veľkému rastu a osobným posunom, tak ako pri všetkých zmenách období, je aj tu väčšie riziko prípadných omylov a z toho prameniacich škôd. Aby sme využili maximálne potenciál, ktorý toto obdobie ponúka, mali by sme byť v tomto období veľmi pozorní. A s múdrosťou, jemnosťou a inteligenciou sa chovať v súlade s energiou, ktorá sa začína prejavovať. Viete o tom, že väčšina akupunkturistov je najviac zaneprázdnená práve v čase, keď sa jedno ročné obdobie prehupuje do ďalšieho? Je to preto, lebo spoločne s externými zmenami teploty a vlhkosti vzduchu prebiehajú vnútorné zmeny v organizme a je potrebné telo na tieto zmeny pripraviť.

Diétne opatrenia pre zdravie na jarné obdobie

Aby sme sa zbavili nahromadenej záťaže a znovuzrodili sa pre jar, je dobré začať miesto ťažších jedál konzumovať potraviny, ktoré sú ľahšie, ostrejšie a rozptyľujúce. Veľmi dôležité je vyvarovať sa nadmernej konzumácii kyslých jedál, ktoré môžu poškodiť energiu dreva a pečene. Kyslé jedlo pôsobí funkčne ako konsolidačná, spevňujúca energie čo je presný opak expanzívnej a uvoľnenej energie jari. Nadmerná konzumácia kyslých jedál, najmä v jarnom období, môže spôsobiť zablokovanie energie v pečeňovom meridiáne. To má za následok stavy depresie, tráviace ťažkosti a menštruačné problémy. Niekoľko príkladov jedál, ktorým sa je dobré behom jarného obdobia vyhnúť – citrón, grapefruit, granátové jablko, nezrelé paradajky, nezrelé pomaranče. Taktiež je dobré sa vyhnúť jedlám studenej povahy, pretože môžu blokovať jangovú energiu. Jedlá studenej povahy ako je vodný melón, bambusové výhonky, broskyne, mrazené ovocie a surová strava, môžu byť v miernom množstve prospešné aj behom jari s ohľadom na vonkajšiu teplotu a individuálnu konštitúciu jedinca. Je dobré sa zamerať na potraviny, ktoré podporujú sladký prvok. To nie je pokyn k tomu, aby sme sa vrhli na potraviny s obsahom rafinovaného cukru. Je to výzva k tomu, aby sme si vybrali zo širokej ponuky prirodzene sladkých potravín, ktoré ponúka matička príroda. Podstata tohto odporučenia spočíva v tom, že sladké potraviny podporujú KI. A to tak, že vyrovnávajú energiu žalúdku a sleziny, ktorá je miestom, kde sa všetka energia vytvára. Konzumovaním sladko chutnajúcich potravín sa dostaneme do harmónie s energiou rastu, znovuzrodenia. A tak sa dostaneme na vlnu stúpajúcej životnej energie, ktorá vzrastá práve na jar. Sladké jedlo dokáže zásobiť mozog aj telo rýchlou energiou. Tá je potrebná k udržaniu tempa s rýchlo expandujúcou jarnou energiou. Nie je dobré sa riadiť jednostrannými systémami ako napríklad paleo diéta. Tá nezohľadňuje energetické vlastnosti jedla, konštitúciu konkrétneho človeka a ročne obdobie. Niektoré príklady sladko chutiaceho jedla sú med z miestnej produkcie, sladké ovocie, oriešky, jam zemiaky, sladká zelenina ako mrkva a zemiaky, a sladko chutiace druhy obilnín ako ovos, ryža a proso. K sladko chutiacim potravinám je dobré doplniť jedálniček o určité množstvo potravín so štipľavou chuťou. Tieto potraviny pomôžu rozpínaniu a pohybu energie KI smerom nahor a von. Jedná sa napríklad o tieto potraviny: pór, cibuľa, cesnak, zázvor, reďkovky, reďkev a pažítka. Opäť – neznamená to napchať si jedálniček všetkými týmito pikantnými potravinami. Ide o to, s rozumom a citom obohatiť jedálny lístok.

INFO-ICON Rýchla rekapitulácia z najlepších potravín na jar podľa tradičnej čínskej medicíny

Obilniny a strukoviny: Ryža, pšeno, ovsené vločky, proso, sójové bôby, čierna fazuľa, adzuki fazuľa, červená fazuľa, bôb. Mäso, hydina a ryby: Kuracie mäso, morčacie mäso, králik, krevety, karas obyčajný, úhor, slepačie vajce, husie vajce. Zelenina, morské riasy a huby: Zemiaky, cibuľa, mrkva, pažítka, jarná cibuľka, reďkovka, reďkev, brokolica, špargľa, hlávkový šalát, varený špenát, koriander, karfiol, cesnak, pór, baklažán, čínska kapusta, tekvica, jam zemiaky, batáty, zeler, bežné huby, huby shiitake, huba rôsolovka, huba judášovo ucho. Ovocie a orechy: Jablká, ďatle, liči, vlašské orechy, gaštany. Bylinky, korenie, oleje: Perila krovitá, mäta pieporná, púpavy, zimolez kvet, bazalka, petržlen, kustovnica, koreň sladovky, zázvor, čierne korenie, med, sezamový olej  

Prosím, ohodnoťte článok

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

2 komentáre v “Jarná energia a zdravie

  1. Eva píše:

    Zacala jsem jist zdrave,asi pred rokem kdy jsem zacala pracovat ve zdrave vyzive.Moc mi to pomohlo k memu ozdraveni,celeho tela.Take piji kavu Reischi,ktera mi velmi chutna.Mame dobre vysledky i s uzivanim houby Reishi.S laskou v srdci Andryskova.

  2. Věra Koubíková píše:

    Tak zase něco velmi zajímavého. To jsem nevěděla takže nemám zkǔšenost, ale rozhodně se budu snažit to dodržet. Moc se mi to líbí a děkuji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *